یبوست قبل از پریودی

یبوست پریودی : دلایل و درمان یبوست قبل از پریود

یکی از علائم ناخوشایند سندروم پیش از قاعدگی، یبوست پریودی است. در این مقاله به دلایل و راه های درمان یبوست قبل از پریود اشاره می کنیم.

اگر مقالات مینت را تاکنون خوانده باشید، یکی از عوارض سندروم پیش از قاعدگی را که معرفی کرده ایم، اسهال پریودی است. در مقابل اسهال، برخی از زنان یبوست پریودی را تجربه می کنند که این مشکل نیز دردسر های خاص خود را دارد. ممکن است در یک سیکل اسهال را تجربه کنید و در سیکل دیگر یبوست. نمی توان گفت که کدامیک ممکن است احتمال بروز بیشتری داشته باشند.

دلایل یبوست پریودی

هورمونی که دلیل اصلی یبوست قبل از پریود است را می توان پروژسترون معرفی کرد. قبل از اینکه پریود شوید، تغییراتی در سطح هورمون های پروژسترون به وجود می آید.

اگر چه این تغیر سطح هورمون برای پریود شدنتان ضروری است، اما بر روی سیستم گوارشی تاثیر می گذارد و باعث تاخیر حرکت غذا در روده ها می شود.

 

اپلیکیشن مینت

درست پس از دوران تخمک گذاری، سطح هورمون پروژسترون، که وظیفه ریلکسیشن عضلات را نیز بر عهده دارد، به صورت زیادی افزایش می یابد. ریلکسیشن عضلات، تاثیر نامحسوسی بر روی یبوست خواهد داشت و چون سطح هورمون های پروژسترون بدنتان بالا است، ممکن است یبوست پریودی را تجربه کنید.

دلایل یبوست پریودی

دلایل یبوست پریودی

از طرف دیگر، یبوست پریودی، هنگامیکه قاعدگی شروع می شود، کاهش پیدا می کند. درست قبل از اینکه پریود شوید، سطح هورمون های پروژسترون به شدت کاهش یافته و ممکن است اسهال را تجربه کنید؛ چرا که هورمونی که مسئولیت کند کردن همه چیز را داشته است، ناگهان ناپدید می شود!

دلیل دیگر اسهال در دوران عادت ماهانه، می تواند افزایش هورمون های پروستاگلاندین باشد. این هورمون ها توسط دیواره رحم یا همان اندومتریوم تولید می شوند. اگر این هورمون به مقدار بسیار زیادی تولید شود، می تواند وارد عضلات دیواره روده ها شود. سپس سبب منقبض شدن روده ها و خارج شدن پر سرعت هر آنچیزی که درون روده ها است، می شود!

پروستاگلاندین همین اتفاقات را می تواند در دوران بارداری نیز به وجود بیاورد.

چگونه یبوست قبل از پریود را درمان کنیم؟

  • افزایش مصرف فیبر، بهترین سلاح برای مبارزه با یبوست پریودی است. فیبر را می توانید در وعده های غذایی مختلف و با میل کردن نان گندم، میوه و سبزیجات به دست آورید.
  • از غذاهای شور و پر نمک بپرهیزید.
  • تا می توانید مصرف مایعاتتان را بالا ببرید و نوشیدن آب را هرگز فراموش نکنید.
  • هنگامیکه ورزش می کنید، جریان خون و اکسیژن بدنتان افزایش پیدا می کند که در نهایت باعث حرکت روده ها می شود. این کار باعث بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند یبوست می شود و به سلامت عمومی بدنتان نیز بسیار کمک می کند.

اگر هیچکدام از این نکات به بهبود یبوست قبل از پریودتان کمک نکرد، حتما سعی کنید با پزشکتان مشورت کنید.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close