رابطه در دوران شیردهی

هر آنچه باید درباره رابطه جنسی در دوران شیردهی بدانید

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، برقراری رابطه جنسی آخرین موضوعی است که به ذهن می‌رسد. درد، خستگی، تغییرات هورمونی و …همه می‌ توانند در تمایل خانم برای از سرگیری روابط جنسی نقش داشته باشند. شیردهی نیز در این میان بی‌تاثیر نیست. در این مقاله درباره رابطه جنسی در دوران شیردهی صحبت می کنیم.

برخی از زوج‌ها معتقدند شیردهی و زایمان هیچ تاثیری بر روابط زناشویی آنها نداشته است. اما به هر حال باید پذیرفت که با اضافه شدن عضوی جدید به خانواده، همسران نیاز به برنامه‌ ریزی بیشتر برای با هم بودن دارند. برخی مادران شیرده برای برقراری مجدد رابطه جنسی اضطراب دارند، برخی‌ میل جنسی‌شان کاهش یافته و برخی اصلا تمایلی برای برقرای مجدد رابطه زناشویی ندارند. تمامی این واکنش‌ها طبیعی است. نگران نباشید زیرا بی میلی موقتی است و به زودی اوضاع به روند قبل بازمی‌گردد.

چند وقت بعد از زایمان می‌توان رابطه جنسی را آغاز کرد؟

در صورتی که زایمانی طبیعی و بدون عارضه را پشت سر گذاشته باشید می‌توانید روابط جنسی خود را 4 تا 6 هفته پس از زایمان از سر بگیرید. لازم است قبل از آغاز رابطه توسط متخصص زنان معاینه شوید و در صورتی که برش اپیزوتومی یا سزارین داشته‌اید صبر کنید تا زخمتان کاملا بهبود یابد.

برای آغاز رابطه جنسی عجله نکنید. اگر درد و خونریزی متوقف شده برای پیشگیری از بروز عفونت قبل از شروع رابطه حتما با متخصص مشورت کنید.

 

اپلیکیشن مینت

زایمان و تغییرات به وجود آمده در ارتباط با همسر

ممکن است بی میلی جنسی خانم برای همسرش عجیب باشد و درکی از این موضوع نداشته باشد که او از نظر جسمی و روانی به استراحت بیشتری نیاز دارید. این موضوع گاه سبب آسیب روحی به زن شده و باعث می‌شود مادر تازه فارغ شده خود را به خاطر بی میلی جنسی گناهکار بداند و احساس نگرانی و نادیده گرفته شدن ‌کند.

رابطه در دوران شیردهی

رابطه در دوران شیردهی

– در قدم نخست سعی کنید به همسرتان نشان دهید که دوستش دارید و برایش مهم هستید و دوست دارید رابطه‌تان سریع‌تر مثل قبل شود. کافی است تا همسرتان به این درک برسد که شما برای بهبودی و بازگشت به کمی وقت نیاز دارید. در این شرایط خیلی راحت‌تر موضوع را فهمیده و صبوری می‌کند.

– برای اینکه همسرتان را متوجه اوضاع روحی و جسمی خود کنید انجام چند کار لازم است:

  • قبل از زایمان با همسرتان به متخصص زنان مراجعه کنید و از پزشک در رابطه با برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان سئوال کنید. پزشک در مورد تغییرات بدنی و مدت زمان منع رابطه جنسی با شما صحبت خواهد کرد.
  • با همسرتان در مورد این موضوع بی پرده صحبت کنید تا از نظر روحی صدمه نبیند و دچار سو تفاهم نشود.
  • در طول مدتی که نمی‌توانید با همسرتان رابطه برقرار کنید از اظهار عشق و نوازش و محبت به او دریغ نکنید. با هم وقت بگذرانید. همدیگر را ببوسید و دست در دست هم با هم صحبت کنید.

– بعد از آنکه مجوز برقراری رابطه را از پزشک گرفتید رابطه جنسی را آرام آرام شروع کنید. اگر احساس می‌کنید هنوز آمادگی لازم را ندارید کمی بیشتر تامل کنید اما فراموش نکنید بازگشت به رابطه این پیام را برای همسرتان دارد که هنوز دوستش دارید.

– بعد از تولد نوزاد مشغله‌های کاری و خستگی جسمی ناشی از رسیدگی به نوزاد و بی‎خوابی‌ها به قدری زیاد است که باید با همسرتان برای با هم بودن برنامه ریزی کنید. از او بخواهید در انجام برخی کارها به شما کمک کند.

خستگی یکی از عوامل بازدارنده رابطه در دوران شیردهی

مادر بودن بویژه در ماه‌‌های نخست، انرژی و وقت زیادی می‌برد.  شیردهی‌‌های مرتب باعث بی‌خوابی‌‌های شبانه و احساس خستگی می‌شود و این حس برقراری رابطه جنسی در دوران شیردهی را به پایین فهرست کارهای شما منتقل می‌کند.

– بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم داشته باشیم استراحت در طول روز است. هر بار شیرخوارتان به خواب می‌رود شما نیز همراهش بخوابید. به این ترتیب در طول شب احساس خستگی کمتری خواهید داشت.

– از دوستان و افراد خانواده برای رسیدگی به برخی امور کمک بگیرید. حتی می‌توانید برای ساعتی نوزادتان را به آنها بسپارید و استراحت کنید.

– می‌توانید از همسرتان بخواهید در رسیدگی به شیرخوار یا فرزندان بزرگترتان یا حتی در کارهای خانه به شما کمک کند. هر چه او بیشتر به شما کمک کند وقت و انرژی بیشتری برای وقت گذرانی با همسرتان خواهید داشت.

– رژیم غذایی خوبی را دنبال کنید. فعایت بدنی را کنار نگذارید و ورزش کنید اما قبل از آغاز هر نوع تمرین بدنی با پزشک در رابطه با آن صحبت کنید.

– مخمر آبجو مصرف کنید. این مکمل غذایی نه تنها در رفع خستگی بلکه در افزایش حجم شیر موثر است اما پیش از آن با متخصص مشورت کنید.

دردناک بودن سینه‌ها

یکی از مسایلی که بعد از زایمان برقرای رابطه جنسی را ناخوشایند می‌کند، حساس و درناک بودن نوک سینه‌ها و مشکلاتی نظیر تورم پستان‌ها و بسته شدن مجاری و آماس غدد شیری است.

– در این شرایط بهترین کار این است که در مورد مشکل‌تان با همسرتان صحبت کنید و تا زمانی که این مسئله رفع نشده از لمس پستان‌ها پیشگیری کنید.

– باید متوجه علت درد در پستان‌ها باشید و آن را درمان کنید. در صورت لزوم با متخصص زنان صحبت کنید.

– از سینه بند مناسب شیردهی استفاده کنید.

– برای برقرای رابطه جنسی به دنبال وضعیت‌هایی باشید که کمترین فشار را به سینه‌ها وارد می‌کند.

 

 

ریزش شیر از پستان‌ها

در حین برقراری رابطه جنسی در دوران شیردهی با تحریک پستان‌ها ممکن است دچار ریزش شیر یا پاشیدن شیر از سینه‌ها به اطراف شوید. این موضوع گاه سبب ناراحتی و شرمساری خانم می‌شود اما نگران نباشید. بهتر است قبل از آغاز رابطه در این مورد با همسرتان صحبت کنید و از او در رابطه با احساسش بپرسید.

اگر همسرتان از این موضوع ناراحت می‌شود می‌توانید از پدهای شیردهی استفاده کنید و آن را داخل سینه بند خود قرار دهید. قبل از آغاز رابطه حتما به نوزادتان شیر دهید تا شیر کمتری در سینه‌ها باشد. اگر همسرتان از نشتی شیر ناراحت نیست و سینه‌‌های شما هم درد ندارد از رابطه‌تان لذت ببرید. مطمئن باشید لمس سینه‌ها در رابطه هیچ آسیبی به غدد شیری نمیزند و تاثیری در کاهش حجم شیر ندارد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close