رژیم لاغری منو باز

رژیم لاغری | رژیم لاغری منوباز | بهترین روش های لاغری بی دردسر

برخی از روش‌‌‌های‌‌‌ کاهش وزن بهتر از سایر روش‌ها هستند. در این مقاله به تعدادی از رژیم لاغری، رژیم موشکی، بهترین روش های ساده برای لاغری اشاره‌ می‌کنیم که در عین کاهش وزن به ثابت ماندن وزن کم شده هم کمک‌ می‌کنند. همچنین در نهایت رژیم لاغری منو باز را معرفی می کنیم که می توانید با کمک این رژیم لاغری هر چه می خواهید بخورید، اما با مقدار مشخص!

بهترین رژیم لاغری کدام است؟

روش‌‌‌های‌‌‌ کاهش وزن بسیاری وجود دارد که به کم شدن وزن کمک‌ می‌کنند. خیلی ها نیز به دنبال لاغری شکم و پهلو به کمک رژیم های مختلف هستند. برخی رژیم های لاغری توصیه‌ می‌کنند کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید. برخی مصرف چربی‌‌ها را محدود‌ می‌کنند و برخی دیگر مصرف کربوهیدرات‌‌ها را و برخی نیز سعی می کنند همه مواد غذایی را مصرف کنند، اما از روی حساب و کتاب! ولی کدام روش بهترین رژیم لاغری است؟

حقیقت اینجاست که برای کاهش وزن سالم و اصولی تنها یک راه و یک رژیم لاغری وجود ندارد و روشی که روی یک فرد جواب‌ می‌دهد شاید برای دیگری موثر نباشد. بدن انسان به مواد غذایی گوناگون متفاوت پاسخ‌ می‌دهد و اینکه چه روشی سبب کاهش وزن بهتر و باثبات‌تری در یک فرد شود به ژنتیک فرد و دیگر عوامل مرتبط است.

چگونه می توانم بدون دردسر و رژیم لاغری سفت و سخت، کاهش وزن اصولی داشته باشم؟

می توان گفت یکی از دلایلی که اکثر رژیم های لاغری شکست می خورند یا فرد پس از چند وقت این رژیم را رها می کند، سختی بیش از حد رژیم است و اینکه رژیم مخصوص خود شخص طراحی نشده است. این نکته را در نظر بگیرید که در ابتدای طراحی رژیم لاغری، شرایط فیزیکی، پزشکی و روحی فرد باید کاملا در نظر گرفته و با توجه به این شرایط رژیم لاغری مناسب وی طراحی شود. در برخی موارد نیز با طراحی تمرینات ورزشی خاص به راحتی می توان سرعت کاهش وزن را افزایش داد. توجه کنید که هم لاغری بدون ورزش امکان پذیر است هم لاغری بدون رژیم. تنها باید شرایط شما به درستی بررسی شود.

اپلیکیشن مینت

حالا این سوال مطرح می شود که آیا می توان بدون محدودیت شدید در تغذیه، لاغر شد؟

پاسخ این سوال کاملا مثبت است. به کمک رژیم لاغری منوباز این کار کاملا امکان پذیر است. اما در رژیم لاغری منوباز چه اتفاقی می افتد؟ در این رژیم یک منو خواهید داشت، در این منو انواع غذاهای سنتی و مدرن از پیتزا گرفته تا چلوکباب وجود دارد. در این رژیم هرچه را که دوست دارید می توانید میل کنید. اما با حساب و کتاب!

به این معنی که غذاهای مورد علاقه تان را انتخاب می کنید و با توجه به شرایط فیزیکی، پرونده پزشکی و هدفی که دارید و کالری هر کدام از غذاها، رژیم لاغری ویژه شما توسط تیم تناسب اندام مینت فیت طراحی می شود و با یک رژیم اصولی نه چندان سخت و با تنوع زیاد، می توانید در عرض یک ماه، کاهش وزن منطقی را تجربه کنید.

البته توجه کنید که انتخاب پیتزا به این معنی نیست که هر روز پیتزا نوش جان کنید و انتظار لاغری نیز داشته باشید! بلکه غذاهای مورد علاقه‌تان همراه با ترکیبی از رژیم غذایی مربیان مینت فیت در داخل رژیم لاغری‌ طراحی می شود و به کمک یک رژیم لاغری لذت بخش و متنوع، فرایند کاهش وزن را آغاز خواهید کرد.

12 رژیم لاغری مشهور

برای پیدا کردن بهترین روش باید وقت بگذارید و صبور باشید و چندین روش کاهش وزن متفاوت را امتحان کنید. برخی افراد با کالری شماری یا محدود کردن مصرف مواد غذایی وزن خود را پایین می‌آورند و برخی دیگر با از بین بردن ولع غذایی. برای برخی افراد کنار گذاشتن مواد غذایی سرخ شده سبب کاهش وزن‌ می‌شود و در برخی دیگر حذف کربوهیدرات‌ها. پس اگر رژیم لاغری خاصی روی فردی جواب داد به این معنی نیست که برای شما هم مناسب باشد و از آن نتیجه بگیرید.

در نهایت به یاد داشته باشید که هیچ راه ساده و معجزه آسایی برای کاهش وزن وجود ندارد‌‌‌ و برای رسیدن به وزن ایده‌ال نه تنها باید سبک تغذیه خود را اصلاح کنید بلکه از نظر احساسی نیز باید به مسایلی که سبب پرخوری عصبی‌ می‌شوند فائق آیید.

 • رژیم لاغری مدیترانه‌ای

رژیم مدیترانه‌ای توصیه به مصرف چربی در کنار کربوهیدرات‌های خوب و حجم بالایی از‌ میوه و سبزیجات تازه، مغزها، ماهی، روغن زیتون و حتی مصرف متعادل گوشت و پنیر دارد. در کنار رژیم غذایی در سبک زندگی مدیترانه‌ای باید ورزش هم داشته باشید و تا جای ممکن وعده‌های غذایی را با خانواده‌ میل کنید.

نکته بسیار مهمی که درادامه به آن خواهیم پرداخت این است که استراتژی و روش کاهش وزن شما هر چه که باشد خوردن احساسی در آن نقش مهمی ایفا‌ می‌کند که باید آن را نیز کنترل کنید.

نکته بسیار مهمی که درادامه به آن خواهیم پرداخت این است که استراتژی و روش کاهش وزن شما هر چه که باشد خوردن احساسی در آن نقش مهمی ایفا‌ می‌کند که باید آن را نیز کنترل کنید.

 • رژیم لاغری کتوژنیک

رژیم کتوژنیک، یکی از رژیم های لاغری معروف و متفاوت است که بحث های زیادی تا کنون روی آن انجام شده است. به طور کلی در رژیم کتوژنیک باید مصرف کربوهیدرات را به حداقل برسانید و مصرف چربی را بالا ببرید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این رژیم به مقاله رژیم کتوژنیک مراجعه کنید.

 • رژیم لاغری موشکی

تمام رژیم هایی که در این مقاله صحبت کردیم، سعی دارند تا با افزایش سوخت و ساز بدن و یا کاهش دریافت کالری، سبب افزایش چربی سوزی و لاغری شوند. حال اگر هر کدام از این رژیم ها در مدت زمان کمی این کار را انجام دهند، به آن رژیم لاغری موشکی گفته می شوند. البته این نکته را در نظر بگیرید برخی از رژیم های لاغری موشکی این کار را در مدت بسیار کمی انجام می دهند که این کار اصلا منطقی نیست و ضمن اینکه عوارض جبران ناپذیری می تواند داشته باشد، احتمال اینکه وزنتان به قبل از رژیم بازگردد بالا است. برای اطلاعات بیشتر مقاله بازگشت وزن بعد از رژیم را مطالعه کنید. یک رژیم موشکی متوسط که بتواند شما را در میام مدت مثلا دو سه ماهه شما را به هدفتان برساند، ( ماهی نهایتا 4 الی 5 کیلو) مناسب است.

 • رژیم لاغری اتکینز

رژیم اتکینز نیز یک نوع از رژیم کتوژنیک است که باز هم مصرف کربوهیدرات را محدود می کند و مملو از چربی است. چند نوع رژیم اتکینز وجود دارد، که باید با توجه به اضافه وزنی که دارید، یکی از آن ها را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله رژیم اتکینز مراجعه کنید.

 • رژیم لاغری دوکان

بر خلاف دو رژیم کتوژنیک و اتکینز، در این رژیم بیشتر مصرف چربی محدود می شود. یعنی روزانه ابتدا باید کالری دریافتی خود را از پروتئین ها، سپس کربوهیدرات ها و پس از آن از چربی ها بگیرید. این رژیم علاوه بر تغذیه، به داشتن فعالیت بدنی نیز تاکید دارد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این رژیم، به مقاله رژیم دوکان مراجعه کنید.

 • رژیم لاغری پر پروتئین

رژیم لاغری پروتئین نیز همانطور که از نامش مشخص است، مصرف پروتئین را به حداکثر می رساند و مصرف کربوهیدرات و جربی ها را به میزان حداقلی خود نزدیک می کند. در این رژیم حدود 20 الی 30 درصد کالری روزانه از پروتئین تامین می شود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این رژیم، به مقاله رژیم پروتئین برای لاغری مراجعه کنید.

 • رژیم لاغری کم کالری

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند کاهش وزن‌‌ تنها با کاهش کالری دریافتی ممکن است. اگر‌‌‌ میزان کالری دریافتی از‌‌‌ میزان کالری مصرفی کمتر باشد بی شک وزن کم‌ می‌کنید. به نظر ساده‌ می‌رسد اما بسیاری از افراد در آن شکست‌ می‌خورند. چرا؟ برای اطلاعات بیشتر در رابطه با رژیم کم کالری می توانید به مقاله رژیم کم کالری در سایت مراجعه کنید.

 • رژیم لاغری بدون قند

رژیم بدون قند یکی از انواع رژیم های لاغری است که می تواند در لاغری به شما کمک کند. رژیم بدون قند دارای چند سطح مختلف است که سطح آخر آن رژیم نسبتا سختی است و هر کسی از پس آن بر نمی آید، حتی ممکن است برای اشخاص مختلف نیز مناسب نباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رژیم لاغری بودن قند به این مقاله در وبسایت مینت مراجعه کنید.

 

 

 • رژیم لاغری کم کربوهیدرات

در کاهش وزن مشکل اصلی مصرف کربوهیدرات نیست بلکه رفتار بدن در سوخت و ساز چربی پس از مصرف کربوهیدرات و بویژه نقش هورمون انسولین است. زمانی که غذایی‌ میل‌ می‌کنید کربوهیدرات‌های مواد غذایی به عنوان قند وارد خون‌ می‌شود.

کاهش مصرف کربوهیدرات ها در رژیم لاغری

برای تنظیم قند خون بدن قبل از آنکه کربوهیدرات تبدیل به چربی شود سعی‌ می‌کند آن را بسوزاند. اگر غذایی سرشار از کربوهیدرات مثل برنج یا ماکارونی مصرف کنید بدن برای تنظیم قند خون انسولین ترشح‌ می‌کند. انسولین از یک سو مانع از آزاد شدن چربی‌ می‌شود تا قند به عنوان سوخت در بدن مصرف شود و از سوی دیگر به تولید سلول‌‌‌های‌‌‌ ذخیره چربی در بدن کمک‌ می‌کند.

پس با مصرف کربوهیدرات بتدا از یک سوی شروع به چاق شدن‌ می‌کنید و از سوی دیگر بیشتر گرسنه‌ می‌شوید تا بدن انرژی کافی برای سوزاندن داشته باشد. از آنجا که انسولین‌‌ تنها در سوخت و ساز قند‌ها دخیل است مرتبا به مواد غذایی شیرین گرایش پیدا‌ می‌کنید‌‌‌ و در یک چرخه معیوب‌ می‌افتید. برای کاهش وزن باید این چرخه را از بین ببرید و‌‌ تنها راه آن کاهش مصرف کربوهیدرات است.

اکثر رژیم‌های کم کربوهیدرات سعی‌ می‌کنند پروتئین و چربی را جایگزین کربوهیدرات کنند که البته این مواد غذایی هم عوارض دراز مدتی بر سلامت دارند. برای کاهش این خطر کافی است‌‌‌ میزان چربی‌های اشباع و ترانس را کم کرده و بجای آن گوشت ماهی، سبزیجات و لبنیات کم چرب مصرف کنید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مقدار مصرف روزانه کربوهیدرات  به این مقاله مراجعه کنید.

 • رژیم دانمارکی

رژیم دانمارکی یکی از رژیم های لاغری بسیار سخت است و اکثر متخصصان نیز خیلی به آن اعتقاد ندارند. هدف این رژیم کم کردن 11 کیلوگرم وزن در دو هفته و کاهش سایز سریع است. معمولا این رژیم برای کسانی مناسب است که چند روز آینده عمل خاصی دارند و حتما باید کاهش وزن شدیدی داشته باشند.

 • رژیم میوه خواری

این رژیم را می توان یکی از زیرمجوعه های رژیم گیاهواری اما محدودتر به حساب آورد. در این رژیم برخی از مواد ضروری برای بدن محدود می شود و چندان توصیه نمی شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله رژیم میوه خواری مراجعه کنید.

 • رژیم غذایی گروه خونی

رژیم غذایی گروه خونی بر خوردن غذاهای کامل و مفید و پرهیز از مصرف غذاهای فراوری شده دارد ضمن اینکه برای هر گروه خونی دستورات غذایی خاصی دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله رژیم غذایی گروه خونی مراجعه کنید.

چند نکته مهم در رابطه با دورانی که رژیم لاغری دارید

انتخاب های غذایی اشتباه و افزایش وزن

انتخاب های غذایی اشتباه و افزایش وزن

خوردن احساسی را کنترل کنید

همیشه برای سیر کردن خود غذا نمی‌خوریم. هر وقت استرس داریم یا مضطرب هستیم هم غذا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌خوریم که متاسفانه باعث اضافه وزن‌مان خواهد شد. ایا شما هم وقتی حوصله‌تان سر رفته، خسته‌اید یا تنهایید غذا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌خورید؟ وقتی جلوی تلویزیون هستید یا یک روز پر مشغله را پشت سر گذاشته‌اید هم خودتان را با خوردن آرام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌کنید؟ احساسی غذا خوردن‌ می‌‌‌تواند به شدت روی رژیم غذایی شما تاثیر منفی گذاشته و زمینه ساز چاقی و اضافه وزن شود. برای پیشگیری به توصیه‌‌‌‌‌‌های ‌‌زیر عمل کنید:

 • وقتی استرس دارید‌‌‌‌‌‌ راهی سالم تر برای آرام کردن خود بیابید. یوگا کنید یا دوش آب گرم بگیرید.
 • وقتی کم انرژی هستید کمی استراحت کنید یا به موسیقی انرژی زا گوش دهید.
 • وقتی تنها و خسته هستید بجای سرک کشیدن به داخل یخچال به یکی از دوستانتان زنگ بزنید‌‌‌‌‌‌ یا برای پیاده روی بیرون بروید‌‌‌‌‌‌ و کتاب بخوانید.
 • بجای احساسی غذا خوردن، منطقی خوردن را امتحان کنید.
 • حین غذا خوردن کار نکنید، تلویزیون تماشا نکنید و از رانندگی بپرهیزید. حواس‌تان را فقط روی غذا متمرکز کنید.
 • آرام غذا بخورید‌‌‌‌‌‌ و به بو و مزه غذا توجه کنید.
 • سعی کنید در روند غذا خوردن روش‌های جدید را تجربه کنید با چوب غذا بخورید یا با دست چپ غذا خوردن را امتحان کنید.
 • قبل از آنکه کاملا سیر شوید دست از خوردن بکشید. کمی طول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌کشد تا مغز دستور سیر شدن را به دهان و معده مخابره کند. همیشه تلاش نکنید هر آنچه در ظرف غذاست را بخورید.

خود را با میوه ها و سبزیجات و فیبرها سیر کنید

مصرف سبزیجات در بهترین رژیم های غذایی

مصرف سبزیجات در بهترین رژیم های غذایی

 • اگر رژیم کم کالری را پیش گرفته‌اید به این معنی نیست که کمتر غذا بخورید. می‌‌‌توانید از مواد غذایی پر فیبر مثل غلات کامل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میوه و سبزیجات استفاده کنید که مدت طولانی تری در معده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌مانند تا هضم شوند.
 • از سبزیجات خام یا بخارپز استفاده کنید. سبزیجات را سرخ نکنید‌‌‌‌‌‌ و کمی آنها را با روغن زیتون و ادویه‌ها مزه‌دار کنید.
 • بجای مواد غذایی پر کالری و کم ارزش مثل چیپس از‌ میان وعده‌‌‌‌‌‌های ‌‌سالمی مثل هویج استفاده کنید.
 • به غذاهای مورد علاقه تان سبزیجات بیافزایید. حتی اگر ماکارونی و پاستا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌خورید در کنار بشقاب خود از سبزیجات خام و پخته استفاده کنید.
 • غذای خود را با سالاد شروع کنید تا معده پر شده و فضای کمتری برای خوردن داشته باشید.
 • وقتی غذا‌‌ می‌خورید دقت کنید‌‌ چقدر‌‌ می‌خورید و چه غذاهایی به راحتی در دسترس شماست.
 • حجم غذای سرو شده برای خود را کم کنید.‌‌ از بشقاب، کاسه‌ها و لیوان‌‌‌‌‌‌های ‌‌کوچک استفاده کنید تا حجم غذای مصرفی بیشتر به چشم آید. از کاسه‌‌‌‌‌‌های ‌‌بزرگ یا به طور مستقیم از دیس غذا نخورید. در این شرایط ارزیابی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میزان خوراک دشوار است.
 • صبحانه را کامل بخورید. مطالعات نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌دهد که مصرف بیشتر کالری روزانه در وعده صبحانه و‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میزان کمتر در وعده شام ​​می‌تواند به شما در کاهش وزن بیشتر کمک کند. خوردن صبحانه سالم و پر کالری‌ می‌تواند متابولیسم را تحریک کرده و سبب کاهش احساس گرسنگی در طول روز شود و در عین حال به فرد زمان بیشتری برای سوزاندن کالری بدهد.
 • برای زمان صرف وعده‌‌‌‌‌‌های ‌‌غذایی و میان وعده‌ها برنامه ریزی کنید. غذا خوردن با برنامه کمک‌‌‌ می‌کند هنگامی که واقعاً گرسنه نیستید از خوردن خودداری کنید.
 • آب بیشتری بنوشید. تشنگی اغلب با گرسنگی اشتباه گرفته‌ می‌شود، بنابراین با نوشیدن آب‌‌ می‌توانید از کالری اضافی خودداری کنید.
 • مقدار غذاهای وسوسه‌انگیزی را که در خانه دارید، محدود کنید. اگر سایر افراد در خانه رژیم نیستید غذاهای وسوسه انگیز را از دید خارج کنید.

تحرک داشته باشید

نقش فعالیت روزانه در کاهش وزن

نقش فعالیت روزانه در کاهش وزن

مزایای ورزش از کالری سوزی بسیار فراتر‌ می‌‌‌رود. ورزش متابولیسم را افزایش داده و روی سلامت عمومی بدن تاثیرگذار است. برای سلامت خود و در کنار آن برای تناسب اندام به پیاده روی بروید، نرمش کنید، حرکات کششی انجام دهید.

 • اگر فرصت کافی برای ورزش ندارید آن را به 3 ست 10 دقیقه ای در طول روز تقسیم کنید.
 • به یاد داشته باشید کم داشتن بهتر از نداشتن است پس با حجم کم فعالیت را شروع کنید‌‌‌‌‌‌ و وقتی وزن‌تان پایین آمد و انگیزه و انرژی بیشتری گرفتید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میزان فعالیت خود را هم بیشتر کنید.
 • ورزشی پیدا کنید که از آن لذت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌برید. با دوستانتان همراه شوید،‌‌‌‌‌‌ به کوهنوردی یا پیاده روی بروید یا حتی بازی‌های کامپیوتری پر تحرک انجام دهید.

وزن کم شده خود را حفظ کنید

آمار نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌دهد 95 درصد افرادی که وزن کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌کنند طی چند ماه یا چند سال مجدد به وزن قبل بازمی‌گردند. این آمار برای لاغری های سریع نیز بالاتر است. رژیم‌‌‌‌‌‌ های لاغری با گذشت زمان سخت شده و در نهایت فرد به شکست محکوم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌شود. در سال 1994 بررسی‌‌‌‌‌‌های ‌‌انجام شده روی 10 هزار فردی که توانسته بودند وزن خود را برای طولانی مدت ثابت نگه دارند نشان داد تمامی این افراد از تکنیک‌‌‌‌‌‌های ‌‌مشخص و مشترکی استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌کنند. این استراتژی‌ها به قرار زیر است:

فعال بمانید: روزانه به مدت یک ساعت پیاده روی را در برنامه خود بگنجانید و آب زیادی بنوشید.

برنامه روزانه غذایی داشته باشید و هر آنچه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌خورید یاداشت کنید و زیر نظر بگیرید.

حتما صبحانه میل کنید. غلات به همراه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میوه‌ها صبحانه مناسبی است که سبب افزایش متابولیسم‌‌‌‌‌‌ و کاهش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ میزان گرسنگی در طول روز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌شود.

فیبر بیشتر و چربی‌‌‌‌‌‌های ‌‌ناسالم کمتری مصرف کنید.

مرتبا وزن خود را زیر نظر داشته باشید و قبل از آنکه دچار اضافه وزن‌های بالا شوید سعی کنید آن را پایین بیاورید.

تلویزیون کمتری تماشا کنید و بجای نشسته بودن تحرک روزانه خود را بالا ببرید.

کره بادام زمینی را در رژیم غذایی خود وارد کنید.

سعی کنید از انواع سالاد های رژیمی استفاده کنید.

– بعد از ساعت 2 بعد از ظهر قهوه و نوشیدنی کافئین دار ننوشید تا بتوانید خوابتان را تنظیم کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *