عوارض قرص های جلوگیری از بارداری

عوارض قرص جلوگیری از بارداری ؛ دکتر فائزه شهبازی

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری یک روش هورمونی برای پیشگیری از حاملگی است. مصرف این نوع قرص‌‌‌‌‌ها همچنین‌‌ می‌تواند سبب تنظیم قاعدگی، کاهش درد در قاعدگی‌های شدید‌‌، تسکین آندومتریوز، رفع آکنه‌‌ و علایم سندروم قبل از قاعدگی شود. قرص‌های جلوگیری از بارداری جلوی تخمک گذاری را‌‌ می‌گیرند و در نتیجه اسپرم نمی‌تواند تخمکی را بارور کند. در دنیا تقریبا 16 درصد زنان 15 تا 44 سال از این روش برای پیشگیری استفاده‌‌ می‌کنند. قرص‌های جلوگیری از بارداری در انواع گوناگونی در داروخانه‌‌‌‌‌ها موجودند اما همگی آن‌‌ها حاوی هورمون‌های مصنوعی استروژن، پروژسترون یا هر دوی آن‌‌‌ها هستند. به پروژسترون مصنوعی پروژستین ‌‌ می‌گویند. قرص‌های ترکیبی انواعی هستند که هر دو هورمون را دارند و قرص‌های ریز یا‌‌ مینی پیل‌‌‌‌‌ها‌‌‌ تنها حاوی یکی از هورمون‌‌‌ها هستند. در این مقاله در رابطه با عوارض قرص های جلوگیری از بارداری صحبت می کنیم.

قرص‌های مونوفازیک همگی در یک بسته دوز مشابه‌ای از هورمون را دارند اما مولتی فازیک‌‌‌‌‌ها دوزهای مختلفی دارند‌‌. یک انتخاب دیگر مصرف قرص‌های روزانه یا 21 روزه است. قرص‌های روزانه 28 عدد هستند اما 7 عدد از آن‌‌‌ها غیر فعالند‌‌. مصرف این قرص‌‌‌‌‌ها چون باید مرتب مصرف شوند راحت تر است.

در صورتی که قرص‌های پیشگیری از بارداری به درستی مصرف شوند بسیار موثرند اما از آنجا که احتمال خطای انسانی بالاست از هر 100 زنی که از آن‌‌‌ها استفاده‌‌ می‌کند بین 6 تا 12 نفر باردار‌‌ می‌شوند. طبق آمار انجمن پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا، احتمال شکست در این روش حدود 9 درصد است. در عین حال این روش پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های جنسی نیز جلوگیری نمی‌کند.

عوارض مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

از عوارض جانبی قرص های جلوگیری از بارداری می‌توان به لکه بینی بین دوره‌‌‌‌ها، حالت تهوع، حساس شدن پستان‌‌‌‌ها، سردرد و‌‌ میگرن، افزایش وزن، تغییرات خلق و خوی، قطع دوره‌های قاعدگی یا آمنوره، کاهش‌‌‌‌‌‌ میل جنسی، ترشحات واژن و تغییر در بینایی در کسانی که از لنزهای تماسی استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌کنند اشاره کرد.

 

اپلیکیشن مینت

در ادامه به بررسی هر یک از این عوارض می‌پردازیم:

  • لکه بینی در بین دوره‌ها

در پی مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری ممکن است در بین دوره‌های معمول قاعدگی دچار خونریزی یا لکه بینی شوید که البته این عارضه پس از گذشت 3 ماه از مصرف قرص از بین‌‌ می‌رود. در صورتی که با مصرف قرص دچار خونریزی بیش از 3 روز شوید لازم است با متخصص مشورت کنید. دلیل خونریزی تطابق یافتن رحم با یک لایه نازک‌تر از مخاط پوششی است و بدن سطح متفاوتی از هورمون را تجربه‌‌ می‌کند. با وجود لکه بینی و خونریزی، درصورتی که قرص درست مصرف شود‌‌ می‌تواند از بارداری پیشگیری کند. اما در هر صورت بروز لکه بینی یکی از عوارض قرص های جلوگیری از بارداری است.

  • تهوع

حالت تهوع، یکی از عوارض قرص های جلوگیری از بارداری

حالت تهوع، یکی از عوارض قرص های جلوگیری از بارداری

برخی خانم‌‌‌‌‌ها با مصرف قرص دچار حالت تهوع‌‌ می‌شوند اما این عارضه پس از مدتی فروکش‌‌ می‌کند. برای پیشگیری از این حالت بهتر است قرص را هنگام خواب یا با غذا‌‌‌‌‌‌ میل کنید. اگر تهوع شدید بود یا بیش از 3 ماه ادامه داشت با متخصص مشورت کنید.

  • حساس شدن پستان‌ها

مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری‌‌ می‌تواند سبب بزرگ شدن سینه‌‌‌‌‌ها و حساسیت بیش از حد آن‌‌‌ها به لمس شود. این موضوع چند هفته پس از شروع مصرف قرص از بین‌‌ می‌رود. اما اگر با مصرف قرص متوجه بروز غده‌ای در پستان شدید یا درد و حساسیت مداوم داشتید به پزشک مراجعه کنید. کاهش مصرف کافئین و نمک و پوشیدن سینه بند مناسب‌‌ می‌تواند تا حد زیادی به کاهش درد کمک کند.

  • سردرد و‌‌ میگرن

از عوارض قرص های هورمونی جلوگیری از بارداری داشتن دوره‌های نامنظم قاعدگی، حالت تهوع و سردرد یا اضافه وزن است. در این‌‌ میان احتمال بروز سردردهای‌‌ میگرنی بالاست‌‌. قرص‌های مختلف با دوز‌های گوناگون علایم مختلفی با شدت‌های گوناگون ایجاد‌‌ می‌کنند. مثلا مصرف قرص‌های هورمونی با دوز پایین سبب کاهش سردرد‌‌ می‌شود. با گذشت زمان تمام علایم رفع خواهد شد اما اگر سردرد شدید ادامه دارد شد باید با متخصص مشورت کنید.

  • افزایش وزن

مطالعات بالینی ارتباط مستقیمی بین مصرف داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی و نوسانات وزن نیافته‌اند. با این حال به نظر‌‌ می‌رسد احتباس آب در پستان‌‌‌ها و باسن سبب اضافه وزن خانم‌‌‌‌‌ها با مصرف این دارو‌‌‌ها می‌شود. بر اساس تحقیقی که در این رابطه صورت گرفته است، تمامی خانم‌هایی که قرص‌های پروژسترونی مصرف‌‌ می‌کنند بین 6 تا 12 ماه دچار 2 کیلو اضافه وزن‌‌ می‌شوند. برخی دیگر از داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی‌‌ می‌تواند سبب کاهش وزن شود.

  • نوسانات خلقی

نوسانات خلقی، یکی از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری

نوسانات خلقی، یکی از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری

مصرف داروهای پیشگیری از بارداری‌‌ می‌تواند بر نوسانات خلقی تاثیر گذاشته و احتمال افسردگی یا دیگر حالات خلقی را افزایش دهد. در صورت بروز این اتفاق برای تغییر شیوه جلوگیری از بارداری با متخصص مشورت کنید.

  • قطع دوره‌های قاعدگی

گاهی با مصرف درست داروهای پیشگیری از بارداری شاهد قطع دوره‌های قاعدگی هستیم. استرس، بیماری، مسافرت، ناهنجاری‌های هورمونی و تیرویید در این‌‌ میان تاثیرگذار است. بهترین کار این است که قبل از آغاز مصرف قرص، یک تست بارداری بدهید‌‌. گاه مصرف قرص سبب سقط جنین‌‌ می‌شود. در صورت به تعویق افتادن قاعدگی‌‌‌‌‌ها حتما با متخصص مشورت کنید.

  • کاهش‌‌‌‌‌‌ میل جنسی

عوارض قرص‌های جلوگیری از بارداری گاه‌‌ می‌توانند‌‌‌‌‌‌ میل جنسی را سرکوب کنند. ادامه یافتن این موضوع‌‌ می‌تواند نگران کننده باشد و باید با متخصص مشورت کنید‌‌. در برخی دیگر از موارد، این دارو‌‌‌ها با کاهش استرس، رفع نگرانی در مورد باردار شدن، کاهش درد قاعدگی و علایم سندروم پیش از قاعدگی و همچنین دردهای ناشی از آندومتریوز و فیبروم های رحمی‌‌‌‌‌‌ میل جنسی را بالا‌‌ می‌برند.

  • ترشحات واژینال

با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری ممکن است دچار تغییراتی در ترشحات واژن شوید. ترشحات گاه زیاد و گاه کم‌‌ می‌شوند که در صورت کم شدن بهتر است از روان کننده‌‌‌‌‌ها استفاده کنید. این تغییرات مضر نیستند اما اگر رنگ یا بوی ترشحات تغییر کرد احتمال عفونت وجود دارد و باید با متخصص مشورت کرد.

  • تغییر در قدرت بینایی

مصرف داروهای پیشگیری از بارداری سبب بروز تغییرات هورمونی در بدن شده که‌‌ می‌تواند سبب ضخیم شدن قرنیه شود. در این شرایط در استفاده از لنزهای تماسی دچار مشکل‌‌ خواهید شد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *