ترشحات واژن در بارداری : انواع مختلف ترشحات بارداری که باید در مورد آن ها بدانید

تمام بانوان، چه باردار باشند چه نباشند، ترشحات واژن را از یک سال پیش از اولین قاعدگی تا چند وقت پس از یائسگی، تجربه می کنند. مقدار ترشحات واژن، در مراحل مختلف زندگیتان تغییر می کند. هنگام بارداری، افزایش ترشحات واژن، طبیعی است. ترشحات بارداری از نظر ضخامت، پیوستگی، مقدار و دفعات تکرار نسبت به دوران عادی، تغییر می کنند. ترشحات واژن در بارداری از نشانه های اولیه این دوران هستند. ترشحات نرمال واژن، لوکره نام دارد. این ترشحات، از واژن در مقابل عفونت مراقبت می کنند و آن را تمیز نگه می دارند. ترشحات بارداری، یک تا دو هفته پس از لقاح، حتی قبل از موعد پریودی افزایش پیدا می کنند.

آیا ترشحات واژن در بارداری نرمال هستند؟

بله، داشتن ترشحات واژن در بارداری نرمال است. ترشحات رحمی از یک تا دو هفته پس از لقاح، افزایش پیدا می کنند. هرچقدر از بارداری می گذرد، ترشحات سنگین تر می شوند و شدیدترین ترشحات را در مراحل آخر بارداری، تجربه خواهید کرد.

ترشحات بارداری افزایش پیدا می کنند تا بدن هورمون استروژن بیشتری تولید کند و جریان خون نیز در ناحیه واژن، افزایش پیدا کند. چون دهانه رحم و دیواره واژن نرم می شوند، بدن ترشحات بارداری بیشتری را تولید می کند، تا از عفونت جلوگیری کند. در اواخر بارداری نیز، سر بچه ممکن است به دهانه رحم فشار وارد کند و سبب افزایش ترشحات بارداری شود.

ترشحات بارداری شامل ترشحات رحمی و واژینال، باکتری های نرمال موجود در واژن و سلول های مرده است.

 

اپلیکیشن مینت

چگونه بفهمم ترشحات من نشانه عفونت هستند؟

در دوران بارداری علاوه بر ترشحاتی که نرمال هستند، ممکن است، ترشحات دیگری با علائم متفاوت تجربه کنید و آن ها را به گمان طبیعی بودن، نادیده بگیرید. باید بگوییم که جدی نگرفتن ترشحات عفونی واژن در دوران بارداری بسیار خطرناک است و موجب تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم و انتقال عفونت به جنین شود و ممکن است دوره درمان تا ماه ها یا حتی سال ها به طول بینجامد.

یکی از سوالات مکرر کاربران مینت در سایت و اینستاگرام این است که چگونه این عفونت ها را تشخیص دهیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عوامل زیادی مانند رنگ ترشحات، داشتن رابطه جنسی، علائم آزار دهنده برای خود شخص و همسر و بسیاری از علائم دیگر در تشخیص این عفونت ها موثر است و کاملا به شرایط هر شخص بستگی دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم. در این قسمت تعداد زیادی سوال از شما پرسیده می شود تا با توجه به شرایطتان، عفونت تشخیص داده شود.

نمونه ای از پاسخ های قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ های قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این بخش، کافیست از طریق لینک زیر، اپلیکیشن مینت را نصب کنید وارد قسمت دکتر مینت و سپس تشخیص و درمان ترشحات واژن شوید و مراحل بعدی را انجام دهید. دانلود اپلیکیشن

آیا ترشحات واژن، از نشانه های بارداری است؟

نشانه های بارداری

نشانه های بارداری

افزایش در ترشحات واژن از نشانه های اولیه بارداری است. مایعات رحمی یک تا دو هفته پس از لقاح افزایش می یابند و این ترشحات، هرچقدر بارداری جلوتر می رود، بیشتر می شوند.

انواع ترشحات بارداری

ترشحات مخاطی

در زمان بارداری، جریان خون در ناحیه رحمی افزایش پیدا می کند. که این دلیلی بر افزایش ترشحات رحمی در بارداری است. در رابطه با ترشحات واژن در بارداری جای نگرانی وجود ندارد و کاملا طبیعی است.

این ترشحات بدون رنگ یا سفید هستند. ضخامت نازکی دارند و بوی آن ها ملایم است و از عفونت واژن جلوگیری می کنند.

اگر ترشحات واژنتان در بارداری بوی بد و یا رنگ غیر معمولی دارند، حتما با پزشکتان صحبت کنید.

شو خونی یا پلاگ مخاطی

شو خونی یک توپ مخاطی ضخیم است، که در زمان بارداری، دهانه رحم را می بندد و از بروز عفونت جلوگیری می کند. این مایع در مراحل پایانی بارداری و هنگامیکه به زایمان نزدیک می شوید، ترشح می شود. این توپ مخاطی در اوایل بارداری (هفته 7م) دهانه رحم را می بندد و هنگامی که باز می شود، به صورت ترشحات خارج می شود، که یکی از نشانه های فرا رسیدن زمان زایمان است. پس از این که شو خونی ترشح شد، زایمان ممکن است بلافاصله یا تا یکی دو هفته بعد، اتفاق بیفتد.

شو، مخاط ضخیمی است که ممکن است با رگه های خونی ترکیب شود. شو ممکن است ژلاتینی یا رشته ای باشد. هر زمان که این ترشحات را تجربه کردید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا زمان باقیمانده به زایمانتان را دقیق تر بدانید. این نکته زمانیکه خونریزی نیز داشتید، بیشتر اهمیت پیدا می کند.

مایع آمنیوتیک

مایع آمنویتیک

مایع آمنویتیک

یکی دیگر از ترشحات بارداری که ممکن است هر زمانی در بارداری داشته باشید، ترشحات مایع آمنیوتیک است. این مایع، اطراف جنین را در رحم فرا می گیرد و به رشد بهتر بچه کمک می کند. ترشح مایع آمنیوتیک مانند تکان خوردن یا حرکت یک مایع گرم در واژن است. این مایع، معمولا بدون بو و بدون رنگ است اما ممکن است مقداری مخاط یا خون را نیز در خود داشته باشد.

ترشح مایع آمنیوتیک در زمان بارداری می تواند برای شما و جنین خطرناک باشد. درحالیکه نشت مقدار کمی از این مایع طبیعی است، اما ترشح زیاد آن، ممکن است مضر باشد.

اگر ترشحات قهوه ای-زرد یا سبز رنگ داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این به این معنی است که کودک در داخل رحم، دفع مدفوع داشته است و ممکن است موجب مشکلات تنفسی کودک در هنگام زایمان شود.

ترشحات عفونت قارچی

تغییرات هورمونی در زمان بارداری ممکن است بر مقدار PH واژن تاثیر بگذارد که ممکن است موجب مساعد شدن شرایط برای رشد میکروارگانیسم های بیماری زا مانند کاندیدا و در نهایت بروز عفونت گردد. بنابراین در هنگام بارداری بیشتر مستعد عفونت های قارچی بخصوص در سه ماهه دوم هستید.

عفونت قارچی ممکن است موجب بروز ترشحات ضخیم، سفید و پنیری شکل شود. سایر علائم عفونت قارچی شامل خارش اطراف واژن، قرمزی و درد نواحی اطراف واژن، سوزش هنگام دفع ادرار و درد هنگام رابطه است.

 

 

اگر ترشحات بارداریتان به دلیل عفونت قارچی تغییر کرد، حتما به پزشک مراجعه کنید. برای درمان اینگونه عفونت ها معمولا کرم های ضد قارچ و شامپوهای مخصوص با توجه به زمان بارداریتان تجویز می شود.

لکه بینی

لکه بینی

لکه بینی

لکه بینی به بروز مقداری خون قرمز، قهوه ای تیره یا خونی صورتی می گویند که در زمان بارداری رخ می دهد. لکه بینی نسبت به خونریزی قاعدگی، روشن تر است. هنگام بارداری، لکه بینی به دلایل مختلفی به وجود می آید. نزدیک به 20 درصد از بانوان باردار، لکه بینی را در سه ماهه اول بارداریشان به دلایل مختلفی مانند خونریزی لانه گزینی، سقط، بارداری خارج از رحم و دلایل نامشخص دیگری تجربه می کنند. در سه ماهه دوم بارداری، لکه بینی به دلیل ناراحتی های رحمی که پس از آزمایشات رحمی، داشتن رابطه با پلیپ رحمی به وجود می آیند، ظاهر می شود. لکه بینی سه ماهه سوم نیز به دلایلی مانند داشتن رابطه، آزمایشات رحمی یا پلاگ مخاطی (شو خونی) ظاهر می شود.

هر زمانی از بارداریتان که لکه بینی یا خونریزی های واژینال را تجربه کردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. خونریزی های سنگین در سه ماهه دوم بارداری می تواند نشانه ای از شرایط پزشکی اورژانسی مانند جفت سر راهی، سقط دیرهنگام و زایمان زودرس باشد، به همین دلیل باید توجه ویژه ای به این ترشحات بارداری سه ماهه دوم شود. بطور مشابه داشتن خونریزی سنگین در 3 ماهه سوم نیز نیاز به توجهات اورژانسی پزشکی دارد، چرا که ممکن است به دلایلی مانند جفت سر راه یا انقباض جفت، رخ داده باشد.

بهداشت واژن در بارداری                 ََ

افزایش ترشحات واژن در بارداری طبیعی است و لازم نیست درباره این نوع از ترشحات بارداری کار خاصی انجام دهید. اما اگر دردسر ساز است و شما را اذیت می کند می توانید از پدهای بهداشتی، استفاده کنید.

نکات زیر در نگهداری بهداشت واژن در زمان افزایش ترشحات بارداری و کنترل آن ها به شما کمک می کند:

  • واژن خود را تمیز نگه دارید.
  • از آب و صابون بدون سوزش یا نرم کننده، در هنگام شست و شوی نواحی تناسلیتان استفاده کنید.
  • از خوشبو کننده های واژینال استفاده نکنید.
  • دوش واژینال انجام ندهید. این کار به دیواره واژن آسیب می رساند و تعادل طبیعی باکتری های آن را از بین می برد. ترشحات نرمال واژن کمی اسیدی هستند و وجود باکتری های مفید، باکتری های مضر را از بین می برد. از بین بردن این تعادل ممکن است باعث بروز التهاب و عفونت شود.
  • از لباس های زیر پنبه ای استفاده کنید.
  • لباس های گشاد بپوشید تا هوا جریان داشته باشد.
  • همواره ناحیه تناسلیتان را بعد ورزش، شنا و حمام بشویید.
  • در زمان بارداری از تامپون استفاده نکنید، چرا که ممکن است عوامل بیماری زا را وارد واژن کند.
[تعداد: 3    میانگین: 3.3/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close