دوش واژینال

مضرات و فواید دوش واژینال

منظور از دوش واژینال شستشو یا پاک کردن داخل واژن با آب یا دیگر مایعات است. پزشکان توصیه می کنند دوش واژینال نگیرید چراکه می تواند مشکلات بسیاری را در سلامتی فرد و سلامت جنسی وی ایجاد کند، از جمله مشکل در بارداری. همچنین دوش واژینال با عفونت واژن و بیماری های مقاربتی نیز مرتبط است.

دوش واژینال چیست؟

کلمه دوش به معنای شستن یا خیساندن در آب است. دوش واژینال به معنی شستشو یا آب کشیدن داخل واژن با آب یا دیگر مایع ها است. مایعات دوش واژینال به صورت آماده شده در فروشگاه ها قابل خریداری هستند که ترکیبی از آب و سرکه، جوش شیرین یا ید است. این مخلوط ها معمولاً به صورت بطری یا کیسه تهیه می شوند. با استفاده از تیوپ یا نازل می توانید این مایعات را داخل واژن بریزید. سپس این ترکیب از واژن بیرون می آید.

دوش واژینال با شستشوی قسمت بیرونی آن در حمام فرق دارد. شستن قسمت بیرونی واژن با آب گرم به واژن صدمه ای نمی زند. اما دوش واژینال می تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

بیشتر پزشکان توصیه می کنند خانم ها از این روش اجتناب کنند.

دوش واژینال چه قدر رایج است؟

در دنیا تقریباً از هر 5 زن 15 تا 44 سال، 1 نفر این کار را انجام می دهد.

اپلیکیشن مینت

پژوهش ها نتوانسته اند هیچ مزیتی برای این روش پیدا کنند اما به این نتیجه رسیده اند که انجام این کار با بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط است.

چرا زنان نباید دوش واژینال بگیرند؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند که به هیچ وجه این کار را انجام ندهید. این کار می تواند تعادل لازم در محیط واژن (باکتری هایی که در واژن زندگی می کنند) و محیط اسیدی طبیعی و سالم واژن را به هم بزند.

واژن سالم هم باکتری مفید و هم باکتری مضر دارد. تعادل باکتری ها به حفظ محیط اسیدی کمک می کند. محیط اسیدی از واژن در برابر عفونت و التهاب محافظت می کند.

این کار می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری های مضر شود. این وضعیت می تواند به عفونت قارچی واژن یا عفونت باکتریایی واژن شود. اگر در حال حاضر عفونت مخمری دارید، دوش واژینال می تواند باکتری های ایجاد کننده عفونت را به سمت رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها ببرد. در این صورت احتمال بیماری التهاب لگن وجود دارد که بیماری خطرناکی است.

چه بیماری هایی با دوش واژینال مرتبط هستند؟

بیماری های مرتبط عبارتند از:

 • واژینیسمس باکتریال که نوعی عفونت واژن است. زنانی که دوش واژینال می گیرند (هفته ای یک بار) معمولاً پنج برابر بیشتر از دیگر زنان در معرض عفونت باکتریال واژن هستند.
 • بیماری التهاب لگن، عفونتی در دستگاه تناسلی زنان است که معمولاً به خاطر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود.
 • مشکلات دوران بارداری، از جمله زایمان زودرس و بارداری خارج از رحم
 • بیماری های مقاربتی از جمله ایدز
 • حساسیت یا خشکی واژن

پژوهشگران در حال بررسی این موضوع هستند که آیا این کار سبب بروز این مشکلات می شود یا زنانی که دوش واژینال می گیرند، بیشتر در معرض این مشکلات هستند.

آیا برای رفع بوی بد واژن می توان این کار را انجام داد؟

رفع بوی بد واژن

رفع بوی بد واژن

خیر. برای رفع بوی بد واژن یا دیگر مشکلات واژینال مانند ترشح، درد، خارش یا سوزش، نباید این کار را انجام دهید.

دوش واژینال تنها برای مدتی کوتاه بو را رفع می کند و دیگر مشکلات را شدیدتر می کند. در موارد زیر با پزشک یا دکتر خود تماس بگیرید:

 • ترشح واژینال که بوی بدی دارد
 • خارش واژن و ترشح غلیظ، سفید یا زرد رنگ با بو یا بدون بو
 • سوزش، قرمزی و ورم در اطراف واژن
 • احساس درد حین ادرار
 • احساس درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی

این موارد ممکن است نشانه عفونت واژن یا بیماری مقاربتی باشد. پیش از این که دکتر یا پرستار را ببینید، دوش واژینال نگیرید چرا که ممکن است تشخیص مشکل را برایشان سخت تر کند.

آیا برای تمیز کردن داخل واژن باید دوش گرفت؟

خیر. پزشکان توصیه می کنند که زنان به هیچ وجه این کار را انجام ندهند. برای تمیز کردن واژن نیازی نیست دوش بگیرید. بدن به طور طبیعی داخل واژن را تمیز می کند. هرگونه بوی تند یا حساسیت معمولاً نشان دهنده وجود مشکل است.

دوش واژینال همچنین می تواند احتمال عفونت واژن یا بیماری های مقاربتی را افزایش دهد. اگر در این باره سئوال دارید یا نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین راه برای تمیز کردن واژن چیست؟

بهتر است اجازه دهید واژن خودش خودش را تمیز کند. واژن در حالت طبیعی با ترشح موکوس خودش را تمیز می کند. موکوس خون، مایع منی و ترشح واژینال را همراه خود دفع می کند.

اگر نگران بوی واژن هستید، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. اما باید بدانید که حتی واژن های سالم و تمیز هم کمی بو دارند که در طول روز تغییر می کند. فعالیت جسمی نیز می تواند بوی واژن را تندتر کند اما این حالت هم طبیعی است.

از طریق این راه ها می توانید واژن را تمیز و سالم نگه دارید:

 • ناحیه بیرونی واژن را در زمان استحمام با آب گرم بشوئید. برخی زنان نیز از صابون های ضعیف استفاده می کنند. اما اگر پوست حساسی دارید یا در حال حاضر عفونت واژن دارید، حتی صابون های ضعیف هم می توانند سبب خشکی و التهاب واژن شوند.
 • از تامپون، نوار بهداشتی، پودر و اسپری معطر استفاده نکنید. این محصولات می توانند احتمال عفونت واژن را بیشتر کنند.

آیا دوش واژینال پیش یا پس از رابطه جنسی می تواند از ابتلا به بیماری های مقاربتی پیشگیری کند؟

خیر. این کار پیش یا پس از رابطه جنسی از بیماری های مقاربتی پیشگیری نمی کند. در واقع، دوش واژینال برخی از باکتری های مفید موجود در بدن را از بین می برد که از شما در مقابل عفونت محافظت می کنند. این کار می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند.

 

 

آیا پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا پاره شدن کاندوم، دوش واژینال لازم است؟

خیر. دوش واژینال برخی باکتری های مفید را از بین می برد که از شما در برابر بیماری های عفونی محافظت می کنند. این کار می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند. همچنین این کار نمی تواند از بارداری پیشگیری کند.

اگر رابطه جنسی بدون محافظت داشته اید یا کاندوم حین رابطه جنسی پاره شده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. برای پیشگیری از ایدز و بارداری ناخواسته می توانید از دارو استفاده کنید.

در صورتی که تجاوز جنسی صورت گرفته باشد، دوش واژینال لازم است؟

خیر در این مورد نباید دوش واژینال بگیرید یا حمام کنید. با این که ممکن است نشستن واژن برایتان دشوار باشد، اما با شستن آن شواهد مهمی را از بین می برید. دوش واژینال می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز را بیشتر کند. باید در اولین فرصت به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید. پزشک یا پرستار می تواند به شما کمک کند داروهای لازم برای پیشگیری از ایدز و بارداری را مصرف کنید.

آیا دوش واژینال پس از رابطه جنسی از بارداری پیشگیری می کند؟

خیر. دوش واژینال از بارداری پیشگیری نمی کند. هیچ گاه نباید از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد. اگر رابطه جنسی بدون محافظت داشته اید، یا اگر روش پیشگیری از بارداریتان به درستی کار نکرده است، می توانید از داروهای اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

اگر به پیشگیری از بارداری نیاز دارید، با پزشک یا پرستار خود درمورد بهترین روش پیشگیری از بارداری مناسب برای شما مشورت کنید.

دوش واژینال چگونه روی بارداری تأثیر می گذارد؟

دوش واژینال می تواند بارداری را دشوارتر کند و در زمان بارداری مشکلاتی را ایجاد کند:

 • مشکل در باردار شدن

زنانی که حداقل ماهی یک بار دوش واژینال می گیرند نسبت به زنانی که دوش واژینال نمی گیرند سخت تر باردار می شوند.

 • افزایش ریسک بارداری خارج از رحم

این کار می تواند احتمال آسیب به لوله های فالوپ و بارداری خارج از رحم را افزایش دهد. بارداری خارج از رحم زمانی رخ می دهد که تخمک بارور شده به جای رحم به داخل لوله های فالوپ می چسبد. اگر بارداری خارج از رحم درمان نشود، می تواند خطر جانی داشته باشد. همچنین می تواند امکان باردار شدن فرد در آینده را کمتر کند.

 • افزایش خطر زایمان زودرس

دوش واژینال خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. یکی از پژوهش ها به این نتیجه رسید زنانی که در دوران بارداری این کار را انجام داده اند، امکان زودرس بودن بارداریشان بیشتر بوده است. این کار خطر بروز مشکلات بعدی برای مادر و جنین را بیشتر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *