درد تخمک گذاری

آیا درد تخمک گذاری طبیعی است؟

حداقل 50 درصد زنان حداقل یک بار در زندگی درد تخمک گذاری را تجربه کرده‌اند. حدود 20 درصد زنان نیز هر ماه گرفتار آن‌ می‌‌شوند. این درد طبیعی است اما اگر شدید یا طولانی مدت شد‌ می‌‌تواند نشانه‌ای از بیماری آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن باشد. این درد‌ می‌‌تواند در هنگام مقاربت جنسی یا در طول روز تکرار شود.

علایم درد تخمک گذاری

درد تخمک گذاری معمولا چند روز قبل یا بعد از تخمک گذاری رخ‌ می‌‌دهد و بر خلاف باور عموم مردم در همان حین تخمک گذاری اتفاق نمی‌افتد. این درد معمولا خفیف تا متوسط است اما گاه در موارد نادر شدید شده و فرد را به اورژانس‌ می‌‌کشاند. این مشکل معمولا چند ساعت و در نهایت دو روز طول‌ می‌‌کشد. در برخی خانم‌ها نیز تیر کشنده است و تنها برای چند ثانیه ادامه‌‌ می‌‌یابد.

آیا می‌توان از آن برای پیشگیری از بارداری استفاده کرد؟

در برخی تحقیقات ذکر شده که این درد نشانه تخمک گذاری است و بر اساس گزارشی که در همین رابطه نوشته شد آمده است که این درد همزمان با تخمک گذاری و ترشح هورمون لوتینیزینگ یا LH آغاز می‌شود. این هورمون توسط کیت‌های تخمک گذاری نیز قابل شناسایی است و معمولا قبل از تخمک گذاری ترشح شده و همزمان با ترشح آن احتمال بارداری افزایش‌‌ می‌‌یابد.

تحقیق دیگری با به کارگیری تکنولوژی اولتراسوند به اثبات رساند که دردها چند روز پس از تخمک گذاری اتفاق‌ می‌افتد و به این ترتیب نمی‌توان چندان به این دردها برای پیشگیری طبیعی از بارداری اعتماد کرد.

 

اپلیکیشن مینت

چه تفاوتی بین درد تخمک گذاری و درد ناشی از لانه گزینی وجود دارد؟

درد لانه گزینی معمولا بین چند روز تا یک هفته بعد از تخمک گذاری رخ‌ می‌دهد و تشخیص این موضوع که درد مرتبط با لانه گزینی رویان است یا مربوط به تخمک گذاری سخت است.

چرا دچار درد تخمک گذاری می‌شویم؟

چرا دچار درد تخمک گذاری می شویم؟

چرا دچار درد تخمک گذاری می شویم؟

دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست اما تئوری‌هایی در این رابطه وجود دارد:

  • طی تخمک گذاری، فولیکولی در تخمدان پاره شده و تخمک آزاد‌ می‌شود. این پارگی سبب ترشح مایعاتی‌ می‌شود که ایجاد درد‌ می‌کند.
  • درد شدیدی که برخی خانم‌ها هنگام آزاد سازی تخمک حس‌ می‌کنند ممکن است به دلیل رها شدن تخمک از فولیکول باشد.
  • اسپاسم لوله‌های فالوپ و انقباضات رحمی با نزدیک شدن به تاریخ تخمک گذاری‌ می‌تواند از دیگر علل احتمالی درد تخمک گذاری باشد.
  • گاه این درد در یک سمت بیش از سمت دیگر است. دلیل آن این است که در برخی خانم‌ها تخمدان آن سمت فعالیت بیشتری در مقایسه با سمت دیگر دارد.

آیا درد  تخمک گذاری می‌تواند علامت آندومتریوز باشد؟

آندومتریوز‌ می‌تواند در هر زمان سبب بروز دردهای لگنی شود اما در دوره قاعدگی و نزدیک قاعدگی معمولا شدت درد‌ها افزایش‌‌ می‌‌یابد. شدت درد قبل و بعد از تخمک گذاری در برخی خانم‌های مبتلا به آندومتریوز به قدری شدید است که نمی‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند و در نتیجه احتمال بارداری در آنها کاهش‌‌ می‌‌یابد.

لازم به ذکر است که آندومترویز به تنهایی مسبب دردهای شدید شکمی و لگنی نیست و عفونت لوله‌های فالوپ، فیبروم و کیست‌های تخمدانی و حتی مصرف داروهای کمک باروری و در نتیجه آن سندروم تخمدان تحریک پذیر‌ می‌تواند دردهای متوسط تا شدید شبیه به دردهای تخمک گذاری ایجاد کند.

بهترین شیوه مقابله با دردهای تخمک گذاری چیست؟

برخی خانم‌ها دردهای شدید و تیرکشنده کوتاهی را حس‌ می‌کنند که گذراست. برخی دیگر اما دردهایی دارند که مدتی ادامه‌‌ می‌‌یابد. یکی از روش‌های درمان این دردها مصرف مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن یا استامینوفن است.

برخی تحقیقات اما نشان داده مصرف این نوع مسکن‌ها در دوران تخمک گذاری‌ می‌تواند احتمال بارداری را به تعویق بیاندازد. برخی تحقیقات نیز هیچ ارتباطی بین این دو نیافته‌اند. شاید هم دلیل یافتن این رابطه همسو شدن دردها با آندومتریوز و ناباروری در زنان بوده است. به هر حال اگر درد به قدری شدید است که نیاز به مصرف مسکن دارید استامینوفن را پیشنهاد‌ می‌دهیم که ثابت شده هیچ عارضه‌ای بر باروری زنان ندارد. اگر هم تمایلی به مصرف دارو ندارید، حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم‌ می‌تواند کمک کننده و تسکین دهنده درد باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که درد گذرا بود نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما هر درد شدیدی در هر زمان از ماه را باید با پزشک در‌ میان گذاشت. اگر درد با تهوع، استفراغ یا اسهال و تنگی نفس همراه باشد خطرناک است. گاه درد تخمک گذاری با دردهای اورژانسی دیگر مثل درد ناشی از آپاندیس اشتباه گرفته‌ می‌شوند. به هر حال لازم است در رابطه با آن با متخصص مشورت کنید.

خلاصه:

این مشکل می‌تواند دردی طبیعی باشد اما اگر درد به قدری شدید است که در زندگی روزمره اختلال ایجاد‌ می‌کند یا در حین مقاربت شدت‌‌ می‌‌یابد باید در رابطه با آن با پزشک مشورت کرد.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close