google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

تاخیر در پریودی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

تاخیر در پریودی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!
5 (100%) 2 vote[s]

تاخیر در پریودی می تواند یک سورپرایز باشد، مخصوصا اگر تمایلی به بارداری نداشته باشید.

آیا با تاخیر در پریودی فورا باید تست بارداری بدهید؟ خیر. باید چند روزی صبر کرد.

در واقع علاوه بر بارداری، دلایل بسیاری برای تاخیر در پریودی وجود دارد. تاخیر در پریودی ممکن است به خاطر دلایلی مثل سن، سلامتی، رژیم غذایی، استرس و حتی فعالیت های ورزشی باشد.

 

 

در این مقاله به یکی از دردسرساز ترین و پرمخاطب ترین مسئله زنان، با عنوان تاخیر در پریودی می پردازیم و سعی می کنیم تمامی نکات و سوالاتی را که به طور مکرر پرسیده می شود، پاسخ دهیم.

پریودم عقب افتاده!! آیا جای نگرانی دارد؟

مطالعات نشان داده است که تفاوت اندک در طول دوره قاعدگی، کاملا نرمال است. بر روی بیش از 100 خانم که سیکل قاعدگیشان در محدوده ای بین 35-21 روز بوده است، آزمایش انجام شده که 42% از آن ها سیکل قاعدگیشان حدود 7 روز جابجا شده است. 2-1 روز تاخیر در عادت ماهانه اصلا جای نگرانی ندارد.

تاخیر در پریودی برای نوجوانان زیر 16سال

چرا پریودم دیر شده است؟

این سوالیست که توسط خیلی از دختر های نوجوان پرسیده می شود. در واقع بسیاری از دختر های نوجوان زیر 20 سال برای اینکه پس از اولین قاعدگیشان که رخ داده است، پریود منظمی داشته باشند، چند سالی طول می کشد و اغلب در آن ها تاخیر در پریودی رخ می دهد و طبیعی است. بدن یک دختر، پس از بلوغ، از نظر جنسی، سالیانه به تکامل بیشتری می رسد و این احتمال وجود دارد که تخمک هر ماه از تخمدان ها آزاد نشود، در نتیجه قاعدگی ممکن است هر دو هفته به طور مکرر یا هر سه ماه اتفاق بیفتد.

نوسان در قاعدگی به مدت دو سال یا کمتر در دخترهای نوجوان، در سنین بلوغ رخ می دهد که با فعالیت های ورزشی نرمال، می تواند منظم تر شود.

شروع قاعدگی در سنین بلوغ، به سطح هورمون ها در بدن نوجوانان وابسته است و قاعدگی آن ها با تثبیت سطح هورمون ها، می تواند منظم شود. با این وجود بسیاری از خانم ها، همچنان ممکن است قاعدگی های نامنظمی را داشته باشند.

آیا با تاخیر در پریودی می بایست بلافاصله تست بارداری انجام دهیم؟

تاخیر در پریودی و تست بارداری

تاخیر در پریودی و تست بارداری

علاوه بر بارداری، دلایل بسیاری برای تاخیر در پریودی وجود دارد:

  • سبک زندگی
  • استرس
  • رژیم غذایی سخت
  • فعالیت های ورزشی سنگین
  • مصرف قرص های ضد بارداری
  • بیماری های مختلف
  • نرمال نبودن سطح هورمون ها
  • مشکلات دستگاه تناسلی
  • مشکلات غددی که سطح هورمون ها را تنظیم می کند
بیشتر بخوانید :   تاثیر استرس بر عقب افتادن قاعدگی، متخصصین مینت پاسخ می دهند.

و نهایتا در مرحله آخر، تاخیر در قاعدگی می تواند نشانه بارداری باشد.

تست های خانگی تشخیص بارداری نمی توانند بارداری را در مراحل اولیه تشخیص دهند، این تست ها، سطح هورمون حاملگی یا هورمون HCG را در ادرار اندازه گیری می کنند. بدن این هورمون را وقتیکه تخمک بارور شود و در رحم لانه گزینی کند، تولید می کند.

آیا قاعدگیتان 5 روز به تاخیر افتاده است؟

برای به دست آوردن یک نتیجه مطمئن، حتما تست انجام دهید. در بعضی موارد، با بالا رفتن سطح هورمون HCG جواب مثبت تست ممکن است زود تر مشخص شود. اما این مورد در هر خانم متفاوت است. با این حال با وجود تاخیر در پریودی، در بعضی از موارد ممکن است جواب تست بارداری منفی شود و بنابراین تاخیر در پریودی همیشه نشان دهنده بارداری نیست.

دلایل تاخیر در پریودی، چه مواردی می تواند باشد؟

اگر قاعدگیتان 3روز به تعویق افتاد، لزوما نشانه  بارداری نیست. دلایل تاخیر در قاعدگی، به سه گروه تقسیم می شود:

فیزیولوژیک:

استرس، تغییرات ناگهانی وزن، تغییرات آب و هوا و زمان منطقه ای، شیردهی (آمنوره دوران شیر دهی)

دلایل پزشکی:

بهم ریختگی سیکل قاعدگی با مصرف یا قطع مصرف بعضی داروها ایجاد می شود، مثل قرص های هورمونی ضد بارداری و ضد افسردگی ها

پاتولوژیک:

پاتولوژیک

پاتولوژیک

بهم ریختگی سیکل قاعدگی به علت بیماری هایی مثل بیماری تخمدان، بیماری های رحم یا مشکلات غدد درون ریز

تاثیر لاغری مفرط بر تاخیر در پریودی

لاغری مفرط، وزنی که 10 درصد کمتر از وزن نرمال است، عملکرد بسیاری از هورمون های بدن را بهم می ریزد و باعث قطع تخمک گذاری و قاعدگی می شود.

بانوانی که مشکلات غذا خوردن دارند، مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی، معمولا به علت تغییر در سطح هورمون هایشان، تاخیر در پریودی را تجربه می کنند.

تاثیر فعالیت بدنی و ورزش بر تاخیر در پریودی

انجام فعالیت هایی که نیازمند تلاش و تمرین زیاد است، یا با فاکتورهایی مثل چربی کم بدن، استرس و صرف انرژی زیاد همراه است، که ممکن است سیکل قاعدگی خانم ها را بهم بریزد.

نکته: یادتان باشد که اگر پریودی 10-7 روز، پس از آن تایمی که انتظار دارید رخ ندهد، می بایست به پزشک مراجعه کنید و تست انجام دهید.

حالا به سراغ سوالات مکرری که در مورد تاخیر در پریودی پرسیده می شود، می رویم:

بیشتر بخوانید :   سردرد پریودی؛ علائم و درمان

آیا امکان دارد، که پریودی اتفاق نیفتد و بارداری نیز رخ نداده باشد؟

بله، بارداری تنها دلیل تاخیر در قاعدگی نیست، سطح هورمونی نامتعادل مثل سندروم تخمدان های پلی کیستیک (PCOs) یا کیست های فولیکولی که باعث تاخیر در قاعدگی می شود و همچنین در اکثر افراد باعث قطع موقت پریودی به مدت یک الی چند سیکل پشت هم می شود.

استرس، قرص های جلوگیری از بارداری، فعالیت های بدنی شدید، سو تغذیه، شیر دهی، بیماری های مزمن، یک سری داروهای معین، همگی باعث اتفاق نیفتادن قاعدگی می شود.

چه مدت پس از بارداری، پریودی قطع می شود؟

اکثر خانم ها، حدودا دو هفته پس از بارداری، قاعدگیشان قطع می شود. به علت اینکه بارداری حدودا 14-12 روز قبل از شروع قاعدگی بعدیتان رخ می دهد، یعنی درست زمانیکه تخمک گذاری اتفاق می افتد. دو هفته پس از آن یعنی زمانیکه در روز 28 سیکل هستید و انتظار دارید قاعدگی سیکل جدید اتفاق بیفتد.

آیا امکان دارد 2ماه پریود نشوم و باردار نباشم؟

با توجه به دلیل آن، بله، می تواند اینطور باشد.

شرایطی مثل سندروم تخمدان پلی کیستیک، نقص تخمدان نارس، بیماری های مزمن یا سو تغذیه می تواند باعث پریود نشدن به مدت چند سیکل پشت سر هم شود.  قطع مصرف بعضی از انواع قرص های ضد بارداری نیز، می تواند باعث قطع قاعدگی شود. با این حال پیشنهاد ما این است که حتما در این شرایط تست های تشخیص بارداری را انجام دهید، اگر جواب تست منفی بود، برای پیدا کردن علت فقدان قاعدگی چند سیکل پشت هم، به پزشک مراجعه کنید.

چگونه در حداقل زمان ممکن بفهمم باردار هستم؟

استفاده از تست بارداری

استفاده از تست بارداری

اکثر پزشکان، پیشنهاد می کنند که تا روز اول قاعدگیتان صبر کنید و سپس تست بارداری انجام دهید. اگر تست بارداری را زود تر از موقع انجام دهید، ممکن است اشتباها پاسخ منفی بگیرید. با این حال بعضی از تست ها نسبت به بقیه بسیار حساس تر هستند و می تواند 12-7 روز پس از بارداری انجام شود. دقیق ترین روش برای تعیین بارداری، تست خون HCG است.

روش های خانگی جهت درمان تاخیر در پریودی چه چیزهایی هستند؟

درمان قاعدگی های نامنظم با توجه به دلیل آن هاست. اما درمان خانگی معین می تواند سیکلتان را منظم تر کند. از آنجایی که استرس، دلیل اصلی در قاعدگی نامنظم است، پس انجام ورزش هایی مثل یوگا، می تواند کمک کننده باشد.

داشتن یک وزن مناسب، ورزش منظم، مکمل های حاوی زنجبیل یا دارچین نیز در تنظیم سیکل کمک کننده هستند.

بیشتر بخوانید :   درد پریودی: چگونه از دردهای دوران قاعدگی خلاص شویم؟

آیا استرس باعث به تعویق انداختن قاعدگی می شود؟

حتما و 100 درصد.

استرس و نگرانی باعث عدم تعادل هورمون ها و در نتیجه باعث علائمی مثل اسهال، تنفس تند، درد شکمی و تاخیر در قاعدگی می شود.

استرس باعث متوقف کردن عملکرد هورمون های معینی که برای تنظیم سیکل قاعدگی حیاتی هستند، می شود. به همین دلیل است که پیدا کردن روش هایی جهت کنترل و مدیریت کردن استرس و منشا های آن، می تواند در تنظیم سیکل قاعدگی بسیار کمک کننده باشد.

تاخیر در قاعدگی تا چه مدت طبیعی است؟

سیکل های قاعدگی زمانی نرمال در نظر گرفته می شوند که به فاصلعه زمانی هر 35-21 روز اتفاق بیفتند. زمان سیکل قاعدگی می تواند متفاوت باشد اما اگر قاعدگیتان از زمان معینی که برای آن پیش بینی کردید، بیش از 5روز دیر تر اتفاق بیفتد، به آن تاخیر در قاعدگی گویند.

اگر 6 هفته یا بیشتر، پس از اولین روز آخرین قاعدگیتان، پریود نشدید به آن پریود از دست رفته می گویند.

علائم لانه گزینی رویان چیست؟

لانه گزینی فرایندی است که در آن، رویان (نتیجه لقاح تخمک و اسپرم) به دیواره رحم چسبیده و در آن جا لانه گزینی می کند. اینطور نیست که همیشه همراه علائم باشد، با این حال بعضی از بانوان دل دردهای خفیف، سردرد، تغییر خلق را حین زمان لانه گزینی تجربه می کنند. خونریزی لانه گزینی می تواند نزدیک به زمانیکه انتظار داشتید قاعدگی اتفاق بیفتد، ایجاد شود. اما معمولا سبک تر و فقط باعث ترشحات و لکه بینی به رنگ صورتی یا قهوه ای می شود.

چگونه بارداری در هفته اول را تشخیص دهیم؟

صبور نبودن در این زمینه کاملا طبیعی است، اکثر تست های بارداری نمی توانند بارداری هفته اول را تشخیص دهند. بعضی از تست های تشخیصی می توانند 5-4 روز پس از داشتن رابطه جنسی نا امن، استفاده شوند اما همیشه قابل اعتماد نیستند. اگر یک هفته پس از رابطه جنسی، جواب تست منفی شود، درصورتیکه پریودیتان عقب بیفتد، باید تست را تکرار کنید.

چند روز پس از عقب افتادن پریودی، تست بارداری می تواند مثبت شود؟

وقتی قاعدگی به تعویق می افتد، اکثر تست های تشخیص بارداری دقیق هستند اما در بعضی از بانوان سطح هورمون HCG پایین تر از مقدار ممکن است و به وسیله تست های تشخیصی، قابل شناسایی نیست. در این شرایط 10-5 روز پس از به تعویق افتادن قاعدگی میبایست تست تشخیص بارداری مجددا انجام شود که نتیجه دقیق تری دارد. تست خون، دقیق ترین روش برای تعیین سطح هورمون HCG است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *