دل درد بارداری

دل درد بارداری : چرا در سه ماهه نخست بارداری در قسمت پایینی شکم احساس درد دارید؟!

سه ماهه نخست بارداری معمولاً عذاب­ آورترین دوره در کل دوران مادر شدن است. در این سه ماه اول، زنان تغییرات فیزیکی، احساسی و رفتاری زیادی همراه با برخی از مشکلات بارداری را تجربه می­کنند. بسیاری از مادران علائم بارداری زیادی را در این سه ماه تجربه می­کنند برای مثال: دل درد بارداری ، حالت تهوع صبحگاهی، حساس شدن سینه­ ها، یبوست، ویار و افزایش وزن.

اما دل درد در این دوره چه معنی دارد؟ آیا نشان دهنده خطر سقط جنین است؟ در این مقاله درمورد دل درد بارداری و اینکه آیا باید درمورد آنها احساس نگرانی داشت یا خیر صحبت می­کنیم.

دل دردهای اوایل بارداری

دل دردهای اوایل بارداری چگونه هستند؟

بسیاری از زنان با این درد ها آشنایی دارند. دل دردهای اوایل بارداری بسیار شبیه دل درد قاعدگی هستند. معمولاً در قسمت پایینی شکم درد احساس می­شود و تنها چند دقیقه طول می­کشد.

دل درد بارداری چه قرقی با دلدرد قاعدگی دارد؟ از کجا بفهمیم که باردار هستیم؟

معمولا دلدردهای بارداری بسیار شدید تر از دلدردهای قاعدگی هستند، اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، باید سایر علائم بارداری را در کنار این دلدرد درنظر بگیرید، تا بتوانبد تشخیص دهید که دلدرد شما ناشی از بارداری است یا قاعدگی.

اپلیکیشن مینت

همچنین بازه زمانی از سیکلتان که رابطه داشته اید نیز مهم است. چرا که اگر در بازه تخمک گذاری رابطه داشته اید، احتمال بارداری زیاد است و در سایر بازه ها، احتمال آن کم است.

چنانچه در تمایز علائم بارداری و سندروم پیش از قاعدگی سردرگم شده اید، بخشی را به نام تست بارداری آنلاین به اپلیکیشن مینت اضافه کرده ایم، که با پاسخ دادن به سوالات این بخش، احتمال بارداری خود را مشخص خواهید کرد.

قسمتی از سوالات تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود و به بخش دکتر مینت مراجعه کنید.دانلود اپلیکیشن

آیا دل درد بارداری طبیعی است؟

معده درد در دوران بارداری امری طبیعی است، بنابراین نیازی نیست درمورد آن نگران شوید. اگر در سه ماهه نخست بارداری چند مرتبه معده درد داشتید، نیازی به نگرانی نیست. این دردها بخشی از تغییرات فیزیکی و نرمال بدن هستند که خود را برای حضور جنین آماده می­کند.

در زنان باردار هنگامی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می­چسبد، ممکن است دل درد و خونریزی خفیف رخ دهد که کاملاً نرمال است. به علاوه، به مرور زمان در دوران بارداری ممکن است احساس دل درد داشته باشید چرا که رحم کشیده می­شود تا خود را با اندازه جنین وفق دهد.

در ادامه درمورد علل ایجاد کننده دل درد بارداری و مواقعی که باید به پزشک مراجعه کنید بحث خواهیم کرد.

علل ایجاد کننده دل درد در اوایل بارداری

هنگامی که باردار هستید و به طور ناگهانی در شکم خود احساس درد می­کنید، طبیعی است کمی احساس خطر کنید. با این حال هنگامی که در شکم خود درد نسبتاً ملایم یا انقباض احساس می­کنید، نباید بترسید. در بسیاری از موارد درد شکمی در اوایل بارداری ناشی از تغییرات طبیعی بدن است، مانند:

 • لانه گزینی

هنگامی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می­چسبد، ممکن است کمی احساس درد در شکم ایجاد کند. این درد با عنوان دل درد لانه گزینی شناخته می­شود و می­تواند از نخستین نشانه ­های بارداری باشد.

 • بزرگ شدن رحم

در شش ماه نخست بارداری، رحم به سرعت رشد می­کند تا خود را با اندازه جنین وفق دهد. این پدیده نیز می­تواند منجر به دل درد بارداری شود. از آنجایی که رباط­ ها و عضلاتی که رحم را محافظت می­کنند نیز رشد می­کنند، مادر ممکن است هنگام ایستادن، تغییر حالت بدن یا سرفه/عطسه، احساس درد شدید داشته باشد. در سه ماهه دوم بارداری، این درد را با نام درد عضلات رحم می­شناسند و نشانه آن درد شدید یا تیر کشیدن شکم است.

 • ارگاسم

هنگامی که زنان باردار در رابطه جنسی خود به ارگاسم می­رسند، ممکن است احساس دل درد داشته باشند. درد آن مشابه درد قاعدگی است و پس از مدت کوتاهی رفع می­شود. این بدین معنی نیست که زنان باردار نباید رابطه جنسی داشته باشند. با این حال اگر احساس درد بسیار شدید و با خونریزی همراه بود، سریعاً با پزشک خود مشورت کنید.

 • انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس که انقباضات تمرینی هم نامیده می­شوند، دردهایی مشابه درد زایمان هستند که ممکن است در سه ماهه دوم بارداری احساس شوند (هرچند که در سه ماهه سوم بیشتر رخ می­دهند). در این انقباضات فرد منقبض شدن رحم را به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه احساس می­کند. این انقباضات را به عنوان کمکی برای آمادگی برای زایمان نیز توصیف می­کنند چرا که به خانم­ها کمک می­کنند نحوه نفس گیری در زمان زایمان را تمرین کنند. انقباضات براکستون هیکس نامنظم، نادر و غیرقابل پیش بینی هستند. با این حال از جمله علل رخ دادن آنها می­توان به فعالیت مادر یا بچه، پر شدن مثانه یا کمبود آب بدن اشاره کرد.

در دیگر موارد، دل دردهای اوایل بارداری ممکن است به خاطر مشکلات زیر باشد:

 • سقط جنین

در بدترین حالت، دل درد بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. اما همیشه به این معنی نیست. هنگامی که دل درد با خونریزی خفیف یا ترشح همراه است، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید چرا که ممکن است در حال سقط جنین باشید. به یاد داشته باشید که سقط جنین بیشتر در سه ماهه نخست بارداری رخ می­دهد.

 • بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم هنگامی رخ می­دهد که تخمک بارور شده به جایی خارج از رحم متصل می­شود. برای مثال ممکن است به لوله فالوپ، حفره شکمی یا دهانه رحم متصل شود. بارداری خارج از رحم با دل درد­های شدید همراه است. اگر دل درد شدید دارید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

در این نوع بارداری تخمک بارور شده در محل دیگری غیر از رحم که معمولا لوله‌‌‌های رحمی است لانه گزینی می‌کند‌‌. زنان 35 تا 44 ساله مبتلا به آندومتریوز، خانم‌‌‌هایی که جراحی شکمی و سقط جنین داشته‌اند، لوله‌هایشان را بسته‌‌‌‌اند یا از IUD برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض این موضوع هستند. حاملگی خارج رحمی می‌تواند سبب پارگی لوله‌‌‌های رحمی و خونریزی از واژن شود. حالت تهوع، درد شدید ، درد در گردن و شانه و غش از علایم حاملگی خارج رحمی است. در صورتی که درد شدید با خونریزی داشتید حتما باید به اورژانس مراجعه کنید.

 

 

 • عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری حتی در زنانی که هرگز سابقه آن را نداشته‌‌‌‌اند موضوعی شایع است. فشار جنین بر مثانه سبب ریزش ادرار می‌شود که این موضوع‌‌‌ زمینه‌ساز رشد باکتری‌ها در لباس زیر و عفونت می‌شود.

عفونت مجاری ادراری اگر درمان نشود می‌تواند‌‌‌ زمینه‌ساز عفونت کلیوی، زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد شود. اگر هنگام ادرار حس سوزش و درد دارید حتما در این رابطه با پزشک مشورت کنید. برای درمان عفونت ادراری در دوران بارداری دارو‌‌های مجازی وجود دارد.

 • پره اکلامپسی

پره اکلامپسی به شرایطی گفته می‌شود که‌‌‌‌ میزان دفع پروتئین از ادرار بالا رفته و فشار خون خانم باردار افزایش می‌یابد. از جمله علایم این ناراحتی تورم در دست و پا، سفتی و دردناکی شکم، حالت تهوع، سردرد و تاری دید و درد در ناحیه بالای شکم است‌‌. اگر متوجه هر یک از این علایم شدید سریع به متخصص مراجعه کنید زیرا پره اکلامپسی می‌تواند سبب سو تغذیه جنین شده و با مشکلاتی نظیر نارسایی کبد و کلیه و مشکلات قلبی مادر همراه شود.

علائم دل دردهای سه ماهه نخست بارداری

علائم دل درد در سه ماهه نخست

علائم دل درد در سه ماهه نخست

درد معده در اوایل بارداری می­تواند بسیار آزار دهنده باشد، به ویژه اگر نخستین بارداریتان است و هنوز با احساس حضور بچه در شکمتان آشنا نیستید. با اینکه دل دردهای اوایل بارداری معمولاً طبیعی هستند اما بهتر است که دردهای دوران بارداری را جدی بگیرید.

اگر احساس می­کنید چیزی از حالت طبیعی اش خارج شده است، بهتر است فوراً با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر با علائم دل دردهای سه ماهه نخست بارداری آشنا هستید، خودتان می­توانید بفهمید که آیا مشکلی پیش آمده است یا خیر.

در ادامه تعدادی از رایج ­ترین علائم و نشانه­ هایی که ممکن است در سه ماهه نخست بارداری تجربه کنید، آورده شده اند:

 • دل درد نرمال

دل درد نرمال بارداری بسیار مشابه دل درد قاعدگی است و معمولاً بسیار شدید نیست. در اوایل بارداری، ممکن است در ناحیه پایین شکم دل درد کوتاه مدت داشته باشید.

 • خونریزی خفیف

لکه بینی خفیف در اوایل بارداری معمولاً با خونریزی ناشی از اتصال تخمک به دیواره رحم مرتبط است. با این حال اگر خونریزی آنقدر شدید باشد که نتوان آن را لکه بینی در نظر گرفت، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

 • دیگر علائم بارداری

زنانی که هنوز از بارداری خود مطلع نیستن،د در صورت احساس دل درد همراه با حالت تهوع، استفراغ، حساس شدن سینه ­ها و لکه بینی، باید تست بارداری انجام دهند.

درمان معده درد سه ماهه نخست بارداری

چگونه دل درد بارداری در سه ماهه نخست را درمان کنیم؟

نیازی به گفتن این نکته نیست که دل درد اوایل بارداری بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است. زنان باردار در تغییرات فیزیکی و احساسی خود، مسائل زیادی را پیش رو دارند که باید با آنها دست و پنجه نرم کند و اضافه شدن دل درد به این مشکلات می­تواند غیرقابل تحمل باشد. بنابراین درمان دل دردهای بارداری برای کاهش درد و استرس مادر تا حد ممکن، بسیار اهمیت دارد.

اگر دل درد دارید، در ادامه چندین راهکار برای تسکین آن مطرح شده­ اند:

 • آب بنوشید

نوشیدن آب در تسکین دلدرد بارداری

نوشیدن آب در تسکین دلدرد بارداری

اگر آب بدنتان کم شده باشد، بیشتر در معرض دل درد بارداری قرار می­گیرید. بنابراین، مطمئن شوید که روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. آب را همراه با غذا به صورت جرعه جرعه بنوشید.

 • حالت بدن راتغییر دهید

هنگامی که دل درد دارید، سعی کنید حالت دراز کشیدن یا نشستن خود را تغییر دهید و هیچ فشاری به محل درد وارد نکنید.

 • فعالیت ورزشی و حرکات کششی

برای نرم کردن عضلات درگیر در دل دردها، به صورت منظم تمرینات باردرای ملایم یا کششی انجام دهید. این کار علاوه بر کم کردن درد شکم، به پیشگیری از دفعات بعدی دل درد بارداری کمک می­کند.

 • کمپرس آب گرم

برای تسکین دل درد بارداری، کمپرس آب گرم روی محل درد قرار دهید. این کار می­تواند به رفع درد و آرام شدن عضلات کمک کند. یا می­توانید دوش آب گرم بگیرید.

 • ماساژ آرام

ماساژ می­تواند به گردش خون بیشتر درعضلات کمک کند و دل دردهای درناک را تسکین دهد. در هنگام درد از همسر خود بخواهید ناحیه پایین شکمتان را به آرامی ماساژ دهد.

 • قرص استامینفون مصرف کنید

اگر احساس می­کنید به کمک بیشتری برای رفع درد نیاز دارید، (در صورت تایید پزشک) دوز مناسبی از استامینفون مصرف کنید. به یاد داشته باشید که پیش از مصرف هر دارویی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 • بخوابید

زنان بارداری که کمبود خواب دارند بیشتر در معرض دل درد بارداری هستند. مطمئن شوید که حداقل هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید.

چه زمانی باید برای درمان دل درد بارداری به پزشک مراجعه کرد؟

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

گرچه همانطور که گفته شد اکثر درد‌‌های شکمی نگران کننده و جدی نیستند اما از آنجا که برخی علائم مشکلات قابل توجهی‌‌‌‌اند، در مشورت با پزشک سهل‌انگاری نکنید. اگر گمان می‌کنید دچار درد یا خونریزی و لک‌بینی غیر معمول شده‌اید با پزشک تماس بگیرید و این شعار را آویزه گوشتان کنید که امنیت بهتر از تاسف است.

اگرچه هنگامی که بدانیم دل درد­های اوایل بارداری طبیعی هستند و معمولاً خطرناک نیستند کمتر نگران می­شویم، اما لازم است در صورت خارج شدن دل دردها از حالت طبیعی به پزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است علت آن بیماری عفونی باشد. در ادامه چندین نشانه مطرح شده ­اند که با مشاهده آنها بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی

اگر دل درد بارداری با خونریزی همراه است و میزان آن بیشتر از چیزی است که بتوان آن را لکه بینی در نظر گرفت، ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد.

 • درد پایین شکم و انقباضات

 • درد شدید

اگر دل درد­های شدیدی دارید که برطرف نشده و به مرور بدتر می­شوند، فوراً به بیمارستان مراجعه کنید.

 • احساس درد هنگام دفع ادرار

اگر هنگام دفع ادرار احساس درد و سوزش دارید، ممکن است نشانه ابتلا به عفونت دستگاه ادراری باشد.

تیم محتوای دکتر فائزه شهبازی

دکتر داروساز و فعال در حوزه سلامت بانوان. چند سالی هست که از دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی فارغ التحصیل شدم و از همان روزهای نخست به فکر ایجاد تحولی بزرگ در زندگی بانوان ایرانی و جامعه سلامت آنلاین بودم. مینت ساخته شده تا بانوان ایرانی در سلامتی کامل به سر ببرند و از زندگی خود بیشتر لذت ببرند.

یک نظر

 1. Avatarایمان جنامی پور پاسخ

  سلام خانم دکتر خیلی دوست دارم بارداربشم جلوگیری نمیکنم پریودیم هم هر ۲۰ ماه اتفاق میافته شکم درد کمر درد واستفراغ دارم بعضی وقتا اسهال میگیرم میشه کمکم کنید

 2. Avatarناشناس پاسخ

  سلام من هفته 9 بارداری هستم تو هفته7 خونریزی داشتم خون آبه
  رفتم دکتر شیاف داد یکم بهتر شدم اما شیاف بدنم رو سوزوند از جلو گذاشتم که متاسفانه بیرون میریخت منم 3روز استفاده نکردم دوباره خونریزی کردم لک قهوه ایی
  الان دوباره شیاف میذارم هر6ساعت یکبار
  اما لکه بینی قهوه ایی هنوز هست گاهی یکم زیرشکمم دردمیگیره میترسم بچم سقط شده باشه
  بنظرتون چیکار کنم

 3. Avatarنورا پاسخ

  سلام.
  ۲۳ اردیبهشت اولین روز اخرین پریودیم بود. ۲۴ خرداد یبار لکه قرمز کمرنگ دیدم. یک هفته بعدش دوبار بی بی چک نتیجه مثبت رو نشون داد. الان که ۳۱ خرداده لکه قهوه ای روشن دیدم. آیا مشکلی هست؟ این لکه برا چیه؟ در طول این دو سه هفته کمردرد پریودی هم داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *