اولین پریود

اولین پریود ، هر آن چیزی که باید در مورد قاعدگی اول بدانید

یکی از دغدغه های اساسی هر دختر نوجوانی، پریودی اول او است. اولین پریود، نشانه شروع دوره جدیدی از زندگی یک دختر است. (دوره ای 40 ساله!) این به معنی این است که بدنتان برای بارداری آماده است. در این مطلب هر سوالی که در رابطه با اولین پریودی دارید، پاسخ می دهیم.

چه زمانی باید منتظر اولین پریود باشیم؟

برای بیشتر دختران معمولا قاعدگی اول بین سنین 14-10 سالگی اتفاق می‌افتد. در این میان، میانگین اولین پریودی چیزی حدود 12سالگی است. اما دقیقا اینکه بگوییم اولین پریود شما چه زمانی است، کاری سخت و غیر ممکن است. اما معمولا دو سال پس از ظاهر شدن اولین نشانه های بلوغ و تقریبا یک سال پس از رویش موهای زائد اتفاق می‌افتد. همچنین در ماه های قبل از قاعدگی اول، ترشحاتی سفید و زرد رنگی خواهید داشت.

عوامل زیادی بر زمان پریود اول شما تاثیرگذار هستند که در زیر به تعدادی از آن ها شاره می کنیم:

 • تغذیه
 • ورزش
 • ژنتیک
 • نژاد
 • جثه
 • شرایط آب و هوایی
 • درامد خانواده
 • ساختار و اندازه خانواده
 • تحصیلات والدین
 • استرس و بیماری

میانگین زمان اولین پریود در طول زمان کاهش یافته است. در 100سال پیش تقریبا میانگین زمان قاعدگی اول در 15سالگی بوده است اما هم اکنون به 12سالگی کاهش پیدا کرده است.

 

هیچ راهی برای پیشبینی دقیق زمان اولین قاعدگی وجود ندارد و همچنین هیچ راهی برا به تعویق انداختن یا جلو انداختن اولین پریود وجود ندارد.

هنگام پریود اول به چه چیزهایی نیاز داریم؟

در حقیقت برای قاعدگی اولتان کار خاصی نیاز نیست انجام دهید، اما به تعدادی لوازم بهداشتی زنانه و تعدای قرص تسکین دهنده مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید نیاز خواهید داشت. اگر در هنگام پریودی نیز به هیچ لوازم بهداشتی دسترسی ندارید، دستمال توالت بهترین انتخاب در زمان اورژانسی است. اگر هم در مدرسه پریود شدید، به دفتر مدرسه مراجعه کنید و از جعبه کمک های اولیه پد بهداشتی بردارید.

در ایران تعدادی از لوازم بهداشتی زنانه وجود دارد که در این قسمت آن ها را معرفی می‌کنیم:

 • پدهای بهداشتی یک بار مصرف

این پد های بهداشتی یک چسب دارند که به داخل لباس زیر چسبیده می شوند و در سایزهای مختلف موجود هستند و تعدادی از آن ها بال هایی دارند که به کناره های لباس زیرتان بسته می شوند. هنگامیکه از نوار بهداشتی استفاده می‌کنید هر 6-4 ساعت باید آن را تعویض کنید و از پد جدیدی استفاده نمایید.

 • پدهای بهداشتی چند بار مصرف

این پدها معمولا پارچه ای و از جنس کتان هستند که در زمان های قدیم که دسترسی به وسایل بهداشتی امروزی نبوده، از آنها استفاده می کردند. بدین گونه که پس از هربار تعویض دستمال را شسته و برای استفاده مجدد، جلوی آفتاب خشک می نمودند. اما امروزه از این نوع پدهای بهداشتی اصلا استفاده نمی شود.

 

 

 • تامپون

استفاده از تامپون

استفاده از تامپون

تامپون، یک ابر یا اسفنج کوچک استوانه ای شکل است که معمولا از پنبه ساخته می شود که در داخل واژن قرار می‌گیرد و خون را به خود جذب می کند. تامپون ها در سایزهای مختلفی عرضه می‌شوند و می توانند همراه یا بدون اپلیکاتور باشند. تامپون را نیز معمولا هر 6-4 ساعت تعویض کنید.

هشدار مهم: اگر باکره هستید نباید از تامپون استفاده کنید، چرا که به بکارت آسیب وارد می‌کند.

 • فنجان قاعدگی

استفاده از فنجان قاعدگی

استفاده از فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی معمولا از سیلیکون ساخته می‌شود. این محصول نیز همانند تامپون به داخل واژن می رود اما خون را به خود جذب نمی کند بلکه مکش ایجاد می‌کند و آن را جمع آوری می کند.

هشدار مهم: همانند استفاده از تامپون، اگر باکره هستید، نمی توانید از فنجان قاعدگی استفاده کنید

چگونه از پد استفاده کنم؟

پدهای یک بار مصرف در قسمت پشتی خود چسب دارند. کاوری که روی قسمت چسبناک است را بکنید و پد را در داخل لباس زیر خود قرار دهید. پد ها را پس از استفاده باید در سطل آشغال بیندازید و به هیچ وجه داخل توالت نندازید، چراکه باعث گرفتگی آن می شود.

پریود اول من چه حسی خواهد داشت؟

اولین پریودی چه حسی دارد؟

اولین پریودی چه حسی دارد؟

ممکن است اولین پریودیتان نشانه های کمی داشته باشد و حتی ممکن است نشانه های آن شدید باشد و شما را بسیار ناراحت کند. علائم معمول پریودی عبارتند از:

بیشتر این علائم، طولانی مدت نیستند و معمولا به وسیله یک ایبوپروفن یا مفنامیک اسید تسکین پیدا می کنند. حتی می توانید یک پد داغ یا یک کیسه آب گرم را بر روی شکم یا کمرتان قرار دهید تا درد آن را تسکین دهید.

پریود اول من چقدر طول خواهد کشید؟

پریود اول شما، چیزی بین 2 تا 7 روز طول خواهد کشید. اولین پریودیتان ممکن است بسیار سبک و به همراه تعداد کمی لکه های خون قهوه ای باشد و یا ممکن است با لکه های قهوه ای آغاز شود و در روزهایی که شدید می شود رنگ قرمز روشنی داشته باشد.

چگونه بفهمم قاعدگی بعدیم چه زمانی است؟

اکثر خانم ها و دختران 28 روز پس از روز اول قاعدگیشان، مجددا پریود می شوند. اما این تعداد از 35-21 نرمال است. به خصوص در سال اول قاعدگیتان، پریود شدنتان ممکن است بسیار نامنظم باشد. اگر پریودی خود را بر روی تقویم دنبال کنید (روز شروع، تعداد روزهای خونریزی و علائم آن) می توانید پس از چند قاعدگی، الگوی پریودیتان را به دست آورید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *