رژیم چربی سوزی

۱۱ ویژگی یک رژیم چربی سوزی خوب

یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد لاغر شدن از طریق سوزاندن چربی‌های اضافه جمع شده در بدن است. آن‌ها بدین منظور راهکارهای زیادی را امتحان می‌کنند. اما چربی سوزی، بدون رعایت اصول آن، موثر نیست و یک رژیم چربی سوزی غیر اصولی ممکن است مشکلات تازه‌ای برای فرد، ایجاد کند. رژیم چربی سوزی خوب، بهتر است زیر نظر یک متخصص تغذیه انجام گیرد تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنیم. در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های یک رژیم چربی سوزی خوب را برای علاقمندان، فهرست کنیم.

ویژگی‌های رژیم چربی سوزی خوب

1-  همه گروه‌های غذایی در یک رژیم

برای اینکه چربی سوزی مناسبی داشته باشیم باید قبل از همه این نکته را در نظر بگیریم که برای چربی سوزی نباید بعضی از گروه‌های غذایی از رژیم لاغری‌مان حذف شوند. بعضی از افراد برای چربی سوزی، به اشتباه مثلا چربی را به طور کلی از برنامه غذایی‌شان حذف می‌کنند. این کار غلطی است. ممکن است در ابتدای امر، نتایج خوبی برای فرد، ایجاد کند اما به مرور باعث ضعف و بی حالی او می‌شود و او به زودی رژیمش را فراموش می‌کند و دوباره به سراغ مصرف همان مواد غذایی روی می‌آورد.

از جمله ویژگی‌های رژیم چربی سوزی مناسب این است که تمام گروه‌های غذایی باید در برنامه غذایی روزانه گنجانده شود.

2- استفاده از میوه و سبزیجات

برای چربی سوزی موثر باید از میوه و سبزیجات به میزان کافی استفاده شود. میوه و سبزیجات، سرشار از فیبر هستند. فیبر باعث می‌شود مواد در مدت زمانی طولانی‌تر در بدن فرد، باقی بمانند. احساس سیری ناشی از مصرف فیبر، باعث می‌شود فرد، کم‌تر نیاز به غذا خوردن در خود احساس کند. باید بدانیم در این گروه غذایی نیز انواع و اقسامی وجود دارد که برای چربی سوزی موثر باید از انواع میوه و انواع سبزی در برنامه غذایی استفاده کرد. مصرف سوپ‌ها نیز باید در این برنامه قرار گیرد چراکه بدن را دچار سیری می‌کند و میل به غذا را کاهش می‌دهد.

اپلیکیشن مینت

3- عدم حذف یک وعده غذایی

ویژگی های یک رژیم چربی سوزی

ویژگی های یک رژیم چربی سوزی

در رژیم چربی سوزی خوب، نباید هیچ وعده غذایی را از برنامه‌مان حذف کنیم. این اشتباه بعضی از افراد در هنگام چربی سوزی است. آن‌ها یک وعده غذایی را حذف می‌کنند تا نتیجه بهتر و سریع‌تری بگیرند در حالی که حذف وعده غذایی، خود، باعث می‌شود چربی‌ها در اطراف شکم فرد، جمع شوند. از طرفی سوخت و ساز بدن، با حذف یک وعده غذایی، کاهش می‌یابد. حذف یک وعده غذایی، هم‌چنین باعث می‌شود قدرت و عملکرد بدن نیز با مشکل مواجه شود و از قدرت دفاعی بدن در برابر بیماری‌ها نیز کاسته گردد.

در رژیم چربی سوزی خوب باید وعده‌های غذایی سر جای خود قرار بگیرند اما با مصرف میان وعده‌ها مصرف غذا در این وعده‌ها، کاهش یابد.

4- رژیم چربی سوزی خوب بدون هزینه!

چربی سوزی خوب، بدون هزینه مناسب‌تر است. بعضی از افراد برای استفاده از یک رژیم مناسب چربی سوزی، هزینه‌های زیادی را می‌پردازند. هزینه‌هایی از قبیل خرید قرص و دارو و استفاده از دمنوش‌های مختلف با قیمت‌های بالا. همین مورد باعث می‌شود به رژیم‌شان ادامه ندهند.

5- مصرف زیاد آب در رژیم غذایی

در رژیم چربی سوزی مناسب باید آب زیاد مصرف شود. برای چربی سوزی موثر، مصرف زیاد آب بسیار لازم است به خصوص برای ورزش‌کاران و کسانی که فعالیت‌های فیزیکی بالایی دارند آب حتما باید به میزان کافی در برنامه غذایی‌شان قرار بگیرد.

6- استفاده از مواد غذایی کم کالری

برنامه چربی سوزی مناسب، باید به گونه‌ای تدوین شود که فرد در طی انجام آن دچار گرسنگی نشود. در میان وعده‌های لازم غذایی، باید از مواد غذایی کم کالری استفاده شود. مواد مغذی از قبیل: خیار، هویج، کلم، قهوه و…

7- چربی سوزی متناسب با عادات غذایی

چربی سوزی، باید با عادات غذایی روزانه‌مان متناسب باشد. بعضی از افراد با ترک عادات غذاییشان، به رژیم‌های چربی سوزی روی می‌آورند که طی آن وزن، به سرعت پایین می‌آید اما در حقیقت، چربی سوزی اتفاق نمی‌افتد. کم شدن وزن در این صورت هم به دلیل حذف آب و عضله و مقدار بسیار کمی چربی، اتفاق افتاده است نه چربی سوزی مناسب. بنابراین به زودی دوباره به وزن اول باز می‌گردند.

8- جلوگیری از وسواس فکری در رژیم غذایی

بعضی از افراد برای چربی سوزی از روش‌هایی استفاده می‌کنند که وقت گیر است و نیاز به تدارکات دارد. این نوع چربی سوزی شما را محدود می‌کند و به زودی آن را رها خواهید کرد. در رژیم چربی سوزی، بهترین روش آن است که اصلا ندانید در حال رژیم هستید. بنابراین وسواس ذهنی به غذا و افزایش اشتها در آن وجود ندارد.

9- استفاده از لبنیات کم چرب

برای چربی سوزی خوب، می‌توان از لبنیات کم چرب یا بدون چربی نیز استفاده کرد. استفاده از غلات سبوس‌دار مانند برنج، ماکارونی قهوه‌ای یا نان سنگک در برنامه غذایی چربی سوزی قرار بگیرد.

10- داشتن برنامه ورزشی مناسب

برای هر گونه چربی سوزی یا کاهش وزن، داشتن یک برنامه ورزشی، بسیار مناسب است. انجام فعالیت‌های فیزیکی، هم سلامت بدن را تامین می‌کنند و هم به کاهش چربی و کاهش وزن بدن کمک می‌کنند. بنابراین در کنار یک رژیم غذایی، حتما لازم است ورزش و فعالیت‌های فیزیکی، گنجانده شود.

11- مصرف کمتر کربوهیدرات‌ها در رژیم چربی سوزی خوب

مصرف کمتر کربوهیدرات‌ها در رژیم چربی سوزی، باید لحاظ شود. مصرف کربوهیدرات برای تامین انرژی بدن، ضرورت دارد اما مصرف زیاد آن نیز باعث می‌شود، بدن، کربوهیدرات را به عنوان چربی ذخیره کند.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *