سفلیس

آیا سیفلیس بیماری خطرناکی است؟

سفلیس یا سیفلیس یک نوع بیماری مقاربتی است. این بیماری از طریق رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می شود. همچنین سفلیس می تواند از طریق مادران باردار به جنین منتقل شود. این بیماری در مراحل اولیه به راحتی با دارو درمان می شود. اما بدون درمان، سفلیس به مراحل پیشرفته می رسد و می تواند به اعضای بدن جنین آسیب برساند و منجر به بیماری های خطرناک و حتی مرگ او شود.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است و عامل ایجاد کننده آن باکتری ها هستند.

چه کسی به سفلیس مبتلا می شود؟

سیفلیس در مردان از زنان شایع تر است. در سال 2015، پژوهشی در آمریکا انجام شد که از 24000 فرد شرکت کننده در آن، بیش از 2200 نفر آن ها زن بودند. این تعداد به نسبت آمارهای سال 2014 بیشتر شده است. اما زنانی که به سفلیس مبتلا هستند و باردارند، بیشتر در خطر انتقال آن به جنین قرار دارند. سفلیس درمان نشده می تواند باعث تولد نوزاد مرده یا مرگ فوری نوزاد پس از تولد شود.

فرد چگونه به سفلیس مبتلا می شود؟

سفلیس از راه های زیر منتشر می شود:

 

اپلیکیشن مینت

 • ارتباط مستقیم با زخم یا التهاب ناشی از سفلیس در رابطه واژینال، دهانی یا مقعدی. زخم ها ممکن است داخل یا بیرون آلت تناسلی، واژن، مقعد یا رکتوم باشند. همچنین ممکن است روی لب ها، زبان یا دیگر قسمت های بدن باشند.
 • در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی، از مادر به جنین منتقل شود.

مراحل مختلف سفلیس:

 1. مرحله اولیه
 2. مرحله ثانویه
 3. مرحله غیرفعال
 4. مرحله نهایی

هر مرحله از این بیماری علائم مختلفی دارد. فرد مبتلا به سفلیس در مراحل اولیه و ثانویه می تواند آن را به دیگران منتقل کند.

مراحل اولیه سفلیس چگونه است؟

مرحله اولیه سفلیس

مرحله اولیه سفلیس

در مرحله اولیه یک زخم به وجود می آید. گاهی اوقات تعداد آن ها بیشتر است. مدت زمان بین ابتلا به سفلیس تا زمان ظاهر شدن زخم ها، بین 10 تا 90 روز است (میانگین آن سه هفته است).

زخم آن معمولاً سفت، گرد، کوچک و بدون درد است و در جایی رشد می کند که عفونت وارد بدن شده است. در زنان این محل ها عبارتند از مهبل، واژن، دهانه رحم، مقعد، زبان، لب ها یا دیگر قسمت های بدن.

در این مرحله، سفلیس می تواند از طریق تماس با زخم در رابطه واژینال، دهانی یا مقعدی منتقل شود. این زخم معمولاً سه تا شش هفته باقی می ماند و خودش رفع می شود. اما اگر سفلیس درمان نشود، به مرحله ثانویه می رسد.

مرحله ثانویه سیفلیس چگونه است؟

مرحله ثانویه می تواند در زمان بهبودی زخم یا چند هفته پس از آن آغاز شود. این مرحله معمولاً با التهاب یک یا چند قسمت از بدن آغاز شود.

 

 

برخی یا تمام این علائم می توانند در محل های زیر ظاهر شوند:

 • قرمزی پوست همراه با لکه های سفت و قرمز رنگ. این التهاب ممکن است روی معده، سینه، کف دست یا کف پا به وجود بیاید و معمولاً خارش ندارد.
 • زخم داخل گلو، دهان یا دهانه رحم
 • تب
 • غدد ملتهب
 • ریزش دسته ای مو ها
 • سر درد و درد عضلات
 • کاهش وزن
 • خستگی

در این مرحله، عفونت می تواند از طریق ارتباط با زخم های باز حین رابطه واژینال، رابطه مقعدی یا دهانی به دیگر افراد منتقل شود. این التهاب و علائم دیگر خود به خود رفع می شوند. اما بدون درمان، این بیماری به مراحل بعدی می رسد.

مرحله غیر فعال سفلیس چگونه است؟

مرحله غیر فعال یا یکی مانده به آخر این بیماری زمانی آغاز می شود که علائم مراحل اولیه و ثانویه رفع می شوند. مرحله سوم می تواند تا سال ها ادامه داشته باشد. در این مرحله عفونت در بدن باقی می ماند حتی در صورتی که هیچ علائم یا نشانه ای نداشته باشید.

در این مرحله امکان انتقال بیماری به افراد دیگر وجود ندارد. اما در اولین سال این مرحله، ممکن است علائم مرحله ثانویه تا (مانند التهاب یا زخم) در برخی زنان مجدداً ظاهر می شوند. اگر زخم داشته باشید، می توانید بیماری را به افراد دیگر هم منتقل کنید.

در صورت درمان نشدن بیماری به مرحله نهایی می رسد.

مرحله نهایی سفلیس چگونه است؟

مرحله نهایی سفلیس در چشم

مرحله نهایی سفلیس در چشم

در مرحله نهایی، این بیماری می تواند به اعضای بدن از جمله مغز، اعصاب، چشم ها، قلب، رگ های خونی، کبد، استخوان ها و مفاصل آسیب برساند. این آسیب می تواند به مشکلات عصبی، رعشه، کوری، کری، جنون و دیگر بیماری ها منجر شود. مرحله نهایی سفلیس می تواند به مرگ منجر شود.

مرحله نهایی بسیار نادر است. تنها در صورتی فرد به این مرحله می رسد که در مراحل پیشین درمان نشده باشد.

در شرایط زیر درمورد انجام آزمایش ابتلا به این بیماری با پزشک خود مشورت کنید:

 • علائم یا نشانه های سفلیس را داشته باشید
 • احتمال می دهید با فردی که به آن مبتلاست تماس داشته اید
 • بیماری های مقاربتی دیگری مانند ایدز در شما تشخیص داده شده اند
 • باردار هستید. تمام زنان باردار باید در ماه های بعدی بارداری مجدداً آزمایش شوند. درمورد تکرار آزمایش با پزشک یا پرستار مشورت کنید.
 • رفتار جنسی خودتان یا شریک جنسیتان احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را بالا می برد (رابطه جنسی محافظت نشده و غیره). درمورد تعداد دفعات و زمان تکرار آزمایش با پزشک مشورت کنید.

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

برای آزمایش دو راه وجود دارد:

 • نمونه گیری از خون و فرستادن آن به آزمایشگاه
 • بررسی مایع ترشح شده از زخم سفلیس در میکروسکوپ مخصوص (این کار تنها زمانی ممکن است که بتوانید زخم را ببینید)

سفلیس چگونه درمان می شود؟

پنی سیلین (نوعی آنتی بیوتیک) بهترین درمان برای سفلیس در تمامی مراحل است. میزان و مدت زمان استفاده از پنی سیلین به مرحله سفلیس و علائمتان بستگی دارد. یک دوز از پنی سیلین معمولاً برای درمان افرادی که کمتر از یک سال سفلیس داشته اند کافی است. اگر در مراحل پیشرفته سفلیس باشید، ممکن است به داروهای بیشتری نیاز داشته باشید.

تا زمانی که زخم های این بیماری مقاربتی کاملاً از بین نرفته اند رابطه جنسی نداشته باشید. شریک جنسیتان نیز باید آزمایش بدهد و در صورتی که سفلیس داشته باشد باید پنی سیلین تزریق کند.

اگر سفلیس در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است. اگر در مراحل اولیه درمان نشود، می تواند به قلب یا مغز آسیب برساند. ممکن است سفلیس در مراحل نهایی قابل درمان باشد اما نمی توان آسیب وارد شده به مغز یا قلب را جبران کرد.

اگر فرد به داروهایی که برای درمان استفاده می شوند حساسیت داشته باشد چه باید کرد؟

داروی قابل استفاده برای درمان سفلیس پنی سیلین است. اگر به پنی سیلین حساسیت دارید، ممکن است دیگر داروها در مراحل اولیه بتوانند بیماری را درمان کنند.

نمی توانید دیگر داروها را در زمان بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید و به پنی سیلین حساسیت دارید، پزشک پیش از شروع درمان به شما کمک می کند حساسیت کمتری به پنی سیلین داشته باشید.

در مراحل نهایی، پنی سیلین از آسیب بیشتر پیشگیری می کند اما نمی تواند آسیب دائمی وارد شده به اعضای داخلی را جبران کند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close