رابطه در پریودی

رابطه در پریودی : آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه داشت؟

رابطه در پریودی فواید و معایب خود را دارد. در این مقاله درباره نزدیکی در پریودی مفصل صحبت می کنیم و اول از همه این نکته را به خاطر داشته باشید که بارداری در پریودی امکان پذیر است!

آیا داشتن رابطه در پریودی منطقی است؟

اول از همه باید اشاره کنیم که داشتن رابطه در دوران قاعدگی از نظر اسلام ناپسند شمرده شده است و ممکن است برای برخی این مسئله مهم باشد.

این روز ها در پیج اینستاگرام مینت سوالات زیادی در رابطه با موارد زیر پرسیده شده است:

 • آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه داشت؟
 • رابطه در پریودی ضرر داره؟
 • رابطه در پریودی فایده هم داره؟
 • اگر بخواهیم در دوران قاعدگی رابطه داشته باشیم، باید چه نکاتی رو رعایت کنیم؟
 • هنگامیکه در دوران قاعدگی رابطه داریم، باید جلوگیری هم داشته باشیم؟
 • بارداری در پریودی امکان داره؟
 • رابطه در دوران قاعدگی شانس ابتلا به بیماری های مقاربتی رو بالا میبره؟
 • چه نکاتی رو باید برای رابطه در زمان عادت ماهیانه رعایت کنیم؟
 • و …

همین سوالات باعث شد تا این مقاله را بنویسیم و به طور کامل در این باره صحبت کنیم…

 

اپلیکیشن مینت

در سال هایی که قدرت باروری دارید، تقریبا ماهی یک بار پریود می شوید. به جز اینکه رابطه در پریودی باعث درد و ناراحتی می شود، هیچ دلیل دیگری برای نداشتن نزدیکی در این دوران وجود ندارد و برای هر دو طرف امن است.

داشتن رابطه جنسی در قاعدگی کاملا امن است، اما موجب خجالت زدگی و بهم ریختیگی دو طرف خواهد شد. مانند هر کدام از علائم پریودی؛ باید آمادگی تاثیرات رابطه در پریودی را نیز داشته باشید و در مورد آن با همسر خود صحبت کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

در این دوران بهتر است که بیشتر معاشقه داشته باشید و رابطه جنسی بدون دخول را تجربه کنید و همچنین توجه داشته باشید که حتما باید از روش های جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید. در این دوران بیشتر مستعد عفونت های منتقل شونده جنسی هستید و احتمال بارداری نیز وجود دارد و مطمئن باشید از روش های جلوگیری مناسبی استفاده می کنید.

داشتن رابطه در دوران قاعدگی

داشتن رابطه در دوران قاعدگی

در دوران پریودی رابطه محافظت نشده داشته ام، چطوری بفهمم باردار هستم یا نه؟ می توانم از قرص های اورژانسی استفاده کنم؟

به توضیحات دکتر فائزه شهبازی در این باره توجه کنید:

همانطور که دکتر شهبازی در ویدیو بالا توضیح دادند و در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، در دوران پریودی احتمال بارداری وجود دارد، اما این احتمال بسیار کم است. اگرچه هرچقدر سیکل قاعدگی کوتاه تری داشته باشید، احتمال بارداری و نزدیکی تخمک گذاری به این دوران بیشتر می شود.

با توجه به این توضیحات، هنوز هم برخی مشکوک هستند که آیا باردار هستند یا خیر و این سوال را دارند که چقدر احتمال بارداری در آن ها وجود دارد. توجه کنید که بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان برای همه اشخاص یک نسخه پیچید. مثلا این نکات مهم است که در چه زمانی از سیکل رابطه داشته اید، چه تعداد رابطه داشته اید، رابطه محافظت نشده به چه شکل بوده است؟ آیا سابقه استفاده از روش های جلوگیری داشته اید یا خیر و اینکه پس از رابطه چه علائمی دارید. اینجا باید بگوییم که داشتن تنها یکی از این علائم و شرایط  بالا به معنی این نیست که باردار هستید یا خیر، بلکه باید همه این عوامل و نکات را در کنار هم قرار دهید تا بتوان در رابطه با آن تصمیم گرفت.

پس از سوالات زیاد کاربران مینت در این باره، تصمیم گرفتیم که قسمتی به نام تست بارداری آنلاین را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم تا همه این عوامل را در نظر بگیریم و با توجه به شرایط هر شخص، احتمال بارداریش را مشخص کنیم.

قسمتی از سوالات تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای مشخص شدن احتمال بارداریتان میبایست اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر نصب کنید، وارد قسمت دکتر مینت شوید و در نهایت تست بارداری آنلاین را انتخاب کنبد و به سوالات آن پاسخ دهید تا احتمال بارداریتان مشخص شود. دانلود اپلیکیشن

چنانچه فکر می کنید احتمال بارداری در شما وجود دارد، در مواقع ضروری، که احتمالا اکنون نیز یکی از این مواقع ضروری است، می توانید از قرص های اورژانسی استفاده کنید.

اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که با توجه به مدت زمان گذشتن از رابطه، چه نوع نوع قرص اورژانسی را در چه دوز و چه فاصله زمانی مصرف کنید. بسیار بسیار مهم است که این قرص ها به درستی، سر موقع و نه کم نه زیاد مصرف کنید تا تاثیر گذاری بالایی داشته باشند. هرگونه خطا در مصرف این قرص ها ممکن است تاثیر گذاری مطلوب را از دست بدهند. بنابراین چنانچه فکر میکنید با طرز استفاده از قرص های اورژانسی آشنا نیستید، اپلیکیشن مینت را نصب کنبد وارد قسمت نحوه استفاده از قرص های اورژانسی شوید، به سوالات آن پاسخ دهید، تا به توجه به شرایط شما، نحوه مصرف قرص اورژانسی را دریافت کنید. دانلود اپلیکیشن

مضرات رابطه در پریودی

اگرچه ممکن است رابطه در پریودی فوایدی داشته باشد، اما مضرات آن طوری هستند که احتمالا دوست نداشته باشید، رابطه داشته باشید. این مضرات عبارتند از:

 • بروز مشکلات بهداشتی

هنگامیکه در دوران قاعدگی رابطه دارید، ممکن است باعث بروز برخی از مشکلات بهداشتی شود. همواره این مسئله وجود دارد که ممکن است خونی شوید و این مشکل برای همسرتان نیز به وجود بیاید. اگر خونریزی شدیدی نیز داشته باشید، این مشکل ممکن است فراتر از حد انتظارتان برود و باعث شود هیچ موقع دیگر به رابطه در پریودی فکر نکنید!

 • بالا رفتن ریسک ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی

بنابر اطلاعات مرکز جهانی جلوگیری و کنترل بیماری ها، رابطه در پریودی ریسک ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی را افزایش می دهد. این ویروس ها ممکن است در خون قاعدگی وجود داشته باشند. به همین دلیل بهتر است که حتما از کاندوم استفاده کنید.

 • بوی بد

خون پریودی ممکن است بوی بدی داشته باشد. اگرچه ممکن است در همان لحظه این بو را حس نکنید، اما باید همواره این آمادگی را داشته باشید.

 • محدودیت پوزیشن های جنسی

اول از همه که امکان رابطه دهانی وجود ندارد. دوم اینکه به دلیل وجود جاذبه، اینکه در حالت ایستاده قرار بگیرید، ممکن است مشکل ساز باشد. بهترین حالت در این زمان، دراز کش است.

 

 

مزایای رابطه در پریودی

فواید نزدیکی در دوران قاعدگی

فواید نزدیکی در دوران قاعدگی

داشتن رابطه جنسی در قاعدگی مزایای اندکی دارد که در این قسمت به آن اشاره می کنیم:

 • تسکین دردهای پریودی بخصوص دلدرد

هنگامیکه درد پریودی دارید، قاعدتا از برخی از داروها استفاده می کنید. یک راه طبیعی وجود دارد که بتوانید درد هایتان را رها کنید. بله درست حدس زدید! به اورگاسم رسیدن! هنگامیکه به اورگاسم می رسید، عضلات رحم منقبض شده و سپس آزاد می شوند و شما را از دلدردهای پریودی خلاص می کنند. همچنین اورگاسم باعث ترشح هورمون اندروفین می شود که باعث می شود حس خوبی داشته باشید.

 • نیاز کمتر به روان سازی

هنگامیکه رابطه در پریودی دارید، نیازی به روانکاری نیست. چرا که خون به عنوان یک ماده روان کننده طبیعی عمل می کند. این موضوع یکی از بهترین مزیت های رابطه جنسی در پریودی است.

 • کاهش طول دوران قاعدگی

داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی، مدت زمان عادت ماهانه را می کاهد. منقبض شدن عضلات رحم در زمان اورگاسم باعث می شود تا دیواره فرو ریخته رحم در دوران قاعدگی زود تر ترمیم شود.

 • لذت بیشتر

برای بسیاری از بانوان، داشتن رابطه در دوران قاعدگی می تواند لذت بخش تر باشد. این نکته به دلیل تغییرات میل جنسی است که در طول سیکل قاعدگی رخ می دهد که این موضوع به به دلیل تغییرات هورمونی بدن زنان است.

 • کاهش سردرد پریودی

بنا بر مظالعات انجام شده در سال 2013 داشتن رابطه در پریودی می تواند میگرن و سردرد پریودی را کاهش دهد.

آیا بارداری در دوران قاعدگی امکان پذیر است؟

اگر چه احتمال بارداری در پریودی کم است، اما غیر ممکن نیز نیست.

باردار شدن کاملا به روز تخمک گذاری در سیکلتان بستگی دارد. روز تخمک گذاری در هر خانمی نسبت به دیگری متفاوت است. تنها در صورتی بارداری در دوران قاعدگی رخ می دهد که تخمک گذاری زودتر در سیکلتان اتفاق بیفتد یا اینکه پریودی بیش تر از حد معمول یعنی 5 روز طول بکشد.

نکته دیگر در رابطه با این موضوع، طول عمر اسپرم است. اسپرم ها می توانند 4 – 5 روز در رحم زنده بمانند. اگر رابطه را در انتهای پریودی داشته اید، اسپرم ممکن است تا زمان تخمک گذاری زنده بماند.

آیا هنگام رابطه در پریودی به کاندوم نیاز دارید؟

دو دلیل اساسی وجود دارد که از رابطه محافظت نشده در دوران قاعدگی جلوگیری کنید:

 1. اگرچه بسیار غیر محتمل است، اما باز هم امکان بارداری در دوران قاعدگی وجود دارد. اگر قصد بارداری ندارید، باید حتما از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید. یا می توانید از کاندوم استفاده کنید یا قرص های هورمونی جلوگیری که از وقوع تخمک گذاری جلوگیری می کنند.
 2. داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی شانس ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی را افزایش می دهد. بسیار ضروری است که از کاندوم استفاده کنید تا شانس این آلودگی را بکاهید.

چگونه در دوران پریودی رابطه داشته باشید؟ نکات کاربردی

نکات کاربردی رابطه در دوران قاعدگی

نکات کاربردی رابطه در دوران قاعدگی

اگر می خواهید حین رابطه جنسی در دوران قاعدگی مشکلات کمتری داشته باشید؛ حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 1. از حس خود در رابطه با داشتن رابطه در پریودی به همسر خود بگویید. همچنین نظر او را نیز بپرسید. اگر هر کدام از طرفین حس خوبی در این باره نداشتند، از داشتن رابطه در پریودی بپرهیزید.
 2. حین رابطه حتما یک حوله تمیز را کنار خود نگه دارید.
 3. اگر از تامپون استفاده می کنید، قبل از شروع رابطه حتما آن را خارج کنید.
 4. حتما از کاندوم استفاده کنید.
 5. پوزیشن هایی را انتخاب کنید که مناسب رابطه در دوران قاعدگی باشند.

یک نظر

 1. مریم پاسخ

  با سلام خسته نباشید من یه سوال دارم
  اگه ۵ روز در طول قاعدگی نزدیکی باشه ولی دخول نباشه اما اسپرم مرد یهو ریخت شود رو واژن ایا زن باردار میشود؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مریم جان سلام، بله احتمال بارداری، درصورت برخورد اسپرم با تخمک وجود داره، بسته به زمان تخمک گذاری و اینکه برخورد اسپرم و تخمک وجود داشته یا خیر، احتمال بارداری متفاوته .

 2. سیما پاسخ

  سلام میخواستم بدونم اگر دیروز عادت شده باشم و فرداش رابطه داشته باشم و دخول انجام شده باشه باید قرص مصرف کنم یا امکان بارداری کم است؟

 3. مریم پاسخ

  سلام من تازه ازدواج کردم و یه بسته قرص ال دی مصرف کردم. الان سه روز از مصرف آخرین قرص میگذره و من هنوز پریود نشدم و امروز رابطه محافظت نشده داشتم.ایا احتمال بارداری هست؟؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام مریم جان، خیر احتمال بارداری نیست،شما بدون در نظر گرفتن پریودی بسته جدید رو از روز ۸ ام شروع کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *