برنامه چاقی اصولی

یک برنامه چاقی اصولی چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه عده زیادی از افراد به دنبال برنامه‌های کاهش وزن هستند. اما در این میان هستند کسانی که از لاغری زیاد رنج می‌برند و به هر طریقی سعی دارند که برنامه‌ چاقی مناسب برای افزایش وزن بیابند. این افراد به دنبال استفاده از انواع و اقسام برنامه‌ها و رژیم‌های چاقی هستند. همانطور که چاقی برای بدن مضر است لاغری بیش از اندازه هم برای بدن مضر است سوء تغذیه، کم خونی، پوکی استخوان، ریزش مو و… همه مشکلاتی هستند که از پس لاغری بیش از حد برای فرد ایجاد می‌شوند.

اما لازم است بدانید که برنامه چاقی اصولی دارای ویژگی‌هایی است که آن ویژگی‌ها باید حتما مد نظر قرار بگیرند تا برنامه‌ای مناسب و مفید برای سلامتی باشند.

ویژگی‌های یک برنامه چاقی اصولی

  • رژیم اصولی چاقی باید به آرامی و آهستگی صورت بگیرد.

افزایش وزن به صورت ناگهانی برای بدن، مضر است. به عنوان نمونه اگر با افزایش ناگهانی کالری بخواهید وزن خود را افزایش دهید بدنتان آسیب می‌بیند و به چاقی نامتناسب و غیر اصولی دست می‌یابید. در این صورت چربی‌ها در شکم و پهلوها جمع می‌شوند. بنابراین روند لاغری به چاقی باید به صورتی آرام و مطمئن انجام گیرد. چنانچه در طول یک ماه، 1 تا 2 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید متناسب است.

  • برای افزایش وزن باید هدف گذاری دقیق داشته باشید.

باید بدانید هدفتان از اینکه می‌خواهید وزنتان را افزایش دهید چیست. آیا برای حل مشکل کمبود وزن می‌خواهید چاق شوید و یا مشکلی در سلامت بدنتان شما را وادار به انجام این کار کرده است و یا سایر اهداف.

اپلیکیشن مینت

برای برنامه چاقی اصولی، مشورت کردن با یک متخصص تغذیه فوق العاده مهم است. حتما باید برنامه چاقی و یا افزایش وزن از یک پزشک متخصص دریافت شود تا متناسب با ویژگی‌های بدنی و جسمی شما باشد. بر این مبنا متخصص تغذیه باید برنامه‌ای به شما پیشنهاد کند که مطابق با میزان سوخت و ساز و متابولیسم بدن و عادات غذایی‌تان باشد وگرنه به نتایج دلخواهتان نخواهید رسید.

  • میزان کالری مصرفی خود را افزایش دهید.

نقش کالری در بدن بسیار مهم است. هر گونه فعالیتی در بدن به کالری و سوخت و ساز آن مرتبط می‌شود. برای نمونه، تپش قلب باعث کالری سوزی می‌شود. هضم غذاهای مصرفی، کالری می‌سوزاند. فعالیت‌های فیزیکی کالری سوزی دارند. بنابراین تغییر حجم مصرفی کالری در تغییر وزن بسیار موثر است.

اگر میزان کالری دریافتی بدن زیاد باشد چاقی اتفاق می‌افتد و اگر این میزان کم باشد به لاغری خواهیم رسید. بنابراین برنامه چاقی اصولی پیشنهاد می‌کند برای چاق شدن، کالری مصرف کنید. بدین منظور باید از غذاها و خوراکی‌هایی کمک بگیرید که حجم کالری آن‌ها زیاد است. دو راه در پیش رو دارید یا می‌توانید از غذاهای ناسالم و پر کالری مثل فست فودها استفاده کنید و یا از غذاهای سالم و پرکالری، انرژی لازم را دریافت کنید.

شیوه عاقلانه‌تر آن است که بدین منظور، حجم مصرف خوراکی‌هایی مثل آجیل را در برنامه غذایی خود افزایش دهید تا به سلامتتان نیز آسیب نرسانید. میزان خواب کافی نیز در افزایش وزن موثر است.

  • در برنامه غذایی چاقی اصولی، مصرف پروتئین را افزایش دهید.

در این برنامه غذایی، باید به میزان کافی و کامل، پروتئین وجود داشته باشد. پروتئین، نقشی اساسی در عضله‌سازی برای بدن دارد و از طرفی به افزایش وزن نیز کمک می‌کند. کمبود پروتئین منجر به تحلیل رفتن عضلات می‌شود. سویا، قارچ، لوبیا، روغن‌های گیاهی، روغن زیتون، نارگیل و کنجد از موادی هستند که در تأمین پروتئین بدن می‌توانند موثر باشند. البته مصرف میزان زیاد از حد پروتئین نیز برای سلامتی بدن، مضر است این پروتئین‌های دریافتی اضافی در بدن، به چربی تبدیل می‌شوند. بنابراین در این میان، مشورت گرفتن با یک متخصص تغذیه بسیار ضروری است.

  • در برنامه غذایی چاقی باید مواد غذایی مناسب و سالم مصرف شود.

ویژگی های برنامه چاقی اصولی

ویژگی های برنامه چاقی اصولی

افزایش وزن باید به حالت متعادل و متناسب انجام شود تا خود تبدیل به بحران جدید نگردد. بنابراین مواد غذایی که مصرف می‌کنیم باید حتما سالم و گیاهی باشند تا به شکل دهی بدنی متناسب و خوش فرم کمک کنند. مصرف آجیل بدین منظور مورد توصیه متخصصین است. آجیل، منبع مناسبی از پروتئین، کالری، روغن‌های چرب و… است. مصرف روغن‌های گیاهی نیز، که سرشار از چربی‌های مفید است می‌تواند در افزایش وزن اصولی، کمک کند. مصرف روغن زیتون، کنجد، نارگیل که می‌توان این مواد را در طبخ غذا و یا تهیه سالاد و انواع شیرینی استفاده کرد تا هم سالم باشند و هم به چاقی اصولی، منجر شوند.

  • در برنامه چاقی اصولی، فعالیت بدنی و ورزش کردن هم مهم است.

همراه با استفاده از مواد غذایی سالم برای چاقی، باید انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب را هم از یاد نبرید. بدون انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی، مواد مصرف شده در بدن، به صورت چربی ذخیره می‌شوند و همه یک‌جا تجمع می‌کنند. بنابراین این مواد مصرفی باید از طریق ورزش کردن به عضله تبدیل شوند تا بدنی خوش فرم شکل بگیرد.

برای انجام تمرینات مفید ورزشی هم باید از نظر یک متخصص استفاده کرد. فعالیت‌های ورزشی علاوه بر کمک به عضله سازی، هم‌چنین باعث می‌شوند اشتهای فرد افزایش یافته به دنبال آن غذای بیشتری مصرف کند که این عامل، خود در افزایش وزن موثر است. برای اطلاعات بیشتر مقاله افزایش وزن با ورزش را مطالعه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *