سینه درد پریودی

درد سینه ها : سینه درد پریودی یا بارداری؟ دکتر فائزه شهبازی توضیح می دهد

ممکن است تاکنون درد سینه ها را قبل از پریودی تجربه کرده باشید، درد سینه می تواند در طول و بعد از پریودی نیز اتفاق بیفتد. همچنین در طول بارداری نیز احتمال درد خفیف سینه وجود خواهد داشت. چگونه می توانید عوامل این دردها را تشخیص دهید؟ در این مقاله دلایل سینه درد پریودی، سینه درد بارداری و سایر سینه درد ها را بررسی خواهیم کرد.

درد سینه ها در بانوان بسیار شایع است. این درد ممکن است در قالب حساسیت سینه ها، سفتی بافت سینه ها یا سوزش سینه ها رخ دهد.

درد سینه ها معمولا به دو دسته سیکلی و غیر سیکلی تقسیم می شوند. سینه درد سیکلی با سیکل قاعدگیتان در ارتباط است و معمولا بعد از پریودی بهبود می یابد. این درد ممکن است در ارتباط با ورم سینه ها یا سفت شدن آن ها باشد. سینه درد پریودی معمولا هردو سینه را درگیر می کند و مخصوصا بر نواحی بیرونی و بالایی سینه تاثیر می گذارد و همچنین ممکن است به قسمت های زیرین نیز سرایت کند.

سینه دردهای غیرسیکلی به سیکل قاعدگیتان ربطی ندارند. این دردها ممکن است موقت یا ادامه دار باشند و معمولا یکی از سینه ها را درگیر خود می کنند و در ناحیه مرکزی سینه ها اتفاق می افتند.

 

اپلیکیشن مینت

چگونه سینه درد پریودی را کاهش دهیم؟

در مرحله اول برای تسکین سینه درد قاعدگی باید راهکارهای خانگی را پیش بگیرید و هرکدام از آن ها را امتحان کنید چون ممکن است چاره ساز بوده و بدون نیاز به درمان دارویی تسکین پیدا کند. به عنوان مثال یکی از راهکارهای خانگی این است که می توانید از یک کیسه یخ یا کمپرس آب سرد که کاملا با پارچه پوشیده است، به صورت موضعی روی سینه هایتان استفاده کنید تا از درد سینه ها بکاهد.

علاوه بر راهکار های خانگی درمان های دارویی نیز برای کاهش سینه درد قاعدگی استفاده می شوند. داروهایی که در این دسته قرار می گیرند، همگی محتویات گیاهی داشته و با برندهای متنوعی در داروخانه ها موجود هستند که اگر از راهکارهای خانگی نتیجه مطلوب خود را نگرفتید و سینه درد قاعدگی تسکیم پیدا مکرد، می توانید در کنار راهکار های خانگی از درمان دارویی کمک بگیرید و سینه درد را کاملا تسکین دهید.

به همین دلیل بخشی را به کمک دکتر فائزه شهبازی با نام راهکارهای تسکین علائم پیش از قاعدگی به اپلیکیشن مینت اضافه کردیم که به کمک این قسمت می توانید تمامی راهکارهای خانگی و دارویی هر کدام از علائم سندروم پیش از قاعدگی از جمله سینه درد، حالت تهوع، دلدرد، یبوست و… را دریافت کنید.

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت کافیست اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به بخش دکتر مینت و پس از آن قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی مراجعه کنید و با توجه به مشکلی که دارید، راهکارهای لازم را دریافت کنید. دانلود اپلیکیشن

سینه درد قبل از پریودی

علل سینه درد

علل سینه درد

سینه درد قبل از پریودی همراه با حساسیت و تورم سینه ها مشکل شایع بسیاری از خانم ها هنگام قاعدگی است. این علائم، همگی علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS هستند.

سینه درد شدید قبل از قاعدگی همراه با حساسیت و تورم سینه ممکن است نشانگر بیماری های فیبروکیستیک پستان نیز باشند.

دلیل اصلی سینه درد پریودی، تغییر سطح هورمون ها در دوران قبل از قاعدگی است. چراکه سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در طول سیکل قاعدگی بانوان تغییر می کند. این هورمون ها سیستم تناسلی و سینه هایتان را برای بارداری آماده می کنند. استروژن همچنین مجاری سینه هایتان را بزرگ تر می کند و شما را برای شیردهی آماده می کند.

پروژسترون نیز باعث بزرگ تر شدن غدد شیری خواهد شد. به دلیل این تغییرات، سینه هایتان ممکن است درد بگیرند.

سطح هورمون های استروژن در اواسط سیکلتان به بیشترین مقدار خود می رسد، در حالیکه بیشترین مقدار هورمون های پروژسترون، یک هفته قبل از قاعدگی رخ می دهد.

علائم و نشانه های اصلی سینه درد قاعدگی، سنگینی و حساسیت جفت سینه ها است.  همچین برخی از بانوان ممکن است، احساس کوفتگی در سینه هایشان داشته باشند و همچنین در این زمان اگر سینه هایتان را لمس کنید، بافت هایشان متراکم و سخت به نظر برسند. این علائم معمولا یک هفته قبل از قاعدگی شروع می شوند و پس از پایان قاعدگی کاملا ناپدید می شوند. در اینجا می توانید خوشحال باشید که اکثر بانوان سینه درد پریودی شدیدی را تجربه نمی کنند.

هرچقدر به دوران یائسگی نزدیک می شوید، سینه درد پریودی کاهش پیدا می کند، که این مورد کاملا به شرایط سنی و هورمونیتان بستگی دارد.

چگونه سینه درد قاعدگی را با تغییر سبک زندگی بهبود ببخشیم؟

کاهش سینه درد پریودی

کاهش سینه درد پریودی

علاوه بر داروهای بالا، می توانید با تغییری اندک در سبک زندگیتان، درد سینه ها در قاعدگی را کاهش دهید. هنگامیکه درد و تورم سینه هایتان شدید شد، از سوتین های ورزشی استفاده کنید. همچنین شب ها هنگام خوابیدن نیز از سوتین استفاده کنید تا سینه هایتان تحت پوشش بیشتری باشند.

رژیم غذایی نیز نقش اساسی را در کاهش درد سینه ها دارد. الکل، کافئین، و غذاهایی که مقدار زیادی نمک و چربی دارند، درد سینه ها در قاعدگی را افزایش می دهند. پرهیز از مصرف این غذاها و نوشیدنی ها در یک هفته مانده به قاعدگی، در مدیریت و کاهش سینه درد پریودی نقش بسزایی دارد. سعی کنید رژیم غذایی کم چرب و با فیبر بالا که شامل مقدار زیادی از سبزیجات و تنقلات است را مصرف کنید.

مواد معدنی و ویتامین ها نیز در تسکین درد سینه ها در قاعدگی بسیار موثر هستند. کلسیم، منیزیم، ویتامین ای و ویتامین ب همگی به عنوان مسکن های سینه درد پریودی شناخته شده اند. اگر قصد مصرف غیرطبیعی ویتامین ها و مکمل هارا دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای پیشنهادی ما برای کاهش سینه درد پریودی موارد زیر است:

 

 

 • ذرت
 • زیتون
 • روغن کلزا
 • بادام زمینی
 • اسفناج
 • آجیل
 • هویج
 • سبوس جو
 • موز
 • برنج سیاه
 • آووکادو

در این قسمت به سوالات متداول بانوانی که این چند وقت از مینت پرسیده اند را پاسخ می دهیم:

درد سینه ها یک هفته قبل از قاعدگی: آیا باید نگران شویم؟

هورمون های پروژسترون یک هفته قبل از قاعدگی یه بالاترین سطح خود می رسند. پروژسترون باعث تورم غدد شیری می شود و در نهایت موجب سینه درد پریودی و تورم و حساسیت سینه ها خواهد شد. بنابراین، سینه درد، یک هفته قبل از قاعدگی کاملا نرمال است و نباید نگران آن باشید.

درد سینه ها دو هفته قبل از قاعدگی: چه علتی دارد؟

درد سینه ها دو هفته قبل از قاعدگی، ممکن است به دلیل تغییرات سطح هورمون ها در میانه سیکل قاعدگی یا تخمک گذاری باشد. مجاری سینه ها به دلیل ترشح استروژن بزرگ می شود. به این دلایل ممکن است دو هفته قبل از قاعدگی، سینه درد داشته باشید.

درد سینه ها هنگام قاعدگی

درد سینه ها از یک یا دو هفته قبل از قاعدگی شروع می شود و ممکن است تا اواخر پریودیتان نیز ادامه پیدا کند و همزمان با اتمام قاعدگی، به پایان برسد.

درد سینه ها بعد از پریودی

درد سینه ها بعد از پریودی

درد سینه ها بعد از پریودی

اگر پس از اتمام قاعدگی، سینه درد دارید، این درد ممکن است هیچ ارتباطی با قاعدگیتان نداشته باشد. درد سینه ها پس از پریودی، ممکن است درد غیرسیکلی باشد و دلایل فراوانی دارد. از دلایل متنوع سینه درد پس از قاعدگی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بارداری
 • وارد شدن ضربه
 • استفاده از سوتین نامناسب و کوچک
 • کیست سینه
 • درد قفسه سینه، شانه ها و گردن
 • مصرف داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، هورمونی ضد بارداری و ضد جنون
 • جراحی سینه

اگر نگران سرطان سینه هستید، باید بگوییم که اکثر سرطان های سینه درد ندارند. اما اگر بعد از قاعدگی سینه درد دارید یا اینکه هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، حتما باید با پزشک مشورت کنید:

 • وجود هرگونه توده در سینه ها
 • ترشح هرگونه مایع یا خون از نوک سینه ها
 • درد مداوم سینه ها بدون هیچ دلیلی
 • علائم عفونت سینه ها مانند چرک، تب، قرمزی یا حساسیت

سینه درد پریودی و سینه درد بارداری: چه فرقی دارند؟

بسیاری از بانوان فکر می کنند که هر گونه تغییری در سینه هایشان، نشانه ای از بارداری است. بارداری بر سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در بدنتان تاثیر می گذارد. استروژن بر روی بزرگ شدن مجاری سینه ها تاثیر می گذارد و پروژسترون باعث فرم گرفتن و بزرگ شدن غدد شیری می شود. بنابراین سینه هایتان ممکن است بزرگ و حساس شوند و اگر آن ها را لمس کنید، ممکن است درد بگیرند. همچنین ممکن است حس کنید که سینه هایتان بزرگ تر شده اند و دیگر جایی برای پر شدن شیر ندارند! این تغییرات معمولی یک یا دو هفته پس از بارداری رخ می دهند و تا زمانی که باردار هستید و سطح هورمون های پروژسترون بالا هستند، ادامه پیدا می کند.

هنگامیکه در دوران سندروم پیش از قاعدگی (PMS) به سر می برید، حساسیت و تورم سینه ها در نیمه دوم سیکل قاعدگیتان رخ می دهد و علائم آن  هر چقدر که به قاعدگی نزدیک می شوید، شدید تر می شود. همچنین این علائم ممکن است در بانوانی که در اوج دوران باروری قرار دارند، شدید تر باشد. سینه هایتان ممکن است بسیار متراکم و در لایه بیرونی پر از برآمدگی باشند. اگر بخواهیم درد سینه درد در قاعدگی و بارداری را باهم مقایسه کنیم، سینه درد پریودی مبهم تر و همراه با حس سنگینی و پرشدگی در سینه ها است. این درد هنگامیکه قاعدگی تمام مشود، به پایان می رسد.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close