آیا بارداری با پیشاب امکان پذیر است؟

بارداری با پیشاب

این سوال برای بسیاری از افراد پیش می­ آید که آیا بارداری با پیشاب رخ می­دهد؟ پاسخ کوتاه این سوال جنجالی بله است.

برای درک میزان احتمال بارداری با پیشاب ، ابتدا باید میزان موثر بودن روش طبیعی پیشگیری از بارداری و درصد حضور اسپرم در پیشاب را بسنجیم و بفهمیم که این روش به چه افرادی توصیه می شود و به چه افرادی توصیه نمی شود.

روش طبیعی پیشگیری از بارداری، همان بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد پیش از ارضا و دور کردن آن از ناحیه تناسلی خانم است، که معمولاً این کار را در زمان ارضا شدن یا کمی پیش از آن انجام می دهد. در بسیاری از افراد سالم مایع منی حاوی مقدار کافی اسپرم است که بتواند فرد را باردار کند. از لحاظ نظری در روش بیرون کشیدن آلت، اسپرم به تخمک نمی رسد و امکان باردار شدن وجود ندارد.

آیا روش طبیعی برای پیشگیری از بارداری موثر است؟

در کل روش طبیعی روشی بسیار موثر برای پیشگیری از بارداری به شمار نمی آید. هر ساله از هر ۱۰۰ نفری که برای پیشگیری از بارداری از روش طبیعی استفاده می کند حدود 20 الی 27  نفر باردار می شوند. حتی در صورت عملی کردن درست این روش سالانه از هر ۱۰۰ نفر ۴ نفر باردار می شوند.

اپلیکیشن مینت

اما نکته اینجاست که نمی‌توان این روش را به درستی عملی کرد. اگر همانطور که گفته می‌شود روش پیش گیری از بارداری به درستی عمل کند، چرا نرخ بارداری در افرادی که از آن استفاده می‌کنند بسیار بالاست؟

دلایل بارداری با پیشاب

یکی از دلایل آن این است که به کار گیری این روش برای برخی افراد دشوار است چرا که به راحتی ممکن است فراموش کنند چه زمانی باید رابطه را قطع کنند یا برخی از افراد نتوانند تشخیص دهند چه زمانی ارضا می شوند و آلت را دیر بیرون بیاورند. این روش نیازمند کنترل و آگاهی بالای مرد و اعتماد بالای زن به او است چرا که این روش تنها تحت کنترل یکی از آنهاست و هیچ راهی وجود ندارد که پس از رابطه بتوان فهمید آیا روش به درستی انجام شده است یا خیر.

دلیل دومی که برای موثر بودن این روش آورده می‌شود این است که ممکن است در پیشاب، اسپرم وجود داشته باشد. پیشاب پیش از آزاد شدن مایع منی ترشح می شود ونقش روان کننده و تنظیم کننده میزان اسید موجود در مجاری ادراری را دارد چرا که مجاری ادراری و لوله انتقال اسپرم در مردان یکی است.

اینکه آیا در پیشاب اسپرم وجود دارد یا خیر و اینکه اگر وجود داشته باشد این اسپرم می تواند منجر به بارداری شود، هنوز پرسش بسیاری از پژوهش هاست و نتایج این پژوهش ها همواره یکی نیست، اما پاسخ خلاصه به این پرسش بله است؛ پیشاب حاوی اسپرم است اما نه در همه افراد.

چطور بلافاصله بعد از رابطه بفهمم که احتمال بارداری وجود دارد یا خیر؟

تا اینجا فهمیدید که بارداری با پیشاب امکان پذیر است.

خب اگر امکان پذیر هستش چطور بفهمیم که باردار هستیم یا نه؟ کلی استرس گرفتیم. اصلا راهی به غیر از آزمایش خون یا استفاده از بیبی چک وجود داره؟

این سوالی است که اکثر مخاطبان مینت پس از خواندن این مقاله از ما می پرسند. (کافیست نظر های این مطلب را بخوانید!)

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه در چه قسمت از سیکل قاعدگی رابطه داشته داشته اید، چند بار رابطه داشته اید یا اینکه پس از رابطه چه علائمی دارید یا حتی اینکه سرماخوردگی دارید یا نه، در پاسخ این سوال موثر هستند و برای هرکس متفاوت است.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا قسمت تست بارداری آنلاین را در اپلیکیشن اضافه کنیم. در این قسمت به تعدادی سوال پاسخ می دهید و با توجه به عواملی که در بالا اشاره کردیم؛ درصد بارداریتان مشخص خواهد شد.

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای این کار کافیست اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر نصب کنید، وارد قسمت دکتر مینت و سپس تست بارداری آن شوید و به سوالات آن پاسخ دهید. سپس با توجه به پاسخ های شما و بنابر منابع پزشکی روز دنیا، احتمال بارداریتان مشخص خواهد شد. دانلود اپلیکیشن

به توضیحات دکتر فائزه شهبازی در رابطه با اینکه چرا باید از تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت استفاده کنیم، توجه کنید:

آیا در پیشاب، اسپرم وجود دارد؟

وجود اسپرم در پیشاب

وجود اسپرم در پیشاب

در بهار ۲۰۱۹ تنها ۵ پژوهش در مورد وجود اسپرم در پیشاب انجام شد که در دو پژوهش هیچ یک از شرکت کننده ها در پیشاب خود اسپرم نداشتند اما در پژوهشی دیگر حدود ۱۶ الی ۴۱ درصد شرکت کنندگان در پیشاب خود اسپرم داشتند. در این پژوهش ها تعداد اسپرم ها کم بود و تمامی آنها قابلیت بارور کردن تخمک را نداشتند اما باز هم احتمال بارداری وجود داشت.

چندین دلیل وجود دارد که نتایج پژوهش ها یکسان نمی شوند. در یکی از پژوهش‌ها پژوهشگر پی برد افرادی که در پیشاب خود اسپرم داشتند، همواره در پیشابشان اسپرم وجود داشته است. در حالی که افرادی که در پژوهش در پیشابشان اسپرم وجود نداشت، هیچگاه در پیشاب خود اسپرم نداشته اند.

با توجه به محدود بودن تعداد شرکت کننده ها در تمام پژوهش ها – تعداد کمتر از ۴۵ نفر – امکان دارد که برخی از این پژوهش ها به صورت اتفاقی افرادی را از قلم انداخته باشند که در پیشاب خود اسپرم دارند. همچنین روش های پژوهشی و ابزارهای آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار گرفته بودند، متفاوت بودند بنابراین ممکن است در برخی موارد اسپرم از بین رفته باشد و نتوانسته باشند آنها را بررسی کنند.

بسیاری معتقدند که اسپرم موجود در پیشاب “باقی مانده” مایع منی از دفعه قبلی است که فرد ارضا شده است و اگر پیش از رابطه جنسی دفع ادرار داشته باشد، دیگر اسپرم در پیشاب نخواهد بود. اما چنین ادعایی درست نیست.

در پژوهشی که 41 درصد شرکت کنندگان در پیشاب خود اسپرم داشتند، تمامی شرکت کنندگان پیش از نمونه گیری از پیشاب، دفع ادرار داشته بودند. این بدین معنی است که یا اسپرم موجود در پیشابشان جدید بوده است، و یا ادرار نمی­تواند مجاری اداراری را از اسپرم­های پیشین کاملاً پاک کند.

 

 

آیا نبود اسپرم در پیشاب، بارداری را غیر ممکن می­کند؟

روش طبیعی پیشگیری از بارداری بسیار رایج است چرا که بدون هزینه و بدون نیاز به آمادگی پیشین است (برای مثال به نسخه پزشک یا مراجعه به داروخانه نیاز نخواهید داشت)، اما میزان استفاده از آن با توجه به سن، فرهنگ و کشور متفاوت است و از دیگر روش­های پیشگیری، شناخته شده­ تر نیست.

در دنیا، از هر 10 خانم، 6 نفر آنها حداقل یکبار از این روش استفاده می­کنند؛ اما تعداد خانم­هایی که حداقل یکبار از کاندوم استفاده می­کنند، 9 نفر از هر 10 نفر است. در کشورهای مختلف اروپایی از هر 100 نفر، 1 الی 33 نفر روش طبیعی پیشگیری از بارداری را به تنهایی (بدون استفاده از دیگر روش­ها) به کار می­گیرند. در حالی که دستگاه­های آی یو دی از هر 100 نفر، 9 الی 24 نفر مصرف کننده دارند.

کاندوم، تنها راه جلوگیری از بیماری های مقاربتی است

کاندوم، تنها راه جلوگیری از بیماری های مقاربتی است

هم چنین بسیاری از افراد روش طبیعی پیشگیری را در کنار دیگر روش­ها مانند کاندوم، اسپرم کش، عدم انجام سکس در دوره هایی خاص (عدم برقراری رابطه جنسی در برخی دوره­ های خاص) به کار می­گیرند.

روش طبیعی پیشگیری از بارداری برای برخی افراد روش بسیار مؤثری است. مانند:

 • افرادی که از بدن و زمان ارضا شدن خود آگاهی دارند.
 • افرادی که به اندازه کافی روی بدن خود کنترل دارند که بتوانند در هنگام نیاز رابطه را قطع کنند.
 • افرادی که برای انجام این روش به اندازه کافی به یکدیگر اعتماد دارند و اگر اشتباهی رخ دهد به یکدیگر اطلاع می­دهند.
 • و افرادی که در پیشاب خود اسپرم ندارند.

اگرچه سه مورد نخست مواردی هستند که فرد می­تواند روی آنها کار کند اما بدون انجام آزمایش هیچگاه نمی­توان گفت که آیا فرد در پیشاب خود اسپرم دارد یا خیر و در نتیجه آیا برای روابط زناشویی وی امکان بارداری با پیشاب وجود دارد یا خیر.

البته بارداری تنها چیزی نیست که فرد در رابطه جنسی باید نگرانش باشد. حتی اگر در پیشاب اسپرم وجود نداشته باشد، اما بیماری ایدز و احتمالاً دیگر بیماری­های مقاربتی از طریق پیشاب منتقل می­شوند.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید از روش طبیعی پیشگیری از بارداری استفاده کنید، بهتر است میزان نگرانی خود درمورد احتمال بارداری با پیشاب را بسنجید و پیش از رابطه آزمایش­های مربوط به بیماری­های جنسی را انجام دهید. اگر جواب آزمایش نشان دهنده عدم ابتلای شما و شریک جنسیتان به این بیماری­ها بود، و درمورد احتمال بارداری با پیشاب نگران نیستید، روش طبیعی پیشگیری از بارداری می­تواند انتخاب خوبی برایتان باشد. برای احتیاط بیشتر می­توانید قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری را تهیه کنید و همواره در خانه نگه دارید تا اگر رابطه جنسی را سر موقع قطع نکردید، بتوانید از بارداری پیشگیری کنید.

اگر شما و شریک جنسیتان به هیچ وجه قصد ندارید اکنون بچه­ دار شوید، و درمورد سلامت جنسی خود اطلاعات درستی ندارید، روش طبیعی پیشگیری از بارداری گزینه مناسبی برایتان نخواهد بود.

فرقی ندارد که از چه روشی برای پیشگیری از بارداری یا پیشگیری از بیماری­های مقاربتی استفاده می­کنید، همواره می­توانید از راهنماهای رابطه جنسی، علائم بارداری و علائم بیماری­های مقاربتی استفاده کنید.

تیم محتوای دکتر فائزه شهبازی

دکتر داروساز و فعال در حوزه سلامت بانوان. چند سالی هست که از دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی فارغ التحصیل شدم و از همان روزهای نخست به فکر ایجاد تحولی بزرگ در زندگی بانوان ایرانی و جامعه سلامت آنلاین بودم. مینت ساخته شده تا بانوان ایرانی در سلامتی کامل به سر ببرند و از زندگی خود بیشتر لذت ببرند.

یک نظر

 1. Avatarسولماز پاسخ

  سلام من رور ۱۲ سیکل که در اویل دوران تخمک گذاری بود رابطه با روش طبیعی داشتم و ۹ ساعت بعد ام قر اورژانسی اووسیز ۲ تا باهم خوردم امکانش هست با پیآب همسرم و با وجود خوردن قرص زیر ۱۲ ساعت باز باردار بشم؟

 2. Avatarآرامش ساداتی پاسخ

  باسلام خانم دگتر من و همسرم یک پسر یکسال و نیم داریم و برای عدم بارداری جلوگیری طبیعی میکنیم و من قرص اورژانسی هم بعدش میخورم میخوام بگم بازم یکبار باردار شدم و سقط شد الان دوماه از سقطم میگذره اما دوروزه احساس میکنم دوباره باردارم با اینکه کاملا رعایت میکنیم سوالم اینجاست ما که کاملا رعایت میکنیم من چجوری باردار می شم آخه؟؟؟ بخدا خسته شدم از بس باردار میشم آخه این چه مدلشه به حدی رعایت میکنیم که زمانی ک همسرم احساس میکنه قراره ارضا بشه التشو از واژنم در میاره و بیرون خودش ارضا میکنه یعینی صد درصد مطمعنم که منی وارد بدنم نشده بازم با این حال باردار میشم چرا؟؟؟

 3. Avatarهانیه توسلی پاسخ

  سلام خانم دکتر.من بانامزدم رابطه بدون دخول داشتم منی روی واژنم نریخت ولی درمورد پیشاب مطمئن نیستم.بعدش لکه قهوه ای روی لباس زیرم دیدم حدس میزنم روز تخمکگذاری بود
  ۲۴ساعت بعداز رابطه ۴تاقرص ال دی خوردم ۱۲ساعت بعدش مجدد ۴تای دیگه خوردم.توروخدا جواب بدید استرس دارم

 4. Avatarزهرا پاسخ

  سلام خانم دکتر
  من دختره باکره هستم با نامزدم رابطه داشتم ولی دخولی انجام نشد بعد اون من هرماه پریود شدم الانم دوماه گذشته از اون رابطه وقت پریودم عادت شدم مثل همیشه ولی حالت تهوع دارم خیلی نگرانم کرده ممکنه باردار باشم
  چنددرصد حاملکی در پریودی وجود دارد یعنی هم حامله باشه ادم همم هرماه پریود بشه

 5. AvatarSss پاسخ

  سلام خسته نباشید .من ۱ خرداد اولین روز پریودیم بوده و۶ روز طول میکشه ۸ روز بعد از اتمام پریودیم با همسرم رابطه بدون دخول داشتم و قبل از رابطه هم یه قرص ال دی خوردم .پنج یا شش ساعت بعد هم یه قرص دیگه خوردم .احتمال بارداری وجود داره؟

 6. AvatarSss پاسخ

  سلام خسته نباشید .من یک خرداد اولین روز پریودیم بوده وشش روز طول میکشه هشت روز بعد از اتمام پریودیم با همسرم رابطه بدون دخول داشتم و قبل از رابطه هم یه قرص ال دی خوردم .پنج یا شش ساعت بعد هم یه قرص دیگه خوردم .احتمال بارداری وجود داره؟

 7. Avatarيگانه پاسخ

  سلام وقتتون بخير من يه روز بعد از نزديكي قرص اورژانسي خوردم و الان ١٣روز ميگذره پريود نشدم و گاهي كمرمو زير دلمو سينم درد ميگيره مث وقتايي كه ميخوام پريود بشم استرس باردار بودنو خيلي دارم

  1. AvatarH.F پاسخ

   سلام خانم دکتر شهبازی
   من ماه پیش دقیقا روزی که پریودم تموم شد رابطه داشتم و پیشگیری طبیعی انجام شد.
   الان حدود ۱۰ روز از موعد پریودم میگذره.
   امکان بارداری وجود داره؟

 8. Avatarنرگس پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من دیشب با همسرم نزدیکی داشتم البته با استفاده از کاندوم و ایشون خودش رو به طور کامل تخلیه کردن
  بعد فردا صبح بدون کاندوم در حد ۱ یا ۲ دقیقه رابطه داشتیم بعد از کشیدن آلت از دستگاه تناسلی من،، مقداری پیشاب مشاهده شد ایا امکان باردار شدن وجود داره؟؟؟
  خواهش میکنم جوابمو بدین ممنون

  1. دکتر فائزه شهبازیدکتر فائزه شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام نرگس جان، لطفا به تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت مراجعه کنید

 9. Avatarهستی پاسخ

  سلام من نزدیکای زمان پریودم(حدودا یک هفته قبل پریود)ک نامزدم التش رو روی واژن من کشید و پیشاب روی واژن من ریخت و اینک باکره هستم و حدودا ۵ دقیقه بعد واژنم رو با دستمال خیس تمیز کردم و بعد ۱۰دقیه هم کاملا شستم میخواستم بدونم چون نزدیک ب زمان پریودم بوده امکان بارداری وجود داره?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *