قرص اورژانسی :  نحوه استفاده و عوارض مصرف (همراه با مثال واقعی)

قرص اورژانسی ضد بارداری معمولاً برای زنانی استفاده می شود که رابطه محافظت نشده داشته اند و یا روش جلوگیری از بارداری آنها با شکست مواجه شده و به درستی کار نکرده است.

 خیلی از اوقات ممکن است روشی که انتخاب کرده اید، روش صحیحی نبوده است و یا آن را به درستی اجرا نکرده اید و یا حتی ممکن است همه چیز درست بوده اما در حین رابطه مشکلاتی به وجود آمده است.

 مثلاً ممکن است در حین رابطه کاندوم پاره شده باشد، از قرص های ضد بارداری به طور منظم استفاده نکرده و یا حتی مصرف آن‌ها را فراموش کرده باشید.

برخی از زوجین نیز ممکن است از روش جلوگیری طبیعی از بارداری استفاده کنند که این روش نیز خطا های خاص خود را دارد و ممکن است همسرتان در محاسبات خود اشتباه کرده باشد و مجبور شوید از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کنید.

 

اپلیکیشن مینت

در این مقاله سعی می کنیم به طور کامل در رابطه با قرص های اورژانسی ضد بارداری صحبت کنیم و درباره نحوه مصرف و عوارض آن ها نیز نکاتی را بیان کنیم.

مروری بر قرص های اروژانسی

قرص های اورژانسی همانطور که از نام آنها مشخص است، تنها باید در موارد اضطراری به کار بروند. در این میان می‌توان به ۳ قرص زیر اشاره کرد:

اکثر این قرص‌ها را می‌توانید در داروخانه‌ ها بیابید و بدون نسخه آنها را خریداری کنید.

قرص های اورژانسی معرفی شده را چگونه مصرف کنیم؟!

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، نحوه مصرف قرص های اورژانسی بسیار مهم است و اگر این قرص ها را در زمان درست و دوز مصرفی صحیح استفاده نکنید، قطعا تاثیر گذاریشان کاهش پیدا کرده و احتمال بارداری نیز کماکان وجود خواهد داشت.

ببنید سه نکته اساسی در مصرف قرص های اورژانسی ضد بارداری بسیار حائز اهمیت است:

 1. چند ساعت از رابطه محافظت نشده گذشته است؟
 2. چه نوع قرصی را باید مصرف کرد؟
 3. چه دوزی از قرص را باید مصرف کرد؟

اگر این سه عامل را به درستی رعایت کنید قطعا بالای 90% و حتی بیشتر نتیجه خواهید گرفت. با توجه به این نکات، تصمیم گرفتیم قسمت نحوه استفاده از قرص های اورژانسی ضد بارداری را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم، تا از سردرگمی مخاطبان مینت بکاهیم.

در این قسمت با توجه به سه نکته حائز اهمیت که در بالا اشاره کردیم، سوالاتی از شما پرسیده می شود و با توجه به پاسخ شما، بهترین انتخاب قرص اورژانسی و نحوه استفاده از آن معرفی خواهد شد.

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

برای مراجعه به این قسمت، کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود کنید، وارد  قسمت دکتر مینت شوید و پس از آن وارد قسمت نحوه استفاده از قرص اورژانسی شوید و به سوالات آن پاسخ دهید تا بهترین قرص و نحوه استفاده از آن معرفی شود. دانلود اپلیکیشن

آیا استفاده از قرص اورژانسی ، روش صحیحی برای جلوگیری از بارداری است؟

در این مدت که همراه مخاطبان مینت بوده ایم، به این موضوع پی بردیم که برخی از زوجین از قرص های اورژانسی به عنوان روشی دائمی استفاده می کنند. به عنوان مثال هر بار پس از اتمام رابطه، چند قرص اورژانسی را به راحتی آب خوردن مصرف می کنند! توجه کنید پس از هر بار رابطه!

این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از قرص اورژانسی، همانطور که از نام آن پیداست، تنها در مواقع ضروری و حداکثر سه الی چهار بار در سال کاربرد دارد و اگر بیشتر از این تعداد مصرف کنید، تنها به تعادل هورمونی بدنتان لطمه میزنید که آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

بیش از 10 نوع روش جلوگیری از بارداری وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر بخواهیم به تعدادی از آن ها اشاره کنیم به شرح زیر است:

در انتخاب روش های بالا باید هر کدام از نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • مشخصات فیزیکی خود و همسرتان مانند قد و وزن
 • سن
 • سوابق پزشکی
 • احتمال مصرف داروهای خاص
 • ترجیحات استفاده ( آیا با استفاده منظم و دقیق مشکلی دارید؟ آیا می خواهید تاثیری بر قاعدگیتان داشته باشد؟ تمایل استفاده از هورمون و…)
 • برنامه بارداری در آینده ( بارداری بلافاصله پس از قطع مصرف، بارداری 3 ماه پس از قطع مصرف، بارداری تا یک سال پس از قطع مصرف، اصلا قصد بارداری نداشته باشید)

توجه کنید که در برخی از روش ها، پس از قطع آن ها قدرت باروری بلافاصله بازنمیگردد و ممکن است تا یک سال به طول بینجامد.

 • و بسیاری از عوامل دیگر

قبول داریم که در نظر گرفتن همه این عوامل ممکن است مشکل باشد و خودتان نتوانید انجام دهید و احتمال خطا نیز بالا باشد. به همین دلیل بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری را به اپلیکیشن مینت اضافه کردیم و همه عوامل تاثیر گذار در انتخاب روش های جلوگیری را در نظر گرفتیم. با مراجعه به این بخش و پاسخ به سوالات آن، می توانید بهترین روش جلوگیری ویژه خود و همسرتان را مشخص کنید.

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این بخش، اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به بخش دکتر مینت و انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری مراجعه کنید. دانلود اپلیکیشن

یک مثال واقعی

در این چند وقت که با کاربران مینت در ارتباط بوده ایم، این مسئله را متوجه شده ایم که خیلی از آن ها از روش های مطمئن جلوگیری استفاده نمی کنند و مدام در حال مصرف قرص های اورژانسی هستند و حتی روش صحیح استفاده از این قرص ها را نیز نمی دانند و سرخود قرص هایی را مصرف کرده که هم می تواند موجب بارداری ناخواسته شود و هم عوارض خاصی را به دنبال داشته باشد.

عسل 27 ساله، 6 ماه است که ازدواج کرده است.

به عنوان مثال چند وقت پیش، کاربری به نام عسل که تازه ازدواج کرده بود، در رابطه با روش های جلوگیری از بارداری به مشکل خورده بود و مدام در حال استفاده از این قرص ها بود. این مصرف های سر خود باعث بروز عوارضی مانند نامنظم شدن پریود ها و بروز استرس در او شده بود و نمی توانست رابطه زناشویی لذت بخشی را تجربه کند. همین نکته باعث شده بود که این خانم جوان به مینت مراجعه کند و از پزشکان ما راه حل بخواهد.

 

 

یک مثال واقعی

یک مثال واقعی

 بگذارید خلاصه ای از مکالمه با عسل را در اینجا بیاوریم تا خودتان بهتر متوجه شوید:

من شنیدم که مصرف قرص های ضد بارداری اصلا موثر نیست و همیشه ریسک بارداری وجود داره. مثلا همین دوست خودم! چند وقتی بود که از قرص های ضد بارداری LD استفاده می کرد و همیشه بابت جلوگیری از بارداری خیالش راحت بود! اما… در عین ناباوری 6 ماه پس از ازدواجش باردار شد و الان که 3 ماه از بارداریش می گذره، حسابی افسرده شده! چون اصلا قصد بارداری نداشت و الان 9 ماه پس از ازدواجش، افسرده یه گوشه خونه نشسته! من نمیخوام مثل دوستم بشم! لطفا بهم راهکار بدین…

انقد استرس گرفتم، که با کوچکترین اتفاقی در رابطه زناشوییم به قرص های اورژانسی مراجعه می کنم! اما حسابی تعادل هورمونی بدنم از بین رفته و الان 3 ماهه که پریود نشدم! اول فکر می کردم که باردارم، اما وقتی تست بارداری دادم متوجه شدم که باردار نیستم و فقط تعادل هورمونی بدنم بهم خورده! خواهش می کنم راه حلی بهم بدین…واقعا این مشکل اعصابم رو خورد کرده…

جالب است بدانید این تنها یکی از صد ها مورد مشابهی است که همه روزه کاربران، به مینت مراجعه می کنند و بابت این مشکل گلایه دارند.

نتیجه صحبت با عسل

وقتی بیشتر با عسل صحبت کردیم، متوجه شدیم که دوست او رابطه خوبی با مصرف منظم قرص ها نداشته و حتی در یک سیکل، چندین بار فراموش کرده بود که قرص هایش را مصرف کند!

بنابراین وقتی این قرص ها به طور صحیح مصرف نشوند نباید انتظار داشته باشید که همه چیز درست پیش برود و باردار نشوید!

همه روش های جلوگیری از بارداری تاثیر و بازده خوبی دارند، اما باید آن ها را به درستی به کار ببرید و الا دچار مشکل خواهید شد و ممکن است، علائم بارداری را تجربه کنید!

به این نکته نیز حتما توجه کنید که قرص اورژانسی تنها باید به تعداد محدودی در سال (3 الی 4 بار) مصرف شود، اگر بعد از هر رابطه بخواهید به این قرص ها روی بیاورید، کاملا به سلامتیتان لطمه خواهید زد و همانند عسل به مشکل بر خواهید خورد.

قرص اورژانسی چگونه کار می کند؟

قرص های اورژانسی یا همان قرص های صبح روز بعد، از روش های دارویی و هورمون هایی استفاده می کنند که از بارداری جلوگیری می کنند. اکثر این قرص ها از هورمون هایی استفاده می کنند که در قرص های ضد بارداری نیز استفاده می شود. این قرص ها باعث می شوند که زمان تخمک گذاری به تاخیر بیفتد. هنگامیکه لانه گزینی اتفاق بیفتد، مصرف قرص های اورژانسی، چندان کارامد نیست.

قرص اورژانسی را به درستی مصرف نکرده ام، چگونه بفهم باردار هستم یا نه؟

این سوال متداول خیلی از کاربران مینت است، که همیشه از ما می پرسند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عوامل زیادی در احتمال بارداریتان موثر است، عواملی مانند تعداد رابطه، زمان رابطه با توجه به سیکل قاعدگی، منظم یا نامنظم بودن پریودها و… همگی در تشخیص احتمال بارداری موثر هستند.

به همین دلیل باید تمامی این عوامل را در کنار هم بررسی کنید تا در رابطه با احتمال بارداری با دقت نسبتا بالایی صحبت کنید. به همین دلیل بخش تست بارداری آنلاین را به اپلیکیشن مینت اضافه کردیم تا همه این عوامل را برای هر شخص در نظر بگیریم و با توجه به آن ها درصد بارداریتان مشخص شود.

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دانلود اپلیکیشن مینت، کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید و در اپلیکیشن به قسمت تست بارداری آنلاین مراجعه کرده و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

چرا باید از قرص اورژانسی استفاده کرد؟ 

قرص های اورژانسی باید در موارد زیر استفاده شوند:

 • داشتن رابطه محافظت نشده
 • عدم استفاده از روش های جلوگیری
 • فراموشی مصرف قرص ضد بارداری
 • تجاوز جنسی
 • عدم کارایی روش جلوگیری مانند پاره شدن کاندوم حین رابطه

قرص های اورژانسی از بارداری هایی که در آنها لقاح صورت گرفته است جلوگیری نمی کنند، بلکه تنها زمان تخمک گذاری را به تعویق می‌اندازند و یا از وقوع آن جلوگیری می کنند. بنابراین نباید به آنها به عنوان قرص های سقط جنین نگاه کرد.

عوارض مصرف قرص های اورژانسی 

همانطور که در بالا گفتیم، مصرف قرص های اورژانسی تنها برای جلوگیری از بارداری در رابطه محافظت نشده پیشنهاد می شود، اما به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری موثر نیست و نباید به صورت مداوم از آنها استفاده کنید. همچنین حتی اگر از قرص های اورژانسی به درستی استفاده کنید، ممکن است موثر واقع نشوند و باردار شوید و این نکته را به یاد داشته باشید که این قرص ها از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

قرص های اورژانسی برای هرکسی مناسب نیستند اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید از مصرف این قرص‌ها بپرهیزید:

 • نسبت به ترکیبات قرص های اورژانسی، آلرژی دارید.
 • از داروهای خاصی استفاده می کنید که با مصرف این قرص ها تداخل دارند و از تاثیر آنها کم می‌کنند.

اگر اضافه وزن دارید احتمالا مصرف قرص های اورژانسی همانند مصرف این قرص ها در زنانی که اضافه وزن دارند، در جلوگیری از بارداری موثر نباشد.

از عوارض قرص های اورژانسی می توان به موارد زیر اشاره کرد که ممکن است تا چند روز پس از مصرف باقی بماند:

 • علت تهوع و استفراغ
 • گیجی
 •  ضعف
 •  سردرد
 •   سفتی سینه ها
 •  خونریزی بین دو پریود و یا قاعدگی های سنگین
 •  دل درد های سبک

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

برای حداکثر تاثیر گذاری قرص اورژانسی باید هرچه سریع تر پس از رابطه محافظت نشده آنها را مصرف کنید و این زمان باید کمتر از ۱۲۰ ساعت پس از انجام رابطه باشد. این قرص‌ها را هر زمان پس از سیکل قاعدگی می توانید مصرف کنید.

چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشید؟

 • اگر دو ساعت پس از مصرف این قرص ها استفراغ کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که باید دوباره از این قرص ها استفاده کنید.
 •  تا زمانی که از یک روش جلوگیری دیگر استفاده نکردید سعی کنید رابطه ای نداشته باشید. چرا که تاثیر مصرف قرص های اورژانسی همیشگی نیست و دوباره احتمال بارداری وجود دارد و اگر چند روز پس از مصرف این قرص ها رابطه محافظت نشده داشته باشید باز هم ریسک بارداری وجود دارد.
 •  همچنین سعی کنید از قرص های معتبر اورژانسی استفاده کنید.

قرص های اورژانسی می تواند قاعدگی تان را تا یک هفته به تعویق بیندازد. اگر سه الی چهار هفته پس از مصرف این قرص ها پریود شدید، حتما تست بارداری بدهید.

 به صورت طبیعی پس از مصرف این قرص‌ها لازم نیست که به پزشک مراجعه کنید. اما اگر هر گونه خونریزی یا لکه بینی مداوم و به صورت یک هفته پس از مصرف این قرص‌ها را تجربه کردید همچنین اگر دل دردهای شدیدی را سه تا پنج هفته پس از مصرف قرصها داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم می تواند نشان دهنده سقط یا بارداری خارج از رحم باشد که معمولا در لوله های فالوپ رخ می دهد.

دلیل عدم تاثیر قرص‌ اورژانسی جلوگیری از بارداری

قرص‌ اورژانسی جلوگیری از بارداری تک دوزی بین، 50 تا 100 درصد از بارداری ناخواسته پیشگیری‌ می‌‌کند. از دلایل عدم تاثیرگذاری احتمالی آن می‌‌توان به زمان تخمک گذاری، شاخص توده بدنی یا تداخلات دارویی اشاره کرد.

قرص پیشگیری اورژانسی یا قرص صبح روز بعد از رابطه، زمانی استفاده‌ می‌شود که خانمی رابطه جنسی محافظت نشده برقرار کرده است. بررسی تاثیرگذاری این قرص‌‌ها ‌بسیار دشوار است زیرا نمیتوان تشخیص داد فردی که آن را مصرف‌ می‌کند در حال تخمک گذاری بوده یا خیر و چه زمانی از دوره رابطه جنسی محافظت نشده داشته است. این داروها معمولا بین 50 تا 100 درصد از بارداری جلوگیری‌ می‌کنند و این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر بار خانمی رابطه محافظت نشده دارد به معنی بارداری 100 درصد نیست.

قرص‌های پیشگیری اورژانسی دو نوع هستند:

 •  انواع حاوی پروژسترون که با نام تجاری لونورژسترل شناخته‌ می‌شوند و بدون نسخه در دسترسند.

این قرص بلافاصله بعد از رابطه محافظت نشده باید مصرف شود گرچه تا 72 ساعت بعد از رابطه نیز مصرف آن‌ می‌تواند موثر باشد. مصرف آن بین 3 تا 5 روز بعد از رابطه از اثرگذاری آن‌ می‌کاهد. این قرص تخمک گذاری را به تاخیر انداخته و از لقاح تخمک و اسپرم پیشگیری‌ می‌کند.

 • نوع دیگر قرص پیشگیری اورژانسی از بارداری، قرص ضد پروژستین است که به عنوان اولتراستریال استات نیز شناخته‌ می‌ شود و تنها با نسخه قابل خریداری است.

این نوع قرص مؤثرترین شکل قرص ضد بارداری اورژانسی است که باید در اسرع وقت بعد از رابطه جنسی محافظت نشده مصرف شود، اما‌ می‌‌توانید آن را تا پنج روز بعد از رابطه نیز مصرف کنید. این قرص نحوه عملکرد پروژسترون را در بدن تغییر‌ می‌‌دهد و با جلوگیری یا کند کردن روند تخمک گذاری باعث‌ می‌شود هیچ تخمکی برای بارور شدن اسپرم وجود نداشته باشد و به این ترتیب از بارداری جلوگیری‌ می‌کند.

چرا مصرف قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری گاه با شکست همراه می‌شود؟

علت عدم تاثیر گذاری، قرص اورژانسی

علت عدم تاثیر گذاری، قرص اورژانسی

گاه با وجود مصرف این قرص‌‌ها ‌فرد باردار‌ می‌شود. 3 دلیل در این‌ میان نقش بازی‌ می‌کنند.

 • تخمک گذاری قبل از مصرف قرص آغاز شده است

توصیه‌ می‌شود قرص را بلافاصله بعد از داشتن رابطه محافظت نشده مصرف کنید زیرا قرص تا زمانی که تخمک گذاری آغاز نشده است موثر خواهد بود. اگر در زمان تخمک گذاری یا بعد از آن رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید قرص موثر نخواهد بود. اگر در همان چرخه قاعدگی بعد از مصرف قرص نیز مجدد رابطه محافظت نشده برقرار کنید قرص در پیشگیری از بارداری عمل نمی‌کند.

 • BMI بالای 30 دارید

این داروها بر اساس قد و وزن عمومی تهیه‌ می‌شوند. طبق بررسی‌های انجام شده قرص‌های جلوگیری از بارداری برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای 30 دارند موثر نیست.

در این دسته افراد احتمال بارداری حتی بعد از مصرف قرص اورژانسی 2 تا 4 برابر بیش از افراد با وزن معمولی است. برای این دست خانم‌‌ها ‌بهترین روش جلوگیری از بارداری استفاده از آیودی مسی و بهترین روش اورژانسی پیشگیری، استفاده از قرص‌های ضد پروژستین است. با این وجود اگر حتی با شاخص توده بدنی بالای 30، رابطه محافظت نشده داشتید مصرف قرص‌های اورژانسی پروژسترون بهتر از عدم مصرف آنهاست.

 • بروز تداخلات دارویی و کاهش تاثیر گذاری قرص اورژانسی

مصرف برخی داروها بویژه داروهای ضد اضطراب‌ می‌تواند میزان تاثیرگذاری داروهای پیشگیری از بارداری اورژانسی را کاهش دهد.

از دیگر داروهایی که میتوانند سبب تداخلات دارویی شوند می‌توان به باربیتورات، کاربامازپین، فلبامات، گریزوفولوین، فنی‌توئین، ریفامپین، گیاه سنت جان، توپیرامات ،اکس کاربامازپین و کاربازپین اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است بروشور داخل بسته بندی داروها را مطالعه بفرمایید.

نکته مهم دیگر اینکه مصرف قرص جلوگیری از بارداری نیز‌ می‌تواند با قرص ضد پروژستین واکنش نشان داده و از تاثیر آن بکاهد.

بعد از مصرف قرص جلوگیری اورژانسی چه کنیم؟

بعد از مصرف قرص پروژسترون اورژانسی‌ می‌توان از یک روش پیشگیری با مانع مثل کاندم استفاده کرد یا حداقل تا 7 روز رابطه جنسی نداشت. مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری یا استفاده از پچ یا حلقه را‌ می‌توان فورا آغاز کرد.

در مورد قرص‌های ضد پروژستین، اگر داروهای ضد اضطراب مصرف‌ می‌کنید از یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری کمک بگیرید. اگر‌ می‌خواهید قرص مصرف کنید باید تا 5 روز پس از مصرف قرص پروژستین، صبر کنید در غیر این صورت احتمال بروز تداخلات دارویی وجود دارد. بعد از این دوره به روند قبلی خود برگردید. اگر قاعدگی بیش از یک هفته به تاخیر افتاد آزمایش بارداری بدهید تا مطمئن شوید باردار نیستید.

اگر با وجود مصرف قرص اورژانسی باردار شدیم چه اتفاقی می‌افتد؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری اورژانسی به جنین آسیب نمی‌رسانند.

همیشه‌ می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید قرص اورژانسی ضد پروژستین برایتان بنویسد تا در خانه داشته باشید و در صورت لزوم فورا مصرف کنید. در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که قرص‌های جلوگیری از بارداری و قرص‌های اورژانسی از بیماری‌های مقاربتی پیشگیری نمی‌کنند. بهتر است همیشه هنگام رابطه از یک روش محافظتی مثل کاندوم استفاده کنید و اگر در معرض رابطه جنسی پرخطر بوده‌اید در این رابطه با متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول در رابطه قرص های اورژانسی

عوارض مصرف قرص های اورژانسی چه مدت طول می کشد؟

عوازص مصرف این قرص ها ممکن است در برخی از بانوان ظاهر شود، اما برخی اصلا عوارضی را تجربه نکنند. اما معمولا عوارض مصرف آن ها تا چنیدن روز نیز ممکن است به طول بینجامد. در رابطه با نوع این عوارض، در بالا صحبت کرده ایم.

چگونه بفهمیم که مصرف قرص اورژانسی تاثیرگذار بوده است؟

برای این سوال یک پاسخ قطعی وجود دارد و آن این است که باید پریود شوید. هنگامیکه خونریزی پریودی را تجربه کردید دیگر احتمال بارداری صفر است. اما چنانچه پریودتان به عقب افتاد یا علائم بارداری را تجربه کردید، بهتر است تست بارداری بدهید. در این میان هم می توانید از تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت استفاده کنید و هم می توانید از بی بی چک یا آزمایش خون استفاده کنید.

آیا با یک رابطه هم می توان باردار شد؟

درست است که تعداد رابطه بالا در احتمال بارداری تاثیر گذار است، اما داشتن یک رابطه در زمان درست برای بارداری می تواند کافی باشد. کافیست در روز تخمک گذاریتان، رابطه داشته باشید و همه چی خوب پیش برود و باردار شوید. بنابراین با داشتن یک رابطه نیز می توان باردار شد.

آیا بارداری با پیشاب امکان پذیر است؟

این سوال یکی از سوالات متداولی است که اکثر مخاطبان مینت از ما می پرسند. باید بگوییم که در پیشاب نیز اسپرم وجود دارد. اما این مقدار بسیار کم است و حتی در برخی نیز اصلا وجود ندارد. بنابراین هر چند که احتمال آن بسیار کم است اما باید بگوییم که احتمال بارداری با پیشاب همچنان وجود دارد.

آیا بارداری در پریودی امکان پذیر است؟

یکی از شرایط مهم بارداری، آزاد سازی تخمک و ایجاد لقاح با اسپرم است. بنابراین برای اتفاق افتادن بارداری، حتما باید تخمک آزاد کرده باشید. احتمال آزاد سازی تخمک در دوران قاعدگی بسیار کم است. اما در برخی موارد، در افرادی که سیکل قاعدگی کوتاهی دارند، ممکن است در اواخر قاعدگی، یا نزدیک به آن تخمک گذاری رخ دهد و مقداری احتمال بارداری در پریودی بالا برود. توجه کنید که اسپرم تا 5 روز می تواند زنده بماند، اما تخمک تنها یک روز زنده می ماند و ممکن است مثلا در روز آخر پریودی اسپرم وارد دستگاه تناسلی خانم شده باشد و 4 روز بعد تخمک آزاد شود؛ که این نکته ممکن است باعث بارداری شود.

برای اطلاعات بیشتر در این رابطه بهتر است به مقاله بارداری در پریودی مراجعه کنید.

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close