خونریزی شدید پریودی

پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی، دکتر فائزه شهبازی توضیح می دهد

آیا پریود شدید و لخته های خونی، نرمال هستند یا باید به پزشک به مراجعه کنید؟

منوراژی چیست؟

بسیاری از بانوان از خونریزی های سنگین قاعدگی رنج می برند.

منوراژی یعنی افزایش خون از دست رفته قاعدگی (یعنی بیشتر از 80میلی لیتر در هر سیکل). در واقع خون از دست رفته قاعدگی به ندرت اندازه گیری می شود. بیشتر اوقات فقط آن دسته از خانم هایی که مقدار خون از دست رفته آن ها افزایش می یابد و قاعدگی های سنگین را تجربه می کنند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

چه چیزی باعث پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی می شود؟

در خانم ها، بارداری و خونریزی غیرعادی رحمی باعث خونریزی غیر طبیعی می شود. هرچقدر سن افزایش پیدا کند، خانم ها باید بیشتر به فکر IUCD (وسیله جلوگیری از بارداری داخل رحمی)، فیبروم های رحمی، اندومتریوز، آدنومیوزیس، عفونت های لگنی، پلیپ های رحمی و کم کاری غده تیروئیدی باشند.

 

اپلیکیشن مینت

در خانم هایی که پیش از سن یائسگی هستند، بدخیمی های دیواره رحمی دیده می شود. مشکلات خونریزی های کلی، مثل بیماری هایی  که در آن فقدان یک سری از فاکتورهای پروتئینی که در عملکرد پلاکت ها و فرایند انعقاد خون نقش تعیین کننده ای دارند، اتفاق می افتد.

اگر حین خونریزی مجبور شدید که دو پد را در عرض دو ساعت استفاده کنید، کاملا غیر طبیعی است.

چگونه خونریزی های شدید قاعدگی را کنترل کنیم؟

برای کنترل پریودهای شدید راهکارهای خانگی و دارویی متنوعی وجود دارد، که میزان تاثیر هرکدام از آن ها ممکن است برای اشخاص مختلف، متفاوت باشد. به عنوان مثال یکی از راهکارهایی که رایج است، استفاده از کمپرس یخ روی شکم یا مصرف قرص آهن است. بنابراین توجه کنید که چنانچه از راهکاری نتیجه لازم را نگرفتید، راهکار بعدی را حتما تست کنید. حتما می پرسید چه راهکاری؟

برای هرکدام از علائم پیش از قاعدگی راهکارهای دارویی و خانگی مختلفی وجود دارد که مصرف و نحوه استفاده هر کدام از آن ها نیز متفاوت است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تمامی این راهکارها را به کمک دکتر فائزه شهبازی به قسمت راهکار های تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت اضافه کنیم. در این قسمت با توجه به علائم خاصی که دارید، راهکار خانگی یا دارویی مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی، واقع در بخش دکتر مینت مراجعه کنید.دانلود اپلیکیشن

خونریزی سنگین می تواند به مشکلات زیر مرتبط باشد:

 • خونریزی های غیرطبیعی رحمی:

  این خونریزی ها، سنگین و نامنظم هستند که به علت عدم شناسایی بیماری های لگنی اتفاق می افتد که با عدم تخمک گذاری در سیکل قاعدگی ایجاد می شود. عدم تخمک گذاری، یعنی تخمدان ها توانایی آزاد کردن تخمک را طی یک سیکل قاعدگی، ندارند، در نتیجه تخمک گذاری اتفاق نمی افتد.

 • مشکلات در بارداری:

  قاعدگی های شدید می تواند به علت سقط جنین و همچنین می تواند نتیجه جایگیری غیر عادی جفت باشد.

آیا قاعدگی شدید باعث ریزش مو می‌شود؟

ارتباط پریود شدید و ریزش مو

ارتباط پریود شدید و ریزش مو

ارتباطات ناشناخته و اندکی میان قاعدگی شدید و ریزش مو وجود دارد. زمانی که خانمی ماهانه دچار خونریزی‌های شدید می‌شود احتمال ابتلا به کم خونی در او بالا می‌رود و از آنجا که این نوع از کم خونی آرام و تدریجی رخ می‌دهد با علایم معمول مثل خستگی یا افزایش ضربان قلب همراه نیست اما ریزش مو می‌آورد.

زمانی که کم خون هستید بدن خون را برای اندام‌ها و کارهای حیاتی مورد استفاده قرار می‌دهد و چون رشد مو از نظر مغز حیاتی نیست خون کافی به ریشه موها نخواهد رسید.

ریزش مو و خونریزی شدید ماهانه با اختلالات غده تیروئید هم در ارتباط است. در صورتی که همزمان دچار ریزش مو و خونریزی‌های شدید هستید، احتمال پرکاری غده تیروئید هم وجود دارد.

خارج از این عوامل شناخته شده روابط ریشه دارتری نیز بین ریزش مو و خونریزی‌های شدید ماهانه بویژه در زنان آفریقایی وجود دارد. بر اساس تحقیقی که در مجله جامای نیویورک منتشر شده است بین برخی از انواع ریزش موی زنان بویژه آلوپسی ‌سیکاتریسیل (CCCA) و فیبروم‌های رحمی که شایع ترین علت خونریزی‌های سنگین ماهانه است ارتباطاتی احتمالا ژنتیکی وجود دارد.

آﻟﻮﭘﺴﻲ ﺳﻴﻜﺎﺗﺮﻳﺴﻴﻞ

ریزش مو در این الگو از تاج سر و قسمت مرکزی شروع می‌‌شود و در یک الگوی دایره‌ای از نقطه شروع به بیرون گسترش می‌‌یابد.

فولیکول‌های مو با جای زخم جایگزین می‌‌شوند و در نتیجه ریزش مو دائمی است. محل ریزش بعد از مدتی براق می‌شود و در برخی مواد کرک‌هایی رشد می‌کند. متخصصان تاکید می‌کنند گرچه این نوع از ریزش مو در آفریقایی‌ها شایع است اما نوع آرایش مو نیز می‌تواند در آن دخیل باشد و به همین دلیل بهتر است از بستن محکم و پیچیدن‌های سفت و استفاده از بافت‌های آفریقایی خودداری کنید.

فیبرم‌های رحمی و اختلالات فیبروزی

فیبروم‌ها تومورهای خوش خیم رحمی هستند که در اثر جهش یک سلول عضله صاف رحم به وجود می‌آیند. شایع ترین علامت آن نیز فشار به لگن و خونریزی‌های غیر طبیعی و شدید ماهانه است.

80 درصد زنان در طول زندگی دچار این فیبروم‌ها می‌شوند، اما تنها 25 درصد زنان علایم واضح آن را دارند.

چه موقع میبایست به دلیل پریود شدید به پزشک مراجعه کنید:

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هرکدام از علائمی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم را داشتید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خونریزی شدید قاعدگی از واژن که حداقل یک تامپون یا پد را در کمتر از دو ساعت بخیساند.
 • خونریزی نامنظم واژینال: همیشه یک سری یادداشت از زمان دقیق قاعدگیتان داشته باشید و حتما خونریزی هایی که مابین پریود ها اتفاق می افتند را یادداشت کنید.
 • خونریزی واژینال پس از یائسگی
 • دفع لخته های خونی که از 2.5 سانتی متر بیشتر باشد.
 • درد های شدید شکمی که با دفع مقدار زیادی خون همراه است.

تشخیص و درمان خونریزی های غیر طبیعی:

درمان منوراژی، زمانی امکان پذیر است که پزشک از شرایط به وجود آمده، آگاهی کامل داشته باشد. وقتی به پزشک مراجعه می کنید، معمولا از تاریخچه پزشکیتان و اینکه چه داروهایی مصرف می کنید، سوال می کند. البته اگر بزرگسال باشید، چون اگر شخص نوجوان باشد، اولین حدس پزشک متناسب با سن شخص، مربوط به عدم تخمک گذاری است. پزشک ممکن است یک سری چکاپ ها نیز تجویز کند که حین تشخیص کمک کننده باشد.

بعضی از تست هایی که ممکن است به تشخیص منوراژی کمک کنند:

 • اولتراسوند یا لاپراسکوپی:

  در این تست ها اطلاعات به صورت عکس از رحم، لگن و تخمدان ها در اختیار پزشک قرار می گیرد و به پزشک قدرت تشخیص و بررسی مشکل را می دهد.

 • تست پاپ اسمیر:

  این تست با حمع آوری سلول های دهانه رحمی عمل می کند. این سلول ها، با هدف اینکه عفونت و التهاب در آن ها جست و جو شود، مورد آزمایش قرار می گیرند. چونکه این عوامل ممکن است باعث سرطان شوند و خونریزی حین قاعدگی را بسیار تشدید کنند و یا باعث بی نظمی های قاعدگی شوند.

 • آزمایشات خون:

  پزشک نمونه خونی را می گیرد و آن را چک می کند، آن را جهت یافتن عواملی که باعث فقر آهن و درنتیجه آنمی و بعضی مشکلات دیگر مثل مشکلات انعقادی و بیماری های نیروئیدی می شود، چک می کند که نهایتا آزمایشات TFT برای بررسی عملکرد تیروئیدی روی نمونه خونی انجام می گیرد گیرد.

 • نمونه گیری از دیواره رحمی:

  یک نمونه بافتی از دیواره رحم گرفته می شود و در اختیار پاتولوژیست قرار گرفته تا علت خونریزی و ریزش دیواره رحمی مشخص شود.

 • تست های دیگر مثل هیستروسکوپی، سونوهیستوروگرافی و …

راه های درمانی پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی:

راه های درمانی پریود شدید و خونریزی غیر طبیعی

 • محصولات IUCDs حاوی پروژسترون که به عنوان اولین راه درمانی پیشنهاد می شوند و مخصوصا برای کسانی است که خواستار جلوگیری از بارداری هستند. این روش های درمانی بیش از 86 درصد از خونریزی را طی 3 ماه و 97 درصد آن را طی یک سال، کاهش می دهد. که برای کاهش خونریزی های غیر طبیعی رحمی بسیار موثر هستند و حجم فیبروم های رحمی را پس از 18-6 ماه استفاده، کاهش می دهند.
 • بستن لوله های فالوپ که با روش IUD قابل مقایسه است.
 • دومین راهی که پیشنهاد می شود، داروهای ضد انعقاد است که باعث کاهش 49 درصدی از دست دادن خون می شوند، مثل ترانگزامیک اسید، آنتی پروستاگلاندین ها و 29 درصد کاهش خونریزی با مفنامیک اسید نیز اتفاق می افتد.
 • خط سوم درمانی که پیشنهاد می شود: استفاده از پروژسترون ها
 • خارج کردن رحم یا هیسترکتومی: این روش برای بانوانی مناسب است که قصد بارداری ندارند و فیبروم های بزرگ تر از 3 سانتی متر دارند. (برداشتن رحم روش ترجیحی است)
 • میومکتومی یا بستن جریان خون شریان رحمی: روشی است که در خانم هایی که فیبروم های بزرگ تر از 3 سانتی متر و تمایل به داشتن قدرت بارداری هستند، استفاده می شود.

اثرات ممکن منوراژی

منوراژی شرایط بسیار سختی است که نباید برای طولانی مدت، آن را داشته باشید. در این قسمت مطالبی درباره اثرات نادیده گرفتن منوراژی در اختیار شما می گذاریم:

 • آنمی: یکی از نتایج بدیهی منوراژی است، از دست دادن مقدار زیادی خون، هر ماه باعث می شود که در طولانی مدت ظاهر شخص پریده به نظر بیاید و دچار آنمی شود که به دو صورت اتفاق می افتد:
 • از دست دادن خون که باعث کاهش سلول های قرمز خونی می شود و به صورت یک چرخه تکرار می شود و در آن هموگلوبین خون که نقش اکسیژن رسانی به بافت ها را دارد نیز کاهش می یابد. در این حالت است که آنمی فقر آهن رخ می دهد. این شرایط جهت جایگزین کردن سلول های قرمز خونی از دست رفته، توسط خود بدن ایجاد می شود و بدن ذخایر آهن را برای تولید هموگلوبین، از دست می دهد تا به سیستم اکسیژن رسانی بافتی کمک کند. این دلایل باعث فقر آهن می شود.
 • دیسمنوره شدید: دلدردهای قاعدگی به طور طبیعی همراه قاعدگی هستند و باعث می شوند که یک پریود سخت و دردناک داشته باشید. اما منوراژی با ایجاد دلدردهای قاعدگی و سپس خونریزی های شدید و سنگین که همراه لخته های خون بزرگ تر از 2.5 سانتی متری است، باعث می شود که دیسمونره، پیش پا افتاده به نظر رسد که میبایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close