نحوه مصرف انواع قرص ضد بارداری ، آیا استفاده از قرص روش مناسبی برای من است؟

به در خواست مکرر دوستان و همراهان مینت، در این مقاله به بررسی انواع مختلف قرص ضد بارداری ، نحوه مصرف قرص ضد بارداری و تاثیر گذاری آنها میپردازیم.

اگر تازگی با قرص آشنا شدید و میخواهید استفاده کنید، هر آنچه که لازمه ی مصرف قرص ضد بارداری است را در این مقاله ارئه میدهیم، پس همراه ما باشید.

قرص ضد بارداری چگونه عمل می کند؟

قرص های ضد بارداری بارداری محتوی، استروژن سنتز شده و هورمون های پروژستینی هستند.

این هورمون ها، هورمون های طبیعی سیکل قاعدگی خانم ها را تقلید میکنند تا از بارداری جلوگیری کنند.

 

اپلیکیشن مینت

فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارد که از بارداری جلوگیری میکند. این قرص ها بصورت ترکیبی از هورمون ها هستند که از تخمک گذاری بدن جلوگیری می کنند. علاوه براین، این هورمون ها باعث غلیظ شدن ترشحات رحمی شده و بدین وسیله ورود اسپرم ها را به داخل رحم مشکل می کند و مانع از باروری تخمک می شود.

قرص ضد بارداری، همچنین میتواند بر دیواره ی رحمی تاثیر گذاشته و از لانه گزینی رویان جلوگیری میکند.

آیا استفاده از قرص ضد بارداری، روش مناسبی برای من است؟

یکی از سوالات متداول و پر تکراری که اکثر مخاطبان مینت از ما میپرسند، همین سوال است! (قسمت نظرات همین مقاله را ببینید!)

 • خانم دکتر به نظر شما قرص یا کاندوم؟
 • خانم دکتر به نظرتون بهتر نیست از آی یو دی استفاده کنم؟
 • خانم دکتر استفاده از قرص ضد بارداری برای من ضرری نداره؟
 • و…

در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که روش های جلوگیری از بارداری تنها به کاندوم و قرص محدود نیستند! و تقریبا 10 روش دیگر وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید و شاید استفاده از آن ها برای شما مناسب تر باشد.

نکته ای که در این میان حائز اهمیت است و در عین اهمیت زیاد آن، اکثر زوجین به آن توجه نمی کنند این است که هر روش ضد بارداری برای همه مناسب نیست و حتی ممکن است در برخی از موارد عوارض جبران ناپذیری نیز به همراه داشته باشد. اصولا انتخاب روش های جلوگیری از بارداری باید با توجه به موارد ضروری مانند سن، وزن، مشخصات فیزیکی خود و همسرتان، سابقه پزشکی و بیماری های که فرد ممکن است داشته باشد، داروهایی که شخص مصرف می کند و بسیاری از نکات دیگر صورت گیرد.

پس از قطع استفاده از روش های جلوگیری، چه مدت بعد از آن قصد اقدام به بارداری دارید؟!

یکی از نکات مهم دیگر این است که اصلا در آینده چه برنامه ای برای بارداری دارید، اصلا قصد بارداری دارید؟ یا اگر قصد بارداری دارید آیا برایتان مهم است که چند وقت پس از قطع روش جلوگیری باردار شوید؟ بلافاصله؟ یک ماه؟ سه ماه؟ یک سال؟ هیچوقت؟!؟! هر روشی که استفاده می کنید بلافاصله پس از قطع آن، قدرت باروریتان بازنمیگردد و حتما و اکیدا باید این نکته را برای انتخاب روش جلوگیری در نظر بگیرید!

پس از اینکه این نکات را نوشتیم، انگار دقت و استرس کارابرانمان برای انتخاب روش جلوگیری چندین برابر شد و با سیل عظیمی از سوالات شما عزیزان رو به رو شدیم!! به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک تیم پزشکی مینت، قسمت انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری ویژه هر شخص را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم. در این قسمت تمام نکات بالا و بسیاری از نکات تاثیر گذار دیگر را به صورت سوالاتی از شما خواهیم پرسید و در انتها با توجه به پاسخ این سوالات و تمایلاتی که دارید بهترین روش های جلوگیری که می توانید استفاده کنید، به شما معرفی خواهند شد.

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، می توانید اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس به قسمت دکتر مینت و پس از آن قسمت انتخاب بهترین روش جلوگیری از بارداری مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید تا بهترین روش های جلوگیری از بارداری را ویژه خود و همسرتان را مشخص کنید. دانلود اپلیکیشن

رابطه محافظت نشده داشته ام، چگونه می توانم از قرص ضد بارداری به عنوان روش اورژانسی استفاده کنم؟

یکی از سوالات مکرری که اکثر مخاطبان ما می پرسند، همین سوال است. باید بگوییم که چنانچه قصد بارداری ندارید، استفاده از یک روش جلوگیری مانند کاندوم یا روش های هورمونی ضروری است.

قرص های اورژانسی، در دسته روش های هورمونی قرار می گیرند اما تفاوتی که با سایر روش های هورمونی و سایر قرص های ضد بارداری دارند این است که این قرص ها را تنها باید در مواقع ضروری مصرف کنید و در طول سال نیز حداکثر 3 الی 4 بار می توانید از این روش استفاده کنید چرا که عوارض بسیاری خواهد داشت.

حالا مواقع ضروری یعنی چه؟

مواقع ضروری معمولا مواقعی هستند که جلوگیری نداشته اید یا اینکه جلوگیری صحیحی نداشته اید، مثلا کاندوم پاره شده یا اینکه قرص های ضد بارداریتان را فراموش کرده اید که مصرف کنید.

قرص های اورژانسی را باید با توجه نوع قرص و مدت زمان گذشته از رابطه محافظت نشده مصرف کنید. چنانچه دوز مصرفی این قرص ها را به درستی انتخاب نکنید باز هم احتمال بارداری وجود دارد و اگر هم بیش از حد مجاز مصرف کنید، عوارض جدی را در بر خواهد داشت.

برای اینکه در مصرف این قرص ها سردرگم نشوید، تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، قسمت نحوه مصرف قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم. در این قسمت باید به تعدادی سوال پاسخ دهید و با توجه شرایط رابطه ای که داشته اید، مثلا چند ساعت از رابطه گذشته یا اینکه چه نوع قرصی را در دسترس دارید، نحوه مصرف قرص اورژانسی (قرص ال دی ، قرص اچ دی ، لوونورژسترول و…) را دریافت خواهید کرد.

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر نصب کنید و سپس به قسمت نحوه مصرف قرص های اورژانسی در بخش دکتر مینت مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید.دانلود اپلیکیشن

اگر می خواهید قرص های جلوگیری از بارداری را شروع کنید، ابتدا حتما با پزشک مشورت کنید.

اکثر خانم ها هنگامی که میخواهند نوعی از قرص های ضد بارداری را بعنوان روش کنترل حاملگی انتخاب کنند، یا قرصهای ترکیبی یا همان قرصی که دوست یا آشناهایشان استفاده کرده اند را انتخاب می کنند که این تصور غلط یکی از بزرگترین و خطرناک ترین مسائلی است که باعث آسیب به شخص می شود.

 

 

با توجه به سن و سابقه پزشکی شخص، پزشک مناسب ترین دوز قرص های جلوگیری از بارداری را متناسب با شرایط فرد، تجویز می کند.

داروهای تجویز شده برای یک دختر ۱۸ ساله و ۳۰ ساله کاملا با هم متفاوت است. هورمون های مختلف تشکیل دهنده ی قرص های جلوگیری از بارداری، در بهبود آکنه های دوران بلوغ، رفع اسپاسم و دل درد های دوران قاعدگی و همچنین در خانم های با سنین بالاتر بسیار کمک کننده خواهد بود.

نکته ی اصلی اینجاست که تنها یک نوع قرص را نمیتوان برای تمامی اشخاص تجویز کرد. حتما به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید که بهترین نوع قرص های خوراکی جلوگیری از بارداری را برایتان انتخاب کند.

چه موقع باید از قرص به عنوان روش جلوگیری از بارداری اولیه استفاده کرد؟

زمان مصرف قرص ضد بارداری

زمان مصرف قرص ضد بارداری

موارد استفاده از قرص ضد بارداری عبارتند از:

 • تمایل به رابطه جنسی بدون احتمال بارداری داشته باشید.
 • کنترل سلامت دستگاه تولید مثل
 • کنترل سلامت دستگاه تولید مثل به علت ریسک بالای بارداری
 • درمان علائم های ناتوانی
 • بهبود کیفیت زندگی
 • تنظیم سیکل قاعدگی و پریود شدن در یک روز مشخص

قرص ضد بارداری بارداری همچنین باعث:

 • درمان سردرد های پریودی و میگرنی
 • کنار آمدن با علائم پیش از یائسگی
 • درمان علائم اندومتریوز
 • کنترل سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • درمان آکنه

 مصرف قرص ضد بارداری را در چه زمانی میتوانید شروع کنید؟

مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به سه روش مختلف امکان پذیر است ؛

 1. در اولین روز قاعدگی: میتوانید قرص های جلوگیری از بارداری را در اولین روز قاعدگیتان و هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید، در این روش نیازی به استفاده از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری نیست.
 2. بهترین روزی که برایتان ممکن است: میتوانید قرص را در روزی که برایتان مقدور و خوب بود مصرف کنید. اگر قرصتان را امروز خوردید، به مصرف روزانه و در یک زمان مشخص ادامه دهید. با این روش، نیازمند یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری هستید، چرا که حداقل در ۷ روز اول مصرف قرص، احتمال وجود دارد.
 3. شنبه ها: سومین پیشنهاد ما، شروع مصرف قرص در اولین شنبه پس از شروع قاعدگی است. قرص را هر روز در یک زمان مشخص و مستمر مصرف کنید.در این روش حتما میبایست ۷ روز اول را از یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

هرچند که میتوانید قرص را در هر زمانی از روز مصرف کنید اما بهتر است قبل از صبحانه یا موقع خواب مصرف کنید، از این جهت که مصرف آن را فراموش نکنید.

انواع قرص های ضد بارداری

انواع قرص ضد بارداری

انواع قرص ضد بارداری

رایح ترین قرص های جلوگیری از بارداری، قرص های ترکیبی هستند که ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژستین هستند.

اکثر قرص های ترکیبی، بسته های ۲۸ روزه، ۲۱ روزه و ۹۱ روزه هستند.

بیشتر قرص های داخل بسته محتوی دارو و فعال هستند، به این معنی که محتوی هورمون هستند. ممکن است قرص های غیرفعال در بسته بندی وجود داشته باشد به این معنی که فاقد هورمون هستند. این قرص های فاقد محتوای هورمونی، دارونما نامیده میشوند.

در حین مصرف قرص های دارونما دچار خونریزی م یشوید.(دقیقا مانند خونریزی پریودی )

قرص های ترکیبی ( COCs)

 • بسته های ۲۸ روزه:

این قرص ها بسیار رایج هستند و شامل ۲۱ قرص فعال و ۷قرص دارونما است. برای اینکه مصرف قرص را فراموش نکنید، پشت قرص ها با روزهای هفته مشخص شده اند. بعضی از قرص های دارونما، محتوی ویتامین ها و مینرال ها هستند و از این جهت قیمت آن افزایش پیدا میکند.

 • بسته های ۲۱ روزه:

در این نوع، ۲۱ عدد قرص محتوی هورمون وجود دارد که میبایست ۲۱ روز، روزی یک قرص را در ساعت مشخصی مصرف کنید و پس از اتمام ۲۱ عدد قرص، ۷ روز استراحت بدهید، که در این بازه ی ۷ روزه قاعدگی اتفاق می افتد.

پس از اتمام ۷ روز، بسته جدید قرص را مجدد شروع کنید.

 • بسته های ۹۱ روزه:

نحوه مصرف قرص های 91 روزه

نحوه مصرف قرص های 91 روزه

این مدل از قرص های ترکیبی جهت استفاده ی تقریبا ۳ ماه است که ۱۳ هفته به طور مستمر و بدون استراحت باید روزی یک قرص را در زمان مشخص مصرف کرد. که ابتدا ۱۲ هفته، قرص های محتوی هورمون را مصرف کرده و سپس یک هفته  پایانی قرص های دارونما (حاوی مقادیر اندک استروژن) را مصرف کنید و تبع آن، در این یک هفته آخر، پریود اتفاق می افتد. در طی ۱۲ هفته ی ابتدایی، خونریزی قاعدگی اتفاق نمی افتد.خانم هایی که این مدل قرص ها را استفاده میکنند، در طول سال ۳ یا ۴ بار پریود می شوند.

 • قرص هایی که فقط جزء پروژستینی دارند(Mini_Pills):

قرص های Mini_Pill متداول ترین داروهایی هستند که فقط از یک نوع هورمون تشکیل شده اند یعنی فقط جزء پروژستینی دارند.این قرص ها فاقد جزء استروژنی هستند و اغلب در مواقعی تجویز میشوند که :

 • خانم هایی که نسبت به عوارض جزء استروژنی، حساس هستند.
 • خانم هایی که سن بالای ۳۵ دارند و سیگار میکشند.
 • خانم هایی که در دوران شیردهی هستند.
 • خانم هایی که فشار خون بالایی دارند.
 • خانم هایی که دارای درماتیت های مرتبط به سیکل قاعدگی هستند.

درست مثل قرص های ترکیبی، لازم است که این قرص ها در یک زمان مشخص و هر روز مصرف شوند. این قرص ها ۲۸ عددی هستند و فاقد دارونما یا قرص های غیرفعال هستند.اگر بطور اتفاقی Mini_Pill، بیش از سه ساعت با فاصله، از زمان معمول هر روز مصرف شود، به اندازه ی کافی کارایی جلوگیری از بارداری را ندارد. اگر این مشکل پیش آمد، از کاندوم استفاده کنید یا به مدت ۲ روز رابطه نداشته باشید.

در حین استفاده از قرص های ترکیبی، اندکی انعطاف زمانی بیشتری برای مصرف کننده وجود دارد. از این جهت که میبایست روزانه یک عدد قرص در ساعت مشخصی مصرف شود، اگر فراموش کردید که یک قرص محتوی دارو را بخورید، در اسرع وقت  قرص  فراموش شده را مصرف کنید، یا اگر دو عدد قرص را طی دو روز فراموش کردید، دو روز متوالی دو عدد قرص مصرف کنید و از یک روش جلوگیری دیگر تا یک هفته استفاده کنید. اگر بیش از دو روز از فراموشی مصرف قرص گذشته باشد، به طور کلی بسته را کنار گذاشته و تا زمان قاعدگی از یک روش جلوگیری دیگر استفاده کنید.

فراموشی مصرف قرص

فراموشی مصرف قرص

هنگام فراموشی مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، چه اقدامی باید کرد؟ (نکات تکمیلی)

اگرمصرف قرص های جلوگیری از بارداری ترکیبی را فراموش کردید، میبایست در اسرع وقت که به یاد آوردید آن را مصرف کنید، حتی اگر مجبور شدید دو عدد قرص را همزمان مصرف کنید و مابقی قرص ها را طبق روال قبل ادامه دهید.

در اکثر موارد، فراموش کردن مصرف یک قرص خیلی جای نگرانی ندارد و مشکل ساز نیست و غلظت دارو در بدن تغییر نمی کند و شانس بارداری همچنان ناچیز خواهد بود. با این حال اگر این اتفاق در ماه اول مصرف قرص های جلوگیری از بارداری برایتان رخ داد، بهتر است که بمدت 7 روز از یک روش جلوگیری دیگر مانند کاندوم استفاده کنید.

در رابطه با مینی پیل ها، اگر بیش تر از 3 ساعت از فراموشی قرص نگذشته باشد، قرص فراموش شده را در اسرع وقت مصرف کنید و قرص های بعدی را طبق روال همیشگی در یک زمان مشخص مصرف کنید. اگر تاخیر در مصرف مینی پیل ها بیش تراز 3 ساعت شد، سریعا قرص فراموش شده را مصرف کنید اما به مدت یک هفته از یک روش جلوگیری از بارداری دیگر استفاده کنید.

فراموش کردن طولانی مدت قرص های جلوگیری از بارداری : روش های جلوگیری از بارداری قابل بازگشت طولانی اثر

بانوان در طول روز مشغله های فراوانی دارند و اغلب در این فکر هستند که درگیر روش های جلوگیری از بارداری نباشند و به مدت چندین سال حتی 10 سال دغدغه ی جلوگیری از بارداری را نداشته باشند. روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت شامل آی یو دی های هورمونی و مسی هستند و همچنین روش کاشتنی در بافت نیز در دسته طولانی روش های جلوگیری از بارداری طولانی مدت قرار میگیرد. این روش ها به مدت 4 سال از بارداری های ناخواسته جلوگیری می کنند.

آی یو دی ها میبایست هر 3 تا 6 سال، با توجه به توصیه ی کارخانه ی سازنده آن تعویض شوند. آی یو دی های مسی اثر طولانی تری دارند وبسته به نوع و مدلشان می توانند به مدت 5 تا 10 سال، فرد را از بارداری های ناخواسته محافظت کنند.

نحوه ی مصرف  قرص ضد بارداری

نحوه مصرف قرص ضد بارداری

نحوه مصرف قرص ضد بارداری

 1. روزانه یک قرص را در ساعت مشخصی مصرف کنید.
 2. .قرص های یک بسته را از چپ به سمت راست مصرف کنید.
 3. اگر از قرص های ۲۱ روزه استفاده میکنید، هیچ داروی دیگری در هفته چهارم مصرف نکنید.
 4. اگر از قرص های ۲۸ روزه استفاده میکنید، قرص های دارونما را همانند سایر قرص ها در هفته چهارم مصرف کنید.
 5. اگر از قرص های ۹۱ روزه استفاده می کنید، ۸۴ قرص را در هر روز یک عدد در زمان مشخص مصرف کنید و در طی هفته پایانی، روزانه یک قرص بدون محتوای دارویی یا که فقط محتوی استروژن ضعیف است را در یک زمان مشخص به مدت ۷ روز مصرف کنید.
 6. اگر قرص های mini pill را مصرف می کنید، روزانه یک قرص را دقیقا در ساعت مشخصی مصرف کنید. با اتمام یک بسته قرص، مصرف بسته جدید را شروع کنید. در این نوع قرص ها، روزی وجود ندارد که دارو مصرف نکنید، هر روز میبایست یک قرص مصرف شود.
 7. در تمام طول زمانی مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، از حاملگی در امان هستید.

قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری:

وقتی که مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را قطع کنید، مدتی زمات میبرد تا بدنتان به حالت نرمال اولیه بازگردد.

در اکثر خانم ها چندین هفته پس از قطع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، تخمک گذاری مجدد اتفاق می افتد. در بعضی از خانم ها چندین ماه طول می کشد تا به تخمک گذاری و سیکل عادیشان بازگردند.

اگر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را قطع کردید، و همچنان برای بارداری آماده نشدید،احتمالا میبایست، از روش های دیگر برای بارداری اقدام کنید.

امروزه طیف وسیعی از روش های جلوگیری از بارداری وجود دارند که قبل از آن که یک روش را انتخاب کنید، بهترین راه این است که با پزشکتان در این باره مشورت کنید. و هر سوالی که در این باره در ذهنتان است را بطرف کنید:

 • چه نوع روش جلوگیری از بارداری برای من مناسب است؟
 • من یکسری داروی خاص را روزانه مصرف می کنم، آیا مصرف همزمان این داروها و قرص های جلوگیری از باردای مشکلی ایجاد می کند؟
 • قرص های جلوگیری از بارداری چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟
 • آیا لازم است نکاتی را حین قطع قرص های جلوگیری از بارداری رعایت کنم ؟
 • آیا میبایست در حین مصرف قرص های جلوگیری از بارداری از یک روش دیگر برای جلوگیری استفاده کنم ؟

مهمترین نکاتی که حین مصرف قرص های ضد بارداری باید به آن ها توجه کرد.

هنگام مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، داشتن یک برنامه غذایی منظم مهم است. چنین داروهایی زمانی موثر هستند که غلظت آنها در بدن به طور مداوم در یک سطح ثابت نگهداری شود.

اگر زمان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری به شکل منظم رعایت شود، اثر پیشگیری از بارداری مداوم و تضمین شده ای را دارد و در نتیجه، شخص به طور قابل اعتمادی در برابر حاملگی ناخواسته محافظت می شود.

برای داشتن بهترین نتایج در مصرف قرص های ضد بارداری، مهم ترین نکته این است که همیشه باید در یک زمان مشخص مصرف شوند.

آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری باعث افزایش وزن می شوند؟

اکثر خانما بخاطر ترس از افزایش وزن با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، آن ها را مصرف نمی کنند.

اولین قرص های جلوگیری از بارداری حاوی دوزهای بسیار بالای هورمون (دو برابر بیشتر از قرص های امروزی) بود، به همین دلیل می توانستند باعث اختلالات متابولیکی و افزایش وزن شوند. پس از آزمایش های متعدد، دوز هورمون های به کار رفته را  کاهش دادند و در نتیجه شدت عوارض نیز کاهش یافت.

مطالعات اخیر نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین مصرف قرص های ضد بارداری و افزایش وزن وجود ندارد. افزایش وزن بانوان به علت سن و شیوه زندگی شان است. علت افزایش اندک وزن ممکن است بخاطر احتباس آب یا افزایش اشتها در هنگام استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری خوراکی (COC) باشد.

آیا مصرف قرص های ضد بارداری، سینه ها را بزرگ تر می کند؟

تاثیر مصرف قرص های ضد بارداری بر سایز سینه

تاثیر مصرف قرص های ضد بارداری بر سایز سینه

استفاده از قرص های  ضد بارداری، یکی از روش های رایج جلوگیری از بارداری در زنان است، چرا که نه تنها این قرص ها باعث پیشگیری از بارداری می شوند، بلکه تعادل هورمونی بدن را نیز حفظ می کند که در نهایت باعث می شود علائم قاعدگی، دل درد های شدید پریودی، سندروم پیش از قاعدگی و جوش پریودی کاهش پیدا کند.

این روزها که در حال نوشتن مطالب آموزشی در سایت هستیم، سوالات متعددی در رابطه با مصرف قرص های ضد بارداری و افزایش سایز سینه ها به چشممان می خورد و تقریبا می توان گفت که خیلی ها این قرص ها را تنها برای افزایش سایز سینه ها مصرف می کنند. اما واقعا این کار درستی است؟ در این قسمت، سعی می کنیم بیشتر در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.

روند افزایش سایز سینه ها

سینه های یک زن از دوران بلوغ شروع به رشد میکند و این رشد از ۸ تا ۱۴ سالگی است. این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی بخصوص استروژن و هورمون رشد است. هنگامی که در زمان بلوغ، استروژن به وسیله تخمدان ها تولید می شود؛ باعث می شود که  بافت های چربی در اطراف سینه جمع شوند که در نهایت موجب بزرگتر شدن سینه ها میشود. در همین زمان مجاری سینه نیز شروع به بزرگ شدن میکنند.

پس از اولین پریود و هنگامی که دختر شروع به تخمک گذاری میکند برخی از غدد شروع به رشد میکند. افزایش سایز و رشد سینه ها تا چندین سال طول می کشد و تقریباً این رشد تا پایان سنین نوجوانی طول می کشد.

هنگامی که سن بلوغ تمام شد بازهم سایز سینه ها به دلیل برخی از تغییرات فیزیولوژیکی بدن مانند سیکل قاعدگی، بارداری یا شیردهی می تواند تغییر کند.

تعریف مشکل

مسئله اینجاست که برخی از زنان از شکل و سایز سینه هایشان راضی نیستند. برخی سینه های بزرگی دارند و می خواهند که آنها کوچکتر شوند و برخی دیگر نیز سینه های کوچکی دارند که همیشه در پی بزرگ کردن آنها هستند. کسانی که در گروه دوم هستند، یکی از راه‌حل‌های شان مصرف قرص های ضد بارداری برای بزرگ کردن سینه ها است.

قرص های ضدبارداری ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند. این هورمون ها با توزیع چربی های بدن، در شکل دهی باسن و سینه زنان، نقش اساسی دارند.

برخی از شواهد وجود دارند که نشان می دهند مصرف قرص های ضد بارداری می تواند سینه ها را بزرگ تر کند این شواهد عبارتند از:

 • افزایش وزن

برخی از زنان هنگامی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می کنند افزایش وزن خواهند داشت. هیچ نوع شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد دلیل افزایش وزن، مصرف اینگونه قرص ها است. اما بافت های چربی بدن زنان ( شامل باسن، ران ها و سینه ها) تعداد زیادی دریافت کننده استروژن دارند که باعث می شود غلظت چربی در این نواحی بیشتر شود.

 • تراکم عضله

مطالعات نشان داده است که زنانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند تراکم عضله کمتری نسبت به کسانی دارند که این قرص ها را مصرف نمی کنند و اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم هر چقدر تراکم عضله کمتری داشته باشید به جای آن چربی بیشتری هم خواهید داشت، اما این نکته صرفا به این معنی نیست که این چربی حتما در نواحی سینه جمع خواهد شد.

 • نگهداری آب بدن

استروژن موجود در قرص های ضد بارداری بر روی متابولیسم آب بدن زنان نیز تاثیر می گذارد و در نتیجه باعث می شود که بدن آب بیشتری را نگه دارد. این امکان وجود دارد که این تورم ناشی از نگهداری آب در بدن بر روی سایز سینه ها تاثیر بگذارد.

 بنابراین آیا ممکن است که قرص های ضد بارداری سینه هایتان را بزرگ تر کند؟

مصرف قرص ضد بارداری و افزایش سایز سینه ها

مصرف قرص ضد بارداری و افزایش سایز سینه ها

 ممکن است اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

ممکن است افزایش سایز کوچکی را پس از ۲۱ روز مصرف این قرص ها تجربه کنید اما هیچ کدام از تاثیرات آن دائمی نیست. حتی اگر قرص نیز مصرف نکنید ممکن است تغییراتی را در سایز سینه هایتان بسته به شرایط سیکل قاعدگی مشاهده کنید. هنگامی که تخمک گذاری میکنید ممکن است افزایش سایز داشته باشید یا سینه هایتان سفت شود و یا حتی درد بگیرد که این نیز به دلیل نگهداری آب در آنها است.

 آیا مصرف قرص های ضد بارداری تنها به منظور افزایش سایز سینه خطری ندارد؟

اگرچه قرص های ضد بارداری به عنوان روش های سالم و تاثیرگذار در جلوگیری از بارداری در نظر گرفته می شود، اما بدون خطر نیستند. برخی از زنان ممکن است هر کدام از عوارض زیر را تجربه کنند:

 به دلیل اینکه سینه های بزرگتر، همیشه از عوارض مصرف قرص های ضد بارداری نیستند، بنابراین خیلی منطقی نیست که تنها برای بزرگ کردن سینه هایتان از این قرص‌ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید بازهم به این دلیل قرص مصرف کنید، ابتدا بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 همچنین راه های دیگری نیز وجود دارد که بتوانید سایز سینه هایتان را افزایش دهید:

 • تقویت عضلات و پرس سینه

 •  پوشیدن سوتین های مخصوص در طول روز

اما مطمئن شوید که از این سوتین ها در رختخواب استفاده نمی کنید. خوابیدن با این سوتین ها، جریان بافتهای سینه را کاهش می دهد که می تواند سبب ناراحتی های پوستی و حتی عفونت قارچی شود.

 •  جراحی پلاستیک و استفاده از پروتز

 طبیعی ترین حالتی که سینه ها در افراد بزرگسال افزایش سایز میدهند، در زمان بارداری و شیردهی است. افزایش سایز سینه ها ممکن است در سه ماهه اول بارداری و در هفته‌های ششم تا هشتم شروع شود. چرا که با این افزایش سایز، بافت های چربی می توانند از غدد شیری محافظت کنند. هنگامی که وضع حمل کردید، سینه ها شیر تولید میکنند و به همین دلیل بزرگتر می شوند.

دلایل حالت تهوع پس از مصرف قرص‌‌‌های ضد بارداری

مصرف قرص‌‌‌های جلوگیری از بارداری در برخی خانم‌‌‌‌ها بدون عارضه است، با این حال در برخی دیگر با تهوع همراه‌‌‌ می‌‌شود. چرا؟

قرص‌‌‌های ضد بارداری هورمونی نه تنها از حاملگی پیشگیری‌‌‌ می‌کنند بلکه‌‌‌ با تنظیم قاعدگی‌ها و کاهش درد‌‌‌ می‌توانند درمانگر برخی اختلالات دوران قاعدگی باشند. این قرص‌‌‌‌ها حاوی یک یا چند هورمون هستند که با

حالت تهوع پس از مصرف قرص جلوگیری

حالت تهوع پس از مصرف قرص جلوگیری

متوقف کردن چرخه تخمک گذاری از تولید تخمک و همچنین از رسیدن اسپرم به تخمک پیشگیری‌‌‌ می‌کنند.

قرص‌‌‌های جلوگیری با عوارضی همراهند که یکی از آنها حالت تهوع است.

چرا دچار تهوع‌‌‌ می‌شویم؟

حالت تهوع، سردرد و حساس شدن پستان‌ها از جمله عوارض شایع مصرف قرص‌‌‌های ضد بارداری است. دلیل آن وجود هورمون استروژن است. این هورمون با تحریک آستر معده سبب تهوع‌‌‌ می‌شود. هر چه دوز هورمون بالاتر باشد‌‌‌ میزان حالت تهوع بیشتر‌‌‌ می‌شود.

پروژسترون هم زمینه ساز همین حالت هست. این دو هورمون سبب شل شدن عضلات و بازگشت غذا از معده به مری‌‌‌ می‌شود. قرص‌‌‌های اورژانسی نیز حاوی همین هورمون‌ها هستند و عوارض مشابهی ایجاد‌‌‌ می‌کنند. برخی قرص‌‌‌های جلوگیری که به آن‌‌‌ مینی پیل‌‌‌ می‌گویند حاوی نوعی پروژسترون مصنوعی به نام پروژستین است که در موراد نادر‌‌‌ می‌تواند حالت تهوع ایجاد کند. از دیگر عوارض قرص‌‌‌های جلوگیری از بارداری‌‌‌ می‌توان به بزرگ شدن پستان‌ها، افزایش وزن، درد پستان‌ها، سردرد و تغییرات خلقی اشاره کرد.

گرچه تمامی این علایم طبیعی هستند، درد معده یا شکم طبیعی نیست و فوریت پزشکی محسوب‌‌‌ می‌شود. از دیگر علایم اورژانسی که نشانه لخته شدن خون است‌‌‌ می‌توان به درد شدید پا، درد قفسه سینه و تنگی نفس اشاره کرد.

حالت تهوع چه مدت طول‌‌‌ می‌کشد؟

اکثر عوارض مربوط به داروهای پیشگیری از بارداری طی چند روز پس از مصرف از بین‌‌‌ می‌روند. گاه تا 3-4 ماه نیز عوارض خفیفی به جا‌‌‌ می‌ماند که دلیل آن به تدریج عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی است.

درمان‌های خانگی حالت تهوع پس از مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

برای پیشگیری از بروز حالت تهوع، قرص پیشگیری از بارداری را با شام یا همراه یکی از‌‌‌ میان وعده‌‌‌‌ها مصرف کنید. زمانی که معده خالی است حالت تهوع ناشی از مصرف قرص افزایش‌‌‌ می‌یابد. استفاده از موارد زیر هم‌‌‌ می‌تواند کمک کننده باشد.

زنجبیل

مصرف زنجبیل، چای زنجبیل یا مربای آن‌‌‌ می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند.

طب فشاری

این روش درمانی طب چینی باستان شامل اعمال فشار بر نقاط خاصی از بدن برای کاهش ناراحتی و درد است.

برای یافتن نقاط مربوط به حالت تهوع، دست را طوری بگیرید که کف دست رو به بدن و انگشتان و شست رو به بالا باشند. با دست دیگر انگشتان شست،‌‌‌ میانی و حلقه را در یک ردیف، پایین مچ قرار دهید. زیر محلی که انگشت اشاره نشان‌‌‌ می‌دهد محل فشار است که باید با فشار شست آن را به صورت دورانی برای 2 تا 3 دقیقه ماساژ داد. این کار را برای هر دو دست انجام دهید.

درمان‌های پزشکی

در صورتی که علت حالت تهوع، مصرف دارو باشد، پزشک‌‌‌ می‌تواند قرص ضد تهوع تجویز کند. روش دیگر تجویز‌‌‌ مینی پیل و قرص‌‌‌های حاوی پروژسترون بجای استروژن است. راه حل سوم کاهش دوز قرص استروژن مصرفی است.

 روش‌های پیشگیری

برخی خانم‌‌‌‌ها قبل از مصرف قرص پیشگیری از بارداری، قرص ضد تهوع‌‌‌ می‌خورند. مصرف قرص با معده پر، همراه با‌‌‌ میان وعده یا قبل از خواب نیز کمک کننده است. کاهش مصرف غذاهای اسیدی و‌‌‌ میوه‌‌‌های ترش و مواد غذایی پر ادویه هم‌‌‌ می‌تواند در کاهش حالت تهوع تاثیرگذار باشد.

اولین قرص های جلوگیری از بارداری چگونه کشف شدند؟

کشف اولین قرص های جلوگیری از بارداری، جزو مهمترین اختراعات قرن ۲۰ بوده است. اولین قرص های جلوگیری از بارداری، توسط دکتر پینکوس کشف شد و در سال ۱۹۵۷ فروخته شد. و اولین بار تحت عنوان قرص های تنظیم کننده سیکل قاعدگی وارد بازار شدند، در این زمان مسئله جلوگیری از بارداری به عنوان یکی از عوارض جانبی این قرص ها شناخته شد.

پزشکان متوجه شدند که سیکل های نامنظم در آن زمان اپیدمیک شده و طی دوسال بیش از نیم میلیون نفر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را به دلیل عارضه ی جانبی آن یعنی جلوگیری از بارداری آغاز کردند.

در اواسط قرن ۲۰، قرص ضد بارداری بعنوان قرص جلوگیری تولید شد. و در طی ۵ دهه ی گذشته، انقلابی را در سلامت بانوان ایجاد کرد. امروزه، خانم ها در سراسر جهان از  انواع مختلف قرص ضد بارداری استفاده می کنند. این قرص ها اگر به درستی استفاده شوند ۹۹.۹٪ تاثیری گذاری دارند.هم اکنون طیف وسیعی از داروهای جلوگیری از بارداری در دسترس وجود دارد و به خانم ها این اجازه را میدهد که متناسب با شیوه ی زندگی و بودجه ی خود بهترین نوع را انتخاب کنند.

بررسی سوالات متداول کاربران مینت در رابطه با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

تا چه مدت میبایست به مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری ادامه داد؟

از آن جایی که هیچ دلیل پزشکی برای مصرف نکردن قرص های جلوگیری از وجود ندارد، میتوانید مصرف این قرص ها را به مدت طولانی ادامه دهید. بسیاری از بانوان چندین سال مصرف قرص های ضد بارداری را ادمه می دهند و علاوه بر مسئله ی جلوگیری از بارداری، در تنظیم سیکل قاعدگی، درمان دل درد پریودی و درمان های هورمونال نیز کمک کننده باشد.

آیا با وجود مصرف قرص های ضد بارداری احتمال بارداری وجود دارد؟

بله، احتمال بارداری با وجود مصرف قرص هست. هیچ کدام از روش های جلوگیری از بارداری حتی قرص ها کاملا از بارداری جلوگیری نمی کنند. با این حال اگر قرص ها به طور منظم و در یک ساعت مشخص مصرف شوند، بیش از 99% از بارداری جلوگیری می کنند. اما اگر قرص ها را طبق دستور مشخص شده مصرف نکنید، شانس بارداری ناخواسته با وجود مصرف قرص، در شما افزایش می یابد.

آیا به محض قطع مصرف قرص، احتمال بارداری وجود دارد؟

قرص های جلوگیری از بارداری هیچ تاثیری روی قدرت باروری شخص ندارند. وقتی بانوان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را متوقف می کنند، شانس بارداری آنها به طور کامل برمیگردد و بسیاری از بانوان به محض قطع مصرف قرص، باردار می شوند. از این رو، برای یک زن مهم است که در دوران بارداری، به شدت مراقب بدن خود باشد، در کنار اینکه خود و همسرش شروع به تلاش برای باردای می کنند.

آیا روش های جلوگیری از بارداری 100% موثر هستند؟

روش های جلوگیری از بارداری 91%_99% در کنترل بارداری موثر هستند. قرص، یکی از مورد اعتماد ترین و کارامد ترین روش هاست البته اگر طبق دستور مشخص شده مصرف شوند. با این حال 91%_99% به این معنی است که هم چنان شانس بارداری وجود دارد. خانمی که با وجود مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، باردار شده است، یکی از کارهای زیر را حین مصرف قرص انجام داده است:

 • قرص را در زمان های مختلفی از شبانه روز مصرف کرده است به جای اینکه در یک زمان مشخص مصرف کند.
 • به همراه مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، یکسری دارو ها را که با آنها تداخل داشته مصرف کرده است. مثل: آنتی بیوتیک ها و فنوباربیتال ها و دارو های ضد صرع
 • در روز های ابتدایی شروع مصرف قرص، رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته است.

 آیا مصرف طولانی مدت قرص، ایمن است؟

هنگامیکه سطح هورمون های بدن به طور غیر طبیعی و به مدت طولانی افزایش پیدا می کنند، ممکن است عوارضی برایتان داشته باشد. همه روش های جلوگیری مانند قرص، کاشتنی ها و چسب های پوستی در بلند مدت عوارضی خواهند داشت. عوارض مختلف روش های جلوگیری عبارتند از:

 • مشکلات قلبی عروقی
 • دیابت
 • سرطان
 • تورومبوز وریدی
 • سو تغذیه
 • مشکلات غده هیپوفیز
 • سنگ کلیه
 • عفونت های باکتریایی

آیا هنگام استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

تاثیر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری بر تخمک گذاری

تاثیر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری بر تخمک گذاری

خیر، کسانیکه از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، تخمک گذاری انجام نمی دهند. قرص های ضد بارداری برای توقف تخمک گذاری ساخته شده اند. این قرص ها هنگامیکه درست مصرف شوند تا 99 درصد موثر هستند. تخمک گذاری به فرایندی گفته می شود که در آن تخمک از تخمدان ها آزاد می شود. قرص های جلوگیری حاوی پروژسترون و استروژن هستند که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و در نتیجه در نبود تخمک گذاری هیچ باروری اتفاق نمی افتد.

فراموشی مصرف قرص های ضد بارداری چقدر احتمال بارداری را افزایش می دهد؟

اگر هر قرصی را فراموش کنید، ریسک بارداری افزایش پیدا می کند. فراموشی مصرف قرص های ضد بارداری با هیچکس شوخی ندارد. اگر بیشتر از یک بار مصرف قرص های ضد بارداری را در هر سیکل فراموش کنید، شانس بارداری بسیار افزایش پیدا می کند. هرچقدر مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را بیشتر فراموش کنید، شانس بارداری بیشتر می شود.

چه مدت پس از توقف مصرف قرص های ضد بارداری، تخمک گذاری آغاز می شود؟

در اولین سیکلی که مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کرده اید، ممکن است تخمک گذاری از چند روز تا چند هفته بعد شروع شود. برای برخی از زنان، تخمک گذاری در کمتر از یک هفته شروع می شود و برای برخی دیگر از 1 تا 3 ماه طول می کشد. برخی از خانم ها بلافاصله پس از توقف قرص های جلوگیری، باردار می شوند. برخی از مطالعات ثابت کرده اند هنگام توقف مصرف قرص های ضد بارداری در بهترین حالت تخمک گذاری قرار دارید.

آیا مصرف قرص ها را هر زمانی که خواستید، می توانید شروع کنید؟

بله، هر زمانی که قصد جلوگیری از بارداری دارید، می توانید مصرف قرص های ضد بارداری را شروع کنید. می توانید در هر زمانی از سیکل قاعدگیتان، مصرف قرص ها را شروع کنید اما اینکه چقدر طول می کشد که این قرص ها تاثیر گذار شوند، کاملا به نوع قرص که مصرف می کنید بستگی دارد. بسیاری از بانوان از قرص های ترکیبی استفاده می کنند. ( قرص هایی که هم استروژن و هم پروژسترون دارند) در مورد مصرف قرص های ترکیبی، اگر مصرف این قرص ها را در 5 روز اول سیکل قاعدگی شروع کنید، جلوگیری از بارداری بلافاصله آغاز می شود. اگر هر زمانی از سیکل به جز 5 روز ابتدایی، شروع به مصرف کنید، جلوگیری از بارداری از 7 روز آینده شروع می شود.

آیا استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، موجب کمبود استروژن می شود؟

قرص های ضد بارداری، تولید طبیعی هورمون های استروژن را مختل می کند که در نهایت موجب توقف تخمک گذاری می شود. می توان گفت که مصرف قرص های ضد بارداری سطح هورمون های اسنروژن را بالا می برد که از عوارض آن می توان به سردرد و حالت تهوع اشاره کرد.

یک نظر

 1. عاقله میرازد پاسخ

  سلام، من یک سوال دارم، در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری ۲۸ تایی، موعود پریود زودتر از اتمام ۲۸ قرص بیاید، باید قرص ها را ادامه دهم یا از قرص های جدید استفاده کنم ؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عاقله جان، شما بدون توجه به شروع پریودی قرص ها را تا آخر استفاده کنید. و بسته جدید رو بلافاصله پس از اتمام بسته قبلی شروع کنید.

   1. زیبا پاسخ

    با سلام
    لطفا بفرمائید اگر خونریزی پریودی شروع شود و بخواهیم آنرا قطع کنیم میشه از قرص های ضد بارداری استفادا کرد؟
    سپاس

 2. سبوحا پاسخ

  سلام من بعد از پنج ماه عدم مصرف قرص دوباره شروع به خوردن قرص مارولین کردم و سه روز پس از شروع مصرف قرص در روز نهم پس از اتمام پریود رابطه حفاظت نشده داشتم ایا خطر بارداری برای من وجود دارد ؟؟ استرس عجیبی گرفتم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام سبوحا جان،
   به دلیل اینکه مصرف قرص را پس از 5 ماه برای اولین بار شروع کرده اید و این قرص را نیز از روز اول سیکل، شروع به مصرف نکرده اید، احتمال بارداری وجود دارد. در سری اول مصرف قرص ها، یک سیکل اول را باید از یک روش جلوگیری دیگر استفاده کنید چرا که خاصیت جلوگیری از بارداری قرص، از ماه دوم به بعد آغاز می شود.

   اما چنانچه خیلی دیر نشده است، می توانید از قرص ضد بارداری اورژانسی استفاده کنید.

  2. معصومه راضی پاسخ

   با سلام، چند ماهی هست که قرص سیپرترون مصرف میکنم اما این ماه برای اولین بار رابطه محافظت نشده داشتم، روی چرخه دو روز بعد از تخمک گذاری میشد، البته از همون دو روز قبل تست تخمک گذاری استفاده کردم که فقط یک خط پررنگ بالاش پیدا شد، خیالم راحت باشه یا که احتمال بارداری هست؟

   1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

    معصومه جان سلام، شما که در حال استفاده از سیپروترون هستید ، نیازی به روش دیگه ای برای جلوگیری از بارداری ندارید حتی در دوران تخمک گذاری!

 3. نجمه امیدوار پاسخ

  باسلام من حدود 4سال قرص جلوگیری از بارداری مصرف کردم اما به علت افزایش وزن زیاد 1ساله که مصرف نکردم ولی الان به علت جوش های زیاد پوستم که دکتر گفتن جوش های هورمونی و کیستی هست باید قرص سیپروترون کامپاند و یاز تجویز کردن. حالا سوالم اینجاست من 1هفته از پریوذیم گذشته و تموم شده و تا دور بعد که باید از 5عادت شروع کنم خیلی مونده آیا میتونم از الان شروع به مصرف کنم؟؟
  باتشکر

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   نجمه جان سلام، بله میتونید مصرف قرص رو شروع کنید اما سیکل قاعدگیتون جابجا میشه . بهتره که آغاز مصرف قرص، همون 5 روز ابتدایی سیکل باشه.

  2. Fateme b پاسخ

   با سلام
   ببخشيد من ٥سال مداوم از قرص ال دى استفاده كردم و هنوز قصد باردارى ندارم و ميخواهم قرص را ادامه بدهم ايا بايد باز به صورت مداوم ادامه بدهم يا بايد هرچند ماه يك بار وقفه بين خوردن قرص ها ايجاد كنم؟
   خوردن مداوم قرص مشكلى ندارد يا بايد هراز گاهى يك ماه وقفه ايجاد كنم و نخورم؟؟ممنون

   1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

    فاطمه جان سلام، انتخاب و مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، طولانی مدت هیچ گونه تاثیر منفی در قدرت باروری ایجاد نمیکنه. اما اینکه قرص رو ندام استفاده کنید، باید تحت نظر پزشک باشید که با توجه به سابقه پزشکیتون، روش جلوگیری رو برای شما تعیین میکنن. در صورت تمایل به مصرف قرص، لطفا از قرص های نسل جدید که پروژستین کم عارضه تری دارند، استفاده کنید و ال دی رو کنار بذارید.

    1. Fateme B پاسخ

     ممنون از پاسخ گويتون
     اين قرص ال دى به بدن من بسيار ميسازه و هيچ گونه عوارضى برام نداشته با اين حساب بازهم پيشنهاد ميدهيد قرص را تغيير بدهم؟اگر جوابتون مثبت هست كدام قرص از نظر شما بهتره تا راجبش تحقيق و با پزشك مشورت كنم؟؟باز هم ممنون💐🙏🏻

     1. دکتر شهبازی نویسنده

      سلام عزیزم، خیر همون ال دی رو ادامه بدید. نیازی به تغییر نیست.
      خواهش میکنم 🌱🌱🌱🌱

     2. الهه احمدي

      با سلام من دوره سوم هست ك قرص اتيسترون مصرف ميكنم بسته سوم رو ك شروع كردم هنوز خونريزيم قطع نشده نزديك ب هفده روزه ك پريود هستم،لطف ميكنيد اگر با نظراتتون كمكم كنيد

     3. دکتر شهبازی نویسنده

      الهه جان سلام، با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، از هر برندی، پریود منظم و بیشتر از یک هفته طول نخواهد کشید. دستور مصرف قرص ها به این صورت است که ۲۱ روز سر یه تایم مشخص، قرص مصرف، ۷ روز استراحت، سپس روز ۸ ام بلیستر جدید قرص رو طبق روال مصرف کنید. اگه طبق دستور استفاده کردین شرایطی که گفتید رو دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. دچار نوسانات هورمونی هستید.

 4. ali پاسخ

  سلام …همسرم 15روزپیش قرص اورژانسی مصرف کرده و بعداز یه هفته پریود شده دوباره بعداز 5روزپاکی نزدیکی شده و همان لحظه قرص اورژانسی مصرف کرده ایا باردوم قرص تاثیر داره یانه؟برا جلوگیری از بارداری

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام علی جان، بله از نظر تاثیر گذاری، اگر به درستی استفاده باشه،اوکی هستش اما مصرف اورژانسی باید به تعداد محدودی باشه. این روش، یک روش برای شرایط کاملا اضطراره، شما باید یک روش جلوگیری از بارداری انتخاب کنید.

 5. مسعود پاسخ

  سلام تقریبا دوماه نامزد کردیم بعد رابطه داشتیم حالت تهوع داشت رفت دکتر براش سونوگرافی نوشته رفت سونوگرافی داد هنوز جوابش نیومده اگ حامله بود چیکار باید کنم لطفا یه راهی جلو رومون بزارید ممنون

 6. مریم پاسخ

  سلام من حدوددوماه است ک پریودم قرص ریپاون خوردم فایده ای نداشت دکترهم رفتم برام مفنامیک اسیدوترنسیدتجویزکرداماپاک نشدم خواستم ببینم چکاربایدبکنم باتشکر

 7. مريم پاسخ

  من حدود ٢ سال هست كه سيپروترون كامپاند مصرف ميكنم، ميخواستم بدونم زماني كه قرص ٢١ ام رو تموم كردم تا شروع قاعدگي اگر رابطه داشته باشم احتمال بارداري دارم؟ بايد جلوگيري انجام بشه،؟

 8. طارهره پاسخ

  سلام من ۲سال و نیم هست قرص جلوگیری HDمصرف میکنم والان چندماهه باعث اختلال در عادت ماهیانه ام شده و دکتر گفته باید برای مدت سه ماه قرص مصرف نکنم تا بدنم به حالت قبل برگرده ولی من میترسم بااستفاده از روش های دیگه باردار بشم ،میشه راهنماییم کنید ،من حتی وقتی همین قرص HDرو مصرف میکنم هم استرس دارم دچار بارداری ناخواسته بشم ،ایا با مصرف این قزص بازهم امکان بارداری ناخواسته وجود داره ؟؟البته همسرم بصورت طبیعی هم جلوگیری میکنه،لطفا کمکم کنید خیلی مضطربم

 9. سوگل بخشی پاسخ

  سلام. خسته نباشید
  اگر در اولین رابطه قرص ضد بارداری مصرف نکرده باشی.بعدش باید از قرص های اورزانسی استفاده کرد؟؟
  من اطلاع دقیقی ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  نحوه استفاده از قرص های اورژانسی بعد از رابطه. اینکه ضرری نداره.(۱۹ سالمه و دختر هستم)
  خواهش میکنم راهنماییم کنید.مرسی

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سوگل جان سلام. بله حتما تا 72 ساعت بعد رابطه، یک عدد قرص اورژانسی لوونورژسترل 1.5 رو مصرف کنید.

  2. رها مومنی پاسخ

   سلام من رابطه محافظت نشده داشتم و دوساعت بعدش قرص اورژانسی با دوز ۱.۵ خوردم و ۱۲ ساعت بعد ی دونه دیگه خوردم ایا بازم احتمال بارداری هس و اولین رابطه جنسیم بود؟؟ اگه چندتا قرص دیگه ضدبارداری ال دی بخورم اثر همدیگه رو خنثی نمیکنند؟؟؟؟؟؟

   1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

    رها جان سلام، یک عدد لوونورژسترل ۱.۵ mg برای شرایط اورژانسی کافیه. نیازی به مصرف قرص دیگه ای نیست. حتما برای رابطه های بعدی، یه روش جلوگیری مناسب انتخاب کنید

 10. مریم پاسخ

  سلام، آیا قرص ضد بارداری که باعث تورم سینه میشه، ممکنه سلولهای اضافی بدون ویروس در دهانه رحم تشکیل بده و بمرحله سوم از پنج مرحله بشه؟ نظرتون چیه؟ و آیا اینمرحله اگر بقرص ربطی نداره باید حتما عمل بشه؟ ممنون هستند اگر لطف کنید و جوابشونو بدین
  با سپاس

 11. هما پاسخ

  سلام من قرص یاز استفاده می کردم الان دیگه پیدا نمیشه. حدود ۲ سالی بیشتره ک استفاده کردم اگه الان مارک قرص ام عوض شه یا ایرانی استفاده کنم احتمال بارداری هست؟ از چه برندی استفاده کنم؟

 12. سیما مندان پاسخ

  سلام.من چند ماه بود که قرص مصرف نکرده بودم تو این ماه قرص ۲۱روزه مصرف کردم البته پریودم روز ۸تموم میشه روز هشتم که پاک شدم یادم رفت که قرص مصرف کنم روز ۹ شروع کردم ایا احتمال بارداری هست؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم روش استفاده از قرصای جلوگیری از بارداری ۲۱ عددی به این شکله که، از روز اول قاعدگی باید قرص استفاده بشه تا ۲۱ روز، سپس ۷ روز استراحت، بعد روز ۸ ام مجددا شروع بلیستر جدید .
   اشتباه استفاده کردین، بله احتمال بارداری وجود داده

 13. آنیا پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من برای اولین بار از قرص جلوگیری از بارداری استفاده کردم
  الان ۵ روزه که دارم از قرص ال دی که ۲۱ روزه هست استفاده میکنم
  از روز پنجم قاعدگیم شروع کردم و میخواستم بدونم تا چند روز بعد مصرف قرص میتونم بدون هیچ روش پیشگیری دیگه و با خیالت راحت با همسرم رابطه داشته باشم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   آنیا جان سلام، شما از دوره ی بعدی مصرف میتونید رابطه ی محافظت نشده داشته باشید. در ماه اول مصرف قرص باید از یه روش دیگه مثل کاندوم استفاده کنید.

 14. علی پاسخ

  سلام خانوم دکتر.من یکماه پیش با نامزدم نزدیکی داشتم.شک دارم که منی به اندازه خیلی کم داخل شده باشه‌.
  بعد از سه روز هم پریود شدن و خونریزی داشتن و اینطور که توسایت ها خوندیم ب دلیل خونریزی بارداری وجود نداره برای همین کار خاصی نکردیم.
  لازم ب ذکر هستش که دوره پریودی نامزدم ۲۱ تا ۲۷ روزه هستش.
  اما الان ۳ روز از زمان ۲۱ روزه گذشته و هنوز پریود نشدن.و علائمی چون دل درد ،کمردرد و پادرد هم دارن ان هم در سمت راست.
  ایا امکان بارداری وجود داره؟
  لازم ب ذکر هستش که بعد از نزدیکی دیگه رابطه ای نداشتیم.
  تورو خدا راهنمایم کنید
  باید چیکار کنیم؟

 15. یکتا حامدی پاسخ

  سلام ببخشید من بچه شیر میدم و پنج ماهشه ولی روش جلوگیریم طبیعی هس اگه مشکوک بشم به نزدیکی قرص اورژانسی نباشه میشه قرص لاینسترنول را چهارتا بخورم بعد ۱۲ ساعت چهارتای دیگر چون در مورد ال دی تاثیر میزاره ولی این قرص شیردهی رو نمیدونم ممنون میشم کمک کنین

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   یکتا جان سلام، شما میتونید قرص لاینسترول رو به طور مرتب استفاده کنید. اما به عنوان روش جلوگیری از بارداری اورژانسی، قابل استفاده نیست. برای مورد اورژانسی میتونید به طور محدود از داروی لونژیل استفاده کنید.

 16. zenab پاسخ

  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من قرص ۲۸ تایی مصرف میکردم ک الان دو هفته اس قطش کردم ولی پریود نشدم ایا طبیعیه لطفا راهنماییم کنید چکار کنم

 17. zenabmosavi پاسخ

  سلام خسته نباشید خانوم دکتر من قرص ۲۸ تایی مصرف میکردم ک الان دو هفته اس قطش کردم ولی پریود نشدم ایا طبیعیه لطفا راهنماییم کنید چکار کنم

 18. پریسا شایسته پاسخ

  سلام برای درمان کیست کورتیکال با دستور پزشک باید دوماه قرص یاز مصرف کنم ماه اول یاز استفاده کردم اما به دلیل محدودیت دسترسی به قرص یاز مجبور به استفاده از قرص روکین (مشابه ایرانی) شدم.آیا اختلالی در روند درمان ایجاد نمی شود؟ و اینکه تنها دوماه استفاده از این قرص ها برای درمان کفایت می کند؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   پریسا جان سلام، محتوی هورمونی یکسانی دارند میتونید جایگزین کنید. ادامه ی درمان باید تحت نظر پزشک صورت بگیره.

 19. مهراوه پاسخ

  سلام من برای تنظیم قاعدگی و رفع کیست قرص ال دی البته با مشورت پزشک مصرف میکنم. در حال حاضر بسته سوم رو میخورم اما با اینکه هنوز 5 عدد از قرص باقی مانده ،پریود شدم! الان باید چه کنم؟ تصمیم گرفتم که امشب قرص رو مصرف نکنم؟لطفا راهنماییم کنید؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مهرآوه جان سلام، بدون در نظر گرفتن پریودی، میبایست قرص رو طبق دستوری که بهتون گفتن ادامه بدید.

 20. مینا پاسخ

  سلام
  سه هفته پیش سونوگرافی دادم و کیست درتخمدان راستم دارم.دکتر 2ورق قرص اچ دی 21روزه تجویز کردن.اولین قرص رو از روز سوم لکه بینی شروع به خوردن کردم7روز پریود داشتم
  همچنان بعداز دوهفته ازپایان پریودلکه بینی دارم؟
  بعد از اتمام بسته اول بسته دوم رو چجوری شروع به خوردن کنم؟
  تشکر از مطالب مفید و پاسخگویی به سوالاتتون🌹

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مینا جان سلام، بهتر بود که از داروهای نسل جدید براتون انتخاب کنن، اچ دی حجم هورمونی بالایی داره و مروژستینش نسل قدیمه ، خب صرف نظر از این نکات، بسته دوم رو از روز ۸ ام قاعدگی استفاده کنید.

 21. مریم یگانه پاسخ

  با سلام من 22 ساله هستم و از قرص 21 عددی دزوسپتیو برای پیشگیری استفاده میکنم . و پزشکم گفته بسته ی قرص ک تموم شد بعد از 7 روز بسته ی جدیدو شروع کن که میشه روز سوم پریودت . خواستم بدونم حتی اگه بعد هفت روز پریود نشدم بازم بسته ی جدید قرصو شروع کنم؟ یا بذارم پریودم شروع شه و روز سوم پریود قرصو شروع کنم؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین متشکرم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مریم جان سلام، شما بعد ۷ روز، بدون در نظر گرفتن پریودی، مصرف قرصتون رو شروع کنید.

 22. سارا پاسخ

  سلام، براي اولين باره كه قرض سيپروترون كامپاند استفاده مردم از روز اول شروع قائدگي ولي الان دو هفته ميگذره و من هنوز پريودم بايد قرص هارو ادامه بدم؟ و اينكه بايد چي كار كنم اگه ممكنه راهنمايي بفرماييد ممنون🙏🏻

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سارا جان سلام، بدون توجه به پریودی، مصرف دارو رو تا ۲۱ روز ادامه بدین، ۷ روز استراحت و از روز ۸ ام بسته جدید ر شروع کنید، پس از گذشت چندین سیکل ، مشکلتون برطرف میشه .

 23. ساناز پاسخ

  سلام میخواستم بدونم اگه از قرص ال دی بع طور دقیقو درست استفاده کنم اگه با شوهرم نزدیکی دلشته باشم حتی با ریختن مایع منی به داخل واژن دیگه باردار نمیشم ؟واین قرصا واقعا مانع بارداری میشه یا نه؟من از ال دی استفاده میکنم ولی مایع منی به داخل واژنم ریخته شده و نگرانم که باعث بارداری بشه

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   ساناز جون سلام، بله قرصای ضد بارداری اگه به درستی استفاده بشن، ۹۹ درصد از بارداری جلوگیری میکنن، اما یک هفته اول شروع بسته اول قرص رو باید از روش دیگه ای مثل کاندوم، برای جلوگیری استفاده کنید.

 24. الهه پاسخ

  سلام خسته نباشيد من الان به مدت سه سال قرص روكينو مصرف ميكنم و بعد از سه روز از شروع پريودى شروع به مصرف قرص ميكنم و سه روز بعد از مصرف قرص نزديكى داشتم از روز بعدش حالت تهوع دارم و الان يازده روز ميگذره همچنان حالت تهوع دارم آيا امكان داره باردار باشم ؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم،
   احتمال بارداری شما به عوامل مختلفی بستگی داره و با توجه به این عوامل میشه مشخص کرد که احتمال بارداری چقدر هست.
   از طریق لینک زیر اپلیکیشن مینت رو نصب کنید، وارد قسمت دکتر مینت سپس تست بارداری آنلاین بشید و به سوالات ما پاسخ بدید تا احتمال بارداری مشخص بشه

   http://cafebazaar.ir/app/?id=com.nikaat.mintapp&ref=share

 25. ساقي پاسخ

  با سلام من ٣١ سالمه و متاهل هستم اما تقريبا از ١٨ سالگي كه مجرد بودم براي تنظيم قاعدگيم دارو استفاده ميكنم چون رحم من پوليكيستيك هست، الان نزديك به ١٠ ساله دارم از سيپروترون كامپاند و متفورمين استفاده ميكنم. هنوز اقدامي براي بارداري نكردم و فعلا هم قصد ندارم اقدام كنم. سوالم از شما اينه كه آيا مشكلي برام بوجود مياد كه طولاني مدت دارم اين قرص را استفاده ميكنم؟ البته تحت نظر پزشك هم هستم سالانه آزمايشات لازم رو انجام ميدم اما هميشه نگرانم كه براي بارداري دچار مشكل نشم. ميشه نظرتونو بگين؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در آینده باعث از دست رفتن قدرت باروری نمیشه، و پس از قطع مصرف قرص بلافاصله، قدرت باروریتون برمیگرده.

 26. غزل پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من ماه دوم است که سیپروترون استفاده میکنم، از روش دوم پیشگیری هم استفاده میکنم چون استرس دارم که باردار شم
  یه رابطه بدون محافظت داشتم،با وجود اینکه سیپروترون میخورم اورژانسی هم خوردم
  حالا سیپروترون وسط دوره مصرفش هستم،ادامش بدم یا الان قطع کنم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   غزل جان سلام، نیازی به مصرف اورژانسی نبوده، قرص سیپروترون کامپاند رو ادامه بدید طبق دستور قبل .

 27. ترانه پاسخ

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من دیشب رابطه کنترل نشده داشتم بدون دخول
  مطمعن نیستم منی وارد شده یا نه
  سه ساعت بعد قرص اچ دی دوتا خوردم و ۱۲ساعت بعد هم ۲تا خوردم ایا احتمال بارداری باز هم وجور داره؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   ترانه جان سلام، شما روش اورژانسی رو به درستی استفاده کردین، احتمال بارداری به صفر میرسه. اگر از موعد پریودتون چند روزی گذشت، تست بارداری بدید.

 28. تینا پاسخ

  سلام،
  من دی ماه ۹۷ تا اسفند همان سال پریود نشدم، در این حین ازمایش های لازم و سنوگرافی را انجام دادم همه چی اوکی بود فقط پرو لاکتینم از حد نرمال که ۲۵ باشه ۳۳ بود
  بعد از استفاده دو مرحله از آمپول استروژن برای باز شدن پریود از ۷ فروردین ۹۸ تا ۷اردیبهشت پریود شدم، به تشخیص دکترم ۳ماه قرص یاز برای تنظیم پریود خوردم الان که تموم شد باید مهر ماه پریود میشدم که نشدم ولی روز ۲۷مهر به مدت ۳روز لکه بینی قهوه ای داشتم
  .. واقعا نگرانم ، در ضمن دو سال پشت هم تست پاپ هم دادم جز عفونت جزیی مشکل دیگه ای هم نداشتم. میشه یه راهنمایی کنین؟؟
  ممنون

 29. مریم یگانه پاسخ

  سلام من اشتباهی یک شب دو تا قرص دزوسپتیو برای جلوگیری از بارداری خوردم، باید چیکار کنم؟
  آیا آخرش ک بسته ی بیست و یک عددی قرصم تموم شد باید اون یه روزو بخورم یا لازم نیست؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، نیازی به مصرف دارو در روز ۲۱ پریودی نیست، اما از روز ۸ ام حتما بسته جدید رو شروع کنید.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سارا جان سلام، شما وقتی درمان رو تحت نظر پزشک آغاز مبکنید، باید به پزشکتون اعتماد داشته باشید. دارویی که براتون تجویز کردن، جزو قرص های جلوگیری از بارداری هستش، که اگه مشکل خاصی یا بیماری زمینه ای ندارید، مشکلی براتون ایجاد نمیکنه.

 30. سارا پاسخ

  با سلام من دیروز نزدیکی کردم و امروز دو عدد قرص ال ای دی مصرف کردم آیا کافیه و حدودا دو هفته به پریودیم مونده آیا قبلش لکه میبینم

 31. مینا پاسخ

  سلام، من دوره ی دومم هست که قرص ۲۱ روزه یاسمین رو مصرف میکنم.
  دفعه اول استفاده سر وقت عادت ماهانه شدم و به محض اینکه پریود شدم شروع کردم به استفاده ی دومین بسته ی قرص ۲۱ روزه،
  اما هنوز ۴ عدد از قرصها مونده که بسته تموم بشه ولی من پریود شدم!
  به نظر شما باید اون ۴ تا قرص رو بخورم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، متاسفانه شما قرص جلوگیری از بارداری رو به درستی استفاده نکردین. باید پس از اتمام ۲۱ قرص، ۷ روز صبر میکردین، و روز ۸ ام بسته جدید قرص رو شروع میکردین.

 32. Mahsa پاسخ

  با سلام ببخشید من نزدیک به یک سال بود که قرص یاسمین مصرف میکردم برای جلوگیری از دوره پیش نتونستم تهیه اش کنم و مجبور به خرید قرص بلارا داشتم ماه پیش لکه بینی و کمی درد داشتم این دوره هم که شروع کردم الان ۶تا قرص باقی مونره و من پریود شدم میخواستم روش مصرف و ادامه ی قرصو بدونم.الان چیکار کنم؟ممنون میشم پاسخ بدید🙏

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مهسا جان سلام
   برای پاسخ به سوالاتتون، میتونید با خانم دکتر مشاوره آنلاین داشته باشید.

   برای مشاوره با ایشون، به لینک زیر برید، تایم مشاوره رو مشخص کنید و در انتها هم باید ۲۰هزار تومان رو جهت رزرو مشاوره پرداخت کنید.

   💢بعدش میتونید از طریق واتس اپ یا تلگرام، آنلاین با خانم دکتر مشورت کنید

   Mintapp.ir/doctor

   مرسی از همراهیتون🌱

 33. سحر پاسخ

  سلام.آیا میشه بعد ۵ روز از قرص ال دی استفاده کرد؟؟؟
  موعد پرویودی هم ۶ روز بعد نزدیکی هستش..
  لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام سحر جان، خیر استفاده از قرص اورژانسی، حداکثر تا 4 روز بعد از رابطه جواب خواهد داد

 34. Helma پاسخ

  سلام خسته نباشید،روز بعد از ۳ بار نزدیکی و پیشگیری نکردن و استفاده نکردن از وسایل پیشگیری، من قرص تنسی استفاده کردم ولی امکان هست که باردار باشم؟ و حالت تهوع دارم و دل درد و علتشون چیه؟ مربوط به قرص میتونه باشه؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، چنانچه از قرص به درستی و به موقع استفاده کرده باشید تا 98 درصد از بارداری جلوگیری میکنه. هر چقدر فاصله زمانی بعد از رابطه محافظت نشده با مصرف قرص کمتر باشه، درصد تاثیرگذاری بیشتر هست. همچنین دوز مصرفی هم مهمه

 35. سمیرا سلیمی پاسخ

  با سلام
  من میخوام برای اولین بار با همسرم نزدیکی داشته باشم. و نمیخوایم از کاندوم استفاده کنیم. من قرص ضد بارداری مصرف نکردم. و الان روز 20 پریودیم هست. آیا میتونم تا 72 ساعت بعد از نزدیکی از قرص اورژانسی استفاده کنم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سمیزا جان سلام
   روش استفاده از قرص اورژانسی، روشی دائمی نیست و تنها در مواقع ضروری کاربرد داره. حتما از یک روش جلوگیری که اورژانسی نیست استفاده کنید.

 36. مریم پاسخ

  سلام من تازه ازدواج کردم و الان یه بسته قرص ال دی ۲۱ تایی مصرف کردم. سه روز از آخرین قرصی که خوردم گذشته ولی هنوز پریود نشدم و امروز رابطه محافظت نشده داشتم . آیا امکان بارداری هست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close