google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

بارداری در پریودی

آیا بارداری در پریودی امکان پذیر است؟! دکتر فائزه شهبازی پاسخ می‌ دهد.

آیا بارداری در پریودی امکان پذیر است؟! دکتر فائزه شهبازی پاسخ می‌ دهد.
4.4 (88%) 5 vote[s]

بارداری در پریودی

در طول این سال ها که با بیماران زیادی در ارتباط بودم، همواره یکی از سوالات بانوان در رابطه با بارداری در پریودی بوده است و بارداری در قاعدگی به یکی از دغدغه های بانوان، به خصوص در زوج های جوان تبدیل شده است. در این مقاله سعی داریم به سوالات زیر به تفصیل پاسخ دهیم:

آیا بارداری در پریودی امکان پذیر است؟

شانس بارداری در پریودی خیلی پایین است اما احتمالش وجود دارد. بارداری در پریودی برای اکثر خانم ها بعید است، اما چیزی نیست که غیر ممکن باشد. اگر قصد بارداری دارید، معمولا قاعدگی، زمان مناسبی برای داشتن رابطه جنسی نیست.

بارداری کاملا به این موضوع وابسته است که تخمک گذاری در سیکل قاعدگی چه موقعی اتفاق می افتد. روز تخمک گذاری از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت است. و حتی در یک سیکل از یک فرد، ممکن است با سیکل دیگر متفاوت باشد. جدا ازینکه نزدیکی در دوران خونریزی قاعدگی پسندیده نیست، اما با این وجود داشتن رابطه در این دوره از نظر باروری بی نتیجه خواهد بود.

 

 

بارداری در پریودی زمانی اتفاق می افتد که:

 1. تخمک گذاری در آن سیکل زود اتفاق بیفتد.
 2. عادت ماهانه بیشتر از 5روز طول بکشد.

دلیل اینکه چرا بارداری در قاعدگی اتفاق می‌افتد، پاسخ قطعی ندارد، با این حال همیشه استثنا وجود دارد. خانم هایی که سیکل ماهانه کوتاه تری داشته باشند، شانس بارداری در قاعدگی بالاتری دارند. اگر سیکل قاعدگی کوتاه تر باشد(24-21روز) نشانگر این است که تخمک گذاری زودتر اتفاق می‌افتد.

اسپرم ها می توانند دو یا سه روز و یا بیش از 5 روز در واژن زنده بمانند. اگر که رابطه جنسی در اواخر سیکل قاعدگی انجام شود، احتمال بارداری در 5-4 روز پس از آن وجود دارد. البته به شرطیکه تخمک گذاری زود اتفاق بیفتد.

در بیشتر بانوان، تخمک گذاری در روز 14 سیکل اتفاق نمیفتد، در حقیقت تخمک گذاری تنها در 30درصد از بانوان دقیقا طبق اطلاعاتی که در منابع ثبت شده است، اتفاق می‌افتد.

اگر با فرض اینکه تخمک گذاری در روز 14 سیکل اتفاق افتد، 5روز قبل از آن، یعنی از روز نهم سیکل، بازه‎ احتمال باروری ایجاد می‌شود. بنابراین از 5روز قبل از روز تخمک گذاری، ممکن است باروری پیش بیاید. به عنوان مثال اگر تخمک گذاری، روز نهم سیکل اتفاق بیفتد، از روز سوم سیکل، حتمال باروری وجود دارد.

بیشتر بخوانید :   ناباروری زنان و راهکارهای لازم: دکتر فائزه شهبازی

هرچه روز نزدیکی به روز تخمک گذاری نزدیک تر باشد، شانس باروری افزایش می‌یابد. اگر روز نزدیکی، یک روز قبل از تخمک گذاری باشد، در بهترین حالت ممکن 30درصد احتمال بارداری وجود دارد و اگر نزدیکی 5روز قبل از تخمک گذاری باشد، شانس باروری به کمتر از 5 درصد می‌رسد.

این بدین معنی است که اگر تخمک گذاری زودتر از موقع، در سیکل قاعدیگتان اتفاق بیفتد و بازه باروری در روزهای پایانی قاعدگی شروع شود، بازهم شانس بارداری در این روزها چندان بالا نیست.

آیا امکان بارداری قبل از پریودی وجود دارد؟

دلیل بارداری در دوران قاعدگی

دلیل بارداری در دوران قاعدگی

در این سوال منظور از بارداری قبل از پریودی از نظر زمانی، بارداری درست قبل از شروع شدن خونریزی پریودی است.

شانس بارداری قبل از پریودی کاملا پایین است. برای بانوانی که یک سیکل قاعدگی نرمال (30-28 روزه) یا بیشتر دارند و سیکل هایشان مرتب است، مطمئنا می‌توان گفت که تخمک گذاری در روزهای 20-11 سیکل اتفاق می‌افتد.

تخمک هایی که آزاد می‌شوند، تنها 12 الی 24 ساعت، فرصت باروری دارند. پس از این مدت قدرت باروری خود را از دست می‌دهند و دفع می شوند. می توان گفت، روزهای قبل از قاعدگی، امن ترین دوران سیکل قاعدگی هستند، که می توان در این روزها نزدیکی داشت و احتمال بارداری صفر است.

تعداد روزهای امن در افرادی که دارای سیکل طولانی تری هستند، بیشتر و افرادی که دارای سیکل کوتاه هستند، کمتر است.

اگر زمان دقیق تخمک گذاری را بدانید و 40-36 ساعت پس از تخمک گذاری صبر کنید و نزدیکی نداشته باشید، احتمال بارداری را پشت سر گذاشته اید و پس از 40ساعت می توانید با خیال آسوده تخمک گذاری داشته باشید. ولی اگر قصد باردارری دارید، این زمان اصلا برای نزدیکی مناسب نیست و باید در روزهایی که احتمال تخمک گذاری وجود دارد، اقدام کنید.

آیا می توانم یک روز قبل از پریودم باردار شوم؟ با وجود اینکه یک پریود نرمال دارم.

امکان بارداری، یک روز قبل از پریودی

امکان بارداری، یک روز قبل از پریودی

این سوال اغلب توسط کاربران پرسیده می شود و پاسخش از یک تصور غلط نشئت می گیرد که بانوان در دوره پریودی باردار نمی شوند!!!

بیشتر بخوانید :   صفر تا صد آی وی اف :  دکتر فائزه شهبازی

بعضی از بانوان در زمان تخمک گذاری، لکه بینی را تجربه می کنند و گمان می شود که این لکه بینی، خون پریودی است. درحالیکه این دوران بالاترین احتمال بارداری را داراست و اگر در این زمان (زمانیکه لکه بینی به دلیل تخمک گذاری رخ داده است.) نزدیکی صورت بگیرد، قطعا بارداری اتفاق می افتد.

یک مورد نادر دیگر وقتی است که تخمک گذاری دقیقا قبل از اتمام پریودی اتفاق می افتد، یا زمانیکه تنها چند روز از اتمام پریودی گذشته است، اتفاق می افتد. اگر در این روزها، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشد و تخمک گذاری دقیقا در این زمان های نام برده شده اتفاق بیفتد، با وجود داشتن یک سیکل نامنظم، احتمال بارداری وجود دارد.

به یاد داشته باشید که اسپرم تا 5 روز می تواند درون بدن زنده بماند. پس اگر روز قبل از پریودیتان نزدیکی داشته باشید، احتمال باروری درحالیکه پریودی نرمالتان را به صورت لکه بینی دارید، وجود دارد.

آیا بارداری پس از پریودی رخ می دهد؟

بله. بارداری می تواند، درست پس از عادت ماهانه اتفاق بیفتد. پس از آنکه عادت ماهانه به پایان برسد، وارد بازه باروری می شوید. در سیکل های معمولی که 30-28 روزه هستند، روزهایی که احتمال بارداری بسیار زیاد است (21-11)، اسپرم ها می توانند، 3-2 روز و حتی 5 روز زنده بمانند. اگر عادت ماهانه، 7-5 روز طول بکشد و رابطه جنسی درست پس از اتمام پریودی انجام شود، وارد بازه باروری می شوید و  احتمال باردار شدن وجود دارد.

اگر خونریزی قاعدگی در روز ششم به اتمام برسد و در روز هفتم نزدیکی داشته باشید و تخمک گذاری در روز یازدهم باشد، اسپرم از روز ششم تا 5روز پس از آن در لوله های فالوپ منتظر می ماند تا بارداری اتفاق بیفتد، البته، امکان اینکه درست پس از اتمام پریودی، بارداری اتفاق بیفتد، کم است. هرچه از روزهای اتمام پریودی می گذرد و فاصله میگیریم و به سمت جلو میرویم، شانس بارداری بالا می رود. اگرکه قصد بارداری دارید، این بازه باروری بهترین زمان برای شروع نزدیکی است. داشتن رابطه روزانه در طی این بازه (یعنی 14 روز) شانس بارداری را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید :   زمان تست بارداری و نتایج بی بی چک : دکتر فائزه شهبازی

بهترین زمان بارداری پس از پریودی، چه زمانی است؟!

بهترین زمان اقدام به بارداری پس از پریودی

بهترین زمان اقدام به بارداری پس از پریودی

اگر دو روز قبل از روز تخمک گذاری یا دقیقا همان روز تخمک گذاری (زمانیکه یک تخمک از یک تخمدان آزاد می شود) نزدیکی انجام شود، احتمال بارداری به بیشترین مقدار خود می رسد.

روز تخمک گذاری معمولا دو هفته قبل از شروع پریودی سیکل آینده است، البته این زمان متغیر است، پس برای باردار شدن می بایست از روش های مختلفی برای تشخیص و پیشبینی روز تخمک گذاری استفاده کنید.

در این قسمت به 3 روش برای پیشبینی روز تخمک گذاری جهت رسیدن به بهترین زمان برای بارداری پس از پریودی اشاره می کنیم:

 • اگر سیکل قاعدگی منظمی دارید، از ماشین حساب تخمک گذاری استفاده کنید، تا بازه باروریتان را مشخص کنید.
 • متد دیگر این است که علائم و نشانه هایی که مختص زمان تخمک گذاری هستند را در خود پیگیری کنید. مثل تغییر دمای بدن و ترشحات موکوزی رحمی
 • از کیت های تشخیص زمان تخمک گذاری استفاده کنید.

آیا امکان پریودی در بارداری وجود دارد؟

خیر. معمولا غیر ممکن است زمانیکه یاردار هستید، پریود نیز بشوید.

زمانیکه بارداری اتفاق می افتد، بدن هورمونی به نام HCG آزاد می‌ کند که پریودی را متوقف می کند اما این امکان وجود دارد که باردار باشید و یک مقدار خونریزی سبک، درست در همان روزهای دوره قاعدگی داشته باشید که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند. اگر باردار هستید و خونریزی یا لکه بینی دارید، حتما با پزشک خود در ارتباط باشید و این موضوع را جدی بگیرید.

راه های جلوگیری از بارداری در دوران قاعدگی

همیشه ریسک بارداری، حتی زمانیکه در دوران قاعدگی هستید وجود دارد. بسیار مهم است که از یک روش جلوگیری از بارداری برای طولانی مدت استفاده کنید.

روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد:

 1. کاندوم مردانه
 2. کاندوم زنانه
 3. قرص های خوراکی ضد بارداری ترکیبی (COC)
 4. قرص های خوراکی ضد بارداری که فقط محتوی پروژسترون هستند.
 5. پچ های جلوگیری از بارداری
 6. روش های قابل بازگشت و طولانی اثر جلوگیری از بارداری، مثل ایمپلنت ها (کاشتنی ها) و IUD
 7. آمپول های تزریقی طولانی اثر (سه ماهه)

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: رابطه در پریودی : آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه داشت؟ | مینت،مرجع قاعدگی و سلامت بانوان

یک نظر

 1. شکیبا پاسخ

  سلام دکتر. ممنون از مطالب خوبتون. اینکه با عدد و رقم بارداری در پریودی رو توضیح دادید، خیلی به من کمک کرد و کاملا این سوال بارداری در پریودی رو برام حل کرد. ممنون از سایت خوبتون.

 2. سهیلا پاسخ

  سلام دکتر ممنون از توضیحات و سایت بسیار آموزنده
  یه سوال من روز دوم پریودیم نزدیکی داشتم و جلوگیری هم نکردم ولی خونریزی داشتم بعد از نزدیکی خونریزی به مرور قطع شد خیلی زودتر از موعد تموم شدن پریودی ،امکان بارداری الان وجود داره کی میتونم از بیبی چک استفاده کنم که مطمئن بشم ؟؟؟؟؟

 3. Soheila پاسخ

  سلام دکتر ممنون از توضیحات و سایت بسیار آموزنده
  یه سوال من روز دوم پریودیم نزدیکی داشتم و جلوگیری هم نکردم ولی خونریزی داشتم بعد از نزدیکی خونریزی به مرور قطع شد خیلی زودتر از موعد تموم شدن پریودی ،امکان بارداری الان وجود داره کی میتونم از بیبی چک استفاده کنم که مطمئن بشم ؟؟؟؟؟

 4. تارا پاسخ

  سلام
  در زمان لكه بينى قبل از پريود نزديكى داشتم چه طور ميتونم پيشگيرى كنم؟ ايا خوردن قرص ضد باردارى تأثير دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *