سندروم پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی ، مصاحبه با دکتر فائزه شهبازی

به این مطلب ستاره بدهید !

بررسی علائم سندروم پیش از قاعدگی و راه های درمان آن

آیا قبل از پریودی درد و مشکلات روحی دارید؟ به احتمال زیاد به دلیل سندروم پیش از قاعدگی است! در این مقاله به طور کامل در مورد سندروم پیش از قاعدگی صحبت می کنیم.

هنگامیکه قاعدگی در حال شروع شدن است، نشانه های فیزیکی و روانی متعددی را تجربه خواهید کرد. برای بسیاری از بانوان، مسئله مهمی نیست و شاید مقداری حساسیت سینه ها و ویار شیرینی را تجربه کنند. اما برای برخی، روز های قبل از قاعدگی، بسیار دردناک است.

اگر علائم قبل از پریود، در زندگی روزانه تان خلل وارد می کنند، ممکن است از سندروم پیش از قاعدگی (PMS) رنج ببرید. PMS معمولا هر ماه، قبل از اینکه پریود شوید، شروع می شوند. PMDD یا اختلال افسردگی پیش از قاعدگی یک نوع پیشرفته و شدید تر از PMS است، به طوریکه علائم آن بسیار شدید هستند و شما را از زندگی معمولی، شغل، مدرسه و روابط اجتماعی باز میدارند.

سندروم پیش از قاعدگی چیست؟

سندروم پیش از قاعدگی، ترکیبی از علائم فیزیکی، رفتاری و احساسی است که در فاز قبل از قاعدگی بانوان رخ می دهند. بنابر گفته پزشکان، 75% از بانوان در سال های فعالیت باروریشان، PMS را تجربه می کنند. این علائم می توانند در قالب ویار، درد سینه ها، دلدرد، ضعف و سستی و تغییر خلق و خو باشند.

سندروم پیش از قاعدگی چه زمانی شروع می شود؟

اینکه زمان دقیق شروع سندروم پیش از قاعدگی را اعلام کنیم، تقریبا کاری غیر ممکن است. این زمان در بین زنان، متفاوت است. زودترین آن از روز چهاردهم سیکل شروع شده و در دیر ترین آن نیز، 4 روز مانده به پریودی، آغاز می شود.

سیکل قاعدگی بانوان چیزی حدود 28 روز طول می کشد. تخمک گذاری یا همان زمانیکه تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود، معمولا در روز چهاردهم سیکل رخ می دهد. پریود در روز 28 سیکل شروع می شود و در همان جا سیکل قاعدگی جدید شروع می شود و قبلی به پایان می رسد. علائم PMS نیز ممکن است از چهارده روز قبل تا 4 روز قبل از شروع پریودی ظاهر شوند.

سندروم پیش از قاعدگی چه علائمی دارد؟

علائم PMS

علائم PMS

تقریبا 80% از بانوان یکی یا بیشتر از علائم PMS را دارند که به عملکرد روزانه آن ها لطمه وارد نمی کند. 20 تا 30% از آن ها علائم متوسط و شدید تری دارند که بر زندگی روزمره آن ها تاثیر می گذارد و 3 تا 8% از بانوان از اختلال افسردگی پیش از قاعدگی یا همان PMDD رنج می برند.

شدت علائم PMS در هر خانمی نسبت به خانم دیگر متفاوت است. حتی شدت آن ممکن است در هر ماه متفاوت باشد. علائم PMS در سنین 20 تا 40، کسانیکه بچه دار شده اند، سابقه خانوادگی یا شخصی از افسردگی دارند و یا افسردگی دارند، شایع تر است. توجه کنید که یک شخص همه علائم سندروم پیش از قاعدگی را یکجا با هم تجربه نمی کند.

علائم احساسی PMS

 • پریشانی و اضطراب
 • گریه
 • تغییر خلق و خو، حساسیت بیش از حد و عصبانیت
 • افسردگی
 • ویار غذایی و تغییر تمایلات غذایی
 • بی خوابی
 • تغییرات میل جنسی
 • اختلال در تمرکز
 • انزوا و گوشه گیری
 • فراموشی
یک زن افسرده

یک زن افسرده

علائم فیزیکی PMS

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟

هر زمانی که علائم سندروم پیش از قاعدگی آنقدر شدید شد که مانع از گذران زندگی عادیتان شد، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر نتوانستید علائم آن را با تغییرات تغذیه ای و سبک زندگی متوقف کنید، باز هم باید به پزشک مراجعه کنید.

دلایل PMS

اگرچه PMS بسیار شایع است، اما دلیل اصلی آن، هنوز ناشناخته است. بنابر اکثر شواهد و مدارک، سندروم پیش از قاعدگی به دلیل تغییرات سطح مواد شیمیایی مغزی (پیام رسان های عصبی) و هورمون های جنسی رخ می دهد. تغییر در سطح هورمون سروتونین و پیام رسان های عصبی از دلایل اصلی ظهور PMS است. مقدار ناکافی سروتونین ممکن است به افسردگی، ضعف، مشکلات خواب و ویار غذایی منجر شود.

دلایل PMS

دلایل PMS

برخی از عوامل نیز اگرچه از دلایل PMS نیستند، اما علائم آن را تشدید می کنند. این عوامل عبارتند از:

 • استعمال دخانیات
 • چاقی
 • کم خوابی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • مصرف بیش از حد نمک، شکر یا گوشت قرمز
 • افسردگی
 • استرس بیش از حد

اگر از مشکلات دیگری مانند آسم، آلرژی و میگرن رنج می برید، ممکن است قبل از پریودی، علائم آن ها نیز تشدید شوند.

تشخیص PMS

تست آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص سندروم پیش از قاعدگی وجود ندارد. پزشک ممکن است از شما بخواهد که علائم خود را برای حداقل دو سیکل متوالی ثبت کنید. این کار باعث می شود که الگوی سیکل قاعدگیتان مشخص شود. شما باید اولین نشانه خود را همراه با روز شروع و پایان آن را ثبت کنید و به همراه آن، روز شروع و پایان پریودی را نیز ثبت کنید.

سایر مشکلات مانند افسردگی، سندروم ضعف مزمن (CFS)، سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و اختلالات تیروئیدی به علائم PMS شبیه هستند؛ بنابراین پزشک باید آزمایش های مختلفی مانند تست بارداری و عملکرد تیروئید را انجام دهد تا بتواند تشخیص درستی بدهد.

یکی از مشخصه های اصلی PMS این است که علائم آن ثابت نیستند، معمولا در پایان هر سیکل شروع می شوند، با پایان یافتن پریودی، وقفه ای در آن ها ایجاد می شود و دوباره با نزدیک شدن به پریودی، شروع می شوند. اگر علائم ثابتی دارید، پس داشتن PMS تشخیص صحیحی نیست.

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: افسردگی قاعدگی چيست و چطور آن را مديريت کنيم؟ | مینت، مرجع قاعدگی و سلامت بانوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *