google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

زمان تست بارداری و نتایج بی بی چک : دکتر فائزه شهبازی

تصمیم گیری برای زمان تست بارداری می تواند برای بسیاری از زنان، استرس آور باشد. چه انتظار جواب منفی و چه مثبت را داشته باشید، تست بارداری می تواند خیالتان را راحت و یا بر نگرانیتان بیفزاید. همچین برای بسیاری از بانوان چگونگی کار با بی بی چک و خواندن نتایج آن چالش برانگیز است. در مقالات قبلی در رابطه با علائم بارداری صحبت کردیم، اما اگر همه این علائم را نیز باشید، اما باز هم برای اطمینان لازم است که تست بارداری بدهید.

چه زمانی پس از رابطه می توانید تست بارداری بدهید؟

اگر چه ممکن است که برای انجام تست بارداری، بسیار مشتاق باشید، اما بهترین زمان تست بارداری، چه استفاده از بی بی چک و چه تست خون، حداقل یک هفته پس از زمانی است که باید پریود می شدید. اگر نمی توانید تا این موقع صبر کنید، حداقل یک الی دو هفته پس از انجام رابطه، تست بارداری را انجام دهید.

این زمان صبر، بسیار مهم است، چرا که به زمان حداقلی برای تولید هورمون HCG در بدنتان نیاز دارید تا بتوانید برداشت صحیحی از نتیجه آزمایش بارداری داشته باشید. سطح هورمون های HCG را 7 الی 12 روز پس از لانه گزینی تخمک، میتوانید تشخیص دهید. اگر این تست را خیلی زود انجام دهید، ممکن است جواب منفی بگیرید؛ حتی اگر باردار هم باشید.

 

 

بهترین زمان تست بارداری چه وقتی است؟ صبح یا شب؟

معمولا بهترین زمان انجام تست بارداری مورد بحث است. که ایا بهتر است این آزمایش را صبح انجام دهیم یا شب؟ برای گرفتن نتیجه دقیق، بهتر است این تست را صبح ها انجام دهید. چرا؟ چون که اولین ادرار صبحگاهی بیشترین غلظت هورمون HCG را دارد. به جز اینکه اگر بتوانید نصفه شب از خواب بیدار شوید و از بی بی چک استفاده کنید، بهترین زمان استفاده از بی بی چک، صبح ها و پس از بیدار شدن از خواب است.

بیشتر بخوانید :   بارداری در ماه رمضان ؛ از اصول پزشکی تا احکام

این نکته به این معنی نیست که نمی توایند تست بارداری را در ساعاتی دیگر از روز انجام دهید. اما به این معنی است که اگر باردار هم باشید، درصد گرفتن جواب منفی بیشتر است، بخصوص اگر مقدار زیادی آب نوشیده باشید. ممکن است زمان انجام تست بارداری در صبح را فراموش کنید، به همین دلیل گذاشتن آلارم می تواند کمک کننده باشد.

برخی نیز می گویند که ساعت خواب ما متفاوت است و معمولا صبح ها در خواب هستیم. در اینجا نیز بهتر است هنگامیکه از خواب بیدار می شوید تست را بلافاصله انجام دهید و از آخرین دفع ادرارتان حداقل 4 ساعت گذشته باشد.

قبل از انجام تست بارداری ، نباید بیشتر از حد معمول آب بخورید. در حقیقت نوشیدن آب زیاد، ادرار را رقیق می کند و از دقت نتیجه تست می کاهد.

اگر پاسخ منفی از تست گرفتید، اما هنوز هم فکر می کنید باردار هستید، تست را دوباره چند روز بعد تکرار کنید. انجام دادن مجدد تست همیشه ایده خوبی است.

چه زمانی برای انجام تست بارداری ، خیلی زود است؟

بهترین زمان تست بارداری

بهترین زمان تست بارداری

انجام تست بارداری زود تر از 8 روز پس از تخمک گذاری ممکن است به نتیجه منفی بینجامد. به این دلیل است که تخمک بارور شده تا زمانی که لانه گزینی کامل نشود؛ هورمون HCG را تولید نمی کند.

نزدیک به 85% اوقات، لانه گزینی 8 تا 10 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد. پس از لانه گزینی، سطح هورمون های HCG در هر 48 ساعت، دو برابر می شوند. در این زمان ، تست بارداری می تواند سطح هورمون های HCG را اندازه گیری کند و در صورت وجود، پاسخ مثبت دهد.

بیشتر بخوانید :   ترشحات واژن در بارداری : انواع مختلف ترشحات بارداری که باید در مورد آن ها بدانید

بی بی چک منفی : تکلیف چیست؟

بی بی چک منفی یه این معنی است که سطح پایینی از هورمون های  HCG دارید. اما پس از این پاسخ، باید چکار کنید؟ آیا باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟ در این قسمت از مقاله همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را دریابید.

بی بی چک چگونه کار می کند؟

بی بی چک به شما کمک می کند که در مراحل اولیه بارداری، از این موضوع اطلاع پیدا کنید.

این تست که به عنوان تست بارداری خانگی معروف است، سطح هورمون های HCG را در ادرار می سنجد. بدن هنگامی این هورمون را تولید می کند که لانه گزینی تخمک بارور شده، انجام گرفته است.

بهترین و دقیق ترین زمان برای انجام این تست، 5 تا 10 روز پس از عقب افتادن پریود است.

دلایل منفی شدن نتیجه بی بی چک

بی بی چک منفی

بی بی چک منفی

  • باردار هستید، اما تست دقیق نیست. می توانید یک بی بی چک دیگر را خریداری کنید.
  • مراحل انجام بی بی چک را به دقت انجام نداده اید.
  • باردار هستید، اما تست را خیلی زود انجام داده اید.
  • تخمک گذاری دیر اتفاق افتاده است و باعث تاخیر در لانه گزینی تخمک شده است.
  • دو قلو یا سه قلو باردار هستید و بدنتان سطح بسیار زیادی از هورمون HCG را دارد که بی بی چک نمی تواند آن را تشخیص دهد.
  • بارداری خارج از رحم دارید که باعث شده است تولید HCG به تعویق بیفتد.
  • باردار نیستید و پریودتان به دلایل دیگری به تاخیر افتاده است. دلایل پریود نامنظم در مقاله های دیگر سایت توضیح داده ایم.
بیشتر بخوانید :   علائم بارداری ؛ از هفته اول تا ماه سوم

اگر جواب بی بی چک منفی بود، آیا باید دوباره تست بارداری را انجام دهید؟

اگر نسبت به پاسخ بی بی چک مشکوک هستید:

  • چک کنید که آیا مراحل انجام کار را درست انجام داده اید یا خیر.
  • غلظت هورمون HCG به سرعت افزایش پیدا می کند و هر 2 تا 3 روز دو برابر می شود. پس می توانید این تست را در روز های آینده مجددا تکرار کنید.
  • رابطه جنسی را در روز های تخمک گذاری، مجددا تکرار کنید.

چرا دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد؟

احتمالا تا کنون به دقت تمام مراحل بارداری را انجام داده اید و کاملا برای بارداری آماده هستید، پزشکتان نیز سلامتی شما را برای باردار شدم تایید کرده است. اما در سیکل اول باردار نشده اید. آیا جای نگرانی وجود دارد؟

خیر. نگران نشوید. یک بارداری موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد و این موضوع به هر دو طرف بستگی دارد و تنها به شرایط زن وابسته نیست.

استرس، بی خوابی مزمن، کمبود یا اضافه وزن شدید می تواند منجر به منفی شدن پاسخ بی بی چک شود. حتی ممکن است که در زمان درستی رابطه نداشته اید و هیچ تخمک گذاری انجام نشده است.

خواب منظم و تغذیه سالم در باروری موفق،بسیار موثر هستند. به تلاشتان ادامه دهید و مطمئنا موفق می شوید.

زمان تست بارداری و نتایج بی بی چک : دکتر فائزه شهبازی
5 (100%) 3 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *