جوش زنان

علت بروز جوش زنان و درمان آن

درمان آکنه باید با آمادگی اولیه و اطلاعات کامل همراه باشد. هشدار: پس از خواندن این مقاله شما تقریباً یک متخصص در زمینه جوش زنان شده ­اید.

چرا جوش پس از دوران نوجوانی دوباره ایجاد می­شود؟

بسیاری از زنان فکر می­کنند پس از دوران نوجوانی دیگر جوش نخواهند داشت. متأسفانه چنین چیزی درست نیست. یکی از پژوهش­ ها جوش را به عنوان عوارض جانبی رژیم غذایی در نظر می­گیرد که می­تواند زنان و مردان را تحت تأثیر قرار دهد.

تغییرات هورمون­ های آندروژنیک یا مردانه یکی از علل آکنه است. برخی افراد به شدت نسبت به این هورمون­ ها حساس هستند.

اگرچه زنان در اصل هورمون­ های زنانه مانند استروژن و پروژسترون دارند اما مقادیر کمی از هورمون ­های دیگر مانند آندروژن که شامل تستوسترون هم هستند، نیز در بدن آنان یافت می­شود.

 

اپلیکیشن مینت

هنگامی که این مقدار تغییر کند، جوش زنان به وجود می­ آید.

اگرچه آکنه نرمال است اما دلایلی وجود دارند که نشان می ­دهند چرا برخی مواقع می­توانند نگران کننده باشند:

 • تغییرات ناشی از “قاعدگی ماهانه” می­توانند تعادل هورمونی را به هم بریزند
 • تلاش برای رفع احساس درد از طریق فشار دادن آن می­تواند منجر به بروز آکنه­ های بیشتری شود
 • پوشیدن لباس­های تنگ مانند لباس ورزشی و هدبند، درمان پوست را آهسته تر می­کنند.

علل جوش زنان

آکنه قابل درمان است. با این حال، پیش از شروع درمان، باید علت ایجاد آن را شناسایی کنید.

با پزشک مشورت کنید. آنها با تعیین اینکه آیا به صورت موروثی مستعد آکنه هستید، تعیین سن رسیدن به بلوغ، بررسی نظم چرخه قاعدگی، مشخص کردن میزان اضافه وزن و حساسیت، سوابق پزشکی شما را گردآوری می­کنند.

پزشک نیز از شما می­خواهد برخی آزمایشات را برای تعیین مواد شیمیایی خون و میزان هورمون­ ها انجام دهید و سونوگرافی لگن و غده تیروئید انجام دهید.

آکنه ممکن است به چند دلیل رخ دهد.

علل هورمونی آکنه عبارتند از:

 • تغییر میزان هورمون­ها در چرخه قاعدگی
 • مصرف قرص­ های ضدبارداری خوراکی
 • عدم تعادل هورمونی
 • اختلالات سیستم غدد درون تراو، و غیره.

علل غیرهورمونی آکنه عبارتند از:

علل جوش زنان

علل جوش زنان

 • بیماری­های گوارشی
 • استرس
 • بهداشت پایین
 • کمبود ویتامین و مواد مغذی
 • سیستم ایمنی ضعیف

اغلب جوش زنان تنها یک عامل ندارد بلکه دلایل زیادی سبب بروز آن می­شوند.

محرک­های اصلی آکنه

بسیاری از افراد فکر می­ کنند که آکنه از رژیم غذایی ناسالم نشأت می­گیرد. با این حال رابطه میان آکنه و غذا هنوز ثابت نشده است.

با این حال، پژوهشگران متقاعد شده ­اند که غذاهای شیرین، چرب، دودی و فست فود محرک هایی هستند که در کنار دیگر عوامل می­توانند جوش های آکنه را وخیم تر کنند.

عوامل زیر می­توانند بروز جوش زنان را تحریک کنند:

 • استرس و افسردگی
 • لباس­های تنگ که نمی­گذارند پوست نفس بکشد.
 • محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایش نامناسب
 • آب و هوای بسیار خشک (یا بسیار مرطوب)
 • بهداشت نامناسب (یا بیش از حد)
 • آبکشی با آب بسیار داغ که چربی پوست را افزایش می­دهد

اگر آکنه ناشی از عدم تعادل هورمونی یا مشکل دستگاه گوارشی باشد، حذف کردن محرک­ ها نمی­تواند وضعیت را بهبود ببخشد. در این مورد رفع علت بیماری تنها درمان خواهد بود.

رابطه بین لبنیات و جوش زنان

یکی از بزرگترین مشکلات رژیم غذایی لبنیات است – به ویژه سرشیر، پنیر خامه ­ای و پنیر سنتی. بنابراین کاهش مصرف محصولات لبنی می­تواند به بهبود آکنه کمک کند.

برای مدتی از مصرف محصولات لبنی اجتناب کنید و وضعیت بهبودی خود را بررسی کنید.

آیا جوش با فست فود و نوشیدنی های گازدار مرتبط است؟

هرچه میزان گلیسمیک محصول بیشتر باشد، کربوهیدرات های موجود در آن سریع­تر هضم شده و میزان قند خون افزایش می­ یابد. غذاهای فرآوری شده به ویژه آنهایی که شاخص گلیسمیک بالاتری دارند، جوش را تشدید می­کنند.

لیست غذاهایی که آکنه ایجاد می­کنند، عبارتند از فست فود، غذاهای آماده، شیر، نوشیدنی های گازدار، نان سفید، سوسیس­ های دودی و چیپس سیب زمینی.

یک پژوهش به این نتیجه رسید در افرادی که ماهی و سبزیجات بیشتری مصرف کنند، کمتر احتمال بروز آکنه وجود دارد.

 

 

بنابراین، داشتن یک رژیم غذایی کامل و کاهش میزان مصرف محصولات لبنی می­تواند جوش زنان را تا حد زیادی کاهش دهد.

موها چگونه روی جوش زنان تأثیر می­گذارند؟

تاثیر مو ها روی جوش

تاثیر مو ها روی جوش

ارتباط زیاد بین دستان، موها و صورت به سالم­تر شدن پوست کمک نمی ­کند.

چربی پوست، گرد و غبار و باقی مانده محصولات زیبایی در طول روز روی موها جمع می­شوند. هنگامی که این عناصر با پوست صورت تماس می­یابند، منافذ صورت را می­بندند که سبب ایجاد جوش می­شوند.

اگر موهایتان بخش­ هایی از صورتتان را می­پوشاند، آن را دم اسبی ببندید. اگر موهایتان سریعاً کثیف می­شوند، موی چتری مناسب شما نیست چرا که سبب ایجاد جوش روی پیشانیتان خواهد شد.

موها را باید در زمان نیاز بشویید: موی چرب معمولاً هر روز شسته می­­شود.

باید موهای خود را به نحوی بشوئید و کوتاه کنید که مطمئن شوید محصولات مراقبت از مو با صورت، گردن و پشتتان تماس نخواهند داشت.

هلیکوباکتر پیلوری: عامل احتمالی جوش در زنان

آکنه می­تواند در نتیجه مشکلات گوارشی ایجاد شود که به دلیل هلیکوباکتر پیلوری، باکتری که در معده و اثنی عشر یافت می­شود، به وجود آمده اند.

هلیکوباکتر پیلوری از طریق تماس خانگی (آب، بزاق دهان، سرویس غذاخوری و غذا) انتقال می­یابد. این باکتری با قرار گرفتن در معده، می­تواند سال ها در آنجا زندگی کند بدون اینکه هیچ نشانه­ ای از خود بروز دهد.

با این حال، هنگامی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می­­شود (به دلیل استرس، بیماری، عادات بد و غیره)، هلیکوباکتر پیلوری تکثیر می­شود که منجر به بیماری­های گوارشی می­شود (ورم معده، زخم معده و غیره).

معده و روده نمی­توانند غذا را به درستی هضم کنند در نتیجه بدن دچار اختلال متابولیک می­شود و با آکنه به آن واکنش نشان می­دهد.

اگر هرگونه تردیدی دارید، می­توانید آزمایش خون و آندوسکوپی انجام دهید (که از طریق آن از معده نمونه برداری می­شود).

با استفاده از تست تنفس می­توانید تعیین کنید که آیا هلیکوباکتر پیلوری دارید یا خیر.

برای رفع هلیکوباکتر پیلوری باید درمان­ هایی را که توسط پزشک تجویز شده­ اند دنبال کرده و رژیم غذایی سالم داشته باشید (غذاهای سرخ شده، چرب و شیرین را کنار بگذارید).

ارتباط مشکلات گوارشی و جوش زنان

افزایش جمعیت باکتری‌های بیماری‌زا در فلور طبیعی روده‌‌‌  ‌زمینه‌ساز بروز جوش زنان است. داشتن رژیم غذایی ناسالم یا مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌‌‌‌‌‌‌ها دلیل این نوسان است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ وقتی جمعیت باکتری‌‌های بیماری‌زا در روده بالا رود، سمومی تولید‌ می‌شود که وارد خون شده و یکی از راه‌‌‌های آزادسازی آن پوست است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ ناترازی همزیستی سبب افزایش تعریق شده و با فعالیت بالای غدد سباسه، مجاری غدد مسدود‌ می‌شود و در نتیجه آکنه نمودار خواهد شد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید پروبیوتیک مصرف کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این مواد در شیر‌‌های غنی شده یا دیگر لبنیات نظیر ماست پروبیوتیک یا به صورت محصولات دارویی در داروخانه موجود است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ در عین حال باید رژیم سالمی بدون مواد غذایی شیرین، نگهدانده‌‌‌‌‌‌‌ها و غذا‌‌های چرب و ادویه‌دار را دنبال کنید تا جمعیت باکتری‌‌های طبیعی روده به حد معمول برسد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

ارتباط انگل دمودکس و جوش

ارتباط انگل دمودکس و جوش

ارتباط انگل دمودکس و جوش

اگر سطح هورمون‌‌ها در خون طبیعی است و هیچ ناراحتی گوارشی هم ندارید و با این وجود جوش‌ می‌زنید لازم است از نظر آلوده بودن به انگل دمودکس بررسی شوید‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ انگل دمودکس به طور طبیعی در داخل فولیکول مو و غدد سباسه زندگی‌ می‌کند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ اما زمانی که شرایط مهیا باشد یعنی فرد دچار ضعف سیستم ایمنی یا استرس بالا و افزایش عرق و چربی شود، شروع به تکثیر کرده و ‌زمینه‌ساز خارش‌‌‌های پوستی، قرمزی و لک پوست‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ برای تشخیص، لازم است آزمایش دمودکس انجام دهید‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ برای درمان، دارو‌‌های ضد انگلی وجود دارد که به واسطه شستشوی پوست با آن‌ می‌توان از شر این انگل خلاص شد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

ارتباط جوش زنان و دارو‌‌های خوراکی

گاهی مصرف برخی دارو‌‌‌‌‌‌ها سبب جوش‌‌های پوستی‌ می‌شود که به آن جوش ناشی از دارو‌ می‌گویند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از جمله داروهایی که سبب این عارضه‌ می‌شوند‌ می‌توان به برخی آنتی‌بیوتیک‌‌‌ها، دارو‌‌های جلوگیری از بارداری هورمونی، دارو‌‌های ضد افسردگی، کورتیکواستروئیدها، دارو‌‌های ضد صرع و سل اشاره کرد‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ نکته قابل توجه در رابطه با آکنه ناشی از دارو این است که ضایعات هم شکل و ‌‌‌‌‌اندازه هستند در صورتی که در سایر انواع آکنه ضایعات متفاوت از همند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ این نوع آکنه به محض قطع مصرف دارو از بین‌ می‌رود اما اگر چنین نشد حتما با متخصص مشورت کنید‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌

ارتباط بین جوش و رابطه جنسی

این موضوع که فکر کنیم با آغاز رابطه جنسی، جوش از بین‌ می‌رود اشتباه است اما تحقیقات بی‌شماری نشان داده این دو در ارتباطند‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ آکنه به دلایل متفاوتی بروز‌ می‌کند که یکی از آن‌‌‌‌‌‌ها عدم تعادل هورمونی است‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ افزایش هورمون‌‌های ‌‌‌‌‌آندروژن در بدن‌ می‌تواند ‌زمینه‌ساز بروز آکنه شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ رابطه جنسی با تولید هورمون‌‌های زنانه یا هورمون استروژن بیشتر سبب متعادل شدن هورمون‌‌های بدن و در نتیجه پیشگیری از آکنه‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ پس از اتمام رابطه نیز هورمون ‌‌‌‌‌اندورفین در بدن ترشح‌ می‌شود که به آن هورمون شادی‌ می‌گویند و سبب رشد سلول‌‌های مخاطی و تسریع در بازسازی پوست‌ می‌شود‌‌‌‌‌‌‌.‌‌‌‌‌‌‌ از سوی دیگر رابطه جنسی با افزایش گردش خون در بدن اکسیژن‌رسانی را به پوست بهبود بخشیده و سبب تولید کلاژن‌ می‌شود که خاصیت ارتجاعی پوست را بهتر می‌کند.‌‌‌‌‌‌‌

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close