انواع ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن ، هرکدام نشانگر چه چیزی هستند؟

آیا انواع مختلف ترشحات واژن را می شناسید؟ آیا می دانستید که با توجه به رنگ و ساختار ترشحات واژن، می توانید فاز سیکلتان را تشخیص دهید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا به همه این سوالات پاسخ دهیم.

انواع ترشحات واژن و دلایلی که می توانند داشته باشند، هر کدام از موارد زیر است:

چرا ممکن است لباس زیرتان به خود رنگ بگیرد؟

بسیاری از بانوان معمولا متوجه نقاط سفید رنگی بر روی لباس زیر خود می شوند. این نقاط به دلیل وجود ترشحات واژن هستند، که طبیعی نیز به نظر می رسد. ترشحات خیس معمولا سفید یا شفاف هستند. هنگامیکه خشک می شوند، مایع از آن ها بخار می شود و مواد جامد سفید یا زرد رنگی باقی می ماند.

این اتفاق کاملا طبیعی است، مادامیکه ترشحاتتان مشخصات زیر را داشته باشند:

 

اپلیکیشن مینت

هر چند بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت کنید، تا خیالتان کاملا راحت شود.

چگونه بفهمم که ترشحات من نرمال هستند یا اینکه نشانه عفونت است؟

پس از چند مدت که این مقاله را نوشتیم، بسیاری از مخاطبان مینت در سایت و در اینستاگرام ما، سوالاتی داشتند که بلخره ما عفونت داریم یا خیر؟

باید بگوییم که تنها داشتن یک نوع ترشح خاص، ممکن است نشانه داشتن عفونت نباشد و سایر علائم باید بررسی شوند و در نهایت تصمیم گرفت که آیا عفونت دارید یا خیر. پس به این نکته توجه کنید که صرف داشتن یک نشانه از عفونت، نشان دهنده 100 درصد ابتلا به یک عفونت نیست.

حالا این سوال پیش می آید که چطوری تشخیص دهیم به چه نوع عفونتی مبتلا هستیم؟

به همین دلیل تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، بخش تشخیص و ترشحات واژینال را در اپلیکیشن مینت قرار دهیم. در این قسمت سوالات زیادی در رابطه با علائمتان از شما پرسیده می شود و در نهایت با بررسی همگی این علائم، پاسخ احتمال ابتلا به عفونت را دریافت خواهید کرد، همچنین پس از آن می توانید نکاتی را در رابطه با روند درمانی هرکدام از این عفونت ها، با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید، دریافت کنید.

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که در روند درمانی ترشحات عفونی واژن، توجه به شرایطی مانند داشتن رابطه جنسی، نوع روش جلوگیری مورد استفاده، قرار داشتن در دوران شیردهی و… بسیار مهم است، بنابراین هنگام دریافت نکات درمانی، سوالاتی از این قبیل را باید پاسخ دهید تا مناسب ترین نوع درمان را در اپلیکیشن مینت دریافت کنید.

برای مراجعه به قسمت ترشحات واژن ، کافیسیت اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید، سپس وارد قسمت دکتر مینت و پس از آن ترشحات واژن شوید تا مراحل بالا را انجام دهید و در نهایت احتمال ابتلا به عفونت و روش های درمانی آن را دریافت کنید و از همه مهم تر نوع عفونت واژینال شما نیز مشخص می شود.. دانلود اپلیکیشن

ترکیبات ترشحات واژن

هر نوع غشا مخاطی به رطوبت نیاز دارد. وضعیت سلامتی واژن به کمک یک لایه از ترشحات چسبنده حفظ می شود.

ترشحات واژن شامل:

 • مخاط تولید شده به وسیله رحم، غدد بارتولین و اندومتریوم
 • مایعی که از طریق دیواره های عروق خونی (سیستم تناسلی بدن را پیشتیبانی می کنند) تولید می شود.
 • ترشحات تولید شده توسط غدد سباسه
 • سلول های مرده اپیتلیوم واژن و رحم
 • مقدار زیادی از باکتری هایی که در واژن زندگی می کنند، که برخی از آن ها شامل باکتری های مفیدی هستند که با اسیدی نگه داشتن محیط، از رشد باکتری های بیماری زا جلوگیری می کنند.

به طور خلاصه، ترشحات واژن شامل آب، مخاط (که همچنین آب نیز دارد.) و سلول هایی است که در حال حاضر در بدنتان وجود دارند، هستند.

هیچ چیز ناخوشایند و خجالت آور در مورد ترشحات واژن وجود ندارد و همانند بزاغ دهان، طبیعی هستند.

انواع ترشحات واژن


در این قسمت می خواهیم انواع ترشحات واژن و اینکه هرکدام از آن ها چه چیزی در مورد بدنتان می گویند را معرفی کنیم:

ترشحات تخم مرغی

زمان دقیق تخمک گذاری در هر خانم با خانم دیگر متفاوت است و حتی گاهی اوقات در یک ماه با ماه دیگر نیز متفاوت است
ترشحات تخم مرغی نشانه های زنجیره واری از زمان تخمک گذاریتان هستند. آن ها بیشترین غلظت برای نفوذ اسپرم به داخل رحم دارند و به فرایند باروری بسیار کمک می کنند.

همانند شکل زیر اگر هنگامیکه انگشتان خود را از هم دور می کنید، ترشحات واژن کش بیایند، بدین معنی است که تخمک گذاری انجام شده است.

ترشحات واژن و تشخیص زمان تخمک گذاری

هرچقدر این ترشحات بیشتر کش بیایند، به این معنی است که در زمان بهتری برای باروری قرار دارید.

تشخیص این ترشحات برای بار اول، ممکن است سخت به نظر آیند، اما کم کم یاد میگیرید و تفاوت ها را بهتر متوجه می شوید.

ترشحات چسبناک

ترشحات چسبناک واژن از ترشحات شایع در فاز لوتئال قاعدگی هستند.

 

 

ممکن است این نوع ترشحات را چند روز پس از قاعدگیتان مشاهده کنید. (روزهای خشک به روزهای چسبناک تبدیل می شوند.)

مقدار و نوع ترشحات واژن در خانم ها متفاوت است و به این بستگی دارد که در چه فازی از سیکل قاعدگیشان قرار دارند.

ترشحات سفید

اگر این ترشحات ضخیم به همراه سایر علائم مانند خارش، سوزش و درد باشند، احتمالا عفونت قارچی دارید. اگر نه کاملا نرمال است. ممکن است افزایش ترشحات سفید واژن را قبل یا بعد از قاعدگیتان تجریه کنید. در مقاله ای جداگانه در وبسایت مینت، علت عفونت قارچی واژن را کاملا توضیح داده ایم.

ترشحات زرد

ترشحات زرد واژن

ترشحات زرد واژن


ترشحات زرد واژن، ترشحات طبیعی نیستند و ممکن است نشانه ای از عفونت باکتریایی یا بیماری های منتقل شونده جنسی باشند. همچنین همراه این ترشحات، بوی بدی نیز وجود دارد.

ترشحات قهوه ای

ترشحات قهوه ای واژن ممکن است به دلیل قاعدگی های نامنظم رخ دهند. اگر ترشحات قهوه ای مداومی را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که ممکن است نشانه ای از سرطان رحم باشد. همچنین در دوران یائسگی، نباید هیچگونه خونریزی واژینال داشته باشید، چرا که ممکن است نشانه ای از سرطان رحم باشد.

ترشحات سبز

داشتن ترشحات سبز واژن، طبیعی نیست. این نوع از ترشحات، نشانه ای از عفونت های باکتریایی یا بیماری های منتقل شونده جنسی هستند. هر زمانی که این ترشحات را تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر مبتلا به تریکومونیازیس باشید، پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

ترشحات عفونت قارچی

ترشحات عفونی قارچی به دلیل رشد قارچ ها در واژن به وجود می آیند. علائم عفونت قارچی عبارتند از:

 • ترشحات ضخیم پنیری شکل
 • خارش واژن
 • قرمزی واژن
 • درد
 • سوزش

تقریبا 90 درصد از بانوان، حداقل یک بار در طول زندگیشان، عفونت های قارچی را تجربه می کنند. عفونت های قارچی، مسری نیستند و می توانید برای درمان آن ها از کرم های ضد قارچ بدون نسخه استفاده کنید. اما اگر با این کرم ها بهبود نیافتید یا بیش تر از 4 بار در سال عفونت قارچی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در این قسمت از مقاله می توانید علائم انواع ترشحات واژن را در یک نگاه ببینید و اگر هر نشانه غیر طبیعی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. توضیحات بیشتر در رابطه با انواع ترشحات واژن در همین مقاله داده شده است.

انواع ترشحات واژن و علائم آن

انواع ترشحات واژن و علائم آن

ترشحات نرمال واژن: مقدار آن چقدر است؟

برخی از بانوان در رابطه با مقدار ترشحات واژنشان نگران هستند. این ترشحات ممکن است بیش از حد به نظر برسند. اما هیچ جای نگرانی در رابطه با آن وجود ندارد.

بدن یک خانم سالم به طور میانگین 4 – 1 میلی لیتر از ترشحات را در 24 ساعت از قاعدگی تولید می کند.

اما این مقدار در موارد مختلف متفاوت است و حتی ممکن است به 4 میلی لیتر نیز برسد اما هنوز هم طبیعی و نرمال باشد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که ترشحات واژن در زمان های خاصی مانند تخمک گذاری، بارداری یا مصرف داروهای ضدبارداری افزایش می یابد.

اگر ترشحات بیشتر از حد معمولتان را دارید، به ویژه اگر این ترشحات به همراه خارش، بو و درد هنگام رابطه هستند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا میزان ترشحات واژنتان طبیعی است؟

چند روز قبل از تخمک گذاری قوام ترشحات واژن تغییر کرده و آبکی یا شبیه به سفیده تخم مرغ می‌شود. اما چه میزان از این نوع ترشحات طبیعی است و با کم یا زیاد بودن آن باید به پزشک مراجعه داشت؟

چقدر ترشح واژینال طبیعی تلقی می‌شود؟

طبیعی است که قبل از شروع قاعدگی برای یک تا 5 روز مخاط واژن حالت سفیده تخم مرغ داشته باشد و دقیقا قبل از شروع تخمک گذاری حالتی آبکی بگیرد. اما اگر در طول چرخه مرتبا با فواصل گوناگون ترشحات تخم مرغی مشاهده کردید یا این نوع ترشحات بیش از یک هفته به طول انجامید یعنی دچار عدم تعادل هورمونی هستید.

به طور معمول افزایش سطح استروژن و هورمون LH سبب تغییر در مخاط و تخمک گذاری می‌شود. گاه بدن برای تخمک گذاری چندین افزایش سطح هورمون استروژن را در یک چرخه تجربه می‌کند اما به دلایلی تخمک گذاری رخ نمی‌دهد. در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک این اتفاق رایج است و به همین دلیل از روی بررسی مخاط نمی‌توان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد. در صورت بروز استرس بالا یا اختلالات تیروئیدی نیز ممکن است دچار تغییرات مخاط واژینال شوید.

با وجود تغییراتی در مخاط واژن چطور میتوان بهترین زمان برای بارداری را تشخیص داد؟

اگرچه از روی قوام مخاط واژن میت‌وان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد اما در زنانی که به دلایل گوناگون استروژن چندین بار در سطح بالا قرار می‌گیرد و مخاط واژن در حال تغییر است، این تشخیص سخت می‌شود. استفاده از کیت‌های تخمک گذاری نیز در این شرایط فایده‌ای ندارد زیرا با تغییر سطح هورمون LH زمان درست تخمک گذاری تشخیص داده نمی‌شود.

در این خانم‌ها بهترین شیوه برای باردار شدن داشتن رابطه جنسی مرتب است. زوجین می‌توانند برای این منظور دمای پایه بدن را هم اندازه بگیرند اما زمانی که دما بالا رفت دیگر موقعیت عالی برای نزدیکی نیست و باید پیش از آن به فکر نزدیکی به قصد بارداری باشند. راه کم استرس‌زاتر و کم هزینه‌تر، برقراری رابطه محافظت نشده 3 بار در هفته است.

ترشحات عفونی واژن

گاه خانم‌ها ترشحات عفونی واژن را با ترشحات طبیعی حین تخمک گذاری اشتباه می‌گیرند. مخاط طبیعی واژن روشن و کمی زرد است در حالی که ترشحات عفونی خاکستری یا زرد هستند. اگر ترشحات، پنیر مانند است، بوی نامطبوعی دارد یا همزمان با آن خارش و سوزش دارید اینها نشانه عفونت است و باید به پزشک مراجعه داشته باشید.

اشتباه گرفتن مخاط واژن حین برانگیختگی جنسی یا مخلوط با مایع منی با مخاط حین تخمک گذاری

همراه با برانگیختگی جنسی میزان ترشحات واژن نیز افزایش می‌یابد. اما نباید آن را با مخاط حین تخمک گذاری اشتباه گرفت. بهترین زمان برای بررسی مخاط به منظور تشخیص زمان تخمک گذاری زمانی است که رابطه جنسی نداشته‌اید و از نظر جنسی تحریک شده نیستید.

حتی اگر یکی دو روز از رابطه جنسی شما گذشته باشد ممکن است ترکیب مایع منی و مخاط واژن شما را به اشتباه بیاندازد.

آیا ترشحات هنگام رابطه جنسی و سایر ترشحات واژن یکسان هستند؟

ترشحات واژن، حین رابطه جنسی

ترشحات واژن، حین رابطه جنسی

وظیفه اصلی ترشحات واژن، نگه داشتن سلامتی غشا مخاطی است که در واژن قرار دارد. همانند سایر مخاط بدن، مقداری رطوبت را برای راحتی و محافظت نیاز دارد.

در طول سیکل قاعدگی، مقدار مخاط دهانه رحمی تغییر می کند. اما حتی در دوران اوج ترشحات ( تخمک گذاری) این مقدار برای داشتن رابطه کافی نیست.

ترشحات معمولی واژن قسمتی از روانکاری واژن را در حین رابطه تامین می کنند اما فرایندهای دیگری نیز برای بیشتر کردن رطوبت وارد بازی می شوند.

ناحیه واژن با مقدار زیادی خون احاطه شده است و عروق خونی در این ناحیه گسترش پیدا می کنند تا بتوانند مایع ترانسودا (مایع لغزنده در هنگام رابطه) را به دیواره های آن برسانند.

هنگام برانگیختگی نیز، مخاط به وسیله غدد بارتولین و اسکین تولید می شود.

لغزنده کردن واژن برای راحتی دخول و کاهش اصطکاک و سوزش حین رابطه، ضروری است. مقدار آن برای هر خانمی متفاوت است و همچنین به سن او و فاز سیکل قاعدگیش بستگی دارد.

آیا ترشحات واژن با سطح هورمون ها در بدن ارتباطی دارد؟

بانوان در بین قاعدگی هایشان، معمولا ترشحات مختلف واژن را تجربه می کنند که رنگ، مقدار و چسبندگیشان در طول سیکل تغییر می کند. ( از سفید به شفاف)

این تغییرات در طول سیکل طبیعی است و به دلیل وجود هورمون ها، به خصوص استروژن رخ می دهد.

در هر ترشح واژینال به دلیل وجود هورمون ها، فرایندهای زیر اتفاق می افتد:

 1. ترشحات بلافاصله پس از اتمام پریودیتان، قطع می شوند. (روزهای خشک)
 2. هنگامیکه به دوران تخمک گذاری نزدیک می شوید، مقدار ترشحات افزایش پیدا می کند و مخاط دهانه رحمی چسبنده تر و شفاف تر، همانند تخم مرغ می شود.
 3. مقدار ترشحات قبل از قاعدگی نیز دوباره کاهش پیدا می کند.

اگر هرگونه ترشحات غیر نرمالی مانند نکات زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر هیچگونه تغییراتی در ترشحات واژن را در طول سیکل قاعدگی مشاهده نکردید، ممکن است به دلیل نامتعادل بودن سطح هورمون هایتان باشد.
 • اگر مقدار ترشحات بطور غیر معمولی در چند هفته متوالی، بالا باشد، ممکن است به دلیل بالا بودن سطح هورمون استروژن باشد.
 • کاهش شدید ترشحات ممکن است نشانگر پایین بودن سطح هورمون استروژن باشد.

چه وقتی ترشحات واژن نشانه بیماری است؟

علائم بیماری زا ترشحات واژن

علائم بیماری زا ترشحات واژن

ترشحات نرمال بدون بو هستند. رنگ سفید یا شفافی دارند، ضخیم و چسبی یا سر و چسبنده هستند.

اگر ترشحات واژن غیر معمولی باشد ممکن است همانطور که در بالا اعلام کردیم، نشانگر بیماری های زیر باشد:

 • واژن باکتریایی (ترشحات بوی ماهی می دهند.)
 • عفونت قارچی (ترشحات پنیری شکل هستند.)
 • تریکومونیازیس (ترشحات زرد/سبز رنگ هستند.)

اگر هرکدام از موارد زیر را تجربه کردید، حتما با پزشک مشورت کنید:

 • افزایش غیر معمول ترشحات واژن
 • تغییرات در رنگ، بو و ساختار و شکل ترشحات
 • ترشحات خونی
 • مشکلات پوستی، خارش و سوزش واژن
 • درد تحتانی شکم هنگام دفع ادرار

ترشحات واژن، نقش کلیدی را در سیستم تناسلی و تولید مثل بانوان ایفا می کنند. اگر رنگ، بو یا ثبات غیر معمولی داشته باشند، به ویژه اگر همراه خارش و سوزش بیایند، ممکن از علائم عفونت یا سایر شرایط پزشکی باشند و حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

خشکی واژن

هر کدام از عوامل زیر ممکن است منجر به افت سطح هورمون استروژن و در نتیجه کاهش ترشحات واژن یا خشکی واژن شوند:

 • استفاده از دارو ها و هورمونهای مورد استفاده در درمان سرطان سینه، اندومتریوز، فیبروئید یا ناباروری
 • جراحی برداشتن تخمدان ها
 • پرتو درمانی نواحی لگنی
 • شیمی درمانی
 • استرش شدید
 • افسردگی
 • ورزش شدید

درمان ناراحتی های واژن در دوران یائسگی

روش های درمانی مختلفی به همراه داروهای طبیعی وجود دارند که برای خشکی واژن و آتروفی مناسب هستند. این روش های درمانی عبارتند از:

 • کرم ها و روان کننده های واژینال

محصولاتی مانند لوبریکانت با پایه آب در این دسته قرار می گیرند و در صورتی که خشکی واژن شدید نباشد، بسیار کمک کننده هستند. اگر پس از استفاده از لوبریکانت، مجدد احساس خشکی کردید یا اثر بخشی لوبریکانت کاهش یافت، می توانید از آب برای تجدید اثربخشی لوبریکانت استفاده کنید.

 • روغن های طبیعی، محصولات گیاهی و ویتامین ها

محصولاتی مانند جوجوبا، روغن نارگیل، مکمل های ویتامین ای و آلوئه ورا می توانند واژن را مرطوب کنند.

 • کرم های استروژنی

کرم واژینال استروژنی

کرم واژینال استروژنی

در صورتی که خشکی واژن شدید باشد و با درمان های معمولی برطرف نشود از استروژن درمانی، استفاده می شود. کرم های استروژنی می توانند علائم خشکی واژن را کاهش دهند. این کرم مستقیما به واژن مالیده می شود تا علائم خشکی آن از بین برود. در این نوع روش درمانی، استروژن بیشتری نصبت به قرص های استروژنی جذب می شود.

روش های مختلف استروژن درمانی عبارتند از:

 • حلقه واژینال:

یک حلقه انعطاف پذیر است که در داخل واژن قرار می گیرد و هورمون استروژن از طریق حلقه واژینال به داخل واژن جذب می شود. تزریق هورمون استروژن به داخل واژن باعث کاهش عوارض یائسگی و بازگشت ترشحات واژن به حالت طبیعی و معمول می شود.

 • کرم های واژینال:

این کرم ها می توانند برای بافت داخلی واژن به کار برده شوند. مقداری از استروژن موجود در کرم به داخل خون جذب می شود که می تواند سطح هورمون های استروژن را همانند تاثیر گذاری قرص های هورمونی بالا ببرد. استفاده از این کرم ها، روشی موثرتر و به همراه عوارض کمتری نسبت به قرص ها هستند.

 • قرص های واژینال:

در این روش درمانی، قرص در داخل واژن، جایگذاری می شود و به تامین استروژن از دست رفته دوران یائسگی کمک می کند. و باعث کاهش عوارض یائسگی و بازگشت ترشحات واژن به حالت طبیعی و معمول می شود.

 • مرطوب کننده های واژن:

این مرطوب کننده ها به سالم و مرطوب نگه داشتن واژن کمک می کنند. و اکثرا دارای پایه آب هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند.

 • Dehydroepiandrosterone یا (DHEA):

یک شیاف شبانه است که برای درمان رابطه جنسی دردناک در زنان یائسه مفید است و باعث روانی حین رابطه و بازگشت ترشحات طبیعی واژن می شود.

سوالات متداول در رابطه با ترشحات واژن

چرا ترشحات واژن داریم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ترشحات واژن، ترکیبی از مخاط، مایعات، باکتری ها و سلول های مرده واژن و رحم هستند. رنگ، بو و قوام آن در هر روز از سیکل، ممکن است متفاوت باشد.

ترشحات نرمال واژن برای مرطوب سازی دیواره واژن و محافظت از آن در مقابل عفونت های مختلف تولید می شوند.

چه نوع ترشحاتی نرمال هستند؟

ترشحات نرمال می توانند سفید، شفاف، آبکی یا کشدار باشند.

هر ترشحی بوی منحصر به فرد خود را دارد و ممکن است در هر خانمی متفاوت باشد. ترشحات نرمال بویی همانند شیر می دهند. بوی آن ها ممکن است با توجه به روزی که در سیکل قاعدگی قرار دارید یا پس از برقراری رابطه زناشویی تغییر کند.

آیا برای دخترخانم های کوچک نیز، داشتن ترشحات واژن، نرمال است؟

ترشحات واژن در نوجوانان

ترشحات واژن در نوجوانان

بله، برای همه خانم ها در هر سنی که باشند داشتن مقداری از ترشحات واژن، نرمال است. در دخترخانم های کم سن و سال، ترشحات واژن معمولا بسیار کم است، اما هر چقدر به سن بلوغ نزدیک تر می شوند، ترشحات افزایش پیدا می کند. بعضی از دخترها ترشحات کمتر و بعضی نیز ترشحات بیشتری دارند. در بعضی، ترشحات شفاف است اما در بعضی سفید یا زرد رنگ است و این نکته بسیار مهم است که ترشحات نرمال واژن را بشناسید. اگر ترشحات ثبات و پیوستگی غیر معمولی دارند و یا رنگ و بوی بدی دارند، می تواند نشانه ای از عفونت باشد که نیاز به درمان های پزشکی سریعی دارند.

چگونه از دست ترشحات خلاص شویم؟

در بیشتر مواقع، ترشحات واژن نرمال هستند و اتفاق شایعی بین همه بانوان است. مادامیکه چیز غیر معمول و نا خوشایندی در ترشحات خود مشاهده نکردید، نباید این ترشحات را قطع کنید. در هر صورت، چنانچه پیوستگی، بو و رنگ ترشحات غیر معمول بود، آنگاه جای نگرانی وجود دارد. همچنین اگر ترشحات همراه با سوزش و خارش بودند، می تواند نشانه ای بر عفونت باشد و سریعا باید درمان شود.

آیا داشتن ترشحات، از علائم بارداری است؟

بله، اگر ترشحات، سفید، حالت شیر، نازک و همراه با بوی خفیفی بودند، از علائم زودرس بارداری هستند. ترشحات واژن هنگام بارداری به اسم لوکره شناخته می شوند و کاملا طبیعی است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد. از تغییراتی که ترشحات در هنگام بارداری می کنند، در پیوستگی، ضخامت، مقدار و فرکانس تکرار آن ها می توان اشاره کرد. این نوع از ترشحات، از 1 تا 2 هفته پس از لقاح شروع می شوند.

با ترشحات واژنی که بو دارند، چه کنیم؟

ترشحات نرمال واژن بوی خاص خود را دارند و در هر خانمی متفاوت است. ترشحات نرمال، معمولا بویی همانند بوی شیر می دهند. این نوع ترشحات، نرمال هستند و لازم نیست کاری برای آن ها انجام دهید.

اما اگر این ترشحات بوی ناخوشایندی بدهند یا بوی ماهی داشته باشند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در چه سنی ترشحات واژینال، شروع می شوند؟

سن بلوغ در دختران از 8 تا 13 سالگی شروع می شود. اما ظهور نشانه های بلوغ قبل از 8 یا بعد از 13 سالگی نیز، نرمال است. معمولا یک سال پس از اولین ترشحات واژن، اولین پریودی اتفاق می افتد. ترشحات واژن در خانم های بسیار جوان، اتفاق عجیبی نیست و کاملا طبیعی است.

چه مقداری از ترشحات نرمال است؟

مقدار استاندارد ترشحات واژن برای هر خانمی متفاوت است. این مقدار با توجه به اینکه در چه فازی از سیکل قاعدگیتان قرار دارید و چند روز از قاعدگیتان گذشته است، متفاوت است. معمولا مقدار نرمال ترشحات واژن در هر 24ساعت، چیزی بین 4 – 1 میلی لیتر است. اما مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، همزمان با اینکه در چه زمانی از سیکلتان قرار دارید، ترشحاتتان را کم تر می کند. در هنگام بارداری، ترشحات واژن بیشتر می شود و می توان گفت این مقدار در طول یک ماه نیز تغییر می کند و به عوامل بسیاری بستگی دارد. اما اگر احساس می کنید خیلی بیشتر از حد معمول، ترشح دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات فیبروئید چه رنگی هستند؟

فیبروئید رحم، رشد غیر سرطانی رحم است. این به این معنی است که خوش خیم هستند. ترشحات فیبروئید از شفاف به سفید، قرمز خونی و در نهایت به خاکستری یا قهوه ای تغییر می کنند. این ترشحات از تومورهای فیبروئیدی جاری می شوند و کاملا نرمال هستند. داشتن ترشحات با این ویژگی ها از مهم ترین علائم فیبروئید هستند.

چه چیزی باعث ترشحات بیش از حد می شود؟

ترشحات بیش از حد واژن

ترشحات بیش از حد واژن

عوامل مختلفی وجود دارند که باعث ترشحات بیش از حد می شوند، این عوامل عبارتند از:

 • در دوران تخمک گذاری قرار دارید.
 • از لحاظ جنسی برانگیخته شده اید.
 • حساسیت و آلرژی
 • استرسی و سطح هورمون های نامتعادل
 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • مصرف داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری
 • استفاده از تجهیزات داخلی رحمی
 • بارداری
 • شیردهی

اگر هر روز ترشحات واژن داشته باشید، به چه معناست؟

داشتن ترشحات واژینال طبیعی در هر روز، نشانگر سلامت واژن و راهی سالم برای دفع مایعات و سلول های مرده بدن است. اما داشتن بیش از حد ترشحات، می تواند نشانگر مشکلات جدی باشد. ترشحات واژن می توانند سفید رنگ، چسبناک، ضخیم یا نازک، پیوستگی کم یا زیاد، بدون بو یا بوی بدی داشته باشند. همچنین بنا به شریط گاهی نیز ممکن است زرد رنگ شود.

آیا داشتن ترشحات سفید رنگ، نشانه در راه بودن قاعدگی است؟

بله، معمولا ترشحات ضخیم و سفید واژن به دلیل وجود هورمون پروژسترون، از علائم در راه بودن قاعدگی است. این نوع از ترشحات مادامیکه بوی بدی نداشته باشند و یکپرچه نباشند، نرمال هستند.

در سایر فازهای قاعدگی، هنگامیکه سطح هورمون استروژن بالا می رود، ترشحات واژن آبکی و شفاف می شوند.

داشتن ترشحات سفیدی که حالت شیر دارند، به چه معناست؟

اگر ترشحات شیری دارید، ممکن است باردار باشید. این ترشح سفید و نازک که حالت شیر مانند دارد، لوکره نام دارد. این نوع ترشح کاملا نرمال است و می تواند از نشانه های زودرس بارداری باشد. اما اگر این ترشح، رنگ خاکستری تیره همراه با بوی بد داشت، می تواند از علائم عفونتی به نام واژن باکتریایی باشد.

[تعداد: 4    میانگین: 4/5]

یک نظر

 1. خاطره پاسخ

  عالی بود مطالبتون ممنونم
  فقط ممکنه ترشحات شیری رنگ بارداری دو روز بعد از تخمک گذاری باشه؟

  1. سوگند پاسخ

   سلام من ۲۰ مرداد سقط کردم.۴ هفته بار دار بودم.الان ۳۰ شهریوره هنوز پریود نشدم هیچ علائمی از پریودی هم‌ندارم ولی ترشح دارم.بنظرتون از چی میتونه باشه؟!

   1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

    سوگند جان سلام، چندین ماه پس از سقط ممکنه پریودی به حالت قبل نباشه، گاهی ۶ ماه طول میکشه که رحم خودشو بازسازی کنه و به خالت قبل برگردید.

 2. mahdie پاسخ

  سلام من ۱۴سالمه و از۱۰سالگی ترشحات دارم و۱۱سالگی پریود شدم…یه دوباری شده که ترشحات سفید رنگیذمیبینم که زیاد غلیظ نیستن و یکم چسبناکن و بوش هم فکر کنم طبیعی باشه چون زیاد تند نیست..و یه چند ماهی میشه که تمام بدن ام خارش داره ازجمله جای شخصیم…این ترشحات بخاطر بلوغ هستش یا مشکی دارم؟ممنون میشم جوابم و بدید خیلی واسم مهمه…

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مهدیه جان سلام، این مدل ترشحات کاملا طبیعی هستش، اما خارش بدنتون رو باید پیگیر باشین، شاید به خوراکی یا فصل خاصی حساس هستین یا از شوینده مناسب پوستتون استفاده نمیکنین. برای خارش ناحیه تناسلی روی پوستتون میتونید از پماد تریامسینولون ان ان روزی دوبار بمدت یک هفته استفاده کنید.

 3. Somayeh پاسخ

  سلام ترشحات زرد رنگ همراه با بو و خارشم دارم به نظرتون از چیه؟ عفونت باکتریایی؟
  زیگیل تناسلی هم این علائمو داشت اخه ؟
  تو رو خدا میترسم راهنماییم کنید دکتر هنوز نرفتم ازدواج کردم رابطه هم دارم

 4. Somayeh پاسخ

  سلام ترشحات زرد رنگ همراه با بو و خارشم دارم به نظرتون از چیه؟ عفونت باکتریایی؟
  زیگیل تناسلی هم این علائمو داشت اخه ؟
  تو رو خدا میترسم راهنماییم کنید دکتر هنوز نرفتم ازدواج کردم رابطه هم دارم🙏🙏🙏

 5. رها پاسخ

  سلام
  میشه اومدن مایع قهوه ای از دارو باشه مثل آزوتومایسین
  چون من خودم چن روزیه که اونطوریم و خب درد و خارشم ندارم
  چیز خاصیه یا نه؟؟؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   رها جان سلام، خیر به مصرف آنتی بیوتیک ارتباطی نداره. ترشحات قهوه ای دلایل مختلفی میتونه داشته باشه که توی سایتمون توضیح دادیم در این مورد، میتونید مطالعه کنید.

 6. بهاره پاسخ

  با سلام
  خیلی وقته که من ترشحات سفید و زرد و پنیری دارم. چیکارکنم نمی تونم هم به پزشک مراجعه کنم؟ در ضمن من هنوز مجردم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام، شما احتمالا عفونت قارچی دارید، جهت اطمینان بیشتر و دریافت راهکارهای درمانی به اپلیکیشن و قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن مراجعه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close