google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

عفونت پستان ، از بررسی علائم تا درمان

عفونت پستان ، از بررسی علائم تا درمان
5 (100%) 1 vote[s]

عفونت پستان که به عنوان ماستیت هم شناخته شده است، عفونتی است که ناحیه ای از سینه را درگیر می کند که معمولا ناشی از باکتری های طبیعی پوست بانوان یا باکتری های دهانی نوزادان شیرخوار است. عفونت پستان یکی از شایع ترین انواع عفونت ها در بانوان است: باکتری از دهان کودک از طریق ترک نوک سینه یا اگر نوک سینه فرسایش پیدا کرده باشد، وارد بافت سینه شده و پستان ها را را آلوده می کند. بافت چربی سینه به طور معمول تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث ایجاد سفتی و التهاب در سینه ها می شود.

اکثر عفونت های پستان با دوران شیردهی مادر و انسداد کانال های شیردهی مرتبط است، اما هنوز درصد کمی از عفونت های پستان با بعضی از انواع نادر سرطان سینه مرتبط هستند.

بنابراین، دو نوع از ماستیت وجود دارد: ماستیت مرتبط با شیردهی و غیر مرتبط با شیردهی.

 

 

بررسی ساختار سینه ها

ساختار سینه

ساختار سینه

بخش های اصلی ساختار سینه بانوان شامل نوک سینه، سینوس های تولید کننده شیر، لوبول ها، کانال ها و بافت خود سینه است. لوبول ها غده هایی هستند که شیر را تولید می کنند و پس از تولید، شیر از طریق مجاری و کانال ها به نوک سینه می رسد و از آن عبور می کند.

استروما نشان دهنده یک بافت چربی است که کانالها و لوبول ها، لنف ها و رگ های خونی را احاطه کرده است.

هر خانمی نزدیک به 20 لوب در هر سینه دارد. هر لوب از 20 تا 50 لوبول تشکیل شده است. کانال ها و مجاری به این لوبول ها متصل شده اند. کانال های کوچک به هم متصل شده اند و کانال های بزرگتری را تشکیل داده اند. هر سینه تقریبا 10 سیستم کانالی دارد و هر کانال به نوک سینه منتهی می شود.

بیشتر بخوانید :   تکرر ادرار در زنان ؛ 16 دلیل رایج و راه درمان

همچنین مقداری بافت عضله ای در نوک سینه ها وجود دارد. این عضلات به نوک سینه ها این قابلیت را می دهد که نسبت به تمامی تحریکات و شیردهی، عکس العمال نشان دهد. به کمک بافت ماهیچه ای در نوک سینه ها، شیر از طریق کانال ها و مجاری به نوک سینه می رسد.

در برخی از بانوان نوک سینه ها فرو رفته هستند و باز نشده اند. البته نوک سینه ی فرو رفته تاثیر چندانی بر روی شخص ندارد. گاهی اوقات، تغییرات پستان ممکن است نشانه ای از حاملگی باشد.

شایع ترین بیماری هایی که بر روی سینه تاثیر می گذارند

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان التهابی سینه، یکی از رایج ترین بیماریهایست که بر روی بافت سینه تاثیر می گذارد. این نوع از سرطان، زمانی رخ می دهد که تعدادی سلول غیر طبیعی شروع به تقسیم شدن می کنند و سریعا رشد می کنند و ضایعات غیر طبیعی که خارج از کنترل هستند را در سینه ایجاد می کنند. این سلول های غیر طبیعی سپس عروق لنفاوی را که بخشی از سیستم لنفاوی و مسئول حذف ضایعات و سموم بدن هستند را مسدود می کنند. مسدود کردن عروق لنفاوی در بافت سینه ها باعث سرخ، متورم و دردناک شدن سینه ها می شود. این تغییرات ممکن است چندین هفته پس از ایجاد ضایعات سرطانی، نمایان شوند.

علائم سرطان التهابی سینه شامل:

 • احساس گرمای غیرعادی در سینه ی آسیب دیده
 • سفتی و درد سینه ها : بعضی اوقات در روز های پیش از قاعدگی و در زمان تخمک گذاری، ممکن است چنین علائمی را نیز تجربه کنید.
 • بزرگ شدن یکی از سینه ها قابل توجه است.
 • غدد لنفاوی بزرگ و برجسته ای در زیر بغل ها، لمس می شود.
 • تغییر رنگ سینه ها به بنفش یا قرمز
بیشتر بخوانید :   فیبروم ها (میوم ها) و بررسی سوالات متداول

چه چیزی باعث ایجاد عفونت پستان می شود؟

شیردهی یکی از علل عفونت پستان

شیردهی یکی از علل عفونت پستان

باکتری به نام استافیلوکوکوس اوروئوس دلیل اصلی عفونت پستان است و عفونتی را به نام عفونت استاف به وجود می آورد. پس از این باکتری، باکتری استافیلوکوکوس آگالاکتیا از شایع ترین دلایل عفونت پستان است.

در زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند، مجاری شیری بسته، می تواند باعث برگشت شیر و بروز عفونت شود. داشتن ترک نوک سینه ها و عفونت نوک سینه همچنین ریسک ابتلا به سرطان سینه را نیز افزایش می دهد.

هنگامیکه فرزند خود را شیر می دهید، این باکتری از دهان نوزاد وارد شده و موجب بروز عفونت خواهد شد. همچنین این باکتری ها روی پوست هم یافت می شوند. ممکن است این باکتری را روی پوست خود داشته باشید، اما هنوز هیچ عفونتی رخ نداده باشد. هنگامیکه باکتری وارد بافت سینه می شود، قدرت این را دارد که به سرعت منتشر شود و علائم دردناکی را ایجاد کند.

زنانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند نیز مستعد ابتلا به این عفونت هستند. این نکته شامل کسانی می شود که پرتو درمانی انجام داده اند یا دیابت دارند.

هنگامیکه غدد نوک سینه ها بسته می شوند، آبسه در هاله ی  نوک سینه ایجاد می شود. در این زمان، باکتری در زیر پوست گسترش می یابد و در نهایت یک توده حجیم را به وجود می آورد که باید تخلیه شود.

علائم عفونت پستان

التهابات مربوط به شیردهی معمولا 4 – 2 هفته پس از زایمان رخ می دهند و شامل:

 • سفتی شدید و غیر متراکم سینه ها
 • پستان های گرم
 • توده های قابل لمس در پستان
 • درد و سوزش هنگام شیردهی
بیشتر بخوانید :   ترشحات سفید واژن : هر آنچه که لازم است بدانید

علائم التهاباتی که مربوط به شیردهی نیستند شامل:

 • سفتی متراکم سینه ها
 • قرمزی و التهاب پوست پستان
 • تفاوت دمای یک قسمت از سینه با قسمت دیگر آن

در برخی اوقات، ممکن است علائمی مانند سرماخوردگی داشته باشد و نتوانید تغییرات سینه را تشخیص دهید. اگر هرگونه ترکیبی از علائم بالا را داشتید، حتما با پزشک خود در تماس باشید.

چه زمانی به درمان های پزشکی برای عفونت پستان نیاز دازید؟

اگر هرگونه توده ای در سینه حس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید و اصلا به اینکه در دوران شیردهی قرار دارید یا خیر، ربطی ندارد. همچنین اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

 • متوجه هرگونه علائمی از عفونت سینه شدید. این علائم شامل قرمزی، تورم، توده های دردناک داخل سینه یا درد سینه هنگام شیردهی است.
 • اگر هرگونه درد شدید سینه را تجربه کردید و این درد اصلا بهبود نیافت و انجام زندگی روزانه تان را مختل کرد.
 • اگر هرگونه ترشحات غیر نرمان از نوک سینه هایتان داشتید.
 • اگر عفونت قارچی روی سینه داشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *