رابطه مقعدی

رابطه مقعدی ، نکات و احتمال بارداری از پشت

بنابر تحقیقات، حدود 10 درصد از زنانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، در رابطه مقعدی شرکت می کنند. جدا از اینکه این نوع از رابطه رایج شده است، اما هنوز هم یک رفتار ناپسند شمرده می شود. در این مقاله در رابطه با رابطه مقعدی و نکاتی را که حتما باید رعایت کنید، صحبت می کنیم.

آیا داشتن رابطه مقعدی، سالم است؟

رابطه مقعدی یکی از پر ریسک ترین انواع رابطه است. رابطه مقعدی امن نیازمند آمادگی، برنامه ریزی و برقراری ارتباط با همسرتان است. همچنین تعدادی نکات و نگرانی های پزشکی در این رابطه وجود دارد که عبارتند از:

 • باکتری مقعدی:

رشته ای از باکتری ها مانند ایکولای در داخل مجاری مقعد وجود دارند و به راحتی پخش می شوند. حتی اگر شما و همسرتان عاری از هرگونه عفونت های منتقل شونده جنسی و عفونت مجاری ادراری باشید، باز هم عفونت های باکتریایی می توانند به همسرتان منتقل شود. در این موارد همیشه بهداشت را رعایت کنید و قبل از تعویض رابطه به رابطه واژینال، حتما از کاندوم استفاده کنید.

 • بافت های حساس مقعدی:

اگرچه پوست اطراف مقعد سخت تر و مانعی در برایر عفونت ها است، اما بافت نرم داخل مقعد، نازک و حساس است. داشتن رابطه مقعدی ممکن است باعث پارگی و خونریزی شود و شما را نسبت به میکروب ها و ویروس ها آسیب پذیر تر کند.

 

اپلیکیشن مینت

 • کمبود روانکاری

برعکس واژن، مقعد هیچگونه مایع روانی را تولید نمی کند. بنابراین لازمه یک رابطه مقعدی سالم، استفاده از روان کننده های بدون نسخه است. اگر از این روان کننده ها استفاده نکنید؛ ممکن است منجر به درد، آسیب و خونریزی پس از رابطه شود.

 • تشدید هموروئید

رابطه مقعدی هیچگاه یک هموروئید جدید را به وجود نمی آورد. اما ممکن است علائم آن را تشدید کند و موجب خارش، تورم و ناراحتی شود.

 • آسیب رسیدن به روده بزرگ

اگر چه این مورد بسیار نادر است، اما ممکن است این رابطه به روده آسیب برساند و در نهایت منجر به جراحی شود. اگر هر گونه خونریزی سنگین و درد زیر شکمی پس از رابطه مقعدی داشتید؛ حتما با پزشک مشورت کنید.

در رابطه مقعدی، از چه روش جلوگیری از بارداری استفاده کنم؟

همانطور که در ادامه نیز ذکر خواهیم کرد، در رابطه مقعدی دو عامل مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

در مورد هر دو مورد باید بگوییم احتمال هر دو وجود دارد. یعنی در رابطه مقعدی، چنانچه اسپرم به واژن نفوذ کند، احتمال بارداری وجود دارد و همچنین ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی نیز در این نوع از رابطه بالا است.

پیشنهاد ما این است که حتما با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، یک نوع روش جلوگیری از بارداری را برای خود انتخاب کنید.

در انتخاب روش های جلوگیری، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • قد و وزن
 • سن
 • سابقه پزشکی که دارید و بیماری هایی که ممکن است داشته باشید. (چرا که ممکن نوع روش انتخابی برای بیماری احتمالی، مضر باشد)
 • داروهایی که مصرف می کنید ( چرا که ممکن است در برخی از روش های جلوگیری، تاثیر همدیگر را خنثی کنند)
 • تمایل استفاده از روش های هورمونی
 • برنامه بارداری که برای آینده دارید. ( چون با قطع استفاده از برخی روش های جلوگیری، قدرت بارویتان ممکن است از یک ماه تا یک سال بعد، بازگردد)

چنانچه همه عوامل بالا در در نظر بگیرید، یعنی در انتخاب نوع روش جلوگیری خود، با دقت و به دستی عمل کرده اید.

چنانچه فکر می کنید در نظر گرفتن همه این عوامل کار سختی است، می توانید به اپلیکیشن مینت مراجعه کنید، وارد قسمت دکتر مینت و بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری شوید و به سوالات آن پاسخ دهید، تا بهترین روش جلوگیری ویژه خود و همسرتان را انتخاب کنبد. ( در این قسمت، تمامی عوامل بالا را در نظر گرفته ایم.)

نمونه ای از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

نمونه ای از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

برای دانلود اپلیکیشن مینت، از طریق لینک زیر اقدام کنید: دانلود اپلیکیشن

چگونه رابطه مقعدی سالمی داشته باشیم؟

با یک برنامه ریزی مناسب، میتوانید رابطه مقعدی امن و لذت بخشی را هم برای خود و هم برای همسرتان به ارمغان بیاورید. کافیست نکات زیر را راعایت کنید:

 • با همسرتان رک باشید

صحبت کردن با همسر در مورد نوع رابطه

صحبت کردن با همسر در مورد نوع رابطه

اگر در شرف داشتن رابطه مقعدی هستید، حتما با همسرتان صحبت کنید و از نگرانی های خود بگویید. داشتن رابطه جنسی، هیچوقت نباید موجب خجالت و ناراحتیتان شود.

 • از کاندوم استفاده کنید

استفاده از کاندوم شما را از ابتلا به هرگون بیماری منتقل شونده جنسی و عفونت مجاری ادراری مصون میدارد. فقط هنگامیکه رابطه را از مقعدی به واژنی تغییر می دهید، حتما برای جلوگیری از انتقال باکتری ها، کاندوم خود را تعویض کنید.

 • دست هایتان را بشویید و ناخن هایتان را کوتاه کنید

یکی از راه هایی که باعث امنیت بیشتر این نوع رابطه می شود، این است که دست هایتان را تمیز نگه دارید و ناخن هایتان را کوتاه کنید. این کار باعث می شود که احتمال آلودگی با باکتری های واژن پایین بیاید و از خونریزی و آسیب های دیگر جلوگیری کند. هنگامی که دست هایتان را می شویید، حتما از صابون استفاده کنید و زیر ناخن ها را فراموش نکنید. قبل از استفاده از انگشتان در حین رابطه، آن ها را با آب گرم و صابون بشویید.

 • از روان کننده استفاده کنید

جهت کاهش خطر پارگی بافت های مقعد حین رابطه، از لوبریکانت یا همان روان کننده ها استفاده کنید. بسیاری از زوجین از وازلین استفاده می کنند، اما استفاده از وازلین گزینه چندان خوبی نیست و اصلا پیشنهاد نمی شود چرا استفاده از وازلین گزینه مناسبی نیست؟ اگر از کاندوم استفاده می کنید، باید به جای روان کننده های روغنی از روان کننده هایی که پایه آبی دارند استفاده کنید؛ چراکه روغن باعث از بین رفتن بافت کاندوم شده و در نهایت موجب پارگی آن شود. همچنین استفاده از وازلین ممکن است باعث کثیفی ملحفه ها و وسایل خوابتان شود.

 

 

 • انجام معاشقه

10 الی 15 دقیقه معاشقه قبل از رابطه مقعدی، این رابطه را هم برای خودتان و هم برای همسرتان، لذت بخش تر می کند. معاشقه جزئی ضروری از رابطه است؛ چرا که باعث شل و ریلکس شدن عضلات مقعدی می شود.

آیا بارداری در رابطه مقعدی امکان پذیر است؟

 اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم؛ بارداری در رابطه مقعدی امکان ندارد مگر اینکه اسپرم های همسرتان وارد واژن شود. در این حالت بارداری می تواند رخ دهد.

شانس بارداری در رابطه مقعدی به تنهایی بسیار کم است اما اگر این رابطه همراه با سایر فعالیت‌های جنسی باشد احتمال بارداری وجود دارد .

در این قسمت از مقاله  در رابطه با بارداری در رابطه مقعدی بیشتر صحبت کرده و برخی از ابهامات این موضوع را روشن می کنیم.

بارداری و رابطه مقعدی

بارداری زمانی رخ می دهد که اسپرم داخل آب منی، به تخمک بالغ شده در داخل رحم یا لوله های فالوپ متصل شود. بنابر تعاریف، رابطه مقعدی به رابطه ای گفته می‌شود که در آن همسرتان آلت خود را وارد مقعد شما کند. با توجه به این تعریف، اسپرم کاملا به دور از واژن است.

 اما اگر اسپرم از مقعد به سمت واژن حرکت کند، امکان بارداری وجود دارد.

اگرچه شانس بارداری در رابطه مقعدی پایین است اما خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی بسیار بالا است.

 برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی، استفاده از کاندوم در رابطه مقعدی توصیه میشود.

چگونه بفهمم که الان باردار هستم یا نه؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، احتمال بارداری در رابطه مقعدی وجود دارد. بسیاری از کاربران مینت این سوال را از ما می پرسند که من به بارداری مشکوک هستم، چطوری بفهمم که باردار هستم یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در بارداری عوامل زیادی مانند زمان رابطه به توجه به سیکل قاعدگی، تعداد رابطه، نوع رابطه، نظم سیکل قاعدگی و… دخیل هستند که برای تشخیص بارداری، باید همه این علائم را در کنار هم بررسی کنید تا در رابطه با احتمال بارداری بتوان تصمیم گرفت.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی همه این عوامل را در نظر بگیریم و در قسمت تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت، پیاده سازی کنیم. در این تست به تعداد زیادی از سوالات پاسخ خواهید داد و با توجه به آن ها، احتمال بارداری شما، مشخص خواهد شد.

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، می توانید اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس به قسمت دکتر مینت و پس از آن بخش تست بارداری آنلاین مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

آیا داشتن رابطه مقعدی بدون کاندوم، امن است؟

استفاده از کاندوم در رابطه

استفاده از کاندوم در رابطه

قطعا خیر. بسیاری از بیماری های عفونی مانند ایدز، کلامیدیا، زگیل تناسلی و سوزاک به وسیله رابطه مقعدی، منتقل می شود. در رواقع تحقیقات نشان داده است که یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری های عفونی، داشتن رابطه مقعدی نا امن است.

آیا داشتن رابطه مقعدی در دوران بارداری امن است؟

ممکن است در دوران بارداری به دلیل سخت تر شدن دخول و بزرگ تر شدن شکمتان، این نوع از رابطه را را انتخاب کنید. این نوع رابطه تا زمانیکه از روان کننده استفاده می کنید و همسرتان نیز آرام تر برخورد می کند، امن است. هر گونه بروز ناراحتی یا درد، نشانه ای است که این نوع از رابطه را متوقف کنید.

اگر شما و همسرتان هرکدام از نکات زیر را داشتید، نباید در زمان بارداری این نوع از رابطه را داشته باشید:

 • داشتن جفت نازک، که ممکن است باعث خونریزی شدید شود.
 • بیماری های منتقل شونده جنسی یا داشتن عفونت
 • ابتلا به هموروئید که ممکن است شرایط فرزندتان را به خطر بیندازد.

نکته نهایی:

داشتن رابطه مقعدی امن می تواند لذت بخش باشد و به روابط جنسیتان تنوع ببخشد. با همسرتان صادق باشید، نکات لازم را رعایت کنید تا هم از خود و هم همسرتان مراقبت کنید و تجربه لذت بخشی را فراهم آورید.

اختمال بارداری در رابطه مقعدی

احتمال بارداری در رابطه مقعدی

رابطه مقعدی و بیماری های مقاربتی

اثر ابتلا بیماری های مقاربتی در رابطه مقعدی بیشتر از رابطه واژینال است، به خصوص اگر در این رابطه از کاندوم استفاده نکنید.

 این نکته به این دلیل است که رکتوم، هیچ مایع روانکاری را تولید نمی کند و پوست بسیار حساس است بنابراین به سادگی آسیب می بیند و ممکن است پاره شود.

عفونت هایی که ممکن است به آن مبتلا شوید عبارتند از:

 برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی، بسیار مهم است که همیشه از کاندوم استفاده کنید. همچنین همانطور که قبلا اشاره کردیم در تعویض رابطه از مقعد به واژن یا رابطه دهانی، کاندوم خود را تعویض کنید.

 همچنین بسیار مهم است که از مایع های روان کار جهت جلوگیری وارد شدن آسیب به پوست استفاده کنیم. حتما از مایع های روان کار محلول در آب استفاده کنید. چرا که اگر محلول در روغن باشند ممکن است کاندوم پاره شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *