google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

دختر یا پسر؟ نخستین نشانه‌های تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت

همه ما در مورد نشانه های اولیه ای که نشان دهنده جنسیت جنین هستند چیزهایی شنیده ایم. اما آیا در مورد چگونگی تعیین جنسیت جنین یا درست و غلط بودن این نشانه ها اطلاع دارید؟ در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری درمورد تعیین جنسیت جنین کسب خواهید کرد.

چرا باید پیش از تولد جنین، از جنسیت آن مطلع شویم؟

هنگامی که از باردار بودن خود مطلع می شوید نخستین چیزی که آرزو خواهید کرد داشتن فرزندی سالم است. اما از همان لحظه‌ای که جواب آزمایش بارداریتان مثبت می شود ممکن است به جنسیت جنین هم فکر کنید اما در نهایت خانواده ها صرف نظر از جنسیت، با آغوش گرم پذیرایی عضو جدید و سالم خانواده هستند.

ممکن است از قبل اسم هایی را انتخاب کرده باشید که فقط پسرانه یا فقط دخترانه باشند و تعیین جنسیت کودک باعث شود به اسم جدیدی احتیاج پیدا کنید و یا ممکن است جنین دوقلو باشد و نیازمند دو اسم، دختر یا پسر باشید.

 

 

تعیین جنسیت جنین از چه زمانی امکان پذیر است؟

زمان تعیین جنسیت جنین

زمان تعیین جنسیت جنین

فرایندی که طی آن تعیین جنسیت انجام میشود، دیفرانسیاسیون جنسیت نامیده میشود. برای پی بردن به جنسیت جنین باید چندین ماه از بارداری بگذرد اما در واقع جنسیت جنین از همان لحظه لقاح تعیین شده است.

ژن های جنین تعیین کننده جنسیت آن هستند. تمامی تخمک ها حاوی کروموزوم x هستند در حالی که اسپرم حاوی کروموزوم x و y است. اگر تخمک توسط اسپرمی باردار شود که کروموزوم x به همراه داشته باشد، نتیجه آن تشکیل جنین دختر است اما اگر اسپرم حاوی کروموزوم y باشد، جنین پسر خواهد بود.

بیشتر بخوانید :   تغذیه بارداری: رژیم غذایی سالم برای خانم­ های باردار

در اوایل بارداری، تمام تخمک ها یکسان هستند. در واقع، اگر بخاطر تاثیرات تستسترون نبود، تمامی نوزادها با ویژگی های زنانه رشد می کردند. تا هفته هفتم بارداری، جنین بافتی خواهد داشت که “مرز تناسلی” نامیده می شود. با گذشت 5 هفته، در بدن جنین هورمون هایی ترشح می شود که رشد دستگاه تناسلی را سرعت می بخشد.

تمامی اندام های جنسی از مرز تناسلی به وجود می آید. تخمدانها و لابیا درست مانند بیضه ها هستند به این معنی که از یک سلول مشابه تشکیل شده‌اند؛ درست مانند کلیتوریس و آلت تناسلی مرد. بنابراین هنگامی که این هورمون ها آزاد میشوند تفاوت میان اندام های جنسی ایجاد می شود.

زمان تشکیل اجزای دستگاه تناسلی در جنین پسر و دختر

درجنین پسر، در هفته نهم بارداری مرز تناسلی به آلت تناسلی تبدیل می شود. در حدود هفته دهم پروستات شکل گرفته و دستگاه ادراری در هفته چهاردهم به وجود می‌آید. پوست بیضه ها در هفته بیست و ششم به وجود آمده و آلت تناسلی در سه ماهه پایانی بارداری رشد می کند.

در جنین دختر، تخمدان ها از هفته ۱۱ و ۱۲ رشد می­کنند و با هفت میلیون تخمک اولیه پر می شوند. تعداد این تخمک ها تا زمان تولد کاهش یافته و نوزاد دختر با حدوداً 2 میلیون تخمک موجود در تخمدانها متولد می شود. رحم و واژن در سه ماهه پایانی بارداری شکل می گیرند. شیار واژن در حدود هفته 22 شکل میگیرد.

5 نشانه که دختر بودن جنین را نشان می دهند

باورها و افسانه های زیادی در مورد نشانه های تعیین جنسیت جنین وجود دارد اما پژوهش های پزشکی، بسیاری از این افسانه ها را رد کرده اند.

بیشتر بخوانید :   احتمال بارداری در آب و استخر

در ادامه 5 نشانه درمورد دختر بودن جنین آورده شده است:

بالا بودن برآمدگی شکم

نشانه دختر بودن جنین

نشانه دختر بودن جنین

یکی از قدیمی ترین افسانه های مربوط به دختر بودن جنین این است که اگر برآمدگی شکم بالا باشد، بچه دختر است. با این حال به نظر می رسد که این فقط یک افسانه باشد.
اصلی ترین عواملی که شکل برآمدگی شکم را تعیین می‌کنند عبارتند از:

  • فیزیک بدنی
  • تعداد بارداری ها
  • شکل فیزیکی عضلات شکم
  •  افزایش وزن کلی شما در دوره بارداری.

استرس در زمان لقاح

یکی دیگر از باورهای رایج در این باره این است که میزان بالای استرس پیش از بارداری می تواند در تعیین جنسیت جنین نقش داشته باشد. و در کمال تعجب پژوهش های علمی به رابطه بین این دو عامل پی برده اند.

یکی از پژوهش ها نشان داد زنانی که میزان کورتیزول – هورمون استرس – در آنها بالاتر است، احتمال دختر شدن جنین برایشان بیشتر است. با این حال هنوز دلیلی برای این موضوع پیدا نشده است.

نوسانات خلقی

برخی از مردم فکر می کنند هورمون استروژنی که جنین دختر تولید میکند، روی خلقیات مادر تاثیر می گذارد. با این حال پژوهش های علمی نشان داده اند که چنین چیزی درست نیست.

تمامی زنان باردار ممکن است به دلیل تغییر میزان هورمون ها، دچار نوسانات خلقی شوند. اما این تغییرات خلقی ربطی به جنسیت جنین ندارند.

بیشتر شدن حالت تهوع بارداری

عقیده دیگری که وجود دارد این است که از آنجایی که دختران هورمون های بیشتری تولید می کنند، مادرانشان حالت تهوع بیشتری خواهند داشت. اما هم علم و هم تجربه نشان داده اند که تهوع بارداری در زنان متفاوت است. یک زن می تواند در بارداری های مختلف خود، میزان متفاوتی حالت تهوع داشته باشد.

بیشتر بخوانید :   حالت خوابیدن در بارداری : راهنمای داشتن خواب راحت در دوران بارداری

پژوهشی که در سال های اخیر انجام شده است نشان داد که رابطه بسیار کمی بین میزان حالت تهوع و جنسیت جنین وجود دارد. با این حال دلیل بسیار محکمی برای آن نیافته بودند بنابراین این افسانه همچنان افسانه باقی می ماند.

آکنه یا مشکل پوستی

آیا تا به حال این گفته را شنیده اید که نوزاد دختر زیبایی مادرش را از بین می برد؟ برخی مردم باور دارم که اگر جنین دختر باشد پوست مادر چرب و پر از آکنه می شود. اما این نیز یک باور اشتباه است. پیشگیری از هورمون های بارداری غیرممکن است و تاثیر آنها روی پوست و موی هر خانم متفاوت است.

آیا در اوایل بارداری سعی دارید به تعیین جنسیت جنینتان بپردازید؟

5 نشانه ای که پسر بودن جنین را نشان خواهند داد

ویار غذاهای شور

پژوهش ها نشان داده اند که 50 تا 90 درصد زنان باردار در دوره ای از بارداری خود، ویار خواهند داشت و به عقیده بسیاری از مردم زنانی که فرزندشان دختر است، بیشتر ویار غذاهای شیرین را خواهند داشت. همچنین این عقیده وجود دارد که اگر بچه پسر باشد، بیشتر ویار غذاهای شور را خواهید داشت.
واقعیت این است که به نظر می رسد ویار زنان بیشتر به نیاز آنها به مواد مغذی ربط داشته باشد نه جنسیت جنین. بنابراین این موضوع را نمی توان نشانه ی پسر بودن جنین دانست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *