علت عقب افتادن پریود

علت عقب افتادن پریود چیست؟

پریود شدن یکی از علائم طبیعی و سلامت بدن خانم‌هاست. اما علت عقب افتادن پریود منحصرا به بارداری ارتباطی ندارد و خیلی از عوامل محیطی و درونی دیگری بر روی تاخیر آن تاثیر خواهد گذاشت. این عوامل صرفا مربوط به بیماری‌های رحم و تخمدان نیست و عامل ساده اما مخربی مانند استرس نیز می‌تواند بر روی عقب افتادن پریود شما تاثیر بگذارد. اگر می‌خواهید که عوامل مهم نا منظم و تاخیر پریود را بدانید با ما همراه باشید. در ادامه عوامل موثر و یا حتی مخرب این امر را به شما توضیح خواهیم داد.

علت عقب افتادن پریود

همانطور که گفتیم تمام علت عقب افتادن پریود مربوط به بارداری و بیماری‌های خطرناک نیست. عوامل ساده‌ای مانند اضطراب و هیجان و… می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی زمان پریود شما بگذارد. اما مهم تر از ان بهتر است بگوییم که بدن شما ربات هوشمند نیست که هر چیزی را سر موقع‌اش انجام دهد. بازه زمانی پریود می‌تواند از 20 تا 29 روز متغیر باشد و اگر تاریخ عدت ماهیانه‌ شما بیشتر از این بازه زمانی بود در این زمان است که باید کمی هوشیار یا نگران باشید.

بارداری

می توان گفت اولین دلیلی که پس از عقب افتادن پریود به ذهن بانوان خطور می کند، بارداری است و همچین می توان گفت عقب افتادن پریود از علائم اصلی بارداری به شمار می رود. اما چطور می توان تشخیص داد باردار هستید؟ در این مواقع بهتر است از بی بی چک استفاده کنید، اما این نکته مهم است که از بی بی چک باید حداقل 10 الی 12 روز بعد از رابطه استفاده کنید و الا پاسخ دقیقی را به شما نشان نخواهد داد.

اما چگونه می توان حتی بلافاصله بعد از رابطه، احتمال بارداری را تخمین زد؟

در پاسخ به این سوال باید باید گفت بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد و همچین علائم خاصی نیز دارد که کم کم ظهور پیدا می کنند. چنانچه بتوانید این علائم و عوامل را باهم بررسی کنید، با درصد خوبی، می توانید احتمال بارداریتان را تشخیص دهید. این عوامل عبارتند از:

اپلیکیشن مینت

  • نظم سیکل قاعدگی
  • زمان رابطه با توجه به سیکل و تخمک گذاری
  • تعداد رابطه
  • سابقه استفاده از روش های جلوگیری از بارداری
  • سابقه پزشکی
  • سن
  • میزان لاغری و چاقی

پس از اینکه این عوامل را بیان کردیم، بسیاری از کاربران این سوال را داشتند حالا چگونه احتمال بارداری را تخمین بزنیم؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، تست بارداری آنلاین را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم. در این بخش شرایط رابطه شما شبیه سازی شده و با توجه به عوامل بالا و علائمی که دارید، احتمال رابطه تخمین زده می شود. چنانچه بالا تر از 65 درصد احتمال بارداری داشتید، حتما چند روز بعد از بی بی چک استفاده کنید. اپلیکیشن مینت را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس به قسمت دکتر مینت مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
نمونه ای از پاسخ های تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ های تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

استرس، رایج‌ترین علت عقب افتادن پریود

باتوجه به اینکه مشغله زنذگی و کاری خانم‌ها نسبت به دهه‌های گذشته بیشتر شده است. عقب افتادن عادت ماهیانه امری بسیار عادی است. فشار کاری، استرس‌های محیطی، هیجان زندگی شهر نشینی و دیگر مشغله‌های فکری بانوان باعث اختلال در عمکرد مغز می‌شود. در واقع استرس و هیجان بر روی غده هیپوفیز، که بر روی هورمون‌های تخمدان تاثیرگذار است، به طور قابل توجهی تاثیر میگذ‌ارد و باعث جلو یا عقب افتادن پریود می‌شود. پس اگر در شرایط روحی و روانی خاص و استرس آوری قرار گرفته‌اید، از تاخیر پریودتان نگران نباشید با قرار گرفتن در آرامش این تاریخ تنظیم خواهد شد.

عوامل محیطی مثل تغییر فصل

تغییر فصل یا تغییر شرایط جغرافیایی شاید به نظر شما اتفاق مهمی نباشد اما نظر بدن‌تان متفاوت تر خواهد بود. فصل یا تغییرات آب و هوایی و جغرافیایی تاثیر مستقیمی بر رحم و عملکرد تن خواهد گذاشت. بسیاری از پزشکان و پژوهشگران تایید کرده‌اند که میزان نور افتاب می‌تواند بر روی پریود شما تاثیر بگذارد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته شما در فصول گرم دیرتر از فصول سرد پریود می‌شوید. پس اگر تابستان هست و هنوز پریود نشدید، نگران نشوید شاید یکی از علل تاخیر در قاعدی شما همین فصل گرم و سوزان باشد.

بیماری‌های زنانه و علت عقب افتادن پریود

پریود شدن یکی از مهم‌ترین علائم سلامت بدن و رحم شما است. پس همیشه تاخیر در پریود آنقدرها هم ساده نیست و می‌تواند نشان دهنده بیماری‌ها و عوارض جدی در بدن شما باشد. استفاده از برخی از قرص‌ها تغییر شرایط هورمونی بدن و بیماری‌های جدی رحم و حتی بیماری‌هایی که فکرش را نمی‌کنید می‌تواند مستقیما بر روی قاعدگی شما تاثیر بگذارد. اگر به دنبال علت عقب افتادن پریود خود هستید نگاهی به ادامه مقاله بیاندازید. شاید یکی از عوامل زیر باعث تاخیر در قاعدگی شما شده باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

در برخی از دوران چرخه‌ی قاعدگی، تخمدان های هرکدام تقریبا 5 فولیکول تشکیل می‌دهند و این فولیکول‌ها را جهت تبدیل به تخمک، آزاد سازی می‌کنند. که در نهایت منجر به زخیم شدن دیواره رحم شده و بعد از ریزش آن، پریود رخ می‌دهد. در سندرم تخمدان پلی کیستیک، تخمدان‌ها فولیکول‌های اضافی تولید می‌کنند که در نهایت منجر به طولانی تر شدن روند تخمک گذاری و تاخیر در پریود می‌شود.

اگر بغیر از عقب افتادن پریود علائمی همچون، افزایش وزن، ضخیم شدن موهای بدن به خصوص صورت و سینه را دارید بهتر است که به پزشک زنان مراجعه کنید. البته این علائم دلیلی قطعی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک نیست اما می‌تواند یکی از علت عقب افتادن پریود همین عارضه باشد.

دیابت و اختلال در تیروئید

بیماری‌هایی مثل دیابت و تیروئید بر روی هورمون‌های زنانه شما تاثیر مستقیمی می‌گذارند. بنابراین یکی از علت‌های تاخیر در پریود می‌تواند بروز بیماری‌های قندی یا اختلال در تیروئید شما باشد. پس بهتر است که برای تشخیص علت عقب افتادن پریود خود حتما به پزشک زنان مراجعه کنید.

استفاده از قرص‌های کنترل بارداری

یکی از شایع‌ترین عوارض قرص‌های اورژانسی و ال دی تاخیر در پریود خانم‌ها است. بنابراین اگر تازگی از این قرص‌ها استفاده کردید و در پریودتان هم تاخیر ایجاد شده است نگران نباشید احتمالا از عوارض قرص‌های ضدبارداری است که استفاده کرده‌اید.

تومور هیپوفیز

این مشکل به قدری نادر است که مردد بودیم در این مقاله به آن اشاره کنیم یا نه! به هرحال یکی دیگر از بیماری‌هایی که باعث تاخیر در قاعدگی می‌شود تومور غده هیپوفیز است. گاهی اوقات هیپوفیر مقدار زیادی از پرولاکتین را ترشح می‌کند،  این هورمون نشانگر تولید شیر مادر است که می‌تواند علت عقب افتادن پریود هم شود. اما این هورمون زمانی نشانگر تومور هیپوفیز می‌شود که زنان نوزادی را شیر نمی‌دهند. از علائم دیگر تومور هیپوفیز سردرد، ترشحات سینه و تاری بینایی و تاخیر در قاعدگی است که توصیه می‌شود در بروز چنین علائمی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *