ترک سینه ها

ترک سینه ها : دلایل و راه های درمان ترک پوست سینه

همه ما با ترک های پوست سینه آشنا هستیم و بسیاری از بانوان آن را تجربه می کنند. در این مقاله در مورد ترک سینه ها و راه های درمان آن صحبت می کنیم.

چرا ترک پوست سینه ظاهر می شود؟

داشتن ترک پوست سینه بخصوص زمانیکه در دوران بلوغ به سر می برید، ممکن است خجالت آور باشد. برخی از زنان نیز در دوران بارداری، این ترک ها را تجربه می کنند. این مشکل ممکن است بر روی اعتماد به نفستان تاثیر بگذارد و به خاطر آن استرس داشته باشید. همچنین برخی نیز ترک نوک سینه ها را تجربه می کنند، که این مشکل نیز در مقاله ای جدا گانه بررسی خواد شد.

ترک پوست سینه یکی از مشکلات رایج در زنان است، اما چرا بانوان این مشکل را تجربه می کنند؟ این مشکل زمانی رخ می دهد که پوست کشیده شود. شدت ترک سینه ها به عوامل مختلفی مانند سطح هورمون ها (سطح کورتیزون)، شدت تاثیر استرس بر پوست و عوامل وراثتی بستگی دارد.

درحالیکه برخی از ترک های سینه، به سختی قابل تشخیص است، اما برخی از آن ها بسیار قابل توجه است.

 

اپلیکیشن مینت

در این قسمت به دلایل ترک پوست سینه اشاره می کنیم:

بارداری

بارداری یکی از دلایل اصلی ظهور ترک پوستی روی سینه ها و شکم بانوان است. تقریبا دو ماه پس از بارداری، پستان ها به دلیل افزایش هورمون های زنانه بزرگ می شوند و با سفت شدن، برای شیردهی آماده می شوند. افزایش ناگهانی سایز پستان ها، موجب بروز ترک می شود.

بلوغ

برای بسیاری از نوجوانان، دلیل اصلی ترک سینه ها، ورود به دوران بلوغ است. چرا که یک رشد ناگهانی را تجربه می کنند. از سایر تغییرات دوران بلوغ می توان به شروع قاعدگی و تغییر در مو های زائد بدن اشاره کرد.

افزایش و کاهش وزن  

یکی از دلایل اصلی بروز ترک، افزایش و کاهش وزن در زمان کم است. این خط ها معمولا روی پا ها، دست ها و پستان ها ظاهر می شوند. اگر نزدیک به دوران وضع حمل هستید، حتما طوری افزایش وزنتان را کنترل کنید که ناگهانی نباشد و به شقاق های پوستی نینجامد.

سایر دلایل

از سایر دلایل این مشکل، می توان به سه عامل زیر اشاره کرد:

  • عوامل وراثتی و عدم تعادل هورمونی مانند سندروم کوشینگ که باعث تولید بیش از حد کورتیزول در بدن می شود و در نتیجه می تواند باعث ظهور ترک شود.
  • کم آبی بدن می تواند موجب بروز سریع ترک پوست سینه ها شود.
  • بعضی مواقع، مصرف قرص های ضد بارداری باعث تغییرات هومونی ناگهانی در بدن می شود. اگر باردار نیستید و در دوران بلوغ نیز به سر نمی برید، مصرف قرص های ضد بارداری می تواند باعث بروز ترک سینه ها باشد.

چگونه از بروز ترک سینه ها پیشگیری کنیم؟

راه های پیشگیری از شقاق سینه ها

راه های پیشگیری از شقاق سینه ها

به طور کلی نمی توان از بروز این مشکل به طور کامل جلوگیری کرد، اما نکاتی وجود دارد که اگر آن ها را رعایت کنید در کاهش بروز این مشکل موثر هستند.

  • داشتن وزن ایده آل هم برای سلامتیتان مفید است و هم از بروز ترک جلوگیری می کند.
  • داشتن تغذیه سالم. اگر از کمبود مواد مغذی مانند ویتامین سی، دی، ای، زینک و پروتئین رنج می برید؛ بدنتان بیشتر مستعد بروز ترک پوست سینه ها است.
  • هر چه سریعتر به درمان ترک های پوستی بپردازید، هر چقد دیر تر اقدام کنید، دیر تر بهبود می یابید. در هنگام بارداری می توانید از کرم های مخصوصی استفاده کنید تا از بروز ترک جلوگیری کنید.

چگونه می توان ترک سینه ها را درمان کرد؟

یکی از دغدغه های بانوان این است که چگونه از ترک سینه ها خلاص شوند. در این قسمت به چند نکته ساده و کلیدی برای درمان این مشکل اشاره می کنیم:

درمان های خانگی

ماساژ

ماساژ باعث افزایش جریان خون و تولید کولاژن های پوست می شود و به ریکاور شدن پوست و درمان ترک پوست سینه ها کمک می کند. کار بسیار راحتی است. کافیست قبل از اینکه بخوابید؛ پستان هایتان را به صورت دایره ای و برای 30 ثانیه ماساژ دهید. حتی می توانید با کرم های مخصوصی این کار را انجام دهید.

آب رسانی به پوست

آب رسانی به پوست یکی از مهم ترین نکات حفظ سلامتی پوست است. با آب رسانی مناسب به پوست، پوستتان سالم می ماند و کمتر مستعد بروز خط های پوستی خواهید بود.

عفونت زدایی

استفاده از لایه بردار برای درمان شقاق سینه ها

استفاده از لایه بردار برای درمان شقاق سینه ها

هفته ای یک بار عفونت زدایی انجام دهید و با لایه بردار های مخصوص، سلول های مرده را لایه برداری کنید. این کار باعث تولید کلاژن نیز می شود. از لایه بردار به صورت حرکات دورانی استفاده کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که بعد از لایه برداری پوست، حتما از مرطوب کننده استفاده کنید.

درمان های پزشکی

در حالیه ترک سینه ها می تواند با درمان های خانگی بهبود بیابد، اما در برخی از موارد می توان از درمان های پزشکی، جراحی و لیزر توسط متخصص پوست نیز بهره برد. پزشک با توجه به شدت ترک ها می تواند این روش ها را برایتان تجویز کند. اما در هر صورت انتخاب با خودتان است که از روش های خانگی استفاده کنید یا پزشکی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close