لخته خون پریودی

لخته خون پریودی ، دکتر فائزه شهبازی توضیح می دهد

خونریزی قاعدگی میبایست به صورت مایع و به رنگ قرمز تیره باشد. اما بسیاری از بانوان لخته خون پریودی را حین پا شدن یا نشستن به مدت طولانی، در قاعدگی خود مشاهده می کنند. این حالت وقتی اتفاق می افتد که خون شروع به لخته شدن می کند.

در این مطلب به این موضوع می پردازیم که لخته خون پریودی به چه معناست و هر نوع آن نشانه چه چیزی می تواند باشد.

حین مشاهده لخته خون پریودی به چه چیزی میبایست توجه کرد؟

ترشحات دوران قاعدگی، شامل بخشی از بافت های قدیمی داخل رحمی و خونی است که از ورید های کوچک رحمی که حین ریزش دیواره آن آسیب دیده اند، فرو میریزد و همچنین شامل مخاط ترشح شده از غدد رحمی است.

خون دارای یک سری مواد ضد انعقادی است و شامل آنزیم هایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. به واسطه این آنزیم ها، ترشحات قاعدگی به صورت مایع است و سریعا خارج می شود. زمانیکه قاعدگی سنگین است، این مواد ضد انعقادی، نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند، درنتیجه خون لخته شده و لخته ها نمایان می شوند.

 

اپلیکیشن مینت

در حالت نرمال تعداد لخته های خون در یک قاعدگی، باید از 10 عدد بیشتر نشوند و سایز آن ها نیز از یک سانتیمتر بیشتر نشود و حجم ترشحات کلی قاعدگی نباید از 100-80 میلی لیتر بیشتر شود.

اگر لخته ها هر ماه در خون قاعدگی باشند، ممکن است نشان دهنده بعضی از مشکلات زنان یا بیماری های خونی باشد. در این موارد میبایست رنگ، سایز، مقدار، غلظت و قوام آن ها را به یاد داشته باشید و با پزشک خود در میان بگذارید.

در این قسمت سعی میکنیم به تعدادی از سوال های مخاطبان مینت در این رابطه پاسخ دهیم:

آیا وجود لخته خون پریودی نرمال است؟

وقتی برای بارداری آماده می شوید، برای مثال میبایست خونریزی قاعدگیتان را کنترل کنید که ببینید آیا لخته دارد یا خیر. وجود لخته ها معمولا در روزهای اول قاعدگی سنگین، می توند طبیعی باشد(معمولا روزهای اول و دوم از قاعدگی، اما نه همه سیکل های قاعدگی) از طرف دیگر این لخته ها ممکن است نشان هنده بیماری های زنان باشند. مانند:

ایجاد لخته خون پریودی معمولا به علت مشکلات سیستم انعقادی است.

تمامی این بیماری ها می توانند بر قدرت باروری تاثیر بگذارند، در این موارد لخته ها علامتی برای پیگیری مشکل در بدن هستند. بنابراین اگر در اکثر سیکل هایتان لخته خون پریودی را مشاهده می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

وجود لخته خون در دوران قاعدگی

وجود لخته خون در دوران قاعدگی

مقایسه لخت خون پریودی نرمال با غیر نرمال

برای حفظ سلامتیتان حتما میبایست لخته های خون پریودی نرمال را از غیر نرمال تشخیص دهید: اگر لخته های خونی پریودی بزرگ تر 2.5 سانتی متر نباشد و گهگاهی ایجاد شوند، نیازی به نگرانی نیست.

در ضمن به یاد داشته باشید که در لخته های خون پریودی همانند لخته های عروق وریدی خونی، تهدیدی برای زندگی وجود ندارد.

دقت کنید که رنگ لخته های خون پریودی از قرمز تا اغلب تیره تغییر می کند که این تغییر رنگ کاملا نرمال است.

اگر باردار هستید و لخته های خون را مشاهده کردید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، چون در این موارد ریسک سقط جنین بسیار بالاست. همچنین اگر لخته های خون پریودی با سایز بزرگ را مشاهده کردید، برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید.

لخته های نرمال پریودی:

 • سایز کوچک
 • معمولا در ابتدای سیکل قاعدگی گهگاهی رخ می دهند.

لخته های غیر نرمال پریودی:

 • از 2.5 سانتی متر بزرگ تر هستند.
 • مکررا رخ میدهند.

نتیجه گیری:

لخته های خون پریودی بخش نرمالی از سیستم دستگاه تناسلی بانوان هستند. با این حال بعضی از آن ها ممکن است ترسناک به نظر بیایند و یک علامت خطر باشند. (مانند لخته های بزرگ) اگر به طور منظم لخته های بزرگ را در قاعدگیان دارید و حجم خون زیادی را از دست می دهید و یا دیگر علائم غیر نرمال را تجربه می کنید، حتما پزشک خود را ملاقات کنید تا درمان های لازم را انجام دهد.

یک نظر

 1. سارا پاسخ

  سلام، من گاهی موقع پدیودی، لخته های سفید رنگ (شکل تکه های چربی هست) با سایز بین ۱ تا ۳ سانتی متر دفع میکنم
  چندین بار هم به دکترهای مختلف مراجعه کردم ولی نگفتند علتش چی هست
  در ضمن خونریزی پریودیم و لخته ها هم زیاد و هرماه هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close