لخته خون پریودی

لخته خون پریودی ، دکتر فائزه شهبازی توضیح می دهد

خونریزی قاعدگی میبایست به صورت مایع و به رنگ قرمز تیره باشد. اما بسیاری از بانوان لخته خون پریودی را حین پا شدن یا نشستن به مدت طولانی، در قاعدگی خود مشاهده می کنند. این حالت وقتی اتفاق می افتد که خون شروع به لخته شدن می کند.

در این مطلب به این موضوع می پردازیم که لخته خون پریودی به چه معناست و هر نوع آن نشانه چه چیزی می تواند باشد.

چگونه خونریزی شدید قاعدگی را کاهش دهیم؟

برای کاهش خونریزی شدید قاعدگی، درمان خانگی و درمان دارویی وجود دارد. یکی از درمان های خانگی، استفاده از کمپرس یخ است که یک پارچه تمیز را باید روی شکم قرار دهید و کمپرس آب یخ را به مدت 20 دقیقه روی آن بگذارید. روزهایی که خونریزی شدید دارید، این کار را چندین بار در روز انجام دهید. راهکارهای خانگی متنوعی در این زمینه وجود دارد. اما چنانچه درمان خانگی موثر واقع نشد، می توانید به درمان دارویی مراجعه کنید که یکی از این درمان های دارویی استفاده از داروی مفنامیک اسید به صورت هر 8 ساعت یک عدد تحت نظر پزشک یا داروساز است.

اما تعداد زیادی راهکار خانگی و دارویی برای تسکین علائم سندروم پیش از قاعدگی وجود دارد که به کمک دکتر فائزه شهبازی، هر کدام از این راهکارها را در قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت آورده ایم.

 

اپلیکیشن مینت

به کمک این قسمت می توانید هر کدام از علائم خود را انتخاب کنید و با توجه به شرایطی که دارید راهکارهای متنوعی را به کار ببرید تا هرچه سریع تر از علائم خود بکاهید.

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به بخش راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت، کافیست مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید، به قسمت دکتر مینت و سپس بخش راهکارهای تسکین علائم قاعدگی مراجعه کنید.دانلود اپلیکیشن

حین مشاهده لخته خون پریودی به چه چیزی میبایست توجه کرد؟

ترشحات دوران قاعدگی، شامل بخشی از بافت های قدیمی داخل رحمی و خونی است که از ورید های کوچک رحمی که حین ریزش دیواره آن آسیب دیده اند، فرو میریزد و همچنین شامل مخاط ترشح شده از غدد رحمی است.

خون دارای یک سری مواد ضد انعقادی است و شامل آنزیم هایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند. به واسطه این آنزیم ها، ترشحات قاعدگی به صورت مایع است و سریعا خارج می شود. زمانیکه قاعدگی سنگین است، این مواد ضد انعقادی، نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند، درنتیجه خون لخته شده و لخته ها نمایان می شوند.

در حالت نرمال تعداد لخته های خون در یک قاعدگی، باید از 10 عدد بیشتر نشوند و سایز آن ها نیز از یک سانتیمتر بیشتر نشود و حجم ترشحات کلی قاعدگی نباید از 100-80 میلی لیتر بیشتر شود.

اگر لخته ها هر ماه در خون قاعدگی باشند، ممکن است نشان دهنده بعضی از مشکلات زنان یا بیماری های خونی باشد. در این موارد میبایست رنگ، سایز، مقدار، غلظت و قوام آن ها را به یاد داشته باشید و با پزشک خود در میان بگذارید.

در این قسمت سعی میکنیم به تعدادی از سوال های مخاطبان مینت در این رابطه پاسخ دهیم:

آیا وجود لخته خون پریودی نرمال است؟

وقتی برای بارداری آماده می شوید، برای مثال میبایست خونریزی قاعدگیتان را کنترل کنید که ببینید آیا لخته دارد یا خیر. وجود لخته ها معمولا در روزهای اول قاعدگی سنگین، می توند طبیعی باشد(معمولا روزهای اول و دوم از قاعدگی، اما نه همه سیکل های قاعدگی) از طرف دیگر این لخته ها ممکن است نشان هنده بیماری های زنان باشند. مانند:

ایجاد لخته خون پریودی معمولا به علت مشکلات سیستم انعقادی است.

تمامی این بیماری ها می توانند بر قدرت باروری تاثیر بگذارند، در این موارد لخته ها علامتی برای پیگیری مشکل در بدن هستند. بنابراین اگر در اکثر سیکل هایتان لخته خون پریودی را مشاهده می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

وجود لخته خون در دوران قاعدگی

وجود لخته خون در دوران قاعدگی

مقایسه لخت خون پریودی نرمال با غیر نرمال

برای حفظ سلامتیتان حتما میبایست لخته های خون پریودی نرمال را از غیر نرمال تشخیص دهید: اگر لخته های خونی پریودی بزرگ تر 2.5 سانتی متر نباشد و گهگاهی ایجاد شوند، نیازی به نگرانی نیست.

در ضمن به یاد داشته باشید که در لخته های خون پریودی همانند لخته های عروق وریدی خونی، تهدیدی برای زندگی وجود ندارد.

دقت کنید که رنگ لخته های خون پریودی از قرمز تا اغلب تیره تغییر می کند که این تغییر رنگ کاملا نرمال است.

اگر باردار هستید و لخته های خون را مشاهده کردید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید، چون در این موارد ریسک سقط جنین بسیار بالاست. همچنین اگر لخته های خون پریودی با سایز بزرگ را مشاهده کردید، برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید.

لخته های نرمال پریودی:

 • سایز کوچک
 • معمولا در ابتدای سیکل قاعدگی گهگاهی رخ می دهند.

لخته های غیر نرمال پریودی:

 • از 2.5 سانتی متر بزرگ تر هستند.
 • مکررا رخ میدهند.

نتیجه گیری:

لخته های خون پریودی بخش نرمالی از سیستم دستگاه تناسلی بانوان هستند. با این حال بعضی از آن ها ممکن است ترسناک به نظر بیایند و یک علامت خطر باشند. (مانند لخته های بزرگ) اگر به طور منظم لخته های بزرگ را در قاعدگیان دارید و حجم خون زیادی را از دست می دهید و یا دیگر علائم غیر نرمال را تجربه می کنید، حتما پزشک خود را ملاقات کنید تا درمان های لازم را انجام دهد.

 

 

یک نظر

 1. A.R پاسخ

  دائما مطالب پزشکی مربوط به علائمم رو در زمینههای مختلف میخونم.. اما هربار که بعداز مطالعاتم متوجه شدم علائمم جزءعلائمِ غیرعادیِ دراینصورت به پزشک مراجعه کنید* هست، و به پزشک مراجعه کردمو علائمم و دلیل مراجعم رو گفتم، پزشکم گفت چیز خاصی نیست بی دلیل اومدی.. یا اصلا اطلاعی دراون زمینه نداشت….
  از جمله مراجعاتم به پزشک، داشتن علائم غیرنرمال فوق بود.
  نمیدونم مشکل از محتوای نگران کننده مطالب اینترنته… از حساسیتِ منه… یا اینکه هربار به پزشک های سهمیه ای مراجعه کردم!؟

  لههرحال ممنون از مطلبتون، موفق باشید🌷

 2. سارا پاسخ

  سلام، من گاهی موقع پدیودی، لخته های سفید رنگ (شکل تکه های چربی هست) با سایز بین ۱ تا ۳ سانتی متر دفع میکنم
  چندین بار هم به دکترهای مختلف مراجعه کردم ولی نگفتند علتش چی هست
  در ضمن خونریزی پریودیم و لخته ها هم زیاد و هرماه هست

 3. الهه پاسخ

  علت دیر پرید شدن چیست
  من باید 20 پرید میشدم ولی نشدم دو روز بعدش رفتیم پیاده روی و ی کم سربالایی رفتیم زمانی که اومدم خونه دیدم یک لخته خون مشاهده کردم تو این چند روزه هم خیلی اسرتسی بودم و نگران
  متاهل هستم
  ممنون از راهنماییتون

 4. کوثر پاسخ

  سلام من ۱۱سالمه من یک روز از مدرسه امدم خوابگاه بعد دیدم یکم خون ریخته تو شلوارم اما نمیدونم از کجام ریخته،من کسی رو ندارم که ازش بپرسم همکلاسی هایم هم نمیدونن

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام، عزیزم پریود شدی، حتما مقاله پریودی سایت و سایر مقاله های قسمت قاعدگی سایت رو بخون

 5. Mm پاسخ

  سلام یه سوال داشتم، من ۱۸ سالمه ، پیش از عید چند روزی پریود بودم و همش لخته بود و خیلی کم ، اما چن روز بعد از تمام شدن دوباره پریود شدم و دوباره همش لخته های بزرگ و کوچیک بود و اصلا هم درد نداشتم در این دو دوره،، مشکل اینجاست که اینبار قاعدگی من تمومی نداره و الان ۱۳ روز شده ولی تموم نمیشه میخواستم بدونم علت چیه و باید چیکار کنم الانم به خاطر کرونا دکتر نمیرم و میترسم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Hadis پاسخ

   من ی بار اینطوری شدم ۱۴ روز خونریزی داشتم رفتم سونو کیست داشتم قرص ال دی بخوری خونریزیت قطع میشه

 6. ملیحه حسینی پاسخ

  سلام.من کلا سیکل نامرتب عادت رو از نوجوانی تا الان که ۳۰ سالمه داشتم.۵ساله ازدواج کردم وباردار نشدم.مدام دارم به مدت یک یا دوماه پریود میشم وبعد ازون ۲ماه پاکم و دوباره ۲ ماه پریود.الان یک ماهه خونریزی شدید دارم به طوریکه پدهای معمولی جواب نمیده. با لخته های بزرگ که درد دارن.زیر دلم تیر می کشه وکمر درد شدید دارم .دکتر میگه کیست.اندومتریو.وفیبروم .چند بار با آمبولانس رفتم اورژانس ولی با کم شدن خونریزی مرخص شدم .هیچ جواب قطعی بهم ندادن بارها تست سرطان دادم وهر بار منفی بوده.چه توصیه ای میکنید؟

 7. زینب هدایت پاسخ

  سلام.من۱۹سالمه و شوهر دارم
  در یک ماه دوبار قرص اورژانسی مصرف کردم و پریودیم ۳روز عقب افتاد و ی لخته خون همراه با سفیدی و رگ و ریشه رو نوارم دیدم
  این نشانه چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close