دختر یا پسر؟ نخستین نشانه‌های تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت

همه ما در مورد نشانه های اولیه ای که نشان دهنده جنسیت جنین هستند چیزهایی شنیده ایم. اما آیا در مورد چگونگی تعیین جنسیت جنین یا درست و غلط بودن این نشانه ها اطلاع دارید؟ در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری درمورد تعیین جنسیت جنین کسب خواهید کرد.

چرا باید پیش از تولد جنین، از جنسیت آن مطلع شویم؟

هنگامی که از باردار بودن خود مطلع می شوید نخستین چیزی که آرزو خواهید کرد داشتن فرزندی سالم است. اما از همان لحظه‌ای که جواب آزمایش بارداریتان مثبت می شود ممکن است به جنسیت جنین هم فکر کنید اما در نهایت خانواده ها صرف نظر از جنسیت، با آغوش گرم پذیرایی عضو جدید و سالم خانواده هستند.

ممکن است از قبل اسم هایی را انتخاب کرده باشید که فقط پسرانه یا فقط دخترانه باشند و تعیین جنسیت کودک باعث شود به اسم جدیدی احتیاج پیدا کنید و یا ممکن است جنین دوقلو باشد و نیازمند دو اسم، دختر یا پسر باشید.

تعیین جنسیت جنین از چه زمانی امکان پذیر است؟

زمان تعیین جنسیت جنین

زمان تعیین جنسیت جنین

فرایندی که طی آن تعیین جنسیت انجام میشود، دیفرانسیاسیون جنسیت نامیده میشود. برای پی بردن به جنسیت جنین باید چندین ماه از بارداری بگذرد اما در واقع جنسیت جنین از همان لحظه لقاح تعیین شده است.

 

اپلیکیشن مینت

ژن های جنین تعیین کننده جنسیت آن هستند. تمامی تخمک ها حاوی کروموزوم x هستند در حالی که اسپرم حاوی کروموزوم x و y است. اگر تخمک توسط اسپرمی باردار شود که کروموزوم x به همراه داشته باشد، نتیجه آن تشکیل جنین دختر است اما اگر اسپرم حاوی کروموزوم y باشد، جنین پسر خواهد بود.

در اوایل بارداری، تمام تخمک ها یکسان هستند. در واقع، اگر بخاطر تاثیرات تستسترون نبود، تمامی نوزادها با ویژگی های زنانه رشد می کردند. تا هفته هفتم بارداری، جنین بافتی خواهد داشت که “مرز تناسلی” نامیده می شود. با گذشت 5 هفته، در بدن جنین هورمون هایی ترشح می شود که رشد دستگاه تناسلی را سرعت می بخشد.

تمامی اندام های جنسی از مرز تناسلی به وجود می آید. تخمدانها و لابیا درست مانند بیضه ها هستند به این معنی که از یک سلول مشابه تشکیل شده‌اند؛ درست مانند کلیتوریس و آلت تناسلی مرد. بنابراین هنگامی که این هورمون ها آزاد میشوند تفاوت میان اندام های جنسی ایجاد می شود.

برخی روش‌های تعیین جنسیت در اوایل بارداری دختر یا پسر بودن جنین را تشخیص‌‌ می‌‌دهند اما چندان دقیق و قابل اعتماد نیستند. برخی روش‌‌‌ها اما مورد استفاده پزشکانند و دقت بالاتری در تعیین جنسیت دارند که از آن دسته‌‌ می‌توان به سونوگرافی، تست ژنتیک اشاره کرد. این روش‌‌ها و‌‌ می‌زان دقت و اعتبارشان را در این مطلب بررسی‌‌ می‌‌کنیم.

تشخیص جنسیت جنین به کمک سونوگرافی

در سونوگرافی هفته‌‌‌‌های ‌18 تا 22 بارداری‌‌ می‌توانید به جنسیت جنین خود پی ببرید اما این در شرایطی است که پزشک در طول سونوگرافی بتواند دستگاه تناسلی جنین را ببیند. اگرچه آلت تناسلی در هفته ششم رشد خود را شروع‌‌ می‌کند اما در سه ماهه نخست بارداری و تا پایان هفته چهاردهم دستگاه تناسلی جنین دختر و پسر کاملا مشابه به هم هستند.

در هفته هجدهم بارداری است که پزشک‌‌ می‌تواند در سونوگرافی متوجه تغییر در اندام‌‌‌‌های ‌جنسی جنین شود. البته جنسیت جنین را‌‌ می‌توان با آزمایش‌‌‌‌های ‌غیر تهاجمی در هفته دهم بارداری نیز تشخیص داد. در آزمایش خون NIPT سندروم داون و سایر ناهنجاری‌های کروموزومی جنین بررسی‌‌ می‌شود. به کمک همین آزمایش‌‌ می‌توان DNA جنین را بررسی و جنسیت او را تشخیص داد. این آزمایش معمولا برای خانم‌هایی که ممکن است نوزادانی با خطر اختلالات ژنتیکی به دنیا آورند تجویز‌‌ می‌شود و در صورت تمایل‌‌ می‌توانید از پزشک بخواهید برای تعیین جنسیت هم دستورات لازم را در نسخه اضافه کند.

روش‌های دیگری نظیر آزمایش ژنتیکی آمینوسنتز یا نمونه گیری از ویلوس کوریونی یا CVS هم‌‌ می‌تواند جنسیت جنین را مشخص کند. CVS بین هفته‌‌‌‌های ‌یازدهم و چهاردهم بارداری و آمینوسنتز بین هفته‌‌‌‌های ‌15 تا 20 بارداری انجام‌‌ می‌شود.

زمان تشکیل اجزای دستگاه تناسلی در جنین پسر و دختر

درجنین پسر، در هفته نهم بارداری مرز تناسلی به آلت تناسلی تبدیل می شود. در حدود هفته دهم پروستات شکل گرفته و دستگاه ادراری در هفته چهاردهم به وجود می‌آید. پوست بیضه ها در هفته بیست و ششم به وجود آمده و آلت تناسلی در سه ماهه پایانی بارداری رشد می کند.

در جنین دختر، تخمدان ها از هفته ۱۱ و ۱۲ رشد می­کنند و با هفت میلیون تخمک اولیه پر می شوند. تعداد این تخمک ها تا زمان تولد کاهش یافته و نوزاد دختر با حدوداً 2 میلیون تخمک موجود در تخمدانها متولد می شود. رحم و واژن در سه ماهه پایانی بارداری شکل می گیرند. شیار واژن در حدود هفته 22 شکل میگیرد.

5 نشانه که دختر بودن جنین را نشان می دهند

باورها و افسانه های زیادی در مورد نشانه های تعیین جنسیت جنین وجود دارد اما پژوهش های پزشکی، بسیاری از این افسانه ها را رد کرده اند.

در ادامه 5 نشانه درمورد دختر بودن جنین آورده شده است:

بالا بودن برآمدگی شکم

نشانه دختر بودن جنین

نشانه دختر بودن جنین

یکی از قدیمی ترین افسانه های مربوط به دختر بودن جنین این است که اگر برآمدگی شکم بالا باشد، بچه دختر است. با این حال به نظر می رسد که این فقط یک افسانه باشد.
اصلی ترین عواملی که شکل برآمدگی شکم را تعیین می‌کنند عبارتند از:

  • فیزیک بدنی
  • تعداد بارداری ها
  • شکل فیزیکی عضلات شکم
  •  افزایش وزن کلی شما در دوره بارداری.

استرس در زمان لقاح

یکی دیگر از باورهای رایج در این باره این است که میزان بالای استرس پیش از بارداری می تواند در تعیین جنسیت جنین نقش داشته باشد. و در کمال تعجب پژوهش های علمی به رابطه بین این دو عامل پی برده اند.

یکی از پژوهش ها نشان داد زنانی که میزان کورتیزول – هورمون استرس – در آنها بالاتر است، احتمال دختر شدن جنین برایشان بیشتر است. با این حال هنوز دلیلی برای این موضوع پیدا نشده است.

نوسانات خلقی

برخی از مردم فکر می کنند هورمون استروژنی که جنین دختر تولید میکند، روی خلقیات مادر تاثیر می گذارد. با این حال پژوهش های علمی نشان داده اند که چنین چیزی درست نیست.

 

 

تمامی زنان باردار ممکن است به دلیل تغییر میزان هورمون ها، دچار نوسانات خلقی شوند. اما این تغییرات خلقی ربطی به جنسیت جنین ندارند.

بیشتر شدن حالت تهوع بارداری

عقیده دیگری که وجود دارد این است که از آنجایی که دختران هورمون های بیشتری تولید می کنند، مادرانشان حالت تهوع بیشتری خواهند داشت. اما هم علم و هم تجربه نشان داده اند که تهوع بارداری در زنان متفاوت است. یک زن می تواند در بارداری های مختلف خود، میزان متفاوتی حالت تهوع داشته باشد.

پژوهشی که در سال های اخیر انجام شده است نشان داد که رابطه بسیار کمی بین میزان حالت تهوع و جنسیت جنین وجود دارد. با این حال دلیل بسیار محکمی برای آن نیافته بودند بنابراین این افسانه همچنان افسانه باقی می ماند.

آکنه یا مشکل پوستی

آیا تا به حال این گفته را شنیده اید که نوزاد دختر زیبایی مادرش را از بین می برد؟ برخی مردم باور دارم که اگر جنین دختر باشد پوست مادر چرب و پر از آکنه می شود. اما این نیز یک باور اشتباه است. پیشگیری از هورمون های بارداری غیرممکن است و تاثیر آنها روی پوست و موی هر خانم متفاوت است.

آیا در اوایل بارداری سعی دارید به تعیین جنسیت جنینتان بپردازید؟

5 نشانه سنتی که پسر بودن جنین را نشان خواهند داد. آیا حقیقت دارد؟

نشانه های جنسیت پسر

نشانه های جنسیت پسر

ویار غذاهای شور

پژوهش ها نشان داده اند که 50 تا 90 درصد زنان باردار در دوره ای از بارداری خود، ویار خواهند داشت و به عقیده بسیاری از مردم زنانی که فرزندشان دختر است، بیشتر ویار غذاهای شیرین را خواهند داشت. همچنین این عقیده وجود دارد که اگر بچه پسر باشد، بیشتر ویار غذاهای شور را خواهید داشت.
واقعیت این است که به نظر می رسد ویار زنان بیشتر به نیاز آنها به مواد مغذی ربط داشته باشد نه جنسیت جنین. بنابراین این موضوع را نمی توان نشانه ی پسر بودن جنین دانست.

ضربان قلب آرامتر جنین

یکی دیگر از افسانه های رایج در مورد پسر بودن جنین این است که اگر تپش قلب جنین حدود 140 ضربه در دقیقه باشد، پسر است. تپش قلب بالاتر نشان دهنده دختر بودن جنین است. اما پژوهش های علمی نشان داده اند که تفاوت خاصی بین تپش قلب جنین دختر یا پسر وجود ندارد. در واقع، تپش قلب جنین پسر کمی کندتر است اما تفاوت آن تنها در حدود 3 ضربه در دقیقه است.

پایین بودن برآمدگی شکم

درست همانطور که بالا بودن برآمدگی شکم نشان دهنده دختر بودن جنین است، پایین بودن شکم نشان دهنده پسر بودن جنین است. اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. همانطور که پیشتر مطرح کردیم، برآمدگی شکمتان توسط دیگر عوامل شکل میگیرد.

پوست و مو سالم تر

این عقیده بر خلاف افسانه ی دزدیده شدن زیبایی مادر توسط جنین دختر است. بسیاری از مردم باور دارند اگر بچه پسر باشد، پوستتان سالم تر به نظر آمده و موهای قوی تری خواهید داشت.
اما در واقع این تغییرات تنها به هورمونهای بارداری ربط دارند. در برخی زنان ممکن است آکنه پوستی به وجود آید در حالی که در دیگر زنان پوست زیباتر می شود.

عدم بروز نوسانات خلقی

آیا واقعا میتوان گفت که در صورتی که بچه پسر باشد، این پدیده رخ نمی دهد؟ متاسفانه چنین چیزی درست نیست. چه دختر و چه پسر باردار باشید، نوسان خلقی خواهید داشت چرا که این پدیده در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد.

انجام آزمایش پزشکی برای فهمیدن جنسیت جنین

در کل تعجبی ندارد که افراد این افسانه ها را باور کنند. به هر حال همواره 50 درصد احتمال درست بودن حدسشان وجود دارد. اما چگونه می توان بدون هیچ شکی جنسیت جنین را تشخیص داد؟

چندین نوع آزمایش وجود دارد که پزشکتان می­تواند آنها را انجام دهد:

آزمایش خون

برخی آزمایش­های خون می­توانند جنسیت جنین را مشخص کنند. این آزمایش معمولاً تنها در زنان بالای 35 سال، یا کسانی که ریسک اختلال کروموزومیک در آنها بالاتر است، انجام می­شود.

آزمایشات ژنتیکی

آمینوسنتز یا نمونه برداری از ویل کوریونی از روش‌های دیگر پیش‌ بینی جنسیت جنین است.

این آزمایشات به طور کلی برای تشخیص ناهنجاری کروموزومی یا اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون در جنین انجام‌‌ می‌شود. آمنیوسنتز نوعی آزمایش ژنتیکی در رحم است که در آن پزشک با استفاده از یک سوزن ریز و دراز، مقدار کمی مایع آمنیوتیک را از رحم خارج‌‌ می‌ کند. به کمک برخی از سلول‌های جنین که در مایع آمنیوتیک موجود است‌‌ می‌توان هرگونه اختلال ژنتیکی و همچنین جنسیت جنین را تشخیص داد. آمنیوسنتز بین هفته 15 و 20 بارداری انجام‌‌ می‌ شود.

انجام آزمایشات ژنتیکی برای تعیین جنسیت جنین

انجام آزمایشات ژنتیکی برای تعیین جنسیت جنین

روش‌های آزمایش ژنتیکی خطر سقط جنین را به همراه دارند و بطور کلی برای افراد باردار بالای 35 سال یا زوج‌هایی که سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی دارند توصیه‌‌ می‌شوند. این روش‌‌ها ممکن است از جمله بهترین روش‌های پیش بینی جنسیت اولیه کودک برای هر خانم بارداری نباشند.

آمنیوسنتز

این آزمایش نیز معمولاً در بارداری­های پرخطر انجام می­شود و با استفاده از یک نمونه مایع آمنیوتیک، می­تواند اختلالات ژنتیکی و جنسیت جنین را مشخص کند.

نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)

این آزمایش برای تشخیص سندرم دان یا دیگر اختلالات کروموزومی، از جفت نمونه برداری می­کند. این آزمایش در هفته دهم بارداری می­تواند جنسیت جنین را مشخص کند.

در این روش، پزشک نمونه‌ای از ویلی کوریونی، یعنی بافت موجود در جفت را که حاوی اطلاعاتی در مورد ژن‌‌‌‌های ‌جنین است، خارج‌‌ می‌ کند. CVS معمولاً بین هفته‌‌‌‌های ‌یازدهم و چهاردهم بارداری انجام‌‌ می‌ شود.

سونوگرافی

سونوگرافی رایج­ترین شیوه تشخیص جنسیت جنین است و اغلب زنان با بارداری­های کم خطر آن را تجربه خواهند کرد. از هفته 15 یا 16 بارداری به بعد، تکنیسین سونوگرافی می­تواند جنسیت جنین را تشخیص دهد، اما در اکثر زنان جنسیت جنین از سه ماهه دوم بارداری به بعد قابل تشخیص است.

البته همیشه این احتمال وجود دارد که جنین در وضعیتی قرار بگیرد که مشاهده جنسیتش مقدور نباشد و در این شرایط به سونوی مجدد نیاز خواهید داشت. در دوقولو‌‌ها هم تعیین جنسیت کمی دشوار است.

در سونوگرافی در صورتی که پزشک علامتی از آلت تناسلی نبیند به شما خواهد گفت که احتمالا جنین دختر است. در سه ماهه نخست بارداری چون شکل و اندازه و طول کلیتوریس در هر دو جنس دختر و پسر یکسان است تشخیص جنسیت مشکل خواهد بود. علامت دیگری که پزشک از روی آن‌‌ می‌تواند با اطمینان بیشتری دختر بودن جنین را تشخیص دهد سه خط بودن دستگاه تناسلی است که در آن کلیتوریس به شکل خطی‌‌ میان دو لب نمایش داده‌‌ می‌شود.

علامت لاکپشت نیز در سونوگرافی تایید جنسیت پسر است. در این علامت نوک آلت تناسلی از بین بیضه بیرون زده و حالتی شبیه به لاکپشت ایجاد‌‌ می‌کند که به پزشک کمک متوجه جنسیت جنین شود. در نهایت جنین پسر در رحم نیز گاهی دچار نعوظ‌‌ می‌شود و انجام سونو دقیقا در این زمان کمک بزرگی برای تعیین صد در صد جنسیت است.

متد رمزی

متد رمزی روش پیش بینی دیگری است که در آن ادعا‌‌ می‌شود میتوان جنسیت جنین را در هفته ششم بارداری تشخیص داد. طبق نظریه رمزی، نحوه قرار دگیری جفت در رحم‌‌ می‌تواند جنسیت جنین را تعیین کند. اگر محل جفت در سمت راست باشد، جنین پسر است و اگر محل جفت در سمت چپ باشد جنین دختر است. با این حال این روش از نظر علمی تایید شده نیست اما‌‌ می‌‌توانید با داشتن سونوگرافی سه ماهه اول در هفته ششم تا هشتم بارداری و سؤال از پزشک خود در مورد محل قرار گرفتن جفت در رحم صحت این روش را امتحان کنید.

روش‌‌‌‌های ‌پیش بینی جنسیت اولیه جنین چقدر دقیق هستند؟

سونوگرافی، جنسیت جنین را بین هفته 18 و 22 بارداری پیش بینی‌‌ می‌کند. احتمال بروز اشتباه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر خانمی اضافه وزن بالا داشته باشد یا حاملگی دوقولویی را تجربه کند یا حتی جنین در موقعیتی قرار گیرد که دستگاه تناسلی قابل رویت نباشد، تعیین جنسیت توسط سونوگرافی دشوار خواهد بود.

روش‌های آزمایش ژنتیکی مانند آمنیوسنتز و CVS در پیش بینی جنسیت جنین دقیق‌تر هستند. با این حال، همانطور که قبلاً گفته شد، خطر سقط جنین را بالا‌‌ می‌برند و بنابراین برای هر خانم بارداری مناسب نیستند..

در رابطه با متد رمزی نیز هیچ مدرکی برای اثبات وجود ندارد و تنها تا 50 درصد احتمال درست بودن پیش بینی وجود دارد.

در صورت داشتن دوقلو‌‌ها، پیدا کردن جنسیت سخت تر است؟

بله ، اگر دوقلو یا چند قلو باردارید، تشخیص جنسیت جنین‌‌‌ها دشوار خواهد بود زیرا جنین‌‌‌ها در بغل هم فشرده‌‌ می‌شود و دیدن آلت تناسلی‌شان به نسبت سخت تر است.

نکته پایانی

تمایل به اطلاع داشتن از جنسیت جنین امری طبیعی است اما سلامت مادر و جنین همواره در اولویت است. در دوران بارداری مواد مغذی کافی به بدن برسانید، مایعات مصرفی خود را کنترل کنید، آب فراوان بنوشید و فعالیت داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close