جلوگیری طبیعی از بارداری

روش جلوگیری طبیعی از بارداری چقدر موثر است؟

آیا روش طبیعی جلوگیری از بارداری موثر است؟ چگونه می توان آن را به درستی انجام داد؟

در این مقاله به پاسخ این سوال ها می پردازیم و یاد می گیرید چگونه از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید.

جلوگیری طبیعی از بارداری چه روشی است؟

این روش اگرچه روش چندان مطمئنی نیست، اما به عنوان یکی از روش های جلوگیری از بارداری معرفی شده است و می توان گفت بهترین روش برای زوجینی است که با بارداری مشکلی ندارند.

در این روش، مرد قبل از اینکه ارضا شود، آلت خود را از درون واژن زن بیرون می آورد. به وسیله این روش، اسپرم های کمتری داخل واژن می روند و مرد می تواند اسپرم را هر جای دیگر بریزد. اگرچه ممکن است این روش آسان به نظر برسد، اما نیازمند زمانبندی مناسبی است. اگر همسرتان احساسی از ارضا نداشته باشد یا دیر متوجه شود، ممکن است به دردسر بیفتید.

 

اپلیکیشن مینت

اگرچه روش جلوگیری طبیعی از بارداری هنوز هم به عنوان یک روش جلوگیری جای بحث دارد، اما برای جلوگیری مطمئن و همچنین پیشگیری از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی می توانید از روش جایگزینی مانند استفاده از کاندوم، استفاده کنید.

چگونه می توان روش جلوگیری طبیعی از بارداری را به درستی انجام داد؟

برای انجام درست این روش، قبل از اینکه همسرتان ارضا شود، باید آلت خود را از واژن بیرون بیاورد و به دور از ناحیه تناسلی شما، ارضا شود. حتی برای مقدار کمی از مایع منی نیز، این کار ضروری است.

در اینجا به چند نکته کلیدی اشاره می کنیم:

 • روزهای سیکل قاعدگیتان را دنبال کنید و در روزهایی که در نواحی تخمک گذاری قرار دارید، به این روش اصلا اکتفا نکنید.
 • قبل از شروع رابطه، بهتر است همسرتان دفع ادرار داشته باشد، تا هیچونه اسپرمی در آلت او باقی نمانده باشد.
 • پس از اینکه همسرتان ارضا شد، مطمئن شوید که اسپرم ها در ناحیه تناسلی و بالای واژن وجود ندارند، چرا که اسپرم ها می توانند حرکت کنند و خود را به درون واژن برسانند.
 • قبل از اینکه اسپرم ها وارد رحم شوند، از اسپرم کش استفاده کنید. این اسپرم کش ها را باید داخل واژن قرار بدهید. اسپرم کش ها در قالب کرم، ژل و فوم به بازار عرضه شده اند.

اگر به هر دلیلی، در زمانبندی ارضا و ریخته شدن اسپرم ها، دچار خطا شدید، حتما از روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

چه روش جلوگیری از بارداری برای من مناسب است؟

همانطور که گفتیم؛ روش طبیعی جلوگیری از بارداری چندان روش مطمئنی نیست و اگر می خواهید جوانب احتیاط را رعایت کنید، بهتر است از روش جلوگیری دیگری نیز استفاده کنید. روش های جلوگیری زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

اما توجه کنید که هنگام انتخاب روش های جلوگیری از بارداری نکات مهمی وجود دارند که حتما باید به آن ها توجه کنید و گرنه ممکن است عوراض جبران ناپذیری را تجربه کنید. اگر بخواهیم به لیستی از روش های جلوگیری اشاره کنیم، عبارتند از:

توجه کنید که هرکدام از روش های بالا، معایب و مزایایی دارند که باید آگاهانه از آن ها استفاده کنید. مثلا برخی از آن ها موجب تشدید خونریزی قاعدگی می شوند و بالعکس برخی دیگر در تسکین خونریزی های ماهانه موثر هستند. در برخی از آن ها، پس از قطع استفاده بلافاصله قدرت باروری خود را به دست می آورید ولی در برخی ممکن است تا یک سال به طول بینجامد و پس از یک سال بتوانید باردار شوید.

برخی نیز عوارضی مانند اضافه وزن و آکنه خواهند داشت. همچنین در انتخاب این روش ها، باید ویژگی های فیزیکی خود را مانند قد و وزن و همچنین سن و تمایلات شخصیتان را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چون مزایا و معایب هرکدام از روش ها بسیار زیاد است و خود روش ها نیز تنوع بالایی دارند، تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، قسمتی را به نام انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری به اپلیکیشن اضافه کنیم تا در بتوانید بهترین روش جلوگیری را با توجه ویژگی ها و سوابق پزشکیتان انتخاب کنید. در این قسمت تمامی عوامل و نکات مهم در انتخاب روش جلوگیری منظور شده اند و با پاسخ دادن به سوالات آن، بهترین روش ممکن ویژه خود و همسرتان را دریافت خواهید کرد.

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این بخش، کافیست اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید، به قسمت دکتر مینت و پس از آن انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

آیا روش جلوگیری طبیعی از بارداری موثر است؟ و اگر موثر است، این مقدار چقدر است؟

برای موثر واقع شدن روش جلوگیری طبیعی از بارداری، باید هر دفعه که رابطه دارید، اسپرم ها را از واژن و دهانه آن دور نگه دارید. بر اساس آمار های منتشر شده از هر 100 زوجی که از این روش استفاده می کنند، 4 زن باردار می شود. اگرچه بسیاری از زوجین این روش را به درستی انجام نمی دهند و اگر این تعداد را هم حساب کنیم، مقدار آن از 5 به 25 تغییر می کند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم از هر 100 زوجی که از کاندوم استفاده می کنند، 18 زن باردار می شود و آمار بارداری در زوجینی که اصلا از روش های جلوگیری استفاده نمی کنند، 85% است.

اگر از سایر روش های جلوگیری استفاده می کنید، آیا باز هم نیاز است که همسرتان آلت خود را بیرون بکشد؟

استفاده از قرص های ضد بارداری یکی از روش های جلوگیری از بارداری ناخواسته است. اگر این روش را به درستی امتحان کنید تا 99.9% می توانید از بارداری جلوگیری کنید؛ بنابر آمارهای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در این روش نیز چون که به درستی اجرا نمی شود، 7% احتمال بارداری وجود دارد.

اگرچه استفاده از قرص های ضد بارداری موثر تر از روش طبیعی شناخته شده است، اما اگر هر دو این روش ها را نیز باهم انجام دهید، ضرری ندارد. همچنین می توانید از ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی نیز پیشگیری کنید.

استفاده همزمان از کاندوم و روش طبیعی

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم

همانطور که در بالا اشاره کردیم استفاده همزمان از قرص و روش طبیعی، ریسک ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی را کاهش می دهد. مهم ترین این بیماری ها شامل HIV، کلامیدیا، تبخال تناسلی و سوزاک است.

در برخی از موارد، بیماری های منتقل شونده جنسی تاثیر زیادی را بر سیستم تناسلی و باروری می گذارند و حتی ممکن است این بیماری نیر در حین زایمان به فرزند منتقل شود.

 

 

امن ترین روش برای جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده همزمان از کاندوم و روش طبیعی است که حتی اگر کاندوم هم پاره شد، باز هم در امان باشید. حتی برای تمرین روش جلوگیری طبیعی در اوایل این کار، می توانید از کاندوم نیز استفاده کنید.

فواید روش جلوگیری طبیعی از بارداری

فواید و مزایای این روش عبارتند از:

 • این روش رایگان و همیشه در دسترس است. هنگامیکه از روش جلوگیری طبیعی استفاده می کنید، لازم نیست هیچ پولی را بابت جلوگیری از بارداری خرج کنید. هرکسی می تواند از این روش در هر زمان و مکانی استفاده کند. اگرچه به مقداری تمرین نیاز دارد، اما هر وقت که بخواهید در دسترس است و برای مواقعی مناسب است که کاندوم در دسترس ندارید با قرص های ضد بارداری را منظم نخورده اید.
 • هیچگونه عوارضی ندارد. نه حالت تهوع، نه استفراغ و نه افزایش اشتها
 • سایر روش های جلوگیری را موثر تر می کند و هنگامیکه با کاندوم یا قرص تلفیق می شود، شانس بارداری را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

ریسک ها و معایب روش جلوگیری طبیعی از بارداری

روش جلوگیری طبیعی ریسک ها معایب زیر را دارد:

 • موثر ترین روش نیست و سایر روش های دیگر می توانند موثر تر باشند. مانند استفاده از قرص و IUD
 • به تمرین نیاز دارد. مردان هنگامیکه در حال تجربه لذت هستند؛ ممکن است با این روش به مشکل مواجه شوند.
 • اکثر مردم نمی دانند که چطور درست از این روش استفاده کنند. مخصوصا مردان جوان تر که در حال اولین تجربه های داشتن رابطه هستند، بیشتر با مشکل رو به رو می شوند و ممکن است خود کنترلی کمتری داشته باشند.
 • اگر چه از بارداری جلوگیری می کند، اما نمی تواند از بیماری های منتقل شونده جنسی جلوگیری کند. بسیار از این بیماری ها مثل تبخال و زگیل تناسلی می توانند با تماس پوستی منتقل شوند. سایر بیماری های منتقل شونده جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک نیز می توانند در این روش منتقل شوند. بنابراین مطمئن باشید که همیشه از کاندوم استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close