کمردرد پریودی

کمر درد پریودی: دلایل، تشخیص و درمان

برای اکثر بانوان، قاعدگیشان همراه با نفخ و ورم، سردرد و دردهای شکمی است. برخی از بانوان ممکن است کمر درد پریودی را نیز تجربه کنند که این درد نیز از علائم شایع قاعدگی است و خود را در قالب سندروم پیش از قاعدگی نشان می دهند. در موارد کمتر شایع نیز می تواند نتیجه بیماری هایی مانند اندومتریوز باشد.

کمر درد پریودی می تواند از درد قابل تحمل شروع شود تا حدی شدید شود که زندگی روزانه را مختل کند. کمردرد ممکن است از چند روز پیش از قاعدگی، شروع شود و همزمان با اتمام قاعدگی، به پایان برسد. یکی از دلایل کمر درد پریودی تغییرات هورمونی است. در این مقاله درباره کمردرد پریودی و دوران قبل و بعد از آن بحث خواهیم کرد.

دلایل کمردرد پریودی

معمولا کمر درد قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی به وجود می آید. تولید مازاد پروستاگلاندین ها دربدن بانوان باعث بسیاری از علائم قاعدگی می شود. بافت تشکیل دهنده دیواره داخلی رحمی، این هورمون ها را تولید می کند.

این واسطه های شیمیایی باعث تحریک و انقباض عضلات رحمی مشوند و یاعث می شوند که دیواره رحم فرو بریزد. پروستاگلاندین ها همچنین باعث دلدردهای پریودی و ناراحتی های همراه آن می شوند. انقباضات شدید ممکن است باعث کمردرد شوند و همچنین درد های شکمی نیز می توانند به کمر منتقل شوند.

 

اپلیکیشن مینت

بانوانی که سطح پروستاگلاندین شدیدی دارند، ممکن است دلدرد و کمردرد های شدیدتری را تجربه کنند. پروستاگلاندین ها همچنین ممکن است باعث استفراغ، سردرد و اسهال همراه با دیسمنوره یا قاعدگی های دردناک شوند.

چگونه کمردرد پریودی را تسکین دهیم؟

درمان های خانگی متنوعی برای رفع کمردرد قاعدگی وجود دارد. مثلا استفاده از دمنوش رازیانه، کاهش فشار و استرس روزانه، استفاده از تشت آب گرم یا پد ها و کیسه های آب گرم در ناحیه شکم باعث کاهش این درد می شود. همچنین در داروخانه ها محصولات گیاهی متنوعی برای تسکین کمردرد قاعدگی موجود است. مثل مکمل دوناکر و برندهای متنوع دیگر که هرکدام شرایط مصرف خاص خود دارند.

به دلیل اینکه بسیاری از مخاطبان مینت، با این راهکارهای دارویی و خانگی و نحوه استفاده از آن ها آشنا نبودند، قسمت راهکار های تسکین علائم قاعدگی را به کمک دکتر فائزه شهبازی به اپلیکیشن مینت اضافه کردیم. شما در این بخش می توانید با وارد کردن علائمی که دارید، راهکارهای مربوط به آن و نحوه استفاده را دریافت کنید.

بخش راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

بخش راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این بخش، اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به قسمت دکتر مینت و بخش راهکارهای تسکین علائم قاعدگی مراجعه کنید.دانلود اپلیکیشن

کمر درد: قاعدگی یا بارداری؟

کمردرد قاعدگی یا بارداری؟

کمردرد قاعدگی یا بارداری؟

اگرچه همیشه قاعدگی و کمردرد همراه هم هستند اما کمردرد می تواند یکی اتز نشانه های بارداری نیز باشد و ممکن است حتی در بانوانی که پریودشان را جا انداخته اند یا تست بارداریشان مثبت است نیز ظاهر شود.

دلیل کمردرد بارداری این است که رباط های بدنتان نرم تر و کشیده تر می شوند تا شما را برای وظیفه ای بزرگ آماده کنند. همچنین ممکن است بر روی مفاصل لگن و کمرتان فشار وارد شود و باعث کمردردتان شود. بنابراین اگر بخواهید کمردرد پریودی و بارداری را با هم مقایسه کنید، کمردرد پریودی از چند روز قبل از قاعدگی شروع و پس از اتمام قاعدگی، فروکش می کند.

اما کمردرد بارداری را ممکن است از هفته چهارم بارداری تجربه کنید و تا هفته ها یا ماه ها ادامه پیدا کند. علائم کمردرد بارداری ممکن است همراه علائم دیگر بارداری مانند لکه بینی یا خونریزی سبک، حالت تهوع و سفتی سینه ها باشد.

اگر می دانید که باردار هستید و علائمی از خونریزی شدید یا ترشحات آبکی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. توجه اگر قبلا سابقه سقط جنین نیز داشته اید، این نکته بیشتر حائز اهمیت می شود.

رژیم غذاییتان را سالم نگه دارید و سعی کنید تناسب اندام خود را حفظ کنید و عضلات کمرتان را تا می توانید قوی کنید. بر روی نقاطی که درد دارید، کیسه آب گرم قرار دهید و آن قسمت ها را ماساژ دهید.

همچنین ممکن است دلدرد و کمردرد را در بارداری خارج از رحمی نیز تجربه کنید. در این شرایط تخمک بارور شده در فضایی بیرون از رحم قرار می گیرد، به طور مثال در لوله های فالوپ.

از نشانه های بارداری خارج از رحمی می توان به دردهای شکمی، کمردرد، خونریزی غیرمعمولی، حالت تهوع و درد شانه ها اشاره کرد.

کمردرد یک هفته قبل از قاعدگی، آیا جای نگرانی دارد؟

کمردرد یک هفته قبل از قاعدگی می تواند از نشانه های سندروم پیش از قاعدگی نیز باشد. سندروم دوران پیش از قاعدگی ترکیبی از علائم روحی، رفتاری و فیزیکی است که قبل از قاعدگی یک خانم رخ می دهد.  علائم پیش از قاعدگی ممکن است دور و بر روز چهاردهم سیکل قاعدگی شروع شوند و تا 7 روز پس از شروع قاعدگیتان ادامه پیدا کنند.

دلدرد و کمردرد بعد از پریود: چه دلایلی دارد؟

دلدرد و کمردرد بعد از پریود: چه دلایلی دارد؟

دلدرد و کمردرد بعد از پریود: چه دلایلی دارد؟

دلدرد و کمردرد پریودی ممکن است به دلایل زیر رخ دهند:

تخمک گذاری:

ممکن است در دوران تخمک گذاری کمر درد و دل درد را نیز تجربه کنید که این مورد در مینه های سیکل قاعدگیتان رخ می دهد. دری که مرتبط با تخمک گذاری است، ممکن است ناگهانی باشد و برای مدت زمان کمی مثلا دو روز ادامه پیدا کند و خود به خود بهبود یابد.

اندومتریوز:

در این شرایط بافت های داخلی تشکیل دهنده دیواره حفره رحمی، در جایی خارج از رحم نیز رشد پیدا می کنند؛ به عنوان مثال معمولاروی تخمدان ها، لوله های فالوپ و یا روی بافت های لگنی رشد می کنند. اندومتریوز معمولا باعث کمردرد قبل، هنگام و بعد از پریودی می شود. جدا از دلدرد و کمردرد پریودی سایر علائم اندومتریوز شامل:

 

 

 • درد بعد و حین رابطه
 • درد هنگام ادرار
 • درد هنگام حرکت روده
 • ناباروری
 • سستی
 • نفخ و تورم
 • حالت تهوع
 • خونریزی شدید بین دو قاعدگی

معمولا باید به وسیله یکی از روش های دارویی، جراحی یا هورمون درمانی، اندومتریوز را درمان کنید.

فیبروم های رحمی:

فیبروم ها، غده های خوش خیمی هستند که در دیواره رحم قرار دارند. این فیبروم ها ممکن است پس از کمردرد قاعدگی و سایر علائم همانند زیر ایجاد کنند:

فیبروم های رحمی معمولا به وسیله دارو درمانی، جراحی و یا روش های پزشکی خاص درمان می شوند.

آدنومیوزیس:

در شرایطی خاص، دیواره رحم شروع به زخیم شدن می کند. این شرایط ممکن است باعث کمر درد پریودی همراه با قاعدگی شدید، درد هنگام رابطه و لختگی خون قاعدگی بشود. پزشک ممکن است با دارو درمانی این مشکل را حل کند یا در موارد حاد، مجبور به برداشتن رحم شود.

تنگی دهانه رحم:

در این شرایط که در برخی از بانوان وجود دارد، دهانه رحم بسیار کوچک است و مانع عبور خون پریودی می شود. این نکته باعث وارد شدن فشار به رحم و درنتیجه دلدرد و کمردرد پریودی خواهد شد. این مشکل با دارو درمانی یا جراحی حل می شود.

بیماری های عفونی لگنی (PID):

این بیماری نوعی عفونت دستگاه تناسلی بانوان است که معمولا توسط باکتری ها به وجود می آید. جدا از کمردرد پریودی سایر علائم بیماری های عفونی لگنی عبارتند از:

 • ترشحات سنگین و غیر معمولی
 • خونریزی و درد هنگام رابطه
 • تب و لرز
 • ادرار دردناک
 • خونریزی واژن غیر معمولی

عفونت های لگنی معمولا با آنتی بیوتیک و دوری موقت از رابطه درمان پیدا می کنند.

چگونه کمر درد شدید پریودی را مدیریت کنیم؟

تسکین کمردرد پریودی

تسکین کمردرد پریودی

با روش های زیر می توانید کمردرد پریودیتان را مدیریت کنید:

 • مسکن ها:

  از مسکن هایی مانند استامینفون و قرص های ضد التهابی مانند ناپروکسن یا ابوپروفن می توانید استفاده کنید. اگر دردتان با مسکن های بدون نسخه بهبود نیافت، پزشک می تواند مسکن های قوی تری را تجویز کند.

 • رژیم غذایی سالم:

  همراه با مکمل های ویتامین ب و منیزیم

 • سیگار نکشیدن

 • ورزش:

  شاید ممکن است به دلیل دردهای دوران قاعدگی ورزش نکنید، اما انجام فعالیت های فیزیکی در کاهش کمردرد پریودی موثر است. ورزش های سبکی را مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با ورزش در قاعدگی، اینجا کلیک کنید.

 • گرما:

  دوش آب گرم در این مواقع بسیار کارساز است و به ریلکسیشن و کاهش کمردرد پریودی بسیار کمک می کند.

 • ماساژ:

  ماساژ جهت تسکین کمردرد پریودی

  ماساژ جهت تسکین کمردرد پریودی

  ماساژ سبک شکم و کمر نیز در کاهش کمر درد پریودی موثر است.

 • تکنیک های ریلکسیشن در کاهش کمر درد پریودی :

  انجام فعالیت هایی مانند پیلاتس و یوگا. برای یادگیری 15 تکنیک پیاتتس، اینجا کلیک کنید.

 • قرص های ضد بارداری هورمونی

 • نوشیدن مقدار زیادی آب

 • پرهیز از غذاهای شور و کافئین دار

 • پرهیز از مصرف الکل

سوالات متداول درد پریودی

سوالات متداول کمر درد پریودی

سوالات متداول کمر درد پریودی

بهترین مسکن برای کاهش کمر درد قاعدگی چیست؟

اگر کمر درد پریودی متوسطی دارید، از داروهایی مانند آسپیرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن استفاده کنید. اگر درد شدیدی دارید از مسکن هایی که دکتر تجویز می کند استفاده کنید. در این میان داروهای ضد بارداری خوراکی نیز موثر هستند.

چگونه از دل دردهای پریودی خلاص شویم؟

علاوه بر مصرف مسکن هایی که در بالا اشاره کردیم، کارهای خانگی دیگری نیز می توانند به شما کمک کنند. از مصرف نمک و کافئین بپرهیزید و ماساژ نیز می تواند موثر باشد.

آیا دوش گرفتن پریودی را متوقف می کند؟

درواقع قاعدگیتان هنگامیکه داخل آب هستید، متوقف نمی شود. اما هنگامیکه شنا می کنید یا دوش میگیرید، جریان خارج از واژنتان متوقف می شود. به این دلیل اتفاق می افتد که آب، فشار را افزایش داده و از جریان خون جلوگیری می کند، اما همچنان از رحمتان جریان پیدا می کند.

آیا استرس باعث قاعدگی شدید می شود؟

بله می تواند. در مقالات قبل در رابطه با تاثیر استرس بر قاعدگی صحبت کردیم. استرس باعث ترشح هورمون هایی می شود که دیواره رحمتان را ضخیم می کنند. این بدین معنی است که هنگامیکه دیواره رحمتان فرو می ریزد، قاعدگی سنگین تر خواهد بود. همچنین استرس باعث می شود، قاعدگیتان نامنظم شود. به همین دلیل است که کنترل استرس باعث کاهش مشکلات قاعدگی خواهد شد.

چگونه لخته های خون هنگام پریودی را کاهش دهیم؟

ترشح مقداری لخته خون، هنگام پریودی کاملا طبیعی است و همیشه اتفاق می افتد. در شرایط نرمال سایز این لخته ها باید کمتر از 2.5 سانتی متر باشد. لخته های بی رنگ نیز می توانند نشانه ای از بیماری باشند. اگر با این مشکل رو به رو شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در مقالات قبل در رابطه با لخته خون پریودی به طور کامل صحبت کرده ایم.

تفاوت خونریزی پریودی و سقط چیست؟

خونریزی سقط معمولا از پریودی شدید تر است. هنگام سقط احتمالا لخته های خون بزرگی را ترشح خواهید کرد.  همچنین سقط، درد های شکمی شدید تری ایجاد می کند و معمولا چند هفته پس از روزی که انتظار قاعدگی را دارید، رخ می دهد. اگه به سقط مشکوک هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چرا قاعدگی من بوی ماهی می دهد؟

خون قاعدگی معمولا تا زمانیکه با هوا در تماس نیست، استریل و بدون بو است و اگر با هوا در تماس باشد، باعث رشد باکتری ها خواهد شذ. این امر هنگامیکه پد یا تامپون خود را تعویض نکرده اید، محتمل تر است. اگر پس از اتمام قاعدگی نیز، این بو را حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است واژن باکتریایی داشته باشید. در مقالات قبلی به طور کامل در رابطه با بوی بدن واژن، به طور کامل صحبت کرده ایم.

آیا داشتن رابطه جنسی، پریود را شدید تر می کند؟

داشتن رابطه، تغییراتی را در قاعدگیتان به وجود می آورد. به دلیل اینکه داشتن رابطه، بر روی هورمون هایتان تاثیر می گذارد، ممکن است حتی پریودهایتان را منظم تر از قبل نیز کند. اگر هنگام قاعدگی رابطه داشته باشید و به ارگاسم برسید، ممکن است رحمتان بیشتر منقبض شود و خون بیشتری آزاد کند.

یک نظر

 1. مرضیه باباپور پاسخ

  با سلام من 42 سال سن دارم دی ماه سال گذشته بارداری خارج از رحم داشتم که منجر به برداشتن لوله رحمی شد. از آن زمان پریودهای نامنظم دارم . مثلا من 3 مهر ماه پریود شدم تا 12 به شدت ادامه داشت . حالا 20 مهر دوباره پریود شدید شدم . س.ن.گرافی داخل واژن رفتم هیچ مشکلی نبود. تمام آزمایشات هورمونی و معمولی هم نوشت همه چی نرمال بود. در ضمن هنگام پری کمر درد هم دارم میشه بگید علت چیه . ببخشید اینجا نوشتم در ضمن دو ماه هم مدروکسی پروژستون خوردم مرداد و شهریور ماه

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مرضیه جان سلام، بعد از بارداری های ناموفق، که کورتاژ انجام میشه یا جنین خارج میشه. حداقل ۶ ماه زمان نیازه که به شرایط عادی برگردید و شرایط بارداری براتون فراهم بشه.

 2. طلا تمیم فر پاسخ

  من پس از دوران قاعدگی شدیدترین کمر درد زندگیم رو تجربه کردم دلیلش چیه و راهکار چیه ،تو این وضع دکتر هم نمیشه رفت، متاهل و دارای دو بچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close