حالت تهوع بارداری از چه زمانی آغاز میشود؟! دکتر فائزه شهبازی

حالت تهوع صبحگاهی، دل پیچه و استفراغ از علائم طبیعی بارداری هستند که برخی زنان آنها را تجربه میکنند. حالت تهوع صبحگاهی یکی از نخستین نشانه های بارداری است که در ۸۰ درصد زنان باردار رخ می دهد. اما ممکن است آن ها این نوع از حالت تهوع را با حالت تهوع پریودی اشتباه بگیرند. در این مقاله در رابطه با حالت تهوع بارداری بیشتر صحبت می کنیم.

حالت تهوع در زنان باردار

با به کار بردن چندین راهکار خود درمانی می توان این وضعیت ناراحت کننده را کنترل کرد. بر خلاف نام صبحگاهی، این حالت تهوع ممکن است در هر ساعت روز ایجاد شود.

اما معمولا حالت تهوع بارداری چه زمانی آغاز می شود و علائم و راه های درمان ان چیست؟ اینها سئوالاتیست که در مقاله امروز به آنها پاسخ می دهیم.

حالت تهوع دارم، اما مطمئن نیستم باردار هستم، چطوری باید بفهمم؟!

این سوال، یکی از سوالات مکرری است که اکثر مخاطبان مینت، پس از خواندن این مقاله از ما می پرسند!

 

اپلیکیشن مینت

در پاسخ باید بگوییم که در بارداری عوامل مختلفی مانند زمان رابطه با توجه به سیکل قاعدگی و تخمک گذاری، تعداد رابطه، نوع رابطه، منظم یا نامنظم بودن پریودها و… تاثیر گذار هستند، همچنین بارداری علائم زیادی دارد اما صرف اینکه یکی از این علائم را داشته باشید، حتما نشانه این نیست که باردار هستید بلکه باید همه این علائم و عوامل را در کنار هم بررسی کنید تا در نهایت بتوان در رابطه با احتمال بارداری به جمع بندی رسید.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک پزشکان مینت، قسمت تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم. در این قسمت باید به سوالات زیادی پاسخ دهید تا شرایطتان کاملا مشخص شود و پس از آن با توجه به شرایط و علائمی که دارید، احتمال بارداریتان مشخص می شود.

نمونه ای از پاسخ های تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ های تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس به قسمت دکتر مینت و تست بارداری آنلاین مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید.دانلود اپلیکیشن

چرا زنان باردار حالت تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند؟

پژوهشگران علوم پزشکی هنوز نتوانسته ­اند دلیل اصلی این حالت را بیابند. با این حال واکنش بدن نسبت به هورمون بارداری ، hCG، به عنوان یکی از دلایل احتمالی آن در نظر گرفته می شود. hCG هورمونی است که پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم، در بدن ترشح می­شود.

آیا می توان از حالت تهوع و دل پیچه دوران بارداری پیشگیری کرد؟

از آنجایی که حالت تهوع باداری در 80 درصد زنان باردار رخ می دهد، اجتناب کردن از آن امری تقریباً غیرممکن است. با این حال برخی زنان در کل هیچ نشانه ای از آن را در خود مشاهده نمی­کنند. اگر شما هم جزو این 80 درصد هستید برخی نکات و راهکارهای احتیاطی وجود دارند که می توانند در مدیریت و به حداقل رساندن این علائم برایتان مفید باشند.

در برخی موارد مصرف ویتامین B6 در دوران حاملگی می­تواند شدت حالت تهوع را کمتر کند.

دلایل بروز

دلایل اصلی حالت تهوع بارداری نامشخص هستند اما چندین دلیل وجود دارند که ممکن است این حس را توجیه کنند.

افزایش میزان هورمون hCG:

یکی از دلایل محتمل این حالت می­تواند واکنش بدن به افزایش میزان این هورمون بارداری باشد. hCG هورمونی است که بدن پس از اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم آن را تولید می­کند.

دل پیچه و استفراغ همراه با حالت تهوع می­تواند نشان دهنده تلاش بدن برای تطبیق یافتن با هورمون­های در حال تغییر باشد.

حالت تهوع بارداری تا چه حد ممکن است شدید شود؟

شرایط حاملگی در هر فرد منحصر به فرد است و درمورد حالت تهوع نیز همین وضعیت وجود دارد و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی زنان ممکن است این علائم با دل پیچه خفیف و درد معده چندین مرتبه در روز همراه باشد. از سوی دیگر حدود 1 درصد از زنان، دچار حس استفراغ بسیار شدید می­شوند که وضعیت هایپرمسیس گراویداروم نام دارد. در این بیماری زنان دل پیچه شدید، استفراغ مداوم، کاهش وزن، و عدم تعادل الکترولیتی را تجربه می کنند.

گاهی اوقات در چنین مواردی لازم است که فرد بستری شود و برخی زنان نیز برای حفظ سلامتی خود به غذا دهی لوله ای و/یا تزریق وریدی نیاز خواهند داشت.

چگونه می­توان حالت تهوع بارداری را درمان کرد؟

با استفاده از برخی راهکارهای خود درمانی، راهکارهای خانگی، و روش­های درمانی طبیعی می­توانید این حالت را به میزان زیادی کاهش دهید. در ادامه چندین راهکار مطرح شده­اند که بهتر است آنها را به خاطر بسپارید:

  • ویتامینها:

در برخی موارد مصرف ویتامین B6 در دوره بارداری می­تواند شدت حالت تهوع را کاهش دهد. با پزشک خود در مورد مصرف و دوز مصرفی این ویتامین مشورت کنید.

  • زنجبیل:

مصرف زنجبیل

مصرف زنجبیل

زنجبیل می تواند دل پیچه ناشی از حالت تهوع بارداری را کاهش دهد. خوردن یا نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی­ های حاوی زنجبیل می تواند یک روش طبیعی برای کاهش شدت این علائم باشد.

  • وعده های غذایی کم حجم و متعدد داشته باشید:

به جای وعده­ های غذایی محدود­تر و سنگین، سعی کنید در طول روز چندین وعده غذایی سبک داشته باشید. این کار کمک می­کند سیستم گوارشی تحت فشار نباشد و هضم غذا آسان تر شود.

 

 

  • مایعات فراوان بنوشید:

استفراغ ناشی از حالت تهوع بارداری می­تواند آب بدن را کاهش دهد و علائم را تشدید کند. در روز مقادیر کمی آب را به طور مداوم مصرف کنید تا بتوانید آب بدن را حفظ کنید.

  • از مصرف غذاهای تند و سنگین خودداری کنید:

غذاهای بسیار تند یا شیرین می­توانند معده را اذیت کرده و باعث دل پیچه شوند. بهتر است از مصرف اینگونه غذاها و غذاهایی که بو و طعمشان در شما حالت تهوع ایجاد می­کند خودداری کنید.

غذاهای سبک و ساده­ ای را میل کنید که به سادگی هضم می­شوند.

  • طب فشاری:

مطالعات نشان داده ­اند که فشار درمانی مچ می­تواند علائم حالت تهوع را کاهش داده و به عنوان روشی جایگزین برای کاهش درد به کار رود.

  • حمایت عاطفی:

اضطراب و استرس اضافی می­تواند بیماری را تشدید کند. احساس حمایت از سوی دوستان و خانواده می­تواند به کاهش احساس درد کمک کرده و علائم بیماری را کنترل کند.

چه زمانی حالت تهوع بارداری پایان می یابد؟

در بسیاری از زنان حالت تهوع به عنوان یکی از علائم بارداری معمولاً از هفته 5 یا 6 بارداری آغاز می­شود و در هفته­ های 12 یا 14 پایان می یابد. در تعداد محدودی از زنان – حدوداً %10 – ممکن است تا هفته 20 هم طول بکشد. در برخی موارد نادرتر حالت تهوع بارداری تا پایان دوره بارداری باقی خواهد ماند.

حالت تهوع بارداری در % 80 درصد زنان باردار رخ می دهد و اغلب یکی از نخستین نشانه های بارداری است.

دل پیچه مداوم و استفراغ از نشانه های حالت تهوع بارداری هستند که از هفته ششم بارداری آغاز شده و معمولاً تا هفته 12 الی 14 ادامه دارد. در بسیاری از موارد با درمان­های خانگی مانند مصرف زنجبیل، تقسیم وعده­های غذایی به وعده­ های بیشتر و سبک­تر و مصرف مداوم آب و مایعات می­توان آن را کنترل کرد. حدود %1 زنان در دوره بارداری حالت تهوع شدید را تجربه می­کنند که به آن هایپرمسیس گراویداروم گفته می­شود و طی آن فرد ممکن است به بستری شدن نیاز پیدا کند. در صورت وجود استفراغ شدید، تیره شدن رنگ ادرار، سرگیجه مکرر و رفلکس معده، با پزشک خود مشورت کنید و راه درمان مناسب خود را بیابید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close