احتمال بارداری

احتمال بارداری در شرایط مختلف

در تمام تاریخ باورهای مختلفی درمورد بارداری وجود داشته اند، اما باورهایی که درمورد احتمال بارداری وجود دارند همواره درست نیستند. حتی امروزه که دسترسی به اطلاعات آسان و سریع است، افسانه ها و سوء تفاهم های زیادی درمورد نحوه باردار شدن زنان وجود دارند. اگر هنوز درمورد نحوه بارداری، اطلاعات درستی ندارید، این مقاله را مطالعه کنید تا با صفر تا صد این موضوع آشنا شوید.

بارداری چگونه اتفاق می­افتد؟

همان طور که می­دانید، باردار شدن با چرخه قاعدگی یا پریودتان ارتباط زیادی دارد. اگر می­خواهید بدانید بارداری چگونه اتفاق می­افتد، باید کمی درمورد تخمدان ها اطلاعات کسب کنید. تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان هستند که نقش بسیار مهمی در پروسه بارداری دارند.

فرایند تخمک گذاری

در دستگاه تناسلی زنان دو تخمدان وجود دارند که هر کدام در یک سمت بدن قرار گرفته اند. هر ماه گروهی از تخمک­ ها در تخمدان ها رشد می­کنند. حدود دو هفته پیش از شروع قاعدگی بعدی، یک تخمک از بخشی از تخمدان که فولیکول نام دارد، آزاد می­شود. در این زمان، تخمک سفر خود را به سمت لوله­ های فالوپ و رحم ادامه می­دهد.

این تخمک به مدت 12 الی 24 ساعت در یکی از لوله­ های فالوپ باقی می­ماند – در اینجاست که تخمک می­تواند توسط اسپرم بارور شود. اسپرم بخشی از مایع منی است که از آلت تناسلی مرد خارج می­شود (چه در انتهای رابطه جنسی چه هر زمان دیگری). مایع منی در بیضه­ های مرد تولید می­شود. ممکن است عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما مایع منی هر مرد حاوی حدوداً 15 الی 200 میلیون اسپرم است.

اپلیکیشن مینت

هنگامی که مرد از لحاظ جنسی برانگیخته می­شود، آلت تناسلی اش بلند و سفت می­شود – که این امکان را به وجود می ­آورد دخول انجام شود. در زمان دخول، آلت تناسلی وارد واژن می­شود که نتیجه آن لذت جنسی و ارضا شدن هر دو نفر است.

فرایند لقاح

مایع منی در زمان انزال از آلت تناسلی خارج می­شود – این مایع از طریق مجاری آلت تناسلی خارج شده و وارد واژن می­شود. اسپرم موجود در مایع منی مسیر خود در واژن را طی کرده و به سمت لوله­ های فالوپ حرکت می­کند. در آنجا اگر تخمک وجود داشته باشد، آن را بارور خواهد کرد. سرعت سلول­های اسپرم با هم متفاوت است به همین دلیل حرکت آنها به سمت تخمک ممکن است از 30 دقیقه تا چند روز طول بکشد.

کل این پروسه تقریباً دو هفته پیش از شروع قاعدگی بعدی رخ می­دهد. اگر تخمک بارور نشود، به سمت رحم حرکت کرده و در آنجا از هم باز می­شود. در زمان قاعدگی تخمک به همراه دیواره نازکی که در رحم تشکیل شده است از بدن دفع می­شوند.

اما فرض کنیم یکی از اسپرم ها به لوله فالوپ رسیده و در آنجا تخمک را بارور کرده است. زمانی که اسپرم وارد تخمک شود، ساختار آن را تغییر می ­دهد تا هیچ اسپرم دیگری نتواند وارد آن شود. در عرض 24 ساعت، تخمک بارور شده بارها و بارها تقسیم می­شود و سلول­های زیادی تولید می­شوند. تخمک پیش از اینکه به سمت رحم حرکت کند، 3 الی 4 روز در لوله فالوپ باقی می­ماند.

فرایند لانه گزینی

مرحله بعدی در بارداری لانه گزینی است؛ یعنی زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می­چسبد. بسیاری از زنان در زمان لانه گزینی، خونریزی خفیف (یا لکه بینی) دارند. یکی دیگر از ویژگی های مهم این مرحله این است که هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) آزاد می­شود که در خون یا ادرار قابل شناسایی است و تست های بارداری با شناسایی آن وضعیت باردار بودن یا نبودن را تشخیص می­دهند.

از این مرحله به بعد تخمک به رشد خود ادامه می­دهد و در نهایت یک جنین دختر یا پسر را به وجود می­ آورد. در ادامه بارداری جنین مواد مورد نیاز خود را از جفت دریافت می­کند – جفت یک عضو موقتی در جنین است که نقش کنترل دما و دفع مواد اضافی را نیز بر عهده دارد.

مغز، قلب و دیگر اعضای مهم بدن نوزاد در هفته­ ها و ماه­های بعدی شکل می­گیرند. زایمان معمولی و بدون هیچ نقصی پس از 40 هفته رخ می­دهد اما این امکان نیز وجود دارد که زودتر از این زمان زایمان رخ داده و نوزاد هیچ مشکلی نداشته باشد.

پس ترتیب بارداری از اول تا پایان اینگونه است: لقاح، بارداری و زایمان.

آیا در زمان هایی که تخمک گذاری انجام نمی­ شود، احتمال بارداری وجود دارد؟

از آنجایی که تخمک گذاری بخش مهمی از پروسه باردار شدن است، باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. همان طور که می­دانید بارداری در نتیجه لقاح اسپرم با تخمک در لوله فالوپ است. این وضعیت تخمک بارور شده ای را به وجود می آورد که در رحم لانه گزینی شده و پس از 40 هفته یک نوزاد کامل را به وجود می­ آورد.

پس بدون تخمک گذاری احتمال بارداری وجود ندارد. اما به یاد داشته باشید که اسپرم می­تواند تا پنج روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند. به این معنی که می­توانید پیش از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید و بعد از این که تخمک گذاری انجام شد، باردار شوید. بنابراین احتمال بارداری در برخی شرایط مانند بارداری در پریود بسیار کم است.

آیا احتمال بارداری با پیشاب وجود دارد؟

حتی پیش از خارج شدن مایع منی، آلت تناسلی یک مایع شفاف و بی رنگ را آزاد می­کند که پیشاب نام دارد. دانشمندان هنوز بر سر اینکه آیا در پیشاب اسپرم وجود دارد یا نه با هم اختلاف نظر دارند. اما واقعیت این است که اگر در این مورد مطمئن نیستید، بهتر است از روش­های پیشگیری استفاده کنید و از بارداری با پیشاب جلوگیری کنید.

جلوگیری طبیعی از بارداری

جلوگیری طبیعی از بارداری

اگر از روش طبیعی پیشگیری از بارداری (بیرون کشیدن آلت تناسلی پیش از انزال) استفاده می ­کنید، آگاهی داشتن در این مورد ضروری است. این روش معمولاً به دو دلیل نامطمئن است:

 • دشواری در فهمیدن زمان انزال، به این معنی که ممکن است انزال در واژن رخ دهد.
 • تعداد پایین اسپرم موجود در پیشاب، به این معنی که حتی اگر مایع منی وارد واژن نشود، باز هم احتمال باردار شدن وجود دارد.

آیا در رابطه مقعدی احتمال بارداری وجود دارد؟

بارداری مستقیم از طریق رابطه مقعدی ممکن نیست. اما دهانه واژن و دهانه مقعد بسیار به هم نزدیک هستند، بنابراین همیشه این احتمال وجود دارد که اسپرم وارد واژن شده و به سمت تخمک حرکت کند. با اینکه چنین چیزی نادر است اما باز هم احتمال بارداری وجود دارد.

آیا بارداری بدون دخول امکان دارد؟

چنانچه اسپرم بتواند وارد واژن شود، بله ممکن است. بنابراین بارداری بدون دخول نیز امکان دارد، اما احتمال آن نسبت به شرایط دخول کمتر است.

آیا امکان بارداری در آب وجود دارد؟

آب، هیچ ممانعتی از بارداری نمی کند. بنابراین احتمال بارداری در آب وجود دارد. اما چنانچه مایع منی داخل آب استخر ریخته شود، این احتمال کمتر خواهد بود، چراکه هم غلظت آن پایین می آید و هم ممکن است توسط مواد ضد عفونی کننده استخر از بین برود. اما چنانچه انزال در آب و در داخل واژن صورت گیرد، احتمال بارداری با سایر شرایط هیچ تفاوتی ندارد.

 

 

آیا در دوران شیردهی احتمال بارداری وجود دارد؟

بارداری در دوران شیردهی نیزامکان دارد. تنها در صورت برخی شرایط ویژه، بارداری در دوران شیردهی امکان پذیر نیست. که این شرایط را به صورت کامل در مقاله بارداری در دوران شیردهی توضیح داده ایم.

آیا ارگاسم خانم ها، تاثیری در نتیجه باردرای دارد؟

بدیهی است که بدون ارگاسم نیز احتمال بارداری وجود دارد، اما در رابطه با تاثیر ارگاسم بر احتمال بارداری، فرضیه های مختلفی وجد دارد، که در مقاله تاثیر ارگاسم بر بارداری توضیح داده ایم. برای اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید.

تیم محتوای دکتر فائزه شهبازی

دکتر داروساز و فعال در حوزه سلامت بانوان. چند سالی هست که از دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی فارغ التحصیل شدم و از همان روزهای نخست به فکر ایجاد تحولی بزرگ در زندگی بانوان ایرانی و جامعه سلامت آنلاین بودم. مینت ساخته شده تا بانوان ایرانی در سلامتی کامل به سر ببرند و از زندگی خود بیشتر لذت ببرند.

یک نظر

 1. Avatarنرگس سادات پاسخ

  سلام خانوم دکتر وقت بخیر .ببخشید من روز ۴ شهریور تخمک گذاریم بوده قصد بارداری داشتم که همسرم منصرف میشه روز بعد ساعت ۷ بعدازظهر قرص اورژانسی خوردم ۲تا دقیقا روز ۷ شهریورباز نزدیکی بدون هیچ جلوگیری منی کامل وارد واژنم شد وباز ۹ شهریورانجام دادیم الان حالت تهوع دارم و کمر درد خفیف و اینکه ۲۰ هرماه تاریخ پریود شدنمه امروز بی بی چک زدم خطش به سمت cبود امکان داره باردار نشده باشم ممنون 😔😔😔

 2. Avatar[email protected] پاسخ

  سللم خسته نباشید .خانوم دکتر ببخشید میخواستم بگم .من قاعدگی منظمی داشتمه .اما الان که ۱۹‌هم قرار بود پریود بشم اتفاقی نیوفتاده انداختمه عقب ..در هنگام تخمک ریزیم نزدیکی داشتمه …ایا امکان داره که باردار باشم …البته یه زایمان سزارینم کردم . دوسال ونیم قبل

 3. Avatarزهرا خدادادی پاسخ

  سلام خانم دکتر من پریودی آخرم ۶/۱۲ بوده والان چهارده روزه ک ازپریودیم گذشته چندبارتست دادم منفی بود امکانش هست ک باردارباشم باوجود اینکه قرص کابرلین مصرف میکنم؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *