رژیم لاغری بانوان

برنامه لاغری بانوان چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از شروع صحبت درباره‌ی موضوع ویژگی های برنامه لاغری بانوان ، اولین مبحثی که باید درباره‌ی آن صحبت کرد، آن است که آیا یک برنامه‌ با ویژگی‌ها و شاخص‌های یکسان برای همه‌ی افراد وجود دارد؟

چندین سال قبل اکثر افراد تصور می‌کردند که یک نسخه‌ی آماده برای تک تک آدم‌ها جواب می‌دهد، به تدریج با شکست این فرضیه، این سوال مطرح شد که اگر ما نمی‌توانیم برای همه یک راه حل یکسان ارائه دهیم، پس بهترین گزینه‌ در این زمینه چیست؟

امروزه تقریبا عموم افراد معتقدند که هرشخصی منحصربه فرد است و با توجه به خصوصیات خودش باید در ابعاد مختلف برنامه دریافت کند و پیش برود، اما نکته‌ای که وجود دارد آن است که همه‌ی ما انسان هستیم و ماهیت انسان بودن باعث ایجاد یک وحدت کلی در بین ما شده است و درعین حال که بایکدیگر تفاوت و تمایز داریم، دارای صفات یکسان نیز هستیم. بنابراین اگر بخواهیم به طور مشخص در زمینه لاغری صحبت کنیم باتوجه به آن‌چه گفته شد، بهترین برنامه ضمن آن که ویژگی‌های منحصربه فرد هر شخص را درنظر می‌گیرد، دارای آیتم‌های یکسان با مابقی برنامه‌ها نیز هست.

تعیین هدف برنامه لاغری بانوان

از اصول اولیه‌ی طراحی هر برنامه‌ای هدف گذاری است. هدف مسیر شما را مشخص می‌کند و مثل نوری می‌ماند که از تاریکی مطلق اطراف نجاتتان می‌دهد. بدون هدف شما در بهترین و گران‌ترین برنامه‌ها گیج خواهید بود و قطعا برنامه‌ی مناسب شما هم طراحی نخواهد شد.

اپلیکیشن مینت

تعیین هدف در برنامه لاغری بانوان

تعیین هدف در برنامه لاغری بانوان

بنابراین در درجه‌ی اول هدف خودتان را مشخص کنید. شما چرا می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید؟ این کاهش وزن تا چه حدی باید باشد؟

تا چه بازه زمانی قصد رسیدن به آن را دارید؟

غیر از روشن‌سازی و شفاف کردن روند مدنظر، هدف‌گذاری به شما انگیزه هم می‌دهد. به صورت ناخودآگاه شما در ذهنتان این هدف را تکرار می‌کنید و با این تکرار مدام به خود انگیزه‌ای بابت ادامه‌ی مسیر می‌دهید.

تعیین محیط و عوامل آسیب‌زا

آیا این اولین‌بار است که برنامه‌ریزی می‌کنید؟

تابه حال پیش آمده که برنامه‌ای را طراحی کنید ولی نتوانید، آن را اجرا کنید؟

در ابتدا در ذهنتان مرور کنید که چه عواملی برای شما آسیب‌زا به حساب می‌آیند! وقتی هدفی مثل لاغری را درنظر می‌گیرید، بیش از همه چه مسئله‌ای باعث می‌شود، آن را دنبال نکنید! یا به طور واضح‌تر در چه مواقعی از برنامه خود خارج می‌شوید.

گاهی ما هدف‌های روشنی را درنظر می‌گیریم و برنامه‌های شفاف و متناسبی هم طراحی می‌کنیم، اما به صورت مداوم در آن‌ها شکست می‌خوریم. دلیل این تکرار در ما چه چیزی می‌تواند باشد؟

درحقیقت برنامه ما بخش‌های آسیب‌زای مارا پوشش نداده است. قبل از تکمیل هربرنامه‌ای باید درنظر بگیرید که نقاط آسیب‌زای شما چیست و بهترین برنامه برای شما براساس این باگ‌ها باید طراحی شود. اگر شما در هنگام عصبی شدن، بیشتر می‌خورید، اگر در دوره‌ی قاعدگی تمایل شدید به شیرین‌جات دارید، اگر قندخون شما پایین است و به طور مداوم هوس اقلام شیرین را می‌کنید، اگر غذاخوردن برای شما تبدیل به یک تفریح شده است و یا اگر احتیاج دارید، هر چندمدتی از غذاهای لذیذ استفاده کنید، تا حال روحی خوبی داشته باشید و هزاران اگر دیگر، همه‌ی این موارد باید درنظر گرفته شود و برای آن‌ها برنامه و راهکاری ارائه شود.

برنامه لاغری بانوان باید تدریجی باشد

 دردنیای امروز افراد علاقه‌ی زیادی دارند که به سرعت به هدف خود برسند، سریع‌ترین درمان، سریع‌ترین غذا، سریع‌ترین مسیر، سریع‌ترین راه رسیدن به لاغری و… . اما درنظر بگیرید که سریع‌ترین راه  لزوما بهترین راه برای شما نیست.

بسیاری از برنامه‌های لاغری به علت فشردگی به بدن آسیب می‌رسانند، یا باعث خستگی فرد شده و کنارگذاشته می‌شوند، گاهی به نتیجه می‌رسند اما بعد از پایان برنامه فرد دوباره به حالت اولیه برمی‌گردد. بنابراین کمتر توصیه می‌شود که به دنبال چنین برنامه‌هایی باشید.

اگر روندی را پیش بگیرید که طی آن، سبک زندگی و سبک غذا خوردن و رفتارتان با غذا عوض شود، نه تنها به مرور به هدف خود خواهید رسید، بلکه تضمینی برای دوام آن هم خواهید داشت. به طورمثال شما به طور ناگهان نمی‌توانید عادت خوردن قند یا موارد چرب را کنار بگذارید، بلکه باید به صورت تدریجی آن را کم کنید تا به میزان مطلوب برسد و مواد مغذی و مورد نیاز دیگر را جایگزین آن کنید.

برنامه لاغری بانوان باید کمترین آسیب را به بدن شما وارد کند

یکی از مواردی که باعث پیشگیری از این مسئله می‌شود، اصل تدریجی بودن است که در پاراگراف بالا توضیح داده شد، پس این مورد را برای سلامتی خود حتما جدی بگیرید.

رژیم لاغری به هیچ وجه نباید مواد ضروری برای بدن شما را حذف کنید، بلکه باید با قرار دادن کلیه‌ی مواد مورد نیاز روند کاهش وزن را ایجاد کند. حذف موادقندی برای همیشه، حذف چربی برای همیشه، حذف لبنیات برای همیشه و. یا حتی رژیم آب درمانی، جزو موارد خطرناکی است که ممکن است آسیب‌های جدی به بدن فرد وارد کند و باید از انجام آن‌ها به طورجدی خودداری کرد.

بهتر است، برنامه غذایی خود را حتما تحت نظر یک پزشک پیش ببرید تا درصورتی که به علت این رژیم، عوارضی برای بدن شما یا عناصر زیبایی مثل پوست یا مو و…. احتمال وقوع داشت، با تجویز دارو از بروز آن جلوگیری شود.

از کالری شماری جلوگیری کنید

درست است که کالری واحد انرژی غذایی است ولی بهتر است از شمارش مداوم آن جلوگیری کنید. میزان کالری مورد نیاز وابسته به سن، جنسیت، وزن، قد و… متفاوت است و بسیاری از رژیم‌های غذایی برمبنای شمارش دانه به دانه کالری‌های مصرفی بنا شده است ولی این حرکت باعث ایجاد وسواس‌های فکری می‌گردد و در بلندمدت ناراحتی‌های روانی ایجاد می‌کند و دربسیاری از موارد شدت فشار روانی تاحدی بالا می‌رود که فرد برنامه‌ی غذایی خود را نصفه ول می‌کند و برعکس مشغول پرخوری‌های شدید می‌شود.

 

 

این مبحث خوب است که شما با مفهوم کالری آشنا داشته باشید و گاهی درانتخاب بعضی کالاها، به طور مثال انتخاب بین دوتا کیک، یا دونوع ماده غذایی، ماده‌ای که کالری کمتری دارد و درعین حال سودمندی بیشتری برای بدن دارد را انتخاب کنید ولی این امر به هیچ‌وجه نباید به نحوی صورت گیرد که باعث شود، شما قبل خوردن کوچک‌ترین خوراک مجبور به محاسبه ذهنی کالری آن شوید.

یک برنامه لاغری بانوان مطلوب باید تمام مواد غذایی مورد نیاز را در بر بگیرد

تنوع در برنامه لاغری بانوان

تنوع در برنامه لاغری بانوان

بهتر است شما به عنوان اجرا کننده‌ی یک برنامه‌ غذایی با دسته‌بندی موادغذایی آشنا شوید. موادغذایی به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. همان‌طور که در پراگراف‌های بالا گفتیم، بهتر است نیازهای بدن شما براساس سن، جنسیت، قد و وزن و میزان مواد معدنی و… سنجیده شود و براساس این موارد یک برنامه متناسب با شما طراحی شود.

اما بهتر است خود شما هم از دسته‌بندی مواد غذایی آگاه باشید و بدانید چه خوراکی‌هایی در چه دسته بندی قرار می‌گیرند. این به ذهن شما نظم می‌دهد و به مرور باعث ایجاد یک سبک هدفمند در غذا خوردن می‌گردد.

در برنامه لاغری دختران فعالیت بدنی را فراموش نکنید

دربرنامه لاغری خود حتما، جایی برای فعالیت‌های بدنی قراردهید. این که میزان و نوع این فعالیت چه چیزی باشید، بستگی به علاقه، شرایط و تاریخچه‌ی شما دارد، اما براساس همین موارد، حتما نوعی از فعالیت بدنی را در برنامه خود قرار دهید. این مسئله باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و به پیش‌برد برای شما کمک می‌کند و در کنار این جریان برای روحیه و سلامت روان شما عامل اساسی و مهمی به حساب می‌آید، پس اگر شده، حتی یک پیاده‌روی نیم‌ساعته راهم در برنامه قرار دهید ولی آن را حذف نکنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *