ترشحات قهوه ای واژن

ترشحات قهوه ای واژن به چه معناست؟!

پیدا کردن شناخت ازینکه بدنتان چطور کار می کند و ترشحات واژن چه معنایی دارند، می تواند در فهمیدن اینکه چه چیزهایی نرمال هستند و در چه مواقعی باید به دکتر مراجعه کنید؛ به شما  بسیار کمک کند. در این مقاله در مورد ترشحات قهوه ای واژن و معنای آن ها، اطلاع پیدا خواهید کرد.

ترشحات قهوه ای واژن چیست؟

پیدا کردن ترشحات قهوه ای رنگ در لباس زیرتان یا هنگامیکه خودتان را تمیز می کنید، ممکن است نگران کننده باشد. اگر این اتفاق قبلا برایتان نیفتاده باشد، ممکن است بترسید و فکر کنید که حتما نشانه ای از یک دردسر جدید است!

اما خبر خوب این است که ترشحات قهوه ای واژن، همان خون های قدیمی هستند. خون تازه، رنگ قرمز روشن دارد اما خون قدیمی و کهنه، هر چقدر در بیرون از عروق خونی قرار بگیرد، تیره تر خواهد شد. هنگامیکه خون با هوا تماس پیدا می کند، اکسید می شود. هموگلوبین و آهن داخل خون با هوا واکنش می دهند و خون به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.

در اکثر موارد، ترشحات قهوه ای واژن، نرمال هستند و می توانند نشانه چیزهای زیادی باشند، از لانه گزینی جنین گرفته تا پریود قریب الوقوع. اگرچه یک سری از علائم هشدار دهنده وجود دارند که هنگامیکه رخ می دهند، باید به آن ها توجه کنید. اگر درمورد ترشحات غیرنرمال نگران هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

اپلیکیشن مینت

آیا ترشحات قهوه ای واژن، انواع مختلفی دارند؟

اگرچه ترشحات قهوه ای واژن ممکن است در مراحل متفاوتی از زندگیتان رخ دهند، اما همیشه به دلیل خون های قدیمی و خشک شده هستند. در این میان، چیزی که می تواند تغییر کند، دلیل خشک شدن خون است.

چه چیزی ترشحات قهوه ای واژن را به وجود می آورد؟

دلایل ترشحات قهوه ای واژن

دلایل ترشحات قهوه ای واژن

دلایل زیادی در ترشح مایعات قهوه ای واژن وجود دارد. از دلایل کاملا طبیعی و نرمال گرفته تا نشانه ای از سرطان! به همین دلیل است که همیشه باید به علائم همراه ترشحات قهوه ای واژن توجه کنید. از دلایل شایع بروز ترشحات قهوه ای رنگ عبارتند از:

 • قاعدگی
 • خونریزی لانه گزینی
 • بارداری خارج از رحم
 • سقط
 • تخمک گذاری
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • خونریزی غیرمنتظره
 • هورمون های جلوگیری از بارداری
 • عفونت های منتقل شونده جنسی
 • دوران پیش از یائسگی

آیا ترشحات قهوه ای واژن می توانند نشانه ای از بارداری باشند؟

ترشحات قهوه ای واژن می تواند نشانه ای از خونریزی لانه گزینی باشد و هنگامی اتفاق می افتد تخمک بارور شده در دیواره رحم، لانه گزینی می کند و باعث مقداری خونریزی می شود. بسیاری از بانوان هنگام دفع ادرار، متوجه خونریزی لانه گزینی می شوند.

خونریزی لانه گزینی هنگامیکه انتظار دارید پریود شوید، اتفاق می افتد. اگرچه این خونریزی معمولا سبک است، اما در بعضی مواقع سنگین تر شده و شبیه خونریزی قاعدگی می شود. بنابراین اگر رابطه محافظت نشده داشته اید و ترشحات قهوه ای رنگی به همراه دلدرد دارید، بهتر است تست بارداری دهید.

خونریزی لانه گزینی تنها یکی از علائم بارداری است و صرف داشتن آن نیز نشانه ای از بارداری 100 درصد شما نیست. این نکته بسیار مهم است که بدانید در فرایند بارداری عوامل بسیار مهمی دخیل هستند مانند اینکه در چه زمانی از سیکل قاعدگی رابطه داشته اید، چند بار رابطه داشته اید، اینکه آیا قاعدگی های شما منظم است یا خیر و چندین علائم دیگر بارداری را باید کنار هم قرار دهید تا از باردار بودنتان اطمینان حاصل کنید.

به همین دلیل، برای اینکه در این مورد کمتر سردرگم شوید؛ تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، قسمت تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم تا به کمک آن و به پاسخ به سوال های این بخش، بتوانید همه این عوامل را در نظر بگیرید و احتمال بارداریتان را از این بخش دریافت کنید.

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، لازم است که اپلیکیشن مینت را ازطریق لینک زیر دانلود و سپس به بخش دکتر مینت و تست بارداری آنلاین مراجعه کنید و به سوال های آن پاسخ دهید تا احتمال بارداریتان را دریافت کنید. دانلود اپلیکیشن

آیا ترشحات قهوه ای رنگ واژن، همان قاعدگی هستند؟

بسیاری از بانوان ترشحات قهوه ای واژن را قبل از قاعدگیشان تجربه می کنند و این هنگامی است که جریان خون هنوز بسیار سبک است و خون زیادی بیرون نیامده است. داشتن ترشحات قهوه ای رنگ از دو روز مانده به قاعدگی، کاملا طبیعی است.

همچنین داشتن ترشحات قهوه ای رنگ، پس از قاعدگی نیز نرمال و شایع است. این اتفاق کاملا نرمال است و یکی از راه هایی است که رحم خود را پاک و تمیز می کند. این ترشحات ممکن از تا چند روز پس از اتمام قاعدگی نیز، ادامه داشته باشند. که در ابتدا ترشحات قهوه ای تیره هستند و به مرور زمان روشن تر می شوند.

در موارد نادری، بعضی از بانوان ممکن است، ترشحات خیلی سبک قهوه ای روشن را هنگام تخمک گذاری داشته باشند. هنگامیکه تخمک بالغ از تخمدان ها رها می شود، می تواند مقدار کمی خونریزی به همراه درد سبک شکمی را به همراه داشته باشد.

بانوانی که داروهای جلوگیری از بارداری را مصرف می کنند ممکن است به جای قاعدگی، ترشحات قهوه ای رنگ را تجربه کنند. داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری باعث می شوند دیواره رحمی نازک تر شود، که در نهایت موجب ترشحات قهوه ای رنگ به جای پریودی می شود.

اگر درحال مصرف داروهای جلوگیری از بارداری هستید، ممکن است خونریزی های ناگهانی نیز داشته باشید، که باعث ترشحات سبک قهوه ای رنگ و لکه بینی خواهد شد. چونکه هورمون ها دیواره رحمی را ناپایدارتر می کنند، ممکن است در بین دو قاعدگیتان نیز، ترشحات قهوه ای رنگ را تجربه کنید. تا زمانی که داروهای جلوگیری مصرف می کنید و سایر علائم را ندارید، جای نگرانی وجود ندارد.

ترشحات قهوه ای پس از داشتن رابطه جنسی، به چه معنا هستند؟

ترشحات قهوه ای واژن هنگام نزدیکی

ترشحات قهوه ای واژن هنگام نزدیکی

بعضی از ترشحات خونی و قهوه ای رنگ واژن پس از رابطه، ممکن است نشانه ای بر داشتن رابطه خشن باشد. در برخی از موارد، آلت همسرتان ممکن است موجب خونریزی گردنه رحم شود.  اگر در این مورد نگران هستید، می توانید از همسرتان بخواهید که آرام تر عمل کند و یا پوزیشنتان را تغییر دهید.

ترشحات قهوه ای هنگام بارداری نرمال است. در موارد بسیار نادری، ترشحات قهوه ای واژن می تواند نشانه ای از سقط جنین یا بارداری خارج از رحم باشد. اگر ترشحات قهوه ای رنگ را تجربه کردید، حتما تست بارداری بدهید حتی اگر مقدار آن کم باشد. اگر باردار هستید و ترشحات قهوه ای دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا ترشحات قهوه ای واژن می تواند از نشانه های قبل از یائسگی باشد؟

ترشحات قهوه ای نیز می تواند از نشانه های یائسگی باشد، بخصوص اگر در دوران 40 تا 50 سالگی باشید. اگر سیکل قاعدگی نامنظم تر شود، ترشحات قهوه ای و لکه بینی محتمل تر هستند.

 

 

سایر نشانه های قبل از یائسگی عبارتند از:

 • ترشحات داغ
 • خشکی واژن
 • عوض شدن خلق و خو
 • سردرد
 • عرق شبانه
 • تغییرات پوستی
 • بی خوابی

چه نوع عفونت هایی باعث ترشحات قهوه ای واژن می شوند؟

ترشحات قهوه ای واژن و عفونت های مربوطه

ترشحات قهوه ای واژن و عفونت های مربوطه

اگرچه ترشحات قهوه ای واژن نرمال هستند، برخی از عفونت های مشخص نیز ممکن است موجب ترشح قهوه ای رنگ شوند. هر کدام از عفونت های زیر می توانند موجب ترشحات قهوه ای رنگ شوند:

 • عفونت های لگنی
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • لوازم خارجی بهداشتی( تامپون و حلقه جلوگیری از بارداری)
 • واژن باکتریایی

توجه داشته باشید که این عفونت ها، تنها دلایل ترشحات قهوه ای واژن نیستند؛ بلکه سایر نشانه ها عبارتند از:

 • ترشحات بد بو
 • خارش واژن
 • رابطه جنسی دردناک
 • دفع ادرار دردناک
 • تب و لرز

اگر همراه با ترشحات، هرگونه خارش یا بوی بد یا هرگونه علائم غیر نرمال دیگری داشتید، حتما به دکتر مراجعه کنید. هر گونه از عفونت ها نیاز به مراقبت های پزشکی دارند و هرچه سریعتر باید درمان شوند تا دچار مشکلات پیچیده ای نشوید.

هنگامیکه ترشحات قهوه ای دیدید، چکار باید کنید؟

اولین کار این است که به دقت به دنبال علائم دیگر و تایم ترشحات با توجه به سیکل قاعدگیتان باشید. اگر تنها ترشحات قهوه ای را قبل یا بعد از قاعدگیتان داشتید، کاملا طبیعی است. اما اگر طولانی مدت باشد، می تواند از علائم آدنومیوزیس باشد. (اندومتریوز دیواره رحمی)

همچنین باید حواستان به شکل ترشحات نیز باشد. ترشحات قهوه ای ضخیم که همراه با بوی بد یا خارش هستند می توانند از علائم عفونی باشند. تب و درد نیز می تواند از علائم هشدار دهنده باشد. داشتن ترشحات زیاد نیز، می تواند نشانه ای بر غیرطبیعی بودن باشد.

دنبال کردن مرتب سیکل، به شما در تشخیص نرمال بودن ترشحاتتان بسیار کمک خواهد کرد. اگر هرگونه ترشحات قهوه ای رنگی دارید که به پریودیتان ارتباطی ندارد، اما در زمان تخمک گذاری قرار دارید، باز هم نرمال است.

اگر قصد بارداری دارید، ترشحات قهوه ای رنگ 1 تا 2 هفته پس از رابطه محافظت نشده، نشانه خونریزی لانه گزینی است.

ترشحات قهوه ای واژن و مراجعه به دکتر

ترشحات قهوه ای واژن و مراجعه به دکتر

 چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟

هر زمانیکه در مورد ترشحات واژنتان احساس نگرانی کردید و یا علائم دیگری را مشاهده کردید باید با دکتر مشورت کنید.

هرچند ترشحات قهوه ای رنگی که به قاعدگی مرتبط هستند، هیچگونه جای نگرانی ندارند، اما پزشک در رابطه با خلاص شدن از دست آن ها، می تواند کمکتان کند.

اگر در حال مصرف قرص های جلوگیری از بارداری هستید، پزشک می تواند روش دیگری را برای توقف ترشحات پس از قاعدگی، تجویز کند. اگر ترشحات قهوه ای رنگ واژن  به دلیل کیست تخمدان یا عفونت به وجود آمده اند، پزشک می تواند تشخیص دهد و درمان مناسب را به کار گیرد.

در دوران قبل از یائسگی، هورمون درمانی از یک طرف می تواند هم عوارض این دوره را بهبود دهد و هم از طرفی دیگر می تواند لکه بینی و سایر علائم را کاهش دهد.

اگر ترشحات قهوه ای واژن را در دوران بارداری تجربه کردید، حتما با پزشک خود در ارتباط باشید.  هرچند در بیشتر مواقع این نکته طبیعی است، اما هم خودتان و هم پزشک با خیال راحت تری  فرایند بارداری را طی خواهید کرد.

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close