سرطان سینه: تشخیص و غربالگری

سرطان سینه هر چه سریع‌تر تشخیص داده شود، درمان آن موثرتر خواهد بود. با ما همراه شوید تا علایم و روش غربالگری آن را با هم مرور کنیم:

علایم اولیه سرطان سینه

در اکثر موارد سرطان سینه بدون علامت اولیه است به همین دلیل غربالگری و ماموگرافی اهمیت بالایی دارد. به واسطه این کار می‌توان متوجه هر نوع تغییرات مرتبط با سرطان در بافت پستان شد، حتی قبل از اینکه این تغییرات دیده یا حس شوند.
در صورتی که ماموگرافی دیر انجام شود، از جمله علایم اولیه که ممکن است دیده یا حس شوند شامل موارد زیر است:

 •  احساس وجود توده‌ای در بافت پستان یا زیر بازو (در زیر بغل)
 •  ترشحات نوک سینه، بویژه ترشحات خونی
 •  تغییر در شکل، رنگ یا بافت نوک پستان
 •  تغییر در هاله دور پستان یا شکل و اندازه پستان.

در صورت مشاهده هر نوع تغییر باید فورا با پزشک مشورت کرد. هرچند گاهی ترشحات پستان ها بعلت گالاکتوره است و دلیلی بر سرطان سینه نیست.

هر چند وقت یکبار باید برای ماموگرافی مراجعه کرد؟

در این رابطه بحث و نظرات بسیاری وجود دارد. ماموگرافی پستان گرچه از یکم سو سبب تشخیص زودهنگام سرطان سینه و درمان موثر آن می‌شود، اما از سوی دیگر می‌تواند زمینه‌ساز بیوپسی و نمونه برداری‌های غیر ضروری باشد.
اگر سابقه ابتلا به سرطان سینه را در خانواده ندارید نیازی به مراجعه برای ماموگرافی پیش از 40 سالگی نیست اما اگر زمینه آن را دارید یا متوجه توده‌ای در پستان شدید، بهتر است سریعا با متخصص مشورت کنید.

 

اپلیکیشن مینت

آیا خودآزمایی در تشخیص سریع سرطان سینه موثر است؟

گرچه بهتر است خانم‌ها با بافت و توده‌های طبیعی داخل پستان آشنا باشند و معاینه شخصی انجام دهند و با دیدن هر نوع تغییر در شکل و بافت پستان به پزشک مربوطه مراجعه کنند، اما بررسی‌های انجام شده در این رابطه نشان داده تنها با خود آزمایی نمی‌توان سرطان سینه را به درستی تشخیص داد. معاینه دستی پستان‌ها به یافتن زودهنگام توده‌های سرطانی کمکی نمی‌کند و به همین دلیل انجام ماموگرافی توصیه می‌شود. در ضمن معاینه دستی پستان‌ها گاه منجر به نمونه برداری‌های غیر ضروری می‌شود و نگرانی خانم‌ها را افزایش می‌دهد.

چه زمان باید غربال گری سرطان سینه را آغاز کرد و این بیماری چطور تشخیص داده می‌شود؟

غربال گری سرطان سینه

غربال گری سرطان سینه

گرچه درصدی از سرطان‌های سینه با مشاهده تغییراتی در بافت پستان تشخیص داده می‌شود، اما درصدی بالایی از آن به کمک عکس‌برداری از پستان و ماموگرافی محقق می‌شود. سن آغاز انجام ماموگرافی در خانم‌ها به دو مورد بستگی دارد:

 • تاریخچه پزشکی خانوادگی آنها
 • احتمال ابتلایشان به سرطان پستان

فواصل انجام غربال گری سرطان سینه

 • اگر احتمال ابتلای خانمی بالا باشد در سن پایین و به طور مکرر باید این کار را انجام دهد اما در اکثر خانم‌ها چون احتمال خطر بالا نیست ماموگرافی بعد از 40 سالگی پیشنهاد می‌شود.
 • بین سن 40 تا 50 نیز باید با متخصص زنان مشورت کرد و با بررسی ریز فاکتورهای خطر و ترجیحات شخصی در مورد دفعات و فواصل غربالگری تصمیم گرفت.
 • به خانم های 50 تا 70 ساله معمولا توصیه می‌شود هر سال یا هر دوسال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
 • بعد از 74 سالگی نیز بر اساس نظر پزشک و بنا به ترجیحات شخصی میتوان ماموگرافی را ادامه داد یا آن را قطع کرد.

آیا سونوگرافی به تشخیص سرطان سینه کمک می‌کند؟

برای تشخیص سرطان پستان 3 نوع عکس‌برداری موثر و مجاز است:

 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • ام‌آر‌ای

بهترین شیوه‌ای که برای تشخیص سرطان توصیه می‌شود و کاربرد دارد، ماموگرافی است و در رابطه با به کارگیری سونوگرافی نظرات ضد و نقیضی وجود دارد که باعث شده آن را در کنار ماموگرافی تجویز کنند. برخی معتقدند استفاده از هر دو نوع عکس‌برداری سبب تشخیص بهتر سرطان می‌شود اما برخی آمار نیز حاکی از مساوی بودن تشخیص سرطان سینه به روش استفاده از ماموگرافی تنها و ماموگرافی همراه با سونوگرافی است. با این وجود، در صورت تمایل، این کار مضر نیست. بعد از دیده شدن هر نوع توده غیر معمول در پستان نمونه‌برداری توصیه می‌شود و خوشبختانه تمام توده‌ها همیشه سرطانی و بدخیم نیستند ولی پیگیری و عکس‌برداری مرتب ضروری است. معمولا سونوگرافی همراه با ماموگرافی را به زنانی پیشنهاد می‌دهند که احتمال ابتلایشان به سرطان پستان بسیار بالاست یا پستان‌های سایز بزرگی دارند.

نمونه‌برداری از پستان چقدر شایع است و آیا بعد از کاشت پروتز امکان آن وجود دارد؟

نمونه‌برداری از بافت پستان موضوعی شایع است و عموما با مشاهده بافت غیر طبیعی پس از عکس برداری از پستان تجویز و به واسطه سوزن نازک مخصوص انجام می‌شود. این کار به متخصص اجازه می‌دهد با مشاهده بافت زیر میکروسکوپ سلول‌های سرطانی را تشخیص دهد.

. در خانم‌هایی که عمل کاشت پروتز داشته‌اند نیز می‌توان از سوزن بیوپسی استفاده کرد گرچه اگر بافت مشکوک در نزدیکی پروتز باشد نمونه‌برداری با سوزن دشوار خواهد بود و در موادر نادر این نگرانی وجود دارد که نمونه‌برداری به ایمپلنت آسیب وارد کند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *