قرص اورژانسی :  نحوه استفاده و عوارض مصرف (همراه با مثال واقعی)

قرص اورژانسی ضد بارداری معمولاً برای زنانی استفاده می شود که رابطه محافظت نشده داشته اند و یا روش جلوگیری از بارداری آنها با شکست مواجه شده و به درستی کار نکرده است.

 خیلی از اوقات ممکن است روشی که انتخاب کرده اید، روش صحیحی نبوده است و یا آن را به درستی اجرا نکرده اید و یا حتی ممکن است همه چیز درست بوده اما در حین رابطه مشکلاتی به وجود آمده است.

 مثلاً ممکن است در حین رابطه کاندوم پاره شده باشد، از قرص های ضد بارداری به طور منظم استفاده نکرده و یا حتی مصرف آن‌ها را فراموش کرده باشید.

برخی از زوجین نیز ممکن است از روشهای جلوگیری طبیعی از بارداری استفاده کنند که این روش نیز خطا های خاص خود را دارد و ممکن است همسرتان در محاسبات خود اشتباه کرده باشد و مجبور شوید از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کنید.

 

اپلیکیشن مینت

در این مقاله سعی می کنیم به طور کامل در رابطه با قرص های اورژانسی ضد بارداری صحبت کنیم و درباره نحوه مصرف و عوارض آن ها نیز نکاتی را بیان کنیم.

مروری بر قرص های اروژانسی

قرص های اورژانسی همانطور که از نام آنها مشخص است، تنها باید در موارد اضطراری به کار بروند. در این میان می‌توان به ۳ قرص زیر اشاره کرد:

اکثر این قرص‌ها را می‌توانید در داروخانه‌ ها بیابید و بدون نسخه آنها را خریداری کنید.

قرص های اورژانسی معرفی شده را چگونه مصرف کنیم؟!

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، نحوه مصرف قرص های اورژانسی بسیار مهم است و اگر این قرص ها را در زمان درست و دوز مصرفی صحیح استفاده نکنید، قطعا تاثیر گذاریشان کاهش پیدا کرده و احتمال بارداری نیز کماکان وجود خواهد داشت.

ببنید سه نکته اساسی در مصرف قرص های اورژانسی ضد بارداری بسیار حائز اهمیت است:

 1. چند ساعت از رابطه محافظت نشده گذشته است؟
 2. چه نوع قرصی را باید مصرف کرد؟
 3. چه دوزی از قرص را باید مصرف کرد؟

اگر این سه عامل را به درستی رعایت کنید قطعا بالای 90% و حتی بیشتر نتیجه خواهید گرفت. با توجه به این نکات، تصمیم گرفتیم قسمت نحوه استفاده از قرص های اورژانسی ضد بارداری را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم، تا از سردرگمی مخاطبان مینت بکاهیم.

در این قسمت با توجه به سه نکته حائز اهمیت که در بالا اشاره کردیم، سوالاتی از شما پرسیده می شود و با توجه به پاسخ شما، بهترین انتخاب قرص اورژانسی و نحوه استفاده از آن معرفی خواهد شد.

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

برای مراجعه به این قسمت، کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود کنید، وارد  قسمت دکتر مینت شوید و پس از آن وارد قسمت نحوه استفاده از قرص اورژانسی شوید و به سوالات آن پاسخ دهید تا بهترین قرص و نحوه استفاده از آن معرفی شود. دانلود اپلیکیشن

یک مثال واقعی

در این چند وقت که با کاربران مینت در ارتباط بوده ایم، این مسئله را متوجه شده ایم که خیلی از آن ها از روش های مطمئن جلوگیری استفاده نمی کنند و مدام در حال مصرف قرص های اورژانسی هستند و حتی روش صحیح استفاده از این قرص ها را نیز نمی دانند و سرخود قرص هایی را مصرف کرده که هم می تواند موجب بارداری ناخواسته شود و هم عوارض خاصی را به دنبال داشته باشد.

عسل 27 ساله، 6 ماه است که ازدواج کرده است.

به عنوان مثال چند وقت پیش، کاربری به نام عسل که تازه ازدواج کرده بود، در رابطه با روش های جلوگیری از بارداری به مشکل خورده بود و مدام در حال استفاده از این قرص ها بود. این مصرف های سر خود باعث بروز عوارضی مانند نامنظم شدن پریود ها و بروز استرس در او شده بود و نمی توانست رابطه زناشویی لذت بخشی را تجربه کند. همین نکته باعث شده بود که این خانم جوان به مینت مراجعه کند و از پزشکان ما راه حل بخواهد.

یک مثال واقعی

یک مثال واقعی

 بگذارید خلاصه ای از مکالمه با عسل را در اینجا بیاوریم تا خودتان بهتر متوجه شوید:

من شنیدم که مصرف قرص های ضد بارداری اصلا موثر نیست و همیشه ریسک بارداری وجود داره. مثلا همین دوست خودم! چند وقتی بود که از قرص های ضد بارداری LD استفاده می کرد و همیشه بابت جلوگیری از بارداری خیالش راحت بود! اما… در عین ناباوری 6 ماه پس از ازدواجش باردار شد و الان که 3 ماه از بارداریش می گذره، حسابی افسرده شده! چون اصلا قصد بارداری نداشت و الان 9 ماه پس از ازدواجش، افسرده یه گوشه خونه نشسته! من نمیخوام مثل دوستم بشم! لطفا بهم راهکار بدین…

انقد استرس گرفتم، که با کوچکترین اتفاقی در رابطه زناشوییم به قرص های اورژانسی مراجعه می کنم! اما حسابی تعادل هورمونی بدنم از بین رفته و الان 3 ماهه که پریود نشدم! اول فکر می کردم که باردارم، اما وقتی تست بارداری دادم متوجه شدم که باردار نیستم و فقط تعادل هورمونی بدنم بهم خورده! خواهش می کنم راه حلی بهم بدین…واقعا این مشکل اعصابم رو خورد کرده…

جالب است بدانید این تنها یکی از صد ها مورد مشابهی است که همه روزه کاربران، به مینت مراجعه می کنند و بابت این مشکل گلایه دارند.

نتیجه صحبت با عسل

وقتی بیشتر با عسل صحبت کردیم، متوجه شدیم که دوست او رابطه خوبی با مصرف منظم قرص ها نداشته و حتی در یک سیکل، چندین بار فراموش کرده بود که قرص هایش را مصرف کند!

بنابراین وقتی این قرص ها به طور صحیح مصرف نشوند نباید انتظار داشته باشید که همه چیز درست پیش برود و باردار نشوید!

همه روش های جلوگیری از بارداری تاثیر و بازده خوبی دارند، اما باید آن ها را به درستی به کار ببرید و الا دچار مشکل خواهید شد.

به این نکته نیز حتما توجه کنید که قرص اورژانسی تنها باید به تعداد محدودی در سال (3 الی 4 بار) مصرف شود، اگر بعد از هر رابطه بخواهید به این قرص ها روی بیاورید، کاملا به سلامتیتان لطمه خواهید زد و همانند عسل به مشکل بر خواهید خورد.

 

 

چرا باید از قرص اورژانسی استفاده کرد؟ 

قرص های اورژانسی باید در موارد زیر استفاده شوند:

 • داشتن رابطه محافظت نشده
 • عدم استفاده از روش های جلوگیری
 • فراموشی مصرف قرص ضد بارداری
 • تجاوز جنسی
 • عدم کارایی روش جلوگیری مانند پاره شدن کاندوم حین رابطه

قرص های اورژانسی از بارداری هایی که در آنها لقاح صورت گرفته است جلوگیری نمی کنند، بلکه تنها زمان تخمک گذاری را به تعویق می‌اندازند و یا از وقوع آن جلوگیری می کنند. بنابراین نباید به آنها به عنوان قرص های سقط جنین نگاه کرد.

عوارض مصرف قرص های اورژانسی 

مصرف قرص های اورژانسی تنها برای جلوگیری از بارداری در رابطه محافظت نشده پیشنهاد می شود، اما به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری موثر نیست و نباید به صورت مداوم از آنها استفاده کنید. همچنین حتی اگر از قرص های اورژانسی به درستی استفاده کنید، ممکن است موثر واقع نشوند و باردار شوید و این نکته را به یاد داشته باشید که این قرص ها از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند.

قرص های اورژانسی برای هرکسی مناسب نیستند اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید از مصرف این قرص‌ها بپرهیزید:

 • نسبت به ترکیبات قرص های اورژانسی، آلرژی دارید.
 • از داروهای خاصی استفاده می کنید که با مصرف این قرص ها تداخل دارند و از تاثیر آنها کم می‌کنند.

اگر اضافه وزن دارید احتمالا مصرف قرص های اورژانسی همانند مصرف این قرص ها در زنانی که اضافه وزن دارند، در جلوگیری از بارداری موثر نباشد.

از عوارض قرص های اورژانسی می توان به موارد زیر اشاره کرد که ممکن است تا چند روز پس از مصرف باقی بماند:

 • علت تهوع و استفراغ
 • گیجی
 •  ضعف
 •  سردرد
 •   سفتی سینه ها
 •  خونریزی بین دو پریود و یا قاعدگی های سنگین
 •  دل درد های سبک

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

تاثیر زمان در مصرف قرص های اورژانسی

برای حداکثر تاثیر گذاری قرص اورژانسی باید هرچه سریع تر پس از رابطه محافظت نشده آنها را مصرف کنید و این زمان باید کمتر از ۱۲۰ ساعت پس از انجام رابطه باشد. این قرص‌ها را هر زمان پس از سیکل قاعدگی می توانید مصرف کنید.

چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشید؟

 • اگر دو ساعت پس از مصرف این قرص ها استفراغ کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که باید دوباره از این قرص ها استفاده کنید.
 •  تا زمانی که از یک روش جلوگیری دیگر استفاده نکردید سعی کنید رابطه ای نداشته باشید. چرا که تاثیر مصرف قرص های اورژانسی همیشگی نیست و دوباره احتمال بارداری وجود دارد و اگر چند روز پس از مصرف این قرص ها رابطه محافظت نشده داشته باشید باز هم ریسک بارداری وجود دارد.
 •  همچنین سعی کنید از قرص های معتبر اورژانسی استفاده کنید.

قرص های اورژانسی می تواند قاعدگی تان را تا یک هفته به تعویق بیندازد. اگر سه الی چهار هفته پس از مصرف این قرص ها پریود شدید، حتما تست بارداری بدهید.

 به صورت طبیعی پس از مصرف این قرص‌ها لازم نیست که به پزشک مراجعه کنید. اما اگر هر گونه خونریزی یا لکه بینی مداوم و به صورت یک هفته پس از مصرف این قرص‌ها را تجربه کردید همچنین اگر دل دردهای شدیدی را سه تا پنج هفته پس از مصرف قرصها داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم می تواند نشان دهنده سقط یا بارداری خارج از رحم باشد که معمولا در لوله های فالوپ رخ می دهد.

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close