هیستروکتومی

هیستروکتومی و هر آنچیزی که باید در مورد آن بدانید

هیستروکتومی عمل جراحی است که برای برداشتن رحم انجام می شود. رحم عضوی از بدن است که در زمان بارداری جنین در آنجا رشد می کند. در این جراحی معمولاً تمام رحم برداشته می شود. ممکن است پزشک لوله های فالوپ و تخمدان ها را هم بردارد. پس از هیستروکتومی دیگر قاعدگی ماهیانه نخواهید داشت و نمی توانید باردار شوید.

در عمل هیستروکتومی چه چیزی رخ می دهد؟

هیستروکتومی عمل جراحی برداشتن رحم است. معمولاً تمام رحم برداشته می شود. همچنین امکان دارد پزشک لوله های فالوپ و تخمدان ها را بردارد.

برای بررسی گزینه هایی که پیش رو دارید، پیش از عمل جراحی با پزشک خود مشورت کنید. برای مثال اگر هر دو تخمدان ها برداشته شوند، علائم یائسگی را خواهید داشت. درمورد خطرات و مزایای برداشتن رحم با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ممکن است بتوانید جایگزینی برای هیستروکتومی پیدا کنید: برای مثال دارو یا دیگر انواع درمان.

عمل هیستروکتومی

عمل هیستروکتومی

چرا به هیستروکتومی نیاز دارم؟

در شرایط زیر ممکن است به این عمل جراحی نیاز داشته باشید:

 

اپلیکیشن مینت

 • فیبروم رحم

فیبروم رحم توده های غیر سرطانی هستند که در دیواره رحم قرار دارند. در برخی زنان این توده ها سبب درد و خون ریزی شدید می شوند.

 • خونریزی واژینال سنگین یا غیرطبیعی

تغییر میزان هورمون ها، عفونت، سرطان یا فیبروم ها می توانند سبب خون ریزی سنگین و طولانی مدت شوند.

 • افتادگی رحم

این وضعیت زمانی است که رحم از جای خود پایین تر رفته و به سمت واژن می آید. این مشکل در زنانی که چندین زایمان طبیعی داشته اند رایج تر است اما ممکن است پس از یائسگی یا در اثر چاقی مفرط هم رخ دهد. افتادگی رحم می تواند به مشکلات روده و رحم و فشار لگن منجر شود.

 • اندومتریوزیس

اندومتریوزیس زمانی رخ می دهد که بافتی که معمولاً در رحم کشیده می شود، بیرون از آن و روی تخمدان ها رشد می کند. این وضعیت ممکن است به درد شدید و خون ریزی بین دو قاعدگی منجر شود.

 • آندومیوزیس

در این شرایط بافتی که در رحم کشیده می شود، داخل دیواره های رحم رشد می کند. در شرایط آدنومیوزیس دیواره های رحم نازک شده و سبب درد شدید و خون ریزی سنگین می شود.

 • سرطان (یا دوره پیش سرطان) رحم، تخمدان، دهانه رحم یا اندومتریوم (دیواره رحم)

اگر در یکی از این نقاط سرطان دارید، هیستروکتومی می تواند بهترین انتخاب برایتان باشد. دیگر راه های درمانی ممکن است شامل شیمی درمانی و رادیوتراپی باشد. پزشک درمورد نوع سرطان و درجه پیشرفت آن با شما صحبت می کند.

به یاد داشته باشید که بدون هیستروکتومی هم راه های جایگزینی برای درمان مشکلات سلامتی وجود دارند. هیستروکتومی یک جراحی سنگین است. با پزشک خود درمورد تمام راه های درمان مشورت کنید.

جایگزین های هیستروکتومی چه درمان هایی هستند؟

جایگزین ها

جایگزین ها

هیستروکتومی یک جراحی سنگین است و ممکن است در شرایطی مانند خون ریزی طولانی مدت یا انواع خاصی از سرطان ضروری باشد. اما گاهی اوقات می توانید ابتدا دیگر روش های درمانی را امتحان کنید. این روش ها عبارتند از:

 • انتظار آگاهانه

اگر فیبروم رحم داشته باشید پزشک ممکن است است بخواهد جراحی را به تعویق بیاندازد چرا که فیبروم ها معمولاً پس از یائسگی خودشان از بین می روند.

 • ورزش

برای افتادگی رحم، می توانید از ورزش های گکل استفاده کنید. ورزش های کگل به تقویت عضلاتی که رحم را در جای خود نگه می دارند کمک می کنند.

 • دارو

پزشک ممکن است برای درمان اندومتریوزیس برایتان دارو تجویز کند. مسکن های بدون نسخه ای که در زمان قاعدگی مصرف می شوند می توانند به کنترل درد و خون ریزی کمک کنند. روش های هورمونی پیشگیری از بارداری مانند قرص ضد بارداری، آمپول یا حلقه واژینال یا دستگاه IUD می توانند به کنترل خون ریزی نامنظم یا سنگین یا قاعدگی های طولانی مدت کمک کنند.

 • رحم بند واژینال (برای افتادگی رحم)

رحم بند یک وسیله گرد و پلاستیکی و شبیه دیافراگم ضد بارداری است. این رحم بند داخل واژن قرار می گیرد تا رحم را در جای خود نگه دارد. افتادگی رحم زمانی رخ می دهد که رحم پس از زایمان یا جراحی لگن از جای خود تکان می خورد.

 • جراحی

شما و پزشکتان ممکن است جراحی را انتخاب کنید که نسبت به هیستروکتومی برش های کمتری داشته باشد. برش های کوچک تر می توانند به شما کمک کنند سریع تر درمان شوید و جراحت کمتری داشته باشید. بسته به علائم بیماری این گزینه ها عبارتند از:

 • جراحی برای درمان اندومتریوزیس

در جراحی لاپراسکوپی از یک لوله نازک و لامپ دار و یک دوربین کوچک استفاده می شود. پزشک از طریق برش های بسیار کوچک، دوربین و ابزار جراحی را داخل لگن قرار می دهد. این جراحی می تواند بدون آسیب رساندن به دیگر اعضای سالم مانند تخمدان ها، بافت زخمی یا غده ها را بردارد. پس از این جراحی باز هم احتمال باردار شدنتان وجود دارد.

 • جراحی برای کنترل و توقف خون ریزی دراز مدت واژینال

 • دیلیشن و کورتاژ (D&C)

دیواره رحم که هر ماهه پیش از قاعدگی در رحم به وجود می آید را بر می دارد. معمولاً همزمان عمل هیستروکتومی هم انجام می شود. پزشک هیستروسکوپ را داخل رحم می برد تا داخل حفره رحم را ببیند. همچنین D&C توده های غیر سرطانی یا پلیپ را از رحم بر می دارد. پس از D&C، در قاعدگی بعدی یک لایه جدید در رحم تشکیل می شود. پس از این جراحی باز هم احتمال باردار شدنتان وجود دارد.

 

 

 • برش اندومتریال

به صورت دائمی دیواره رحم را از بین می برد. بسته به اندازه و موقعیت رحم، پزشک ممکن است از ابزارهایی استفاده کند که از فریز، حرارت یا انرژی مایکروویو برای از بین بردن دیواره استفاده می کنند. اگر قصد دارید باردار شوید یا یائسه شده اید، نباید این جراحی را انجام بدهید.

 • جراحی برای برداشتن فیبروم رحم بدون برداشتن رحم

این عمل میومکتومی نامیده می شود. بسته به محل قرار گیری فیبروم، میومکتومی می تواند از طریق ناحیه لگنی یا واژن و دهانه رحم انجام شود. پس از این جراحی ممکن است بتوانید باردار شوید. اگر پزشکتان این جراحی را توصیه کند از او بپرسید آیا از مورسلیتور استفاده خواهد کرد. سازمان غذا و داروی آمریکا درمورد استفاده از مورسلیتور به بسیاری از زنان هشدار داده است.

 • درمان هایی برای از بین بردن فیبروم بدون جراحی

این درمان ها عبارتند از انسداد رگ های رحم (UAE) و سونوگرافی های تشدید مغناطیس. در UAE تکه های پلاستیکی و ژله ای کوچک داخل رگ هایی قرار می گیرد که خون را به فیبروم می رساند. هنگامی که جریان خون مسدود شود، فیبروم ضعیف شده و می افتد. سونوگرافی تشدید مغناطیس امواج فراصوتی را به فیبروم ها می فرستد و آن ها را داغ و خشک می کند. پس از UAE یا سونوگرافی تشدید مغناطیسی نمی توانید باردار شوید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close