نحوه انتخاب روش های جلوگیری از بارداری: دکتر فائزه شهبازی

در این مقاله  در مورد نحوه ی انتخاب روش های جلوگیری از بارداری صحبت می کنیم و به جزئیات اثرات روش های جلوگیری از بارداری بر روی خانم ها میپردازیم. همراه مینت باشید.

چه روش هایی برای جلوگیری از بارداری طولانی مدت وجود دارد؟ آیا روشی دائمی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد؟

بله، روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری دائمی آقایان و بانوان وجود دارد که در آن ها لوله منتقل کننده اسپرم یا لوله های فالوپ جراحی می شوند.
در خانم ها با بستن لوله های فالوپ، امکان برخورد تخمک و اسپرم از بین می رود و بارداری اتفاق نمی افتد. در آقایان، با یک جراحی بسیار ساده و سرپایی به نام وازکتومی مجرای حمل کننده ی اسپرم را مسدود می کنند.

زوجینی که به دنبال روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت اما نه دائمی هستند، که چندین سال رابطه جنسی بدون بارداری داشته باشند، باید از چه روش هایی استفاده کنند؟

برای این شرایط نیز گزینه هایی وجود دارد. این روش ها را روش های برگشت پذیر به مدت طولانی می گویند. در اینجا دو وسیله مهم را معرفی می کنیم، مورد اول دستگاه های داخل رحمی یا آی یو دی های مسی یا محتوی هورمون ها هستند. روش دیگر ایمپلنت است: یک قطعه هورمونی زیر پوست زن قرار داده می شود که ایمپلنت برای حدود 3 سال موثر است، در حالی که IUD ها حدود 5 تا 10 سال اثر بخش دارند.

روش های جلوگیری از بارداری چه عوارضی را میتوانند ایجاد کنند؟ کدامیک از روش های جلوگیری از بارداری کمترین عارضه جانبی را به همراه دارند؟

اگر فقط از جنبه ی خطرات ممکن برای سلامتی و عوارض جانبی نگاه کنیم، میتوانیم بگوییم که یکی از کم خطرترین روش جلوگیری از بارداری، IUD مسی است. که هیچ تاثیر منفی بر روی متابولیسم و سیستم قلبی ندارند و اگر به درستی جایگذاری شود، هیچ گونه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

 

بیشترین مشکلات بوجود آمده در رابطه با روش های جلوگیری از بارداری، معمولا در رابطه با مصرف قرص های هورمونی ضد بارداری است .

این قرص ها دو دسته هستند:

 • قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی، که محتوی استروژن و پروژسترون است.
 • قرص های جلوگیری از بارداری که فقط حاوی جزء پروژستینی هستند.

اکثر قرص های ترکیبی به علت وجود جز استروژنی در آن ها هم دارای عوارض جزئی و همچنین دارای عوارض وسیع تری در زمینه قلب و عروق مانند ترومبوزهای وریدی هستند که مشکلات بسیار خطرناکی را ایجاد می کنند، هرچند این عوارض نادر هستند اما خطر وقوع آن ها وجود دارد و با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی، احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

اگر از قرص های جلوگیری از بارداری که جزء استروژنی ندارند استفاده کنید، ریسک ابتلا به ترومبوزهای وریدی را نخواهید داشت. بنابراین قرص های جلوگیری از بارداری که تنها جزء پروژستینی دارند، از نظر نداشتن ریسک آمبولی، مطلوب تر هستند.

همچنین محصولاتی که دارای جزء پروژستینی هستند میتوانند به صورت قرص، کاشتنی ها و سیستم آی یو دی، مورد مصرف قرار گیرند.

در مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، عوارضی را که ممکن است تجربه کنید، خطرناک نیستند اما تا اندازه ای اذیت کننده هستند مخصوصا عوارضی که مربوط به خونریزی های نامنظم می شود.

 

 

علاوه بر این قرص های ضد بارداری دارای فواید زیر هستند:

در کل، پیچیده ترین روش جلوگیری از بارداری، استفاده از قرص های ترکیبی است. این قرص ها فواید بسیاری دارند اما در کنار این فواید خطراتی نیز وجود دارد.

به طور کلی، IUD های مسی حداقل میزان خطرات را به همراه دارند و پس از آن ها Mini Pill ها کمترین عوارض را دارند.

آیا بهترین قرص جلوگیری از بارداری وجود دارد؟ آیا برند مخصوصی از قرص های جلوگیری از بارداری را به همه توصیه می کنید یا به نوع و شرایط بیمار بستگی دارد؟

در جواب سوال اول، چیزی به عنوان بهترین قرص وجود ندارد، بلکه تنها مزیتی که در زمینه قرص های جلوگیری از بارداری وجود دارد، تنوع قرص هاست که با توجه به محتوی هورمونی و شرایط هر شخص قابل انتخاب هستند.
بعضی از زنان، بعلت خونریزی های نامنظم، به استروژن کمی نیاز دارند و بعضی ها نیازمند پروژستروژن بیشتری هستند چون که برای پوست مفید است، اما ممکن است خطر بیشتری از نظر احتمال ترومبو آمبولیسم داشته باشند.

چقدر میتوان به این روش ها اعتماد کرد؟ موثرترین روش جلوگیری از بارداری کدام است؟ کدام روش ۱۰۰٪ موثر و تضمین شده است؟

اثر بخشی روش های جلوگیری از بارداری

اثر بخشی روش های جلوگیری از بارداری

همانطور که در بالا صحبت کردیم، موثرترین روش طولانی مدت پیشگیری از بارداری استفاده از IUD ها و ایمپلنت های هورمونی است که تقریبا 100٪ موثر هستند. هر چند که هیچ چیز دقیقا 100٪ نیست، اما عملکرد این دو روش حدود 99.5٪ است.

روش های دیگر مانند قرص نیز موثر هستند، اما بعلت اینکه قرص را میبایست هر روز مصرف کرد و معمولا افراد با خوردن منظم قرص های ضد بارداری مشکل دارند؛ پذیرش و تاثیر گذاری کمتری دارد.

بنابراین روش های طولانی مدت پیشگیری از بارداری برای داشتن حداکثر کارآیی و بدون در نظر گرفتن نظم شخصی، بهترین روش هستند.

زوجین پس از داشتن یک رابطه محافظت نشده چه راهکارهایی را می توانند به کار بگیرند؟ و پس از داشتن رابطه محافظت نشده میبایست چه مقدار وقت جهت کنترل موضوع به وجود آمده صرف کنند؟

در حال حاضر، به منظور جلوگیری از بارداری اورژانسی سه گزینه وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند:

 • قرص های حاوی پروژستروژن

باید در اسرع وقت از آنها استفاده شود (48 ساعت اول پس از مقاربت محافظت نشده)

 • قرص ضد پروژسترون

تا 72 ساعت پس از رابطه ی محافظت نشده، موثر هستند.

 • آی یو دی

مؤثرترین روش جلوگیری از بارداری پس از زایمان IUD است. که تا 5 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده موثر است.

هنگامی که رابطه جنسی محافظت نشده انجام می شود؛ حال به دلایل مختلف مانند:

 • پاره شدن کاندوم
 • فراموشی قرص های جلوگیری از بارداری
 • شکست روش های طولانی مدت بعلت تداخلات دارویی
 • رعایت نکردن روش صحیح جلوگیری از بارداری طبیعی یا تقویمی که در نهایت اسپرم وارد واژن می شود

می توانید به داروخانه ها مراحعه کنید و بدون نیاز به نسخه پزشک قرص اورژانسی را تهیه کرده و تا ۷۲ ساعت پس از نزدیکی، مصرف کنید.

اگر یک هفته قرص های جلوگیری از بارداری را فراموش کنید و مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که قرص خود را فراموش کرده اید، اینکه در چه زمانی از سیکل قاعدگی قرص را فراموش کرده اید، راهکار آن کاملا متفاوت است.

این فراموشی زمانی خطرناک است که شخص بعد از 7 روز استراحت، بسته جدید قرص را میبایست مجددا آغاز کند. اکثر زنان قرص های ترکیبی 28 و 21 روزه را مصرف می کنند به اینگونه که ابتدا قرص ها را 21 روز میخورند و سپس 7 روز استراحت می دهند.

فراموش کردن قرص در هفته اول پس از استراحت، کاملا خطرناک است زیرا فولیکول های تخمدانی هنوز در حال رشد هستند. چنانچه قرصی در طول هفته اول به طور منظم مصرف نشود، تخمک گذاری سرکوب نمی شود و احتمال آزادسازی تخمک وجود دارد.

بنابراین حتی اگر یک یا دو قرص را در هفته اول فراموش کنید، باید از روش اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید، چون با فراموش کردن مصرف قرص، روش جلوگیری از بارداریتان کامل صورت نگرفته است.

چنانچه یک یا حتی دو قرص را در اوسط بسته فراموش کردید، قرص هایی را که  فراموش کرده اید بعدا مصرف کنید. این شرایط بسیار خطرناک نیست، چرا که هفت روز به طور منظم قرص ها را مصرف کرده اید که این برای سرکوب تخمدان ها کافی است.

اما این نکات قواعد کلی هستند. هنگامی که مصرف قرص را فراموش کرده اید، سیکلتان کاملا امن نیست و باید علاوه بر قرص های ضد بارداری، قرص اورژانسی نیز مصرف کنید.

آیا قرص های جلوگیری از بارداری باعث افزایش سایز سینه ها می شوند؟آیا مصرف این قرص ها باعث ایجاد حساسیت های پوستی و راش بر روی سینه ها می شوند؟

تاثیر قرص های جلوگیری بر سایز سینه ها

تاثیر قرص های جلوگیری بر سایز سینه ها

با توجه به اینکه با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری سینه ها بزرگتر می شوند، گاهی اوقات افزایش سایز اتفاق می افتد، به ویژه در ابتدای مصرف که جزء استروژنی در قرص، باعث احتباس آب در بدن می شود بنابراین واقعا سینه ها رشد نمی کنند بلکه این افزایش سایز بیشتر به خاطر حفظ آب درون غدد و بافت سینه ها است.

ایجاد بثورات جلدی یا همان حساسیت های پوستی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری نادر است و عملا هیچ ارتباطی با مصرف قرص ندارد. البته در موارد نادر و بصورت تصادفی این امکان وجود دارد که بدن زنان به پروژسترون موجود در قرص واکنش نشان دهند، البته هنگامی که آنها در معرض نور آفتاب قرار می گیرند این مسئله تشدید می شود.

آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک جایگاهی دارند؟

بله، می توانند علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را درمان کنند. البته آن را درمان نمی کنند، بلکه تنها آن را کنترل میکنند و باعث کاهش علائم این سندروم می شوند.

مهمترین علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

 • قاعدگی نامنظم
 •  خونریزی شدید
 •  علائم پوستی مثل آکنه و هیرسوتیسم

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، به ویژه آنهایی که حاوی جزء پروژستینی هستند و خواص آنتی آندروژنیک دارند، نقش بسیار مهمی در کنترل سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند. این قرص ها اثر تستسترون را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین به طور موثر جهت درمان علائم آن استفاده می شوند.

آیا مصرف طولانی مدت قرص های جلوگیری از بارداری باعث تغییر در سیکل قاعدگی می شود؟ آیا با مصرف سالیانه ی قرص های جلوگیری از بارداری قدرت باروری کاهش پیدا می کند؟

این موضوع به شدت مورد مطالعه قرار گرفته است، چون خانم ها مصرف این قرص ها را در سنین پایین شروع می کنند و پس از ۲۰ سال مصرف کنار میگذارند و این مسئله برای بانوان بسیار ترسناک است که با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به مدت چندین سال دچار نازایی نشوند یا اینکه چرخه ی قاعدگی انها تغییر نکند.

در واقع برخی از زنان ممکن است پس از قطع مصرف قرص ضد بارداری، پریود نشوند که به این مشکل، آمنوره می گویند. مطالعات نشان داده است خانم هایی که با مصرف قرص، قاعدگی های منظمی داشته اند و پس از قطع مصرف، قاعدگی در آنها اتفاق نمی افتد، این مشکل را پیش از این نیز داشته اند، اما متوجه آن نشده اند.

چون سال ها این قرص ها را مصرف کرده اند و به تبع آن سیکل منظمی داشته اند. مصرف قرص های جلوگیری از بارداری باعث مشکلات غدد درون ریز نمی شوند، اما پس از قطع قرص، ممکن است مشکلات غدد درون ریز ظاهر شود.

مشکلات غدد درون ریز عبارتند از:

 کاملا روشن است که مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، حتی از باروری محافظت می کنند. هرچقدر عفونت های رحمی و لگنی کمتر، حاملگی خارج از رحم نیز کمتر است. بنابراین، استفاده کردن از قرص های جلوگیری از بارداری بهتر از استفاده نکردن آنهاست.

آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری باعث سکته های مغزی و آنوریسم می شود؟

هنگام صحبت در مورد علت سکته های مغزی و آنوریسم میبایست بسیار مراقب باشیم، زیرا این شرایط معمولا بعلت ترکیبی از عوامل که با یکدیگر همراه می شوند، ایجاد می شود. قرص ضد بارداری یکی از عوامل خطرناک در این زمینه است.

بین قرص های جلوگیری از بارداری و سکته های مغزی ارتباط وجود دارد، اما خطر بسیار کم است. قرص های جلوگیری از بارداری هیچ ارتباطی با آنوریسم ندارد. Aneurysm بیماری است که شخص مبتلا به آن، با این بیماری به دنیا آمده است، هیچ ارتباطی با مصرف قرص ندارد.

بنابراین مسائل مهم در ارتباط با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، ترومبوز وریدی و عوارض شریانی یا سکته مغزی است. که بسیار نادر هستند، اما اگر تعداد نمونه ای از صدها و هزاران زن را انتخاب کنید، در میان آن ها افرادی هستتد که دچار عارضه شوند پس ارتباطی وجود دارد.

آیا قرص های جلوگیری از بارداری برای آقایان وجود دارد؟ چه نوع روش جلوگیری از بارداری برای آقایان توصیه می شود؟

مطالعات جالبی در مورد امکان جلوگیری از بارداری توسط مردان صورت گرفته که علاوه بر استفاده از کاندوم و روش طبیعی، می توان هورمون ها را مانند خانم ها در بدن آقایان نیز به کار گرفت.

هورمون پروژستروژن را می توان برای سرکوب تولید اسپرم استفاده کرد و همچنین تستروسترون مازاد بر تولید طبیعی را در داخل بدن مرد اضافه کنیم تا مردان تستروسترون کافی داشته باشند. پروژستروژن به عنوان یک ایمپلنت و تستروسترون به عنوان تزریق داده می شود. این ترکیب ایمپلنت و تزریق ممکن است به عنوان روش جلوگیری از بارداری کارایی داشته باشد.
تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد. روش فوق بسیار پیشرفته بود، اما شرکت هایی که در حال توسعه آن بودند، آن را متوقف کردند و در حال حاضر تنها، سازمان های تحقیقاتی خصوصی در این زمینه تحقیق می کنند. NIH همچنان به تحقیق در مورد روشهای پیشگیری از بارداری در مردان به نوعی ادامه می دهد.

آیا مصرف قرص های ضد بارداری باعث اضافه وزن می شوند؟ اگر مصرف این قرص ها باعث چاقی میشود پس با چه راهکارهایی از افزایش وزن جلوگیری کنیم؟

تاثیر استفاده از روش های جلوگیری ذر اضافه وزن

تاثیر استفاده از روش های جلوگیری ذر اضافه وزن

به طور کلی می توان گفت که هیچ شواهد علمی روشنی در زمینه افزایش وزن با مصرف قرص های جلوگیری  وجود ندارد.

مطالعات زیادی انجام شده است و طی شش ماه و حتی یک سال، خانم هایی که از قرص های جلوگیری استفاده کرده اند را با افرادی که محتوای هورمونی استفاده نمی کنند یا کاربران آی یو دی مقایسه کرده اند، متأسفانه در همه گروه ها زنان با مشکل افزایش وزن مواجهند. که علت آن را نمی دانیم اما در واقع، برخی از زنان واقعا تحت اثر آنابولیک پروژسترون قرار می گیرند و دچار افزایش وزن می شوند.

آیا وجود لکه بینی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری طبیعی است؟

در سه ماهه اول مصرف قرص های جلوگیری از بارداری و حتی بعد از آن، داشتن لکه بینی طبیعی است که نشانه بیماری نیست. اما اتفاقی که می افتد این است که این هورمون ها توسط قرص، چسب پوستی، تزریق و سایر روش های جلوگیری از بارداری وارد بدن می شوند و مخاط رحم میبایست خودش را با این حجم از هورمون که از بدن ترشح نشده و تازگی وارد بدن شخص شده است، سازگار کند.

همچنین هر روز مقداری هورمون را وارد بدتان می کنید، که متفاوت از آزادسازی هورمون های چرخه طبیعی است. در این شرایط ممکن است آندومتر یا همان دیواره ی رحم دارای مقداری خونریزی باشد و لکه بینی را به وجود آورد.

وجود لکه بینی در صورت مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، بیماری نیست و خطری را ایجاد نمی کند و پس از مدتی از بین می رود، انا ممکن است پس از مدتی مجددا شروع شود که در این شرایط نیز حای نگرانی ندارد.

خانم ها و آقایان، هنگام استفاده از روش های ضد بارداری میبایست به چه موضوعی توجه کنند؟

برای هر کدام از روش های جلوگیری از بارداری، موارد منع مصرف وجود دارد. اگر به روش های ترکیبی هورمونی (قرص ها، پچ ها ی پوستی، حلقه های واژینال) توجه داشته باشید، موارد منع مصرف اصلی با خطر ترومبوز مرتبط است. سابقه خانوادگی یا تاریخچه ترومبوز شخصی و همچنین موارد خاص ژنتیکی مانند ترومبوفیلیا بسیار حائز اهمیت هستند.

پس از آن مسائل مربوط به سن وجود دارد، خانم هایی که از سن چهل سالگی به بعد دارای اضافه وزن هستند و بیش از ۱۵ عدد سیگار در طول شبانه روز مصرف می کنند، نباید از قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی که حاوی جزء استروژنی و پروژسترونی هستند، استفاده کنند و منع مصرف دارند.

اما برخی از باورهای غلط درباره موارد منع مصرف وجود دارد. به عنوان مثال، داشتن سرطان پستان در خانواده، منع مصرف نیست. اگرچه  در حال حاض، داشتن سرطان سینه در خود فرد یک مورد منع مصرف است.

قرص هایی که فقط دارای جزء پروژستینی هستند، حتی در افرادی که دارای بیماری و سرطان هستند، هیچ مانعی برای مصرف ندارند.

در مورد IUD های هورمونی یا مسی، تنها موارد منع مصرفی ‌که دارند، ایجاد لکه بینی و خونریزی های نامعلوم، یا عفونت حاد رحم است.

درمورد مردان، هیچ چیزی واقعا شناخته شده نیست و مردان در رابطه با مسئله ی روش های جلوگیری از بارداری با خطرات بسیار کمتری مواجه هستند.

چند وقت پس از قطع قرص های ضد بارداری، قدرت باروری بانوان بر می گردد؟

بازگشت قدرت باروری، پس از قطع مصرف روش های جلوگیری

بازگشت قدرت باروری، پس از قطع مصرف روش های جلوگیری

استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری، تاثیر منفی بر قدرت باروری ندارد و پس از قطع مصرف نیازی به صبر کردن نیست، بارداری به راحتی صورت می گیرد.

چگونه می توان نگرانی از شکست روش های جلوگیری از بارداری را متوقف کرد؟

یکی از مهم ترین مسائلی که جامعه ی پزشکی با آن روبه رو است، این است که،  زوجین را در مورد روش های جلوگیری از بارداری به نحوی آگاه کنیم که به آن ها اطمینان کامل را بدهیم که در صورت استفاده ی صحیح از روش های جلوگیری از بارداری، ۹۹٪ کارایی داشته و جای نگرانی ندارد و در برابر بارداری محافظت کامل را دارند تا از رابطه جنسیشان نهایت لذت و آرامش را داشته باشند.

همچنین خانم ها همیشه درباره ی روش های جلوگیری از بارداری با همدیگر صحبت می کنند و به یکدیگر آگاهی های لازم را می دهند و کمتر اتفاق می افتد شخصی از شکست روش جلوگیری از بارداری خود شکایت کند بنابراین، خوشبختانه، تعداد بسیار کمی از شکست ها را در استفاده از روش های جلوگیری از بارداری داریم.

خیلی از بانوان با وجود درصد بالای ایمن بودن روش های جلوگیری از بارداری، باز هم بخاطر درصد ناچیز احتمال شکست روش های جلوگیری از بارداری استرس دارند.

آیا تصورات غلط در مورد روش های ضد بارداری وجود دارد؟

جامعه ی پزشکی میبایست اطلاعات کامل را راجع به هورمون های استفاده شده در روش های جلوگیری از بارداری، در اختیار مردم قرار دهد، چون که بسیاری از افراد فکر میکنند این هورمون ها در حد سموم شیمیایی، آسیب رسان هستند. در حالی که اینطور نیست، هورمون های روش های جلوگیری از بارداری به حدی هستند که مانند هورمون های طبیعی بدن، سازگارند و احتمال بارداری را به حداقل ترین مقدار ممکن می رسانند.

مهم ترین فواید روش های جلوگیری از بارداری عبارتند از:

 • برطرف کردن احتمال بارداری
 • جلوگیری از سرطان تخمدان
 • جلوگیری از سرطان های رحمی
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • تسکین درد های اندومتریوز
 • تسکین درد های آمنوره وآلگومنوره
 • بهتر شدن پوست صورت و بدن

و لیستی از فواید دیگر.

مهم ترین خطر روش های هورمونی جلوگیری از بارداری

احتمال خطر ترومبوآمبولی مخصوصا در بانوان بالای ۳۵ سال و سیگاری که سابقه ی خانوادگی یا شخصی نیز دارند ، ۳ یا ۴ نفر در بین هر ده هزار نفر است و این ریسک پس از گذشت سال اول مصرف روش های هورمونی جلوگیری از بارداری، خطر ایجاد لخته در خون از بین می رود.

یکی از مهم ترین موضوع ها در رابطه با استفاده از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری، در زمینه سرطان پستان است که زنان در مورد آن نگران هستند. به نظر می رسد که افزایش خطر سرطان پستان در هنگام مصرف قرص، در زنانی که در سنین باروری  هستند، وجود دارد. اما بر اساس دانش پایه ای که در حال حاضر وجود دارد، قرص یا روش های هورمونی، خود باعث سرطان سینه نمی شوند، اما در آن دسته از زنان که در آن ها سرطان سینه در حال توسعه است، این هورمون ها ممکن است سرعت آن را تسریع کنند.

در نهایت می توان گفت که در استفاده از روش های هورمونی و قرص های جلوگیری از بارداری خطر ترورمبوآمبولی و سرطان سینه کم است و برای اکثریت مصرف کننده ها ایمن است.

چه روش هایی به عنوان روش های جلوگیری از بارداری از دو هزار سال پیش استفاده شده است؟

تاریخچه استفاده از روش های جلوگیری

تاریخچه استفاده از روش های جلوگیری

برای اولین بار در فرهنگ مصر باستان و یونان بود که مردم حاملگی را در رابطه با نزدیکی و تماس بین اسپرم و واژن درک کرده بودند. بنابراین اولین روش های جلوگیری از بارداری، قرار دادن چیزی درون واژن بود.

مصری های باستان پشم را در قسمت های خصوصی زن (واژن) قرار می دادند. آنها انواع مختلفی از مواد را استفاده می کردند که بعضی از این مواد خیلی خوب نبودند. همه این کارها برای جلوگیری از تماس بین اسپرم و گردن رحم بود. آنها در آن زمان درباره تخمک گذاری هیچ اطلاعی نداشتند.
در آن زمان کاندوم هایی از جنس های مختلف می ساختند به عنوان مثال از احشا گوسفند برای پوشاندن الت تناسلی مرد استفاده می کردند تا از ورود اسپرم به بدن زن جلوگیری کنند.

در چه سنی پدر و مادر میبایست با بچه هایشان درباره جلوگیری از بارداری و به طور کلی مسائل جنسی صحبت کنند؟

مسائل جنسی بسیار گسترده هستند و صحبت کردن راجع به آن با کودکان چه جنس دختر چه پسر میبایست از کودکی آغاز شود. این موضوع که فرزندانمان آگاهی کامل را نسبت به بدن خود داشته باشند بسیار کمک کننده است و در این زمینه مدارس و مراکز آموزشی میبایست در حد عالی تاثیر گذار و نقش آفرین باشند.

در سال های اخیر اینترنت به یکی از منابع جستجو فرزندان تبدیل شده است که اگر فرزندمان به سایت های معتبر و علمی و پزشکی و به دور از اطلاعات اشتباه و گمراه کننده رحوع کند باز هم می تواند بسیار آموزنده باشد. بازگو کردن حقایق انسانی و فیزیولوژیک به کودکان بصورت داستان وار و در حد درک آنان بسیار مهم است و آینده ی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و بهتر است از همان 8 تا 10 سالگی مقدمات بازگو کردن این مسائل را برای کودکانتان فراهم کنید.

8 روش غیرهورمونی موثر جلوگیری از بارداری که میتوانید امتحان کنید

اغلب بانوان وقتی می خواهند روش جلوگیری از بارداری خود را تغییر دهند و یک روش دیگر انتخاب کنند، کاملا گیج می شوند که بهترین روش برای آن ها کدام است. بهترین روش غیر هورمونی جلوگیری از بارداری کدام است؟ در این قسمت از مقاله به جزییات روش های غیرهورمونی جلوگیری از بارداری می پردازیم.

انواع روش های غیرهورمونی جلوگیری از بارداری

امروزه گزینه های مختلفی از روش های غیرهورمونی جلوگیری از بارداری برای بانوان در دسترس است. مهمترین این روش ها:

روش های مانعی

روش های مانعی یکی از متداول ترین روش های جلوگیری غیر هورمونی است که به صورت فیزیکی از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند. بسیاری از روش های ضد بارداری مانع را می توان به راحتی از داروخانه ها و یا به صورت آنلاین خریداری کرد. انواع مختلفی از روش های ضدبارداری مانع وجود دارد:

کاندوم ها

کاندوم ها مشهور ترین روش جلوگیری از بارداری غیر هورمونی هستند که در سطح جهانی از آنها استفاده می شود. علاوه بر اینکه از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کنند، از انتقال بیماری های مقاربتی (STDs) و عفونت های منتقل شونده جنسی (STIs) نیز جلوگیری می کنند.

کاندوم

کاندوم

کاندوم ها بسیار کارامد، ارزان، در دسترس هستند و استفاده از آن ها بسیار راحت است. همانطوری که کاندوم های مردانه وجود دارند، کاندوم های زنانه نیز طراحی شده اند. کاندوم های مردانه سرآلت تناسلی مردانه (پنیس)  را می پوشاند و حین رابطه  جنسی از ورود اسپرم به داخل واژن جلوگیری می کند. اگر از کاندوم به درستی استفاده کنید تا ۸۲٪ موثر خواهد بود. کاندوم های مردانه با جنس، رنگها و طعم و بو های مختلفی در دسترس هستند. در کل قیمت کاندوم های مردانه نسبت به کاندوم های زناته بسیار پایین تر است حتی گاهی در بعضی بیمارستان ها و مراکز دولتی به طور رایگان توزیع می شود. همچنین تنواع زنانه کاندوم یه سختی در ایران پیدا می شود.

کاندوم های زنانه در داخل واژن قرار میگیرند و به عنوان یک سد عمل می کنند تا از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری کنند و معمولا از جنس نیتریل یا پلی اورتان هستند. کاندوم های زنانه با قیمت نسبتا بالایی در بازار فروش وجود دارند.

اسپرم کش

اسپرم کش لفظی است که برای یکسری از مواد شیمیایی انتخاب شده است که ممکن است در فوم، ژل و کرم ها استفاده شوند. اسپرم کش وقتی به تنهایی استفاده می شود، ۷۰ تا ۸۰ درصد تاثیر گذاری دارد و به همیت دلیل میبایست به همراه کاندوم یا هر روش جلوگیری که به عنوان مانع عمل کند استفاده شوند. حتی بعضی از کاندوم هایی که خاشیت اسمرم کشی داشته باشند در بازار وجود دارند.

معمولا اسپرم کش ها هیچ گونه عارضه جانبی ندارند اما بعضی از مردم ممکن است حین استفاده از آنها دچار عارضه ی پوستی شوند. اکثر اسپرم کش ها از ۹_نونوکسینول ساخته شده اند که ممکن است پوست داخل یا اطراف ناحیه تناسلی را مستعد بیماری کند بنابراین اگر احساس ناراحتی، سوزش، خارش و حساسیت در پوستتان داشتید یا به ایدز مشکوک شدید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

اسفنج
اسفنج جلوگیری از بارداری

اسفنج جلوگیری از بارداری

اسفنج های جلوگیری از بارداری یک تکه فوم پلاستیکی است که قبل از نزدیکی در داخل واژن قرار گرفته و به عنوان یک مانع بین اسپرم و واژن یا رحم قرار میگیرد. اسفنج ها فقط برای یکباراستفاده طراحی شده اند و میبایست همراه با اسپرم کش استفاده شوند و ۲۴ ساعت قبل از نزدیکی می توانند در داخل واژن قرار بگیرند. مهمترین چیز راجع به اسفنج ها اینست که ۶ ساعت پس از رابطه جنسی میبایست از واژن خارج شوند. ضمن اینکه این نوع روش جلوگیری از بارداری در ایران وجود ندارد.

اسفنج ها ۶۰٪ تا ۷۰٪ کارایی دارند.

اگر به داروهای سولفونامیدی، پلی اورتان ها و اسپرم کش ها حساسیت دارید، از استفاده از اسفنج ها خودداری کنید.

کلاهک های رحمی
کلاهک رحمی

کلاهک رحمی

کلاهک های رحمی تنها روش جلوگیری از بارداری فاقد هورمون، تجویزی هستند که از سیلیکون ساخته شده اند و قبل از نزدیکی در داخل واژن قرار می گیرند و قابلیت چندین بار استفاده را دارند و به همین دلیل بسیار حیاتی است که قبل از استفاده از آن، حتما آن را چک کنید که سوراخ یا ترک نداشته باشد. این نوع روش نیز بازهم در ایران وجود ندارد.

میزان کارایی کلاهک های رحمی ۶۰٪ تا ۷۰٪ است.

دیافراگم

دیافراگم یک سیلیکون گنبدی شکل است که به عنوان یک سد، قبل از نزدیکی در داخل واژن قرار می گیرد و برای چندین مرتبه میتوان از آن استفاده کرد. قبل از استفاده از دیافراگم حتما آن را باز بینی کنید که ترک یا مشکلی نداشته باشد. می توانید دیافراگم را بیشتر از ۲۴ ساعت در داخل واژن نگه دارید، اما باید ۶ ساعت پس از نزدیکی آن را خارج کنید.

دیافراگم

دیافراگم

دیافراگم تا ۸۰٪ کارایی دارد و میتوات آن  را به همرا اسپرم کش برای جلوگیری و کارایی بهتر در برابر بارداری، به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری غیر هورمونی استفاده کرد.

روش های طولانی مدت و دائمی

اگر به دنبال روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت هستید، میتوانید از IUD استفاده کنید. آی یو دی ها قابلیت چندین بار استفاده را دارند و بعنوان روش های جلوگیری از بارداری دارای هورمون و فاقد هورمون در دسترس هستند. نوع فاقد هورمون آن، آی یو دی های مسی هستند که توسط پزشک متخصص در داخل رحم بانوان قرار داده می شود. آی یو دی ها می توانند بیش از ۱۰ سال در داخل واژن باشند. هر زمانی که قصد بارداری داشتید، می توانید ان را خارج کنید. به محض درآوردن آن، قدرت باروری شخص  به حالت طبیعی بر می گردد. ریسک شکست آی یو دی ها کمتر از ۱٪ است.

عوارص جانبی رایجی که به دنبال استفاده از آی یو دی ها ایجاد می شود شامل:

ممکن است روش های جراحی و عقیم سازی را به عنوان یه روش جلوگیری از بارداری طولانی مدت انتخاب کنید. بسته به این که جهت عقیم سازی نیاز به انجام جراحی باشد یا خیر، جراحی مورد نظر صورت می گیرد. عقیم سازی در بانوان نیز صورت می گیرد که به آن انسداد لوله های فالوپ گفته می شود و در آقایان وازکتومی نامیده می شود. اکثر روش هایی که جهت جلوگیری از بارداری در بانوان انجام می شود دقیقا پس از به کارگیری، موثر واقع می شوند اما در آقایان همچنان ممکن است پس از وازکتومی درصدی از اسپرم ها پس از ۳ ماه در مایع منی وجود داشته باشند. این شیوه بسیار موثر بوده و درصد شکست آن کمتر از ۱٪ است.

میبایست در نظر داشته باشید که جراحی، یک روش جلوگیری از بارداری دائمی است حتما پیش از آنکه اقدام کنید، در مورد جراحی دائمی با پزشک خود مشورت کنید.

 روش طبیعی

یکی از ساده ترین روش های جلوگیری از بارداری غیر هورمونی، روش طبیعی یا آگاهی از زمان باروری است. میتوانید روز هایی که بیشترین احتمال بارداری را دارید( روز های تخمک گذاری) را تعیین کنید و در این زمان ها نزدیکی نکنید. این بازه ی زمانی، که قدرت باروریتان بالاست، ۶ تا ۸ روز از سیکلتان را شامل می شود.

اگر دقیقا بدن خود را بشناسید، میتوانید روز های تخمک گذاریتان را به درستی پیش بینی کنید. در روزهایی که قدرت باروریتان بالاست، تخمک از تخمدان رها شده و خود را به رحم می رساند که به این فرآیند تخمک گذاری می گویند.

با روش های زیر می توانید روزهایی را که احتمال تخمک گذاری بالا است را پیدا کنید:

 • دنبال کردن سیکل قاعدگی

تخمک گذاری تقریبا دو هفته قبل از شروع قاعدگی بعدی اتفاق می افتد.

 • اندازه گیری دمای پایه ی بدن

قبل از تخمک گذاری، دمای پایه ی بدن کاهش میابد و پس از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند.

 • چک کردن ترشحات واژینال

کیفیت و جنس ترشحات موکوزی واژن حین تخمک گذاری کاملا تغییر می کند.

در روش جلوگیری از بارداری طبیعی، شناخت بانوان از بدنشان از اهمیت بالایی برخوردار است. درصد موفقیت روش طبیعی، به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری غیر هورمونی، ۷۵٪ است و کاملا به تجربه ی زوجین و شناخت سیکل قاعدگی بستگی دارد. این روش زمانی کارساز است که بانوان سیکل قاعدگیشان را دقیقا چک کنند.

قرص های ضد بارداری با سطح هورمونی پایین

قرص های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که از بارداری جلوگیری می کنند. قرص های ضد بارداری به طور معمول از دو جز استروژنی و پروژستینی تشکیل شده اند. بعضی از انواع قرص های ضد بارداری، مقدار استروژن کمتری نسبت به بقیه دارند که به آنها قرص های ضد بارداری با سطح هورمون پایین گفته می شود. به طور کلی، حتی مقدار جزئی از هورمون ها دارای عوارضی مانند، سردرد، حالت تهوع و سفتی و حساس شدن سینه ها هستند.

قرص های ضدبارداری با هورمون کم، حاوی ۳۵ میکروگرم استروژن است که ممکن است از این مقدار کمتر نیز باشد و هم سلامت بانوان دچار مشکل نمی شود و هم کارایی ضد بارداری آن حفظ می شود.

اخیرا پیشرفت هایی در قرص های ضد بارداری ایجاد شده و مقدار استروژن آن ها به حداقل مقدار یعنی، ۲۰ میکروگرم رسیده است. قرص های ضد بارداری با دوز پایین یا با دوز خیلی پایین به اندازه  قرص های ضد بارداری با دوز بالای استروژن کارایی داشته و با عوارض جانبی کمتری دارند.

عوارض جانبی و تاثیر گذاری قرص های ضد بارداری ممکن است در بانوان مختلف، متفاوت باشد. بنابراین درانتخاب قرص های ضد بارداری میبایست در رابطه سابقه  پزشکی ، سن، وزن و دیگر موارد با پزشک خود مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *