بارداری دوقلو ، چگونه در کمترین زمان ممکن دو قلو باردار شوید؟

شانس بارداری دوقلو؟ بارداری دوقلو چگونه رخ می­دهد؟ چه چیزی شانس بارداری دوقلو را افزایش می­دهد؟ آیا همه اینها داستان­های قدیمی هستند؟

دوقلوها همواره علاقه مردم دنیا را به خود جذب کرده­ اند. حتی در اسطوره­ ها و ادیان مختلف سراسر جهان نیز حضور دارند. دوقلوهای یکسان در مباحث علمی نیز اهمیت دارند، چرا که می­توانند پاسخ بسیاری از سئوالات دانشمندان را درمورد تولد و رشد، پاسخ ­دهند. در 30 سال اخیر میزان تولد دوقلوها بیش از 75 درصد افزایش داشته است. بنابراین ایده داشتن دو کودک، چندان غیرممکن نیست. در ادامه شانس کلی بارداری دوقلو و عوامل افزایش دهنده ی آن را بررسی می کنیم.

شانس بارداری دوقلو چقدر است؟

در سال­های اخیر میزان تولد چندقلوها با سرعت زیادی چندبرابر شده است. پژوهش­های جدید گزارش داده ­اند که در 30 سال اخیر میزان تولد دوقلوها در حدود 75 درصد افزایش داشته است. با توجه به آمار زاد و ولد جهانی در سال 1980، از هر هزار تولد تنها 19نفر از آنها دوقلو بودند اما در سال 2014، از هر هزار تولد 34 نفر دوقلو بوده ­اند.

در زمینه تولد دوقلوها، تمامی مناطق یکسان نیستند. طبق نتایج یک پژوهش بین­ المللی،آفریقای مرکزی بالاترین نرخ تولد دوقلوها را دارد در حالی که این میزان در آسیا و آمریکای لاتین بسیار پایین­ تر است.

 

بارداری دوقلو چگونه اتفاق می­افتد؟

اگر قصد دارید شانس اینکه دوقلو باردار شوید را افرایش دهید، باید چگونگی روند دوقلو باردار شدن را بهتر درک کنید.

دو نوع دوقلو وجود دارند:

  • دوقلوهای همسان

هنگامی تشکیل می­شوند که یک تخمک توسط یک اسپرم بارور می­شود. سپس همان تخمک به دو جنین تبدیل می­شود. این دوقلوها ممکن است جفت و کیسه مشترک داشته باشند یا اینکه جفت مشترک و کیسه جداگانه داشته باشند. از لحاظ ژنتیکی این دو کودک کاملاً یکسان هستند.

  • دوقلوهای غیرهمسان

    دوقلو های غیر همسان

    دوقلو های غیر همسان

    از دو تخمک مجزا به وجود می­ آیند که توسط دو اسپرم جداگانه بارور شده ­اند. هر یک از دوقلوهای غیر همسان جفت و ترکیب ژنتیکی مختص به خودشان را دارند.

عواملی که شانس بارداری دوقلو را افزایش می­دهند

چه چیزی احتمال چندقلو شدن جنین را به وجود می ­آورد؟ به گفته متخصصان این عوامل در تولد دوقلوها مؤثرند:

پیشینه خانوادگی

اگر در خانواده خود دوقلو دارید، شانس بارداری دو قلو نیز بیشتر است. وراثت می­تواند شانس بارداری دوقلو  را افزایش دهد به شرط آنکه این وراثت در خانواده مادری وجود داشته باشد. حتی اگر در شجره­ نامه خانوادگی همسرتان تعداد زیادی بارداری دوقلو وجود داشته باشند شانس شما را برای بارداری دو قلو افزایش نمی­دهد.

 

 

قومیت

قومیت، عامل دیگری است که می­تواند شانس بارداری دوقلو را بالا ببرد. احتمال بارداری دوقلو در زنان سیاه پوست بیشتر از زنان سفید پوست است. همچنین شانس چندقلو شدن فرزندان زنان آسیایی و آمریکای لاتین کمتر از شانس زنان سفیدپوست است.

بیشترین میزان بارداری دوقلو در آفریقای مرکزی، به ویژه مردم یاروبا با نرخ 18 نوزاد دوقلو از هر هزار تولد به چشم می­خورد. نرخ تولد دوقلوها در آسیا و آمریکای لاتین کمتر از 8 از 1000 است.

بارداری­های متعدد

با هر بار بارداری، شانس بارداری دوقلو بیشتر خواهد شد. و اگر پیش تر دوقلو به دنیا آورده­ اید احتمال اینکه مجدداً فرزند دوقلو داشته باشید بیشتر است.

سن

بالاتر بودن سن می­تواند مفید باشد. پژوهش­ ها نشان داده ­اند احتمال بارداری دوقلوهای غیرهمسان در زنانی که بیش از 35 سال سن دارند بیشتر است. علت آن آزاد شدن بیش از یک تخمک در ماه از تخمدان ­هایشان است همچنین مقدار هورمون FSH (هورمون محرک فولیکول) در این زنان بیشتر است.

وزن

به گفته برخی محققان زنانی که شاخص حجم بدنشان (BMI) بالاتر است، شانس بیشتری در بارداری دوقلو دارند. BMIبالاتر از 25، اضافه وزن در نظر گرفته می­شود و BMI30 و بالاتر از آن چاقی محسوب می­شود. زنانی که پیش از حاملگی چاق بوده ­اند شانس بسیار بیشتری در بارداری دوقلوهای غیرهمسان دارند با این حال پزشکان به خانم­هایی که قصد دوقلو باردار شدن دارند، افزایش وزن را توصیه نمی­کنند.

چگونه شانس خود را برای بارداری دوقلو  افزایش دهید؟

اگر به چند قلو زایی تمایل دارید این راهکارها را امتحان کنید:

رژیم غذایی

برخی یافته­ ها نشان می­دهند که رژیم غذایی ناسالم می­تواند برای باروری مضر باشد. به علاوه طبق این یافته­ ها مصرف برخی غذاها می­تواند شانس بارداری دوقلو را در شما افزایش دهد.

به گفته متخصصان، زنانی که رژیم غذایی کم چرب مانند رژیم گیاهخواری دارند شانس کمتری در دوقلو زایی دارند. از طرف دیگر زنانی که رژیم غذایی سرشار از پروتئین و لبنیات دارند شانس بیشتری در این زمینه دارند. این مسئله ممکن است به دلیل تغییرات خفیف هورمونی در زنان دارای رژیم غذایی متفاوت و یا به دلیل شاخص حجم بدن بالاتر باشد.

برخی مطالعات نشان داده ­اند زنانی که مقدار زیادی از محصولات لبنیاتی مصرف می­کنند شانس بیشتری در بارداری دوقلو دارند. این مسئله ممکن است به دلیل هورمون­های رشد تزریقی به دام­ها باشد که بر هورمون­های انسان نیز تأثیر می گذارند.

دارو

داروهای باروری یکی از معروف­ترین راه­ ها برای چند قلو زایی هستند. این داروها با تحریک تولید اسپرم و تخمک، باروری را افزایش می­دهند. اگر تخمک­ های بیشتری تولید شوند، احتمال آزادسازی و باروری بیش از یک تخمک وجود دارد. رایج­ترین داروهای باروری کلومیفن و گنادوتروپین است.

به علاوه این تفکر نیز وجود دارد که به محض ترک استفاده قرص­ها احتمال دوقلو زایی وجود دارد. ایده پشت این تفکر این است که پس از قطع قرص­ها، بدن شما طی دوره ­ای سعی در تنظیم مجدد هورمون­ها دارد که طی این دوره تخمک­های بیشتری آزاد خواهند شد.

وقفه میان بارداری­ ها

راه دیگری که برای بارداری دو قلو وجود دارد، رعایت فاصله میان بارداری­ هاست. اگر بلافاصله پس از تولد فرزندتان مجدداً باردار شوید، شانس بارداری دوقلو کم خواهد شد.

IVF

IVF

IVF

یکی از بهترین راه­های بارداری دوقلو روش­های درمان باروری از جمله IVF است.

در طول پروسه IVF، پزشک تخمک­ها را استخراج کرده، یک نمونه اسپرم را اصلاح کرده و سپس تخمک و اسپرم را در ظرف آزمایشگاهی با هم ترکیب می­کند. سپس این تخمک­ها را به رحم انتقال می­دهند.

آیا می­توان شانس بارداری دوقلو را بالا برد یا نکاتی که در این باره وجود دارند بی پایه و اساس هستند؟

مطمئناً افسانه­ های زیادی درمورد موضوع چند قلو زایی وجود دارد. برای مثال، این گفته که برای بارداری دوقلو گذر یک نسل لازم است، اشتباه است. همچنین بحث­های زیادی درمورد راهکارهای جایگزین برای افزایش شانس بارداری دوقلو وجود دارند اما هیچ یک اثبات قابل قبولی ندارند.

زنانی که از داروهای باروری و IVF استفاده می­کنند شانس بیشتری در بارداری چندقلوها دارند.

اگرچه خانمی که تکنیک­های کمکی تولیدمثل را به کار می­گیرد شانس بیشتری در بارداری دوقلو دارد اما تعداد بسیار زیادی از خانم­ها به صورت طبیعی دوقلو باردار می­شوند. عوامل زیادی در این زمینه نقش دارند از جمله سن، ژنتیک، وزن، و سابقه تولد دوقلوها در خانواده.

بارداری دوقلو ممکن است برای بسیاری از زوج­ها دلپذیر باشد، چرا که لذت مراحل بزرگ شدن کودک برایشان دو برابر میشود. با این حال بهترین انتخاب این است که سلامت کودک در اولویت باشد. همواره با پزشک خود مشورت کنید و توصیه­ها و راهنمایی­هایشان را برای گذراندن بارداری سالم چه با یک فرزند و چه با چند فرزند دنبال کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *