روش های جلوگیری از بارداری

تاثیرگذاری روش های جلوگیری از بارداری ؛ مصاحبه با دکتر شهبازی

به این مطلب ستاره بدهید !

در این مصاحبه با دکتر فائزه شهبازی به جزئیات اثرات روش های جلوگیری از بارداری بر روی خانم ها میپردازیم. همراه مینت باشید.

روش های جلوگیری از بارداری چه عوارضی را میتوانند ایجاد کنند؟ کدامیک از روش های جلوگیری از بارداری کمترین عارضه جانبی را به همراه دارند؟

اگر فقط از جنبه ی خطرات ممکن برای سلامتی و عوارض جانبی نگاه کنیم، میتوانیم بگوییم که یکی از کم خطرترین روش جلوگیری از بارداری، IUD مسی است. که هیچ تاثیر منفی بر روی متابولیسم و سیستم قلبی ندارند و اگر به درستی جایگذاری شود، هیچ گونه مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

بیشترین مشکلات بوجود آمده در رابطه با روش های جلوگیری از بارداری، معمولا در رابطه با مصرف قرص های هورمونی ضد بارداری است .

این قرص ها دو دسته هستند:

  • قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی، که محتوی استروژن و پروژسترون است.
  • قرص های جلوگیری از بارداری که فقط حاوی جزء پروژستینی هستند.

اکثر قرص های ترکیبی به علت وجود جز استروژنی در آن ها هم دارای عوارض جزئی و همچنین دارای عوارض وسیع تری در زمینه قلب و عروق مانند ترومبوزهای وریدی هستند که مشکلات بسیار خطرناکی را ایجاد می کنند، هرچند این عوارض نادر هستند اما خطر وقوع آن ها وجود دارد و با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی، احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد.

اگر از قرص های جلوگیری از بارداری که جزء استروژنی ندارند استفاده کنید، ریسک ابتلا به ترومبوزهای وریدی را نخواهید داشت. بنابراین قرص های جلوگیری از بارداری که تنها جزء پروژستینی دارند، از نظر نداشتن ریسک آمبولی، مطلوب تر هستند.

همچنین محصولاتی که دارای جزء پروژستینی هستند میتوانند به صورت قرص، کاشتنی ها و سیستم آی یو دی، مورد مصرف قرار گیرند.

در مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، عوارضی را که ممکن است تجربه کنید، خطرناک نیستند اما تا اندازه ای اذیت کننده هستند مخصوصا عوارضی که مربوط به خونریزی های نامنظم می شود.

علاوه بر این قرص های ضد بارداری دارای فواید زیر هستند:

در کل، پیچیده ترین روش جلوگیری از بارداری، استفاده از قرص های ترکیبی است. این قرص ها فواید بسیاری دارند اما در کنار این فواید خطراتی نیز وجود دارد.

به طور کلی، IUD های مسی حداقل میزان خطرات را به همراه دارند و پس از آن ها Mini Pill ها کمترین عوارض را دارند.

چقدر میتوان به روش های جلوگیری از بارداری اعتماد کرد؟ موثرترین روش جلوگیری از بارداری کدام است؟ کدام روش ۱۰۰٪ موثر و تضمین شده است؟

اثر بخشی روش های جلوگیری از بارداری

اثر بخشی روش های جلوگیری از بارداری

همانطور که در بالا صحبت کردیم، موثرترین روش طولانی مدت پیشگیری از بارداری استفاده از IUD ها و ایمپلنت های هورمونی است که تقریبا 100٪ موثر هستند. هر چند که هیچ چیز دقیقا 100٪ نیست، اما عملکرد این دو روش حدود 99.5٪ است.

روش های دیگر مانند قرص نیز موثر هستند، اما بعلت اینکه قرص را میبایست هر روز مصرف کرد و معمولا افراد با خوردن منظم قرص های ضد بارداری مشکل دارند؛ پذیرش و تاثیر گذاری کمتری دارد.

بنابراین روش های طولانی مدت پیشگیری از بارداری برای داشتن حداکثر کارآیی و بدون در نظر گرفتن نظم شخصی، بهترین روش هستند.

اگر یک هفته قرص های جلوگیری از بارداری را فراموش کنید و مصرف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که قرص خود را فراموش کرده اید، اینکه در چه زمانی از سیکل قاعدگی قرص را فراموش کرده اید، راهکار آن کاملا متفاوت است.

این فراموشی زمانی خطرناک است که شخص بعد از 7 روز استراحت، بسته جدید قرص را میبایست مجددا آغاز کند. اکثر زنان قرص های ترکیبی 28 و 21 روزه را مصرف می کنند به اینگونه که ابتدا قرص ها را 21 روز میخورند و سپس 7 روز استراحت می دهند.

فراموش کردن قرص در هفته اول پس از استراحت، کاملا خطرناک است زیرا فولیکول های تخمدانی هنوز در حال رشد هستند. چنانچه قرصی در طول هفته اول به طور منظم مصرف نشود، تخمک گذاری سرکوب نمی شود و احتمال آزادسازی تخمک وجود دارد.

بنابراین حتی اگر یک یا دو قرص را در هفته اول فراموش کنید، باید از روش اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید، چون با فراموش کردن مصرف قرص، روش جلوگیری از بارداریتان کامل صورت نگرفته است.

چنانچه یک یا حتی دو قرص را در اوسط بسته فراموش کردید، قرص هایی را که  فراموش کرده اید بعدا مصرف کنید. این شرایط بسیار خطرناک نیست، چرا که هفت روز به طور منظم قرص ها را مصرف کرده اید که این برای سرکوب تخمدان ها کافی است.

اما این نکات قواعد کلی هستند. هنگامی که مصرف قرص را فراموش کرده اید، سیکلتان کاملا امن نیست و باید علاوه بر قرص های ضد بارداری، قرص اورژانسی نیز مصرف کنید.

آیا قرص های جلوگیری از بارداری باعث افزایش سایز سینه ها می شوند؟آیا مصرف این قرص ها باعث ایجاد حساسیت های پوستی و راش بر روی سینه ها می شوند؟

تاثیر قرص های جلوگیری بر سایز سینه ها

تاثیر قرص های جلوگیری بر سایز سینه ها

با توجه به اینکه با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری سینه ها بزرگتر می شوند، گاهی اوقات افزایش سایز اتفاق می افتد، به ویژه در ابتدای مصرف که جزء استروژنی در قرص، باعث احتباس آب در بدن می شود بنابراین واقعا سینه ها رشد نمی کنند بلکه این افزایش سایز بیشتر به خاطر حفظ آب درون غدد و بافت سینه ها است.

ایجاد بثورات جلدی یا همان حساسیت های پوستی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری نادر است و عملا هیچ ارتباطی با مصرف قرص ندارد. البته در موارد نادر و بصورت تصادفی این امکان وجود دارد که بدن زنان به پروژسترون موجود در قرص واکنش نشان دهند، البته هنگامی که آنها در معرض نور آفتاب قرار می گیرند این مسئله تشدید می شود.

آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک جایگاهی دارند؟

بله، می توانند علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را درمان کنند. البته آن را درمان نمی کنند، بلکه تنها آن را کنترل میکنند و باعث کاهش علائم این سندروم می شوند.

مهمترین علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، به ویژه آنهایی که حاوی جزء پروژستینی هستند و خواص آنتی آندروژنیک دارند، نقش بسیار مهمی در کنترل سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند. این قرص ها اثر تستسترون را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین به طور موثر جهت درمان علائم آن استفاده می شوند.

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: رابطه در پریودی : آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه داشت؟ | مینت،مرجع قاعدگی و سلامت بانوان

  2. پینگ‌بک: نحوه ی مصرف انواع قرص ضد بارداری ، آموزش مرحله به مرحله | مینت، مرجع سلامت بانوان

  3. پینگ‌بک: روش جلوگیری طبیعی از بارداری چقدر موثر است؟ | مینت، مرجع قاعدگی وسلامت باتوان

  4. پینگ‌بک: کاندوم زنانه : راهنمای جامع | مینت ، مرجع قاعدگی و سلامت بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *