زمان تخمک گذاری و علائم آن : چگونه در کمترین زمان ممکن باردار شوید!

تخمک گذاری به موقع به معنی بارداری موفق است. این حداقل جمله ای است که از همه می شنوید! اما تخمک گذاری یعنی چه؟ و چرا برای بارداری مهم است؟ علائم تخمک گذاری چیست؟ پس هم اکنون این مقاله مینت را بخوانید و هر آنچه که درباره تخمک گذاری و زمان آن لازم است را بدانید.

تخمک گذاری یک فرایند ماهانه است که طی آن تخمدان ها تخمک آزاد می کنند. پس از این، تخمک سفری را به سمت لوله های فالوپ آغاز می کند و ممکن است توسط اسپرم ها بارور شود یا نشود. اینکه پس از این فرایند چه اتفاقی می افتد، کاملا به این نکته بستگی دارد که تخمک به وسیله اسپرم، بارور می شود یا خیر.

اگر اسپرم، تخمک را بارور کند، به سمت رحم حرکت کرده و در دیواره آن لانه گزینی می کند که درنتیجه منجر به بارداری می شود. اگر اسپرم تخمک را بارور نکرد، تخمک از بدن دفع شده، دیواره رحم فرو می ریزد و در حقیقت پریود می شوید.

اگر می خواهید باردار شوید و یا اینکه از بارداری نا خواسته جلوگیری کنید، دانستن زمان تخمک گذاری بسیار کمک می کند.

 

تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد؟

زمان این فرایند در همه زنان همانند یکدیگر نیست، چرا که سیکل های قاعدگی در خانم ها متفاوت است. اما در هر صورت، تخمک گذاری در اواسط سیکل قاعدگی رخ می دهد.

بنابراین در یک سیکل 28 روزه، تخمک گذاری تقریبا در اطراف روز چهاردهم اتفاق می افتد. پیشبینی دقیق این زمان تقریبا غیر ممکن است اما معمولا 4 روز قبل یا بعد از نیمه سیکل قاعدگی رخ می دهد. این زمان تقریبا یک هفنه طول می کشد و اگر قصد بارداری دارید حتما باید به این هفته توجه زیادی داشته باشید.

علائم تخمک گذاری

مهم ترین علائمی که در تشخیص عبارتند از:

 • تغییر ترشحات رحمی
 • قوی شدن حس بویایی
 • حساسیت و درد سینه ها
 • درد های لگنی و شکمی
 • لکه بینی و ترشحات سبک
 • تغییر میل جنسی
 • تغییرات رحمی
علائم و نشانه ها

علائم و نشانه ها

در این قسمت هرکدام از این علائم را به تفصیل توضیح می دهیم:

تغییر ترشحات رحمی

برای شروع این فرایند، بدن ترشحات بیشتری را آزاد می کند. این ترشحات به گونه ای است که می توانید تغییرات آن را حس کنید.

 

 

این ترشحات شفاف هستند و قوام کمتری دارند. پس از تخمک گذاری بدن ترشحات کمتری را آزاد می کند، که معمولا کدر می شود و قوام بیشتری پیدا می کند.

تقویت حس بویایی

اگر قبل از قاعدگی هرگونه تغییری در حس بویایی را تجربه کردید، می تواند نشانه ای از این فرایند باشد.

حساسیت و درد سینه ها

تغییرات هورمونی قبل و هنگام تخمک گذاری می تواند به درد سینه ها و حساسیت نوک سینه ها منجر شود.

دردهای لگنی و شکمی

اگر درد خفیفی را در قسمت زیر شکمی داشتید، می تواند نشانه ای از تخمک گذاری باشد. توجه داشته باشید که این دلدرد را همزمان در دو طرف حس نخواهید کرد. همچنین همیشه فقط در یک طرف، این درد نخواهید داشت و در دوره های مختلف ناحیه آن تغییر خواهد کرد.

این درد را ممکن است برای چند دقبقه یا حتی چند ساعت، تجربه کنید. همچنین ممکن است مقداری لکه بینی یا وجود ترشحات را به طور تکی یا همزمان، در زمان تخمک گذاری تجربه کنید. پزشکان معتقدند که در دردهایی که با قرص های ضد التهاب بهبود می یابند، جای نگرانی نیست اما اگر این درد ها شدید بودند و پس از فرایند درمان نیز بهبود نیافتند، باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات و لکه بینی سبک

اگرچه این مورد خیلی شایع نیست، اما ممکن است در این زمان مقداری ترشحات قهوه ای یا لکه بینی داشته باشید. این لکه بینی ها به این دلیل رخ می دهند که فولیکول های اطراف تخمک، به اندازه کافی بزرگ شده و در نهایت پاره می شوند که در نهایت این اتفاق موجب خونریزی می شود.

تا زمانیکه لکه بینی ادامه دار نباشد، جایی برای نگرانی نیست. اگر این خونریزی سبک ادامه داشت؛ مشکوک به عفونت هستید و حتما باید تحت چکاپ قرار بگیرید.

تفییرات میل جنسی

در زمان تخمک گذاری، میل جنسی افزایش پیدا می کند. اما این عامل، به شرایط بیرونی نیز کاملا بستگی دارد. شرایطی مانند استرس و حس مسئولیت شدید می تواند بر میل جنسی تاثیر بگذارند.

تغییرات رحمی

هنگامیکه در حال تخمک گذاری هستید، برحی از تغییرات فیزیکی را نیز تجربه می کنید. به عنوان مثال رحم مقداری بالا می رود. تغییرات رحم و ترشحات آن راهنمای دقیقی است که آیا تخمک گذاری آغاز شده است یا خیر. اما برای تشخیص این تغییرات، به مقداری تمرین و تجربه نیاز دارید.

متوجه شدن سایر تغییرات ممکن است مقداری مشکل به نظر برسد اما تشخیص ترشحات واژن از همگی ساده تر به نظر می رسد. یک راه دیگر این است که از انگشت خود استفاده کنید. تغییرات رحم را به راحتی قبل و هنگام تخمک گذاری به راحتی حس خواهید کرد.

قبل از این زمان، رحم نرم تر می شود و در زمان تخمک گذاری بلند، خیس، نرم و باز تر می شود. اما بعد از زمان تخمک گذاری، رحم سفت تر می شود.

چگون زمان تخمک گذاری را حساب کنیم؟

خانمی که در حال فکر کردن است.

خانمی که در حال فکر کردن است.

سیکل قاعدگی را با چند روش می توانید دنبال کنید. در ادامه به راه های تشخیص زمان تخمک گذاری بعد از پریود اشاره می کنیم.

دنبال کردن دمای پایه بدن (BBT)

یکی از روش هایی که می توانید زمان تخمک گذاری بعد از پریود را تشخیص دهید، دنبال کردن دمای پایه بدن است. در نیمه اول سیکل قاعدگی، دمای بدن ثابت می ماند اما زمانیکه به تخمک گذاری نزدیک می شوید، مقداری کاهش دما و سپس افزایش دما را پس از آن، تجربه خواهید کرد.

نمودار سیکل قاعدگی

یکی از راه های دیگری که می توانید زمان تخمک گذاری بعد از پریود را تشخیص دهید، کشیدن نمودار سیکل قاعدگی برای چند سیکل پشت سر هم است. با ثبت روزهایی که پریود شروع و به پایان می رسد، می توانید طول سیکل قاعدگیتان را به دست آورید. (که در اکثر بانوان میانگین آن 28 روز است.) اگر طبق زمان پیشبینیتان، هر ماه پریود می شوید، پس تخمک گذاری نیز به همان روال اتفاق می افتد، یعنی 2 هفته قبل از فرو ریختن دیواره رحم یا همان پریودی، این فرایند رخ می دهد.

استفاده از کیت

کیت با اندازه گیری سطح هورمون های موجود در ادرار می تواند تشخیص دهد که آیا زمان تخمک گذاری فرا رسیده است یا خیر.

چگونه با توجه به زمان تخمک گذاری ، جنسیت جنین را در دوران اقدام به بارداری، خودمان انتخاب کنیم؟

شاید این سوال برایتان کاملا عجیب به نظر برسد، که آیا واقعا امکان انتخاب جنسیت جنین، توسط خودمان وجود دارد؟ پاسخ lefj است!

با پیشرفت علم زنان و زایمان، این امر کاملا با چند راهکار ساده و توجه به نکات زیر کاملا قابل دستیابی است:

 • توجه به زمان تخمک گذاری و داشتن رابطه در زمان هایی مشخص
 • تغذیه های ویژه
 • نوع پوزیشن های جنسی
 • میزان اسیدی یا بازی بودن خون، هنگام رابطه

برای انتخاب هر کدام از جنسیت های دختر یا پسر، کافیست نکات بالا را بصورت دقیق و کامل، بطوریکه در کتاب زیر معرفی کرده ایم؛ انجام دهید و جنسیت دلخواه فرزندتان را در دوران اقدام به بارداری انتخاب کنید! به همین راحتی!

کتاب انتخاب جنسیت جنین در دوران اقدام به بارداری

کتاب انتخاب جنسیت جنین در دوران اقدام به بارداری

با تهیه این کتاب که به طور اختصاصی توسط متخصصین و پزشکان مینت تهیه شده است، تنها کافیست در رابطه با جنسیت فرزندتان تصمیم بگیرید و با توجه به جنسیت مورد نظر، طبق دستورات این کتاب عمل کنید.

برای تهیه کتاب، روی لینک زیر کلیک کنید:

http://bit.ly/MintPregnancyEBook

اختلالات تخمک گذاری

داشتن برخی از اختلالات، شرایط را برای رخ دادن تخمک گذاری و در نتیجه باردار شدن سخت می کند. در ادامه به معرفی برخی از این اختلالات می پردازیم.

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندروم تخمدان پلی کیستیک شرایطی است که در آن بدن زنان سطوح بالایی از هورمون اندروژن را تولید می کند. این هورمون یک هورمون مردانه است. به دلیل بالا بودن سطح اندروژن، بدن دچار عدم تعادل هورمونی می شود، که سبب تاخیر در تخمک گذاری و در بعضی شرایط، توقف کامل آن می شود.

زنانی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند، با عدم تعادل انسولین نیز مواجه می شوند، چرا که هورمون انسولین در بدنشان از خود مقاومت نشان می دهد که این مشکل یکی از علائم رایج سندروم تخمدان پلی کیستیک است.

مشکلات هیپوتالاموس

این یک مشکل رایج است و در بانوانی که درصد چربی کمی در بدنشان دارند رخ می دهد که در نهایت سبب کم خونی هیپوتالامیک می شود. کاهش ذخائر چربی بدن می تواند به دلیل اختلالات تغذیه ای یا فعالیت ورزشی سنگین باشد که در ورزشکان حرفه ای رخ می دهد.

نارسایی زود رس تخمدان

این اختلال به دلیل نارسایی تخمدان قبل از 40 سالگی، به دلیل کمبود تخمک در تخمدان رخ می دهد. کمبود تخمک با عدم توانایی تولید استروژن همراه است. بنابراین اگر برای چند ماه متوالی چند پریود را جا انداخته اید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و چکاپ دهید.

هایپرپرولاکتینمی یا پرولاکتین بیش از حد

به طور معمول، سطح هورمون پرولاکتین در زمان بارداری و شیر دهی بالاتر است. این سطح بالا از هورمون پرولاکتین، می تواند به دلیل کاهش هورمون استروژن در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد کند و منجر به ناباروری شود. هایپرپرولاکتینمی به دلایل مختلفی مانند کم کاری غده تیروئید و قاعدگی نا منظم، می تواند رخ دهد و در نهایت می تواند موجب تاخیر در تخمک گذاری و تبع آن تاخیر در قاعدگی شود.

نفخ شدید هنگام تخمک گذاری: دلایل، علائم و درمان

آیا یکی از علائم این دوران، نفخ است؟ بله ممکن است و بسیار نیز ناخوشایند است. در این قسمت از مقاله به تفصیل در رابطه با این موضوع صحبت می کنیم.

تخمک گذاری ممکن است علائم مختلف زیادی مانند قوی شود احساس، افزایش انرژی، افزایش میل جنسی و سطح بالایی از حس خوب و خوشبینی داشته باشد. اما برای برخی از زنان ممکن است برخی علائم ناخوشایندی را نیز در پی داشته باشد. این علائم عبارتند از: نفخ، سفتی سینه ها و درد یک طرفه شکم.

نفخ تخمک گذاری ممکن است به دلیل افزایش سطح هورمون های استروژن قبل از افزایش هورمون های LH باشد. افزایش سطح هورمون های LH تنها قبل از تخمک گذاری رخ می دهد.

نفخ دوران تخمک گذاری

نفخ دوران تخمک گذاری

این تغییرات سطح هورمون ها ممکن است منجر به نگهداری آب بدن شود که در نهایت باعث نفخ می شود که ممکن است مقداری با نفخ پریودی، متفاوت باشد. این نفخ پس از دو روز بهبود می یابد. اگر این نفخ بیشتر از چند روز ادامه یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید. نفخ در وسط سیکل ممکن است بنا بر دلایلی مانند اندومتریوز، کیست تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد.

آیا تخمک گذاری، نفخ را به وجود می آورد؟

بنا بر تحقیقات صورت گرقته، نفخ یکی از علائم شایع تخمک گذاری است و معمولا در روزهای 11 تا 14م سیکل قاعدگی رخ می دهد و ممکن از چنین ساعت تا دو روز ادامه پیدا کند.

در برخی از زنان نیز تخمک گذاری ممکن است منجر به درد یک طرفه شکم شود که این درد نیز ممکن است از چند دقیقه تا دو روز ادامه پیدا کند و با ترشحات واژن یا خونریزی همراه باشد.

دلایل نفخ دوران تخمک گذاری

اولین دلیل نفخ دوران تخمک گذاری، تغییرات هورمونی هنگام و بعد از تخمک گذاری است.

این تغیرات هورمونی، مشکلات گوارشی مختلفی را به وجود می آورند. به دلیل سطح بالای هورمون استروژن، بدنتان ممکن است آب را نگه دارد که در نهایت به نفخ منجر می شود.

افزایش وزن و نفخ تخمک گذاری

در این زمان ممکن است به دلیل سفت شدن سینه ها و نفخ، مقداری افزایش وزن داشته باشید. این افزایش وزن به دلیل نگهداری آب  در بدن است که  در پاسخ به تغییرات هورمونی اتفاق می افتد.

همچنین ممکن است در این زمان، ویار را نیز تجربه کنید. ممکن است به غذاهایی که نمک زیادی دارند مانند چیپس، پنیر، و سایر فرآورده های غذایی ویار پیدا کنید. خوردن مقدار زیادی از این غذاها باعث افزایش نگه داشتن آب در بدن می‌شود که در نهایت منجر به نفخ و افزایش وزن در دوران تخمک گذاری میشود.

نفخ تخمک‌گذاری و نفخ قبل از پریود

راحت ترین راه برای تشخیص نفخ تخمک گذاری و نفخ قبل از پریود این است که سیکل خود را دنبال کنید. نفخ تخمک گذاری معمولاً در اواسط سیکل و در روزهای 11 تا 14م آن رخ می دهد.  نفخ قبل از پریود یا همان نفخ سندروم پیش از قاعدگی پس از تخمک گذاری شروع می شود.  این نفخ یک هفته قبل از اینکه قاعدگی شروع شود آغاز شده و ممکن است تا یک هفته پس از آن نیز ادامه پیدا کند.

علاوه بر نفخ، سایر علائم سندروم پیش از قاعدگی عبارتند از:

چگونه می توان نفخ شدید قبل از تخمک گذاری را مدیریت کرد؟

 • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
 • مصرف نمک را رژیم غذایی خود محدود کنید. مصرف غذاهای فرآوری شده و فست فودی را نیز تا حد امکان محدود کنید.
 • در هنگام نفخ از مصرف غذاها و میوه هایی مانند گندم، پیاز، بروکلی، سیر، کاهو، سیب، لوبیا و هندوانه بپرهیزید.
 • مصرف مکمل های منیزیم نیز در بهبود نفخ بسیار کمک کننده هستند. هر چند که قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید.
 • انجام منظم فعالیت هایی مانند ایروبیک در طول سیکل قاعدگی به کاهش نفخ نیز کمک می کند.
 • تکنیک های ریلکسیشن نیز مانند یوگا و مدیتیشن در کاهش تخمک گذاری موثر هستند.

چک کردن دهانه رحم برای تشخیص تخمک گذاری

چک کردن دهانه رحم هنگام تخمک گذاری می تواند اطلاعات مناسبی را در رابطه با زمان تخمک گذاری در اختیارتان قرار دهد. این نکته هنگامی حائز اهمیت می شود که قصد بارداری دارید و در رابطه با علائم تخمک گذاری تردید دارید. این علائم می‌تواند مانند تغییرات در مخاط رحمی و دمای پایه بدن باشد.

چک کردن دهانه رحم برای تشخیص زمان تخمک گذاری

چک کردن دهانه رحم برای تشخیص زمان تخمک گذاری

در زمان تخمک گذاری رحم بالاتر رفته، نرم تر، خیس تر و بازتر می شود. پس از تخمک گذاری دهانه رحم پایین تر آمده و به دنبال آن سفت تر، خشک تر و بسته تر می شود.

ممکن است این علائم ساده به نظر برسد اما بسیاری از بانوان، تاکنون رحمشان را لمس نکرده اند و  به همین دلیل مطمئن نیستند که  دهانه رحمشان چه شکلی بوده است و اکنون چه شکلی است.( به عنوان مثال نمی‌دانند که رحم نرم تر و یا سفت تر به چه معنا است)

 دهانه رحم چه شکلی است؟

دهانه رحم باریک و استوانه ای شکل است که واژن و خود رحم را به یکدیگر متصل می کند که طول آن در حدود ۴ سانتی متر است.

دهانه رحم چه کار می کند؟

دهانه رحم مخاطی را آزاد می کند که به منتقل کردن اسپرم ها از واژن به رحم کمک می کند (هنگام برقراری رابطه در داخل واژن ترشح می شود) سپس در داخل رحم یکی از اسپرم ها تخمک بالغ را بارور میکند؛ البته این در حالی است که شما تخمک گذاری  راانجام داده باشید. اگر تخمک گذاری انجام نداده باشید، مخاط رحمی ضخیم شده و به عنوان یک مانع عمل می کند و اجازه نمی دهد که اسپرم ها داخل رحم شوند.

 چرا باید دهانه رحم را هنگام تخمک گذاری چک کرد؟

چک کردن جایگاه دهانه رحم در زمان تخمک گذاری به خصوص هنگامی که قصد بارداری دارید، بسیار مهم است. با کمک دنبال کردن تغییرات دهانه رحم می توانید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید.

تغییرات دهانه رحم در مواقعی از سیکل قاعدگی، زایمان و حتی بارداری رخ میدهد. دهانه رحم هنگام وضع حمل نازکتر، کوتاه ترو بزرگتر می شود. در اوایل بارداری جایگاه رحم بلند تر و نرم تر بوده و تا ۱۰ سانتی متر بزرگتر می شود و تا زمان زایمان به طور کامل نازک  می شود.

چگونه دهانه رحم را می توان در منزل چک کرد؟ راهنمای مرحله به مرحله

تشخیص زمان تخمک گذاری

تشخیص زمان تخمک گذاری

چک کردن جایگاه رحم یکی از راه هایی است که می توانید با سیکل قاعدگیتان آشنا شوید. این کار به شما کمک می کند تا زمان تخمک گذاری را در طول چرخه قاعدگی تشخیص دهید.

 • مرحله اول

ممکن است به مقداری تمرین برای تشخیص جایگاه دهانه رحم نیاز داشته باشید. این کار را باید پس از حمام انجام دهید.

 • مرحله دوم

مطمئن شوید که قبل از انجام این کار، دست هایتان را با آب و صابون به خوبی شسته اید. برای جلوگیری از بروز هر گونه عفونت در داخل اندام های تولید مثل و تناسلی این کار بسیار مهم است. اگر از هر گونه عفونت های واژینال مانند عفونت قارچی رنج می برید، باید صبر کنید تا این عفونت بهبود یابد و سپس این کار را انجام دهید.

 • مرحله سوم

ناخن های تان را کوتاه کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که اگر انگشت خود را وارد رحم کنید آسیبی به اندامهای تناسلی وارد نشود.

 • مرحله چهارم

حالتی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی دهانه رحم را لمس کنید. ممکن است بخواهید روی توالت فرنگی بشینید، یا حالت اسکات بگیرید یا اینکه یکی از پاهای تان را روی توالت فرنگی بگذارید و ایستاده این کار را انجام دهید.

 • مرحله پنجم

انگشت وسط یا اشاره را (بلندترین انگشت) داخل واژن ببرید و تا جایی که بتوانید دهانه رحم را لمس کنید؛ آن را به داخل فرو کنید.

نکته مهم اینجا است که بدانید دهانه رحم چه شکلی است. این قسمت در انتهای واژن قرار گرفته و استوانه ای شکل است. با حرکت های دورانی می توانید دهانه رحم را تشخیص دهید و همچنین می توانید حفره های کوچک را ( ورودی رحم) در قسمت های میانی دهانه رحم تشخیص دهید.

 • مرحله ششم

مراحل زیر را دنبال کنید:

 جایگاه دهانه رحم در داخل واژن چگونه است؟

هنگامی که دهانه رحم در جایگاه پایین تری قرار دارد، چنانچه انگشتتان را تا بند اول فرو کنید، ممکن است آن را تشخیص دهید. هنگامی که دهانه رحم در جایگاه بالاتری قرار دارد، تقریبا انگشت را باید تا بعد از بند دوم، داخل واژن کنید تا بتوانید دهانه رحم را تشخیص دهید. یا حتی ممکن است اصلا نتوانید آن را حس کنید چرا که ممکن است در جایگاه بالاتری قرار گرفته باشد.

 هنگام لمس دهانه رحم، چه چیزی را حس می کنید؟

قبل از تخمک گذاری، دهانه رحم هنگام لمس، ممکن است مانند لب ها، نرم باشد.. اما پس از تخمک گذاری سفت تر شده و همانند پره های بینی می شود.

آیا دهانه رحم در مرکز قرار دارد یا به سمت طرفین رفته است؟
 آیا ورودی دهانه رحم تقریبا باز است یا بسته؟
 • مرحله هفتم

جایگاه دهانه رحم را در تقویم یادداشت کنید. با این کار می توانید تغییرات دهانه رحم را دنبال کنید و راحت تر بتوانید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید.

 • مرحله هشتم

در زمانی که رابطه دارید و یا پس از رابطه، جایگاه رحم را بررسی نکنید. چرا که جایگاه آن به دلیل برانگیختگی جنسی تغییر می کند. همچنین این کار را در زمان قاعدگی نیز انجام ندهید.

جایگاه  دهانه رحم در زمان تخمک گذاری

جایگاه رحم در دورا تخمک گذاری

جایگاه رحم در دورا تخمک گذاری

بافت و جایگاه رحم در طول سیکل قاعدگی تغییر میکند. گاهی که تخمک گذاری در حال شروع شدن است جایگاه دهانه رحم بالاتر رفته، نرم تر و مرطوب تر می شود. هنگام تخمک گذاری دهانه رحم نرم، باز و خیس می شود.  نرمی آن همانند لب ها می شود و تا جایی باز می‌شود که اسپرم ها بتوانند داخل آن شوند. همچنین دهانه رحم در این زمان، بیش تر در مرکز قرار دارد. با داشتن رابطه در این زمان و دو سه روز قبل از آن می توانید شانس بارداری را افزایش دهید.

 جایگاه  دهانه رحم بعد از تخمک گذاری

جایگاه دهانه رحم پس از تخمک گذاری، پایین تر آمده و همچنین سخت تر و خشک تر می شود و هنگامی که آن را لمس می کنید حسی همانند حس لمس کردن اطراف سوراخ های بینی است. این تغییرات ممکن است بلافاصله پس از تخمک گذاری یا چند ساعت و یا حتی چند روز بعد رخ دهد.

هنگامی که خونریزی قاعدگی دارید جایگاه دهانه رحم پایین است و مقداری باز است تا خون قاعدگی بتواند جریان پیدا کند. همچنین همانند حالت قبل حس اطراف سوراخ بینی را در هنگام لمس کردن می دهد و همچنین ممکن است مقداری به طرفین منحرف شده باشد.

هنگامی که قاعدگی به اتمام می رسد، دهانه رحم همچنان سفت و پایین است و ورودی آن بسته خواهد بود.

جایگاه دهانه رحم در روزهای اولیه بارداری

اگر بارداری رخ دهد، دهانه رحم بالاتر رفته و نرم می شود و در روزهای اولیه بارداری تقریباً ورودی آن بسته است. این نکته در زنان متفاوت است و برای هر زن ممکن است نسبت به زن دیگر متفاوت باشد. جایگاه دهانه رحم در روزهای اولیه بارداری و ۱۲ روز پس از لقاح میتواند تغییر کند.

تست بررسی دهانه رحم: آزمایش پاپ اسمیر

پاپ اسمیرآزمایشی است که از آن برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده میشود. تست پاپ اسمیر مشخص می کند که آیا سلول های سرطانی یا پیش سرطانی در داخل دهانه رحم وجود دارد یا خیر. در طول فرایند پاپ اسمیر قسمتی از سلولهای دهانه رحم برداشته شده و تحت آزمایش قرار داده می شوند تا هر گونه سلول های غیر طبیعی شناسایی شوند. این فرآیند در مطب پزشک انجام میشود. ممکن است مقداری ناراحتی به همراه داشته باشد اما معمولاً درد آن بلند مدت نیست.

اگر کمتر از ۲۱ سال سن دارید و فعالیت جنسی نیز ندارید، خطری از لحاظ ابتلا به هرگونه بیماری های مقاربتی یا عفونتی یا بیماری هایی که در اثر سیستم  ایمنی ضعیف بدن رخ دهد شما را تهدید نمی کند، بنابراین به تست پاپ اسمیر نیز نیاز نخواهید داشت.

اگر کمتر از ۲۱ سال سن دارید و از لحاظ جنسی فعال هستید؛ باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر بدهید.

اگر بین ۲۱ تا ۲۹ سال سن دارید باز هم باید هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهید.

اگر بین ۳۰ تا ۶۵ سال  سن دارید هر سه تا پنج سال باید تست پاپ اسمیر و تست ویروس پاپیلومای انسانی بدهید. اگر ویروس HPV  دارید، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز افزایش پیدا می‌کند.

اگر بالاتر از ۶۵ سال سن دارید ممکن است دیگر به تست پاپ اسمیر نیازی نداشته باشید در این رابطه باید با پزشک خود صحبت کنید.

نتایج تست پاپ اسمیر

برای نتایج تست پاپ اسمیر دو حالت کلی وجود دارد. ممکن است نرمال و یا غیر نرمال باشد. پاسخ نرمال، پاسخی است که بیان می کند در حال حاضر هیچ‌گونه سلول غیر طبیعی وجود ندارد اما پاسخ غیر خون نرمال وجود سلول‌های غیرطبیعی به این معنی نیست که سرطان دارید.

وجود سلول‌های غیرطبیعی چندین سطح دارد. بنابر نتیجه تست، پزشک ممکن است افزایش تعداد دفعات انجام آزمایش پاپ اسمیر را پیشنهاد دهد یا حتی ممکن است فرایند کولپوسکپی را پیشنهاد دهد. پاسخ تست پاپ اسمیر بسیار دقیق است و با انجام مرتب تست پاپ اسمیر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *