google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک : علائم هشدار دهنده، عوامل تهدید کننده و درمان های موثر

سندروم تخمدان پلی کیستیک : علائم هشدار دهنده، عوامل تهدید کننده و درمان های موثر
5 (100%) 2 vote[s]

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ چه کسانی در معرض ابتلا به آن هستند؟ پاسخ تمامی سوالات خود را با مطالعه ی مقاله آماده شده توسط متخصصین مینت، بیابید.

عوامل تهدید کننده ی سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخندان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که به علت اختلال در سیستم درون ریز، سطح هورنون های جنسی و متابولیسم بدن به وجود می آید. در نتیجه، تخمک درون تخمدان بالغ نمی شود و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و باعث ایجاد کیست ها یی در تخمدان می شوند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک بر روی سیستم سلامتی، ظاهر بانوان و قدرت باروری آن ها بسیار تاثیر گذار است.

 

 

۵٪ – ۱۰٪ از تمامی بانوان جهان در سنین ۱۵ تا ۴۴ سال این وضعیت را دارند، اما این بیماری در اکثر مواقع هنگام مراجعه آن ها به پزشک جهت درمان ناباروری، تشخیص داده می شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک قابل درمان است، اگرچه مقداری زمان بر است. خطر ابتلا به این بیماری در صورت وجود عامل ارثی و همچنین وزن بیش از حد، بسیار بالا تر است.

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

علائم PCOS

علائم PCOS

این اختلال به علت نوسان در سطح هورمون ها بوجود می آید به عنوان مثال، افزایش تولید هورمون های مردانه (آندروژن ها).

علائم و نشانه های PCOS شامل موارد زیر است:

  • سیکل های قاعدگی نامنظم
  • پریود نشدن به مدت ۲ هفته تا ۲-۳ ماه
  • افزایش وزن بدن و همچنین افزایش اشتها
  • افزایش تولید سبوم و چربی پوست (داشتن پوست چرب ) و آکنه های التهابی
  • شکستگی موها، موخوره و ریزش مو
  • رشد مو های زائد روی سینه ها، شکم، کمر، لگن و ران ها، چانه و همچنین پشت لب ها

داشتن این علائم لزوما باعث بیماری نمی شوند اما در صورت داشتن آنها حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 چرا داشتن تخمدان پلی کیستیک باعث قاعدگی های نامنظم می شود؟

سیکل نامنظم و PCOS

سیکل نامنظم و PCOS

قاعدگی منظم و تخمک گذاری از نشانه های یک سیکل قاعدگی کامل هستند و عملکرد مناسب تخمدان ها را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید :   ترشحات چسبناک واژن چه چیزی در مورد سلامتی شما می گویند؟

در صورت داشتن سندروم تخمدان پلی کیستیک، سطح هورمون های مردانه ( آندروزن ها ) افزایش پیدا می کند که بر فرآیند تخمک گذاری تاثیر منفی می گذارد و لایه بیرونی تخمدان ها ضخیم می شود و فولیکول بالغ نمی تواند برای آزاد شدن تخمک آن را از بین ببرد، در نتیجه تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و تخمک از تخمدان آزاد نمی شود در نتیجه فولیکول به صورت کیست در تخمدان می ماند.

به همین دلیل بدن دچار فقدان استروژن و پروژسترون تولید شده توسط تخمدان ها می شود، که وجود آن ها برای داشتن یک چرخه کامل قاعدگی، ضروری است.

به دنبال این شرایط اندومتریوم به آرامی رشد می کند و باعث تعویق قاعدگی می شود و فواصل بین سیکل ها ممکن است بیشتر از ۹۰ روز شوند.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک: داشتن وزن ایده آل ضروری است!

در اکثر موارد، افرادی که در آن ها این بیماری تشخیص داده شده است، با کاهش پاسخ به هورمون انسولین مواجه هستند که این هورمون در تنظیم قند خون بدن نقش اصلی را دارد و در نتیجه  خود را به صورت افزایش اشتها نشان می دهد.

سطح بالای انسولین، تولید هورمونهای جنسی مردانه را تحریک می کند که باعث پلی کیستیک در تخمدان ها می شود.

داشتن یک رژیم متعادل و فعالیت فیزیکی کافی بسیار مهم است؛ در غیر این صورت، درمان تخمدان پلی کیستیک می تواند بسیار پیچیده باشد. البته تغذیه مناسب و متعادل از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای مثال، می توانید روزانه و به طور مرتب، حداقل 45 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید، از جمله تمرین هایی که باعث سوختن کالری می شود.

بیشتر بخوانید :   اولین تجربه ی تست پاپ اسمیر : همراه مینت باشید

فعالیت بدنی مطلوب و  داشتن وزن ایده آل موجب تولید طبیعی (نه ترشح بیش از حد) آندروژن ها ( هورمون های جنسی مردانه) می شود و سلول های بدن قادر به جذب بهتر انسولین می شوند. در نتیجه، به تدریج پاسخ سلول ها به مقادیر طبیعی انسولین به حالت طبیعی بر میگردد، سطح قند خون و اشتها کاهش می یابد.

نکته دیگر این است که، کاهش وزن باعث نرمال شدن متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها میشود و کنترل کمیت و کیفیت مواد غذایی مصرف شده آسان تر می شود.

سوالات رایج در رابطه با سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

تست تشخیص PCOS

تست تشخیص PCOS

تست تشخیصی سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

آزمایش مشخصی برای تشخیص سندروم تخمدان پلی کیست وجود ندارد. پزشک یک معاینه فیزیکی را برای تشخیص داشتن علائم غیر عادی سندروم تخمدان پلی کیستیک انجام می دهد و همچنین توسط پزشک یک سونوگرافی برای بررسی تخمدان ها، رحم و آزمایش خون برای تعیین سطح هورمون انجام می شود.

اگر برایتان این بیماری تشخیص داده شد، پزشک آزمایش های دیگر را برای بررسی سطح کلسترول و قند خون، تجویز می کند.

آیا می توانیم از شرتخمدان پلی کیستیک خلاص شویم؟

متاسفانه هنوز برای PCOS درمان قطعی وجود ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک را نمی توان مدیریت کرد! درمان تخمدان پلی کیستیک بستگی به این قضیه دارد که ایا قصد بارداری دارید یا خیر! درمان های جایگزین شامل سبک زندگی سالم، کاهش وزن و هورمون های جلوگیری از بارداری است. همچنین پزشک می تواند درمان های مختلفی را برای مدیریت عوارض ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک مانند رشد بیش از حد مو و مقاومت به انسولین را تجویز کند.

بیشتر بخوانید :   همه چیز درباره رفع موهای زائد زنان

دلیل اصلی ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

علت دقیق این بیماری مشخص نیست. با این حال، تحقیقات نشان داده است که عوامل ارثی نقش پررنگ تری در ابتلا به PCOS می تواند داشته باشند، هرچند که ژن خاصی وجود ندارد که باعث سندروم تخمدان پلی کیستیک شود. PCOS باعث اختلالات هورمونی مانند سطح بالایی از آندروژنها و هورمونهای مردانه می شود. این عدم تعادل هورمونی باعث ایجاد علائم دیگری در بسیاری از قسمت های بدن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *