هوازی لاغری

لاغری به کمک تمرینات هوازی و تمامی نکات آن

یکی از بهترین و موثرترین راه‌ها برای چربی سوزی و کاهش وزن، تمرینات هوازی هستند. تمرینات هوازی نه تنها راهی جهت دست یابی به لاغری هستند بلکه با انجام این تمرینات می‌توانید به سلامتی بدن نیز کمک کنید. این تمرینات برای مبارزه با بیماری‌های قلبی و عروقی، روش‌هایی بسیار مناسب به شمار می‌روند.

از جمله تمرینات هوازی برای لاغری می‌توان به پیاده روی، پیاده روی سریع، دویدن، دچرخه سواری و.. اشاره کرد. اما برای تاثیر بیشتر این تمرینات بر لاغری، بایداین تمرینات به شیوه صحیحی انجام گیرند. بنابراین لازم است نکاتی را در زمینه چگونگی انجام این تمرینات در نظر بگیریم تا اثربخشی آن‌ها بیشتر شود.

نکات لازم در مورد چگونگی انجام تمرینات هوازی برای لاغری

قبل از انجام تمرینات هوازی، بدن را گرم کنید.

بسیاری از افراد به موضوع گرم کردن بدن قبل از انجام تمرینات هوازی توجه ندارند در حالی که گرم کردن بدن باعث می‌شود تا گردش خون در بدن بهتر و بیشتر انجام بگبرد. گرم کردن هم‌چنین موجب می‌شود عضلات قلب برای انجام فعالیت سنگین، آماده شود.

از طرفی گرم کردن با افزایش دمای بدن موجب می‌شود تا اکسیژن لازم و کافی بدن برای انجام تمرینات موثر، فراهم گردد.

اپلیکیشن مینت

بنابراین لازم است حتما حداقل 5 دقیقه قبل از انجام تمرینات هوازی، بدن خود را گرم کنید.

از حرکات کششی غافل نشوید

انجام حرکات کششی

انجام حرکات کششی

انجام حرکات و تمرینات هوازی موجب می‌شوند فعالیت عضلات، زیاد شود و به همین ترتیب هم موجبات لاغری افراد را فراهم می‌نمایند. این تمرینات بدن را وادار می‌کنند تا مقدار زیادی کالری بسوزاند بنابراین در اجرای این تمرینات لازم است بدن را خوب بکشید تا کشش عضلات نیز اتفاق بیفتد. هم‌چنین می‌توانید قبل از تمرین بدن را خوب بکشید تا عضلات آن، منعطف گردند و حرکات بهتری را از این عضلات شاهد باشید.

از طرف دیگر حرکات کششی به بدن کمک می‌کند تا برای فعالیت آماده شود بنابراین خطرات و آسیب‌های ورزشی کاهش می‌یابد.

لازم است بعد از تمرین نیز چند حرکت کششی انجام دهید تا از میزان اسید لاکتیک‌های جمع آوری شده در بدن، کاسته شود چرا که تجمع این اسیدها باعث می‌شود بعضی از گرفتگی‌ها برای عضلات اتفاق بیفتد و موجب دردناک شدن عضلات شود.

قبل از انجام تمرینات هوازی، غذایی سبک بخورید.

چنانچه انجام تمرینات هوازی با معده خالی، اتفاق بیفتد شما در حین تمرین، احساس کمبود انرژی می‌کنید. بنابراین به درستی نمی‌توانید بدن را به سمت هدف مورد نظر برای لاغری، سوق دهید. بنابراین قبل از انجام این تمرینات باید چیزی بخورید. در این زمینه چیزی کوچک و کم کالری مانند موز، انتخاب مناسبی است. هم‌چنین نوشیدن آب، قبل از انجام تمرینات هوازی نیز توصیه می‌شود.

در حین تمرینات هوازی برای لاغری، آب بنوشید.

تمرینات شدید هوازی موجب می‌شوند بدن به شدت عرق کند و مقادیر زیادی آب از دست بدهد. بنابراین لازم است این میزان آب از دست رفته بدن، جبران شود. بدین منظور باید آب بیشتری بنوشید.

اگر آب به میزان کافی مصرف نشود موجب دهیدراته شدن بدن می‌شود و این عامل موجب افزایش فشار خون، می‌شود. همین عامل باعث می‌شود تا کاهش وزن قابل توجهی را نیز تجربه نکنید. بنابراین لازم است قبل از شروع تمرین و در حین انجام تمرینات، آب بنوشید.

از کفش مناسب استفاده کنید.

تمرینات هوازی به هر شکلی که باشند لازم است به لباس و کفش مناسب برای انجام آن‌ها اندیشیده شود. پوشیدن کفش مناسب در حین انجام تمرینات، ریسک آسیب دیدن بدن را کم می‌کند. از طرف دیگر، آسیب ناشی از انتخاب کفش نامناسب می‌تواند دستیابی شما به هدف لاغری را با چالش مواجه کند.

در انجام تمرینات هوازی، به شدت انجام تمرین، توجه کنید.

بسیاری از افراد مایل هستند تا از طریق تمرینات هوازی از قبیل دویدن به هدف لاغزی مورد نظرشان دست یابند. اگر می‌خواهید برای لاغری دویدن را انتخاب کنید لازم است این کار را به شدت انجام دهید یعنی باید به شدت بدوید.

شدت در دویدن باعث می‌شود به کاهش وزن مورد نظر دست یابید. بنابراین به جای اینکه مسافتی طولانی را انتخاب کنید که باید به صورت یکنواخت در طول آن بدوید مسافتی کوتاه را انتخاب کنید و با شدت در طول آن بدوید تا بدین وسیله بتوانید چربی بیشتری را بسوزانید.

در انتخاب تمرینات هوازی، متنوع باشید.

تمرینات هوازی چنانچه به صورت یکنواخت و تکراری انجام بگیرند موجب خستگی و دلزدگی شما از انجام این تمرینات خواهند شد و موجب می‌شوند تا شما به هدف لاغری دست نیابید. چراکه انجام تمرینات مشابه هر روزه، باعث می‌شود بدن به آن‌ها عادت کند و نتیجه بخش نباشد. هم‌چنین باعث می‌شود عضلات بدن در بخش‌هایی با رشد بیشتری مواجه شود و در بخش دیگر شاهد رشد کم‌تری باشیم. بنابراین به ایجاد ناهماهنگی و عدم تناسب در بدن دست می‌یابیم.

بعد از انجام تمرینات هوازی، بدن را سرد کنید.

بعضی از افراد پس از انجام تمرینات هوازی بلافاصله باشگاه را ترک می‌کنند و یا زیر دوش می‌روند. این در حالی است که لازم است پس از انجام تمرینات هوازی، به بدن فرصت خنک شدن داده شود. سرد کردن بدن پس از انجام تمرین درست به اندازه گرم کردن بدن قبل از انجام تمرین ضرورت دارد.

بعد از انجام تمرینات هوازی، ضربان قلب تندتر از حد معمول می‌شود و دمای بدن نیز افزایش می‌یابد و رگ‌ها در حال انبساط هستند بنابراین سرد کردن بدن، تعادل را به بدن بازمی‌گرداند.

اگر فرایند گرم کردن و سرد کردن بدن به درستی اتفاق بیفتد هنگام انجام تمرینات نیز کالری بیشتری سوزانده خواهد شد. بنابراین لازم است قبل از ترک باشگاه و دست کشیدن از تمرین دقایقی روی زمین دراز بکشید و با تنفس عمیق سعی کنید بدن را سرد نمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *