کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان ؛ علائم و انواع

کیست تخمدان در بسیاری از بانوانی که سیکل قاعدگی فعالی دارند؛ رایج است. کیست، یک کیسه جامد یا پر شده از مایع است که بر رو یا داخل تخمدان شکل می گیرد. این کیست ها بسیار کوچک هستند و معمولا به دلیل عدم عملکرد خوب تخمک گذاری رخ می دهد. ممکن است در هر ماه از سیکل قاعدگیتان یکی از این کیست ها را پیدا کنید و از آن اطلاع نداشته باشید.

بسیاری از بانوانی که کیست تخمدان دارند، هیچکدام از علائم آن را تجربه نمی کنند، اما برای برخی ممکن است همراه با نفخ، درد و دلدرد باشد.  در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره انواع کیست تخمدان در اختیارتان می گذاریم و درباره راه های درمان این کیست ها نیز نیز صحبت می کنیم.

انواع کیست تخمدان و علائم آن

شکل آناتومیک کیست تخمدان

شکل آناتومیک کیست تخمدان

هر ماه یک فولیکول هنگام فرایند تخمک گذاری تشکیل می شود. هنگامیکه تخمک آزاد می شود، فولیکول کوچک شده و به حالت عادی باز می گردد. اگر این فولیکول همچنان پس از تخمک گذاری به بزرگ شدن ادامه دهد و یا حتی قبل از تخمک گذاری نیز بزرگ شود، کیست به وجود می آید. دو نوع کیست تخمدان وجود دارد، که ممکن است هرکدام از آن ها را تجربه کنید:

کیست فولیکولی

این کیست در اواسط سیکل و هنگامیکه فولیکول ها برای تخمک گذاری بزرگ می شوند، رخ می دهد. این نوع از کیست تخمدان، هنگامیکه فولیکول پاره نمی شود و تخمک آزاد نمی شود، ظاهر می شود. همین فولیکول بزرگ می شود و به کیست تبدیل می شود.

 

اپلیکیشن مینت

کیست جسم زرد

هنگامیکه تخمک از فولیکول آزاد می شود، بدنتان شروع به تولید هورمون های لازم جهت باروری می کند. در این هنگام، فولیکول به جسم زردی تبدیل می شود. اگر مایعات در داخل این فولیکول جمع شوند، به کیست جسم زرد تبدیل می شود.

تعداد دیگری کیست تخمدان وجود دارد که به سیکل قاعدگی نرمال، ارتباطی ندارند این کیست ها شامل موارد زیر هستند:

Cystadenomas

این کیست ها روی سطح یکی از تخمدان ها تشکیل می شوند و با مایعات آبکی یا مخاطی پر می شوند.

Endometrimas

این کیست ها هنگامیکه که سلول های رحم بیرون از فضای رحم رشد می کنند (اندومتریوز) و به تخمدان ها متصل می شوند و یک بافت رشد یافته غیر طبیعی را تشکیل می دهند.

Dermid Cysts

این کیست های عجیب به علت وجود سلول های جنینی که شامل مو، پوست و دندان هستند، به وجود می آیند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

این کیست ها به دلیل نامتعادل بودن هورمون ها و جلوگیری از تخمک گذاری، به وجود می آیند.

کیست هایی که به سیکل قاعدگی نرمال مرتبط نیستند، همراه درد هستند. پزشک این کیست ها را به وسیله آزمایش های لگنی تشخیص می دهد. اگر این مشکلات درمان نشوند، ممکن است کیست ها پاره شوند و یا به مشکلات جدی تری مانند پیچ خوردگی تخمدان منجر شوند.

علائم کیست تخمدان با توجه به اندازه و نوع آن ها متفاوت است، همچنین در هر خانم نیز علائم متفاوتی ظاهر می شود. شایع ترین علائم عبارتند از:

اگر درد ناگهانی و شدید به همراه حالت تهوع و استفراغ و دلدرد تجربه کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

کیست تخمدان

درد پاره شدن کیست تخمدان، چقدر طول می کشد؟!

هنگامیکه کیست پاره می شود، دردهایی را از خفیف تا متوسط و شدید ایجاد می کند. همچنین خونریزی نیز ممکن است به همراه پاره شدن کیست ها رخ دهد.

اگر متوجه شدید که پارگی کیست خفیفی دارید، می توانید آن را در منزل نیز درمان کنید. اما اگر همراه با خونریزی و درد شدید بود، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید و تا خونریزی آن بند بیاید، چند روزی را در بیمارستان بستری شوید.

درمان خانگی کیست تخمدان شامل مصرف داروهای مسکن است و ممکن است دکتر انجام هرگونه فعالیت های ورزشی شدید را برایتان ممنوع کند تا مقداری بهبود پیدا کنید.

اما درد پارگی کیست چقدر طول می کشد؟ پاسخ این سوال ساده نیست.

ممکن است پزشکتان چند روز استراحت را تجویز کنید تا بهبود پیدا کنید. اما زمان ریکاوری پارگی کیست تخمدان به سطح فعالیت و آستانه تحمل درد شما بستگی دارد.

اگر هرگونه درد، تب و لرز را تجربه کردید؛ ممکن است نشانه ای از عفونت باشد و حتما باید با پزشک خود در ارتباط باشید.

 

 

درمان کیست تخمدان چیست؟

درمان کیست تخمدان با توجه به نوع آن متفاوت است. بسیاری از کیست های تخمدان پس از گذست چند سیکل، خود به خود بهبود می یابند و به هیچ درمانی نیاز نیست. درمان های جانبی، هنگامیکه این کیست تداوم دارد یا پاره شده است و یا پس از مدتی دوباره ظاهر شده است، لازم است.

پزشک ممکن است مصرف داروهای جلوگیری از بارداری را تجویز کند تا از تخمک گذاری جلوگیری کند. با جلوگیری از تغییرات هورمونی و پیشرفت رشد فولیکول ها و بازگشت به شرایط عادی سیکل، کیست تخمدان درمان می شود.

هورمون هایی که در قرص های جلوگیری وجود دارند، باعث درمان کیست تخمدان نمی شوند، اما از بروز کیست های جدید، جلوگیری می کنند.

اگر کیست های تخمدان برطرف نشدند و این کیست ها پاره شدند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. اگر قصد بارداری دارید و اندومتریوز یا سندروم تخمدان پلی کیستیک دارید، باید داروهای مخصوص بیشتر مصرف کنید و تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

درمان کیست تخمدان چقدر طول می کشد؟

کیست های طبیعی معمولا خود به خود برطرف می شوند و پس از چند سیکل از بین می روند. سایر کیست ها که ارتباطی با سیکل قاعدگی ندارند، ممکن است بدون تجویز دارو، درمان نشوند. این درمان ها شامل مصرف دارو و جراحی هستند.

درمان کیست تخمدان در منزل

درمان های خانگی وجود دارند که می توانید آن ها را پس از مشورت با دکتر انجام دهید. تعدادی از این درمان ها شامل مصرف داروهای بدون نسخه و تغییرات رژیم غذایی می شوند.

این درمان ها از وقوع کیست تخمدان جلوگیری نمی کنند، اما برخی از علائم را کاهش می دهند و باعث می شوند راحت تر دوران نقاهت خود را بگذرانید.

تنها پزشکان متخصص می توانند تشخیص دقیقی در این رابطه داشته باشند. آزمایش های دستگاه تناسلی را منظم انجام دهید و اگر به داشتن کیست مشکوک هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چهار راهکار موثر برای درمان کیست تخمدان

راهکارهای خانگی کیست تخمدان

راهکارهای خانگی کیست تخمدان

همانطور که در بالا گفتیم؛ به وجود آمدن کیست تخمدان در زنان کاملاً طبیعی است. بیشتر کیست های تخمدان بی ضرر هستند و احساس نمی شوند. با این حال برخی از آنها منجر به احساس ناراحتی در فرد میشوند.
بیشتر کیست های تخمدان به صورت خود به خودی رفع شده و به درمان نیاز ندارند. بنابراین اگر علائم ناراحت کننده دارید پزشکتان ممکن است برایتان دارو تجویز کند.

باید به یاد داشته باشید که هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که تاثیر درمان های طبیعی برای رفع کیست تخمدان را تایید کنند. به همین دلیل بهتر است همیشه با پزشک خود مشورت کرده و داروهای تجویز شده توسط پزشک را با درمان های خانگی جایگزین نکنید.

برخی کیست ها به ویژه کیست های بزرگ در صورت پاره شدن می توانند علائم شدیدی به همراه داشته باشند. اگر علائم زیر را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید:

 • درد مزمن لگن
 • دل درد و شکم درد مزمن
 • استفراغ
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • رطوبت پوست

همواره پیش از درمان علائم کیست تخمدان، با پزشک خود مشورت کنید.

 • داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک

داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک میتوانند به رفع درد کمک کنند. نیازی به نسخه پزشک ندارید اما اگر درد از بین نرفت، باید به پزشک مراجعه کنید.پیش از مصرف هرگونه مسکن برای درمان کیست تخمدان، با پزشک مشورت کنید.

 •  کاهش وزن

پژوهش ها نشان داده اند که اضافه وزن یا چاقی مفرط خطر پیشرفت بسیاری از بیماری ها را بیشتر می کنند. با کاهش وزن بدن عملکرد بهتری دارد و میتواند از شکل گیری کیست تخمدان پیشگیری کند.

 • مواد کمکی تغذیه ای

اگرچه این برای تمامی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک صحت ندارد، زنان مبتلا به این بیماری بیشتر در خطر کیست تخمدان هستند.
زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مقابل انسولین نیز مقاوم هستند. این شرایط میتواند خطر ابتلا به دیابت و ناباروری را در آنان افزایش داده و سبب افزایش وزن شود.
اگر به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستید، میتوانید رژیم خود را تغییر دهید (برای مثال کاهش میزان مصرف شکر) تا به کاهش خطر ابتلا به دیابت یا کیست تخمدان کمک کند.

 •  ریلکسیشن

استرس و اضطراب منجر به تشدید بسیاری از بیماریها میشوند. هنگامی که با شرایط استرس زا مواجه میشوید، سعی کنید تکنیکهای ریلکسیشن مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا برای کاهش استرس استفاده کنید.

این تکنیکها میتوانند به رفع درد و بهبود سلامت بدن کمک کنند.

دلایل مراجعه به پزشک

اگر رشد کیستها ادامه داشت، میتوانند منجر به احساس درد شده و باید فوراً درمان شوند.

در صورت تجربه موارد زیر، به پزشک مراجعه کنید:

 • دل درد شدید
 • درد لگن
 • حرکت دردناک رودهها
 • تکرر ادرار
 • قاعدگی نامنظم
 • نفخ
 • دخول دردناک
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع و استفراغ

در برخی موارد این مشکل منجر به بیمار شدن فرد میشود. هنگامی که کیست پاره شود، میتواند منجر به خونریزی سنگین و درد زیاد شود. این علائم ممکن است با حالت تهوع، استفراغ، گیجی و درد لگن همراه باشند. اگر این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

یک نظر

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   وحیده جان سلام، درمان های خانگی برای درمان کیست، در طولانی مدت پاسخگو هستش. شما میتونید ورزش های یوگا مخصوص کیست تخمدان، ایروبیک و ورزش های هوازی رو در اولویت قرار بدین. در مرحله بعد میتونید از داروهای گیاهی که در داروخانه ها موجود هستن و برای تنظیم عادت ماهیانه و برطرف شدن کیست ها مفیدن، کمک بگیرین.

 1. ثمره پاسخ

  سلام
  من باردار هستم اواسط هفته هفتم. در اوایل این هفته سونو انجام دادم و در سونو کیست کورپس لوتیال به قطر 3.1سانتی متر در سمت راست مشاهده شد. درد و لک بینی داشتم که دو روز بعد تبدیل به خونریزی لخته ای شد. با توجه به عدم دسترسیم به پزشک متخصص میشه بفرمایید ایا خونریری به خاطر پارگی کیست بوده؟بعد از چند روز همچنان خونریری و درد دارم. در سونوی دیروز گفتند جنین مشاهده میشه اما علایم حیات نداره. و خونریری را به سقط ربط دادند. در حالیکه من فکر میکنم به خاطر کیست بوده. میشه بفرمایید ایا پارگی کیست برای جنین خطرناکه؟چطور درمان میشه پارگی کیست در بارداری؟
  ممنونم ازتان

 2. Fateme drkhshn پاسخ

  سلام خانم دکتر من ۲۰ سالمه و مجرد هستم اما پس از سرکار رفتن تمام سیکل ماهانم بهم ریخت ینی در یک ماه دوبار پریود شدم و سیکل بعدی پس از یک ماه و نیم بوده و الان که نزدیک به دوماه از اخرین سیکلم میگذره درد شکمی دارم اما خون به رنگه قهوه ای روشن و تیرست ایا طبیعیه؟یا احتمال کیست هست؟ممنون میشم کمکم کنین😥

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   فاطمه جان سلام، نیازه که یه چکاپ کامل و سونو بدید. اما استرس محیط کار در این بی نظمی ها بی تاثیر نیست.

 3. پریناز پاسخ

  سلام من یک دختر مجرد ۱۷ ساله هستم و سال پیش که به دکتر مراجعه کردم بعد سونوگرافی متوجه شدم که کیست تخمدان دارم و دکتر قرص متفورمین رو برام تجویز کرد که به اندازه یک ماه خوردم الان علامت های کیست تخمدان رو ندارم و سال پیش که قاعدگی نامنظم داشتم الان خوب شده و قاعدگی منظمی دارم میخواستم بپرسم لازمه هنوز دارو مصرف کنم یا سونوگرافی بدم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   پریناز عزیزم سلام، حتما باید اول سونو بدید، اگه مشکلتون حل شده بود، نیازی به ادامه ی مصرف متفورمین نیست.

 4. نسترن پاسخ

  سلام خانم دکتر جان. یک سوال دارم من 32 سالمه و متاهلم . البته هنوز اقدامی برای بارداری نکردم ولی آزمایش دادم و یکم نگرانم . سه ماه پیش کیست سه سانتس داشتم که دوفاستون بهم دادن و گفتن کوچیک شده. رفتم آزمایش پیش از بارداری دادم amh من 2.1 هست و چند سالی میشه که خونریزی های من 3 روزه هستند و گاها 2 روزه. آیا اینها به معنی ناباروری و یا کم بودن یا پوچ بودن تخمک ها هست ؟

 5. samira پاسخ

  با سلام و خسته نباشید، من 37 ساله هستم یه دوره قرص پروژسترون برای منظم شدن عادت ماهیانه مصرف کردم 11ام این ماه قرصم تموم شد ولک بینی دارم و روز 6ام قاعدگی سونو دادم کیست تخمدانی مشاهده شد(دراکثر دوره های قاعدگی 3روز اول خیلی کم و از روز 4ام به بعد زیاد میشود)متخصص برام قرص روکین تجویز کرده دو روز خوردم ولی امروز روز سوم هستش درحد لک بینی ام امکان بارداری میتونه وجود داشته باشه و مصرف قرص رو میتونم قطع کنم از 2-3روز دیگه در صورت رفع شک به بارداری مصرف کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 6. مامان محمد یوسف پاسخ

  سلام خانم دکتر
  18سال سن دارم و یکسال و نیم هست ک ازدواج کردم جلوگیری نداشتم و بارداری اتفاق نیفتاد دکتر رفتم و ازمایش و سنو دادم فهمیدم ک چندتا کیست خیلی ریز دارم دکتر گفت طبیعیه و قرص و دارو تجویز کرد چند بار و مصرف کردم اخرین بار 4ماه پیش یه دوره سه ماهه بود بعد از اون سه ماه رابطه داشتم اما بارداری اتفاق نیفتاده هنوز البته من پری نامنظمی داشتم ک از 4ماه پیش تا حالا تنظیم شده و سر موعد پری میشم
  نظرتون چیه خیلی دوست دارم نی نی داشته باشم ??

 7. سمیرا م پاسخ

  سلام خانم دکتر شهبازی اول هر چیزی سپاس بابت برنامه ای خوبتون سوالی که بنده داشتم اینه تخمدان سمت راستم درد میکنه بعضی وقتا واقعا کلافه میشم ایا احتمالش هست کیست داشته باشم حتی موقعه ادرار احساس ناراحتی میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سمیرا جان سلام ، ممنون از دلگرمیتون
   عزیزم بله احتمال وجود کیست یا التهابات رحمی و لگنی وجود داره ، لطفا برای پیگیری بیشتر و تشخیص قطعی مشکلتون سونوگرافی انجام بدید.

 8. مامان محمد یوسف پاسخ

  سلام
  من برنامه شما رو نصب کردم از رو برنامه شما امروز من پنجمین روز تخمک گزاریم هس البته من از یک هفته پیش اقدام کردم روزی یکبار حداقل رابطه داشتم چند روز دیگه باید بیبی چک بزارم ?

 9. حدیث پاسخ

  سلام وقت بخیر_ من هنگام عادت ماهیانه کل بدنم درد میکنه و بعضی وقتا همراه با استفراغ هم هستش_ قبل از عادت ماهیانه هم بازم درد دارم و تخمدان سمت چپم متوجه شدم ک باد کرده خواستم بدونم جریان چیه ممنون.

 10. شبنم صدیقی پاسخ

  من خانم عروسی کردم دو پسر دارم وهر دو تهت تداوی دکتر باردار شدم از زمان که بار اول پیریود شدم تنبلی تخمدان داشتم تا فعلن که 28سال دارم واز سن 14سالگی پیریود شدم حالا پسر کوچیکم 5سال داره میخام دوباره بار دار بشم خیلی دوکتور رفتم میگه هیچ مشکلی نداری فقط همین تنبلی تخمدان یا فولیکول دارم همش بهم قرص زد بار داری توسیه می‌کنه اما هیچ نتیجه نداده فعلن سه ماه میشه پیریود نشدم رفتم دکتر معاینه کرد گفت حامله نیستی همون مشکل فولیکول هستش حالا دوروز میشه مایع قهویه میبینم فکر کنم پیریود بشم هیچ درد سوزش خارش چیز ندارم خواهش میکنم راه نمایی کنید آیا قرص وجود داره که پیریود ام بیاد خون پیریود ام خیلی کمی فقط زمان دستشویی میرم خواهش میکنم میتونید قرص به من پیشنهاد کنید

 11. عسل پاسخ

  سلام خانوم دکتر من ۲۰ سالمه یه سال برابارداری تلاش کردم وموفق نشدم تا سونوگرافی انجام دادم وفهمیدم پلی کیستیکم میخام بدونم ممکنه من حامله بشم واینکه چه قدرطول میکشه پلی کیستیکم ازبین بره کلا

 12. سمانه لرستانی پاسخ

  سلام من سمانه هستم ۱۸ سالمه این ۷ماه اقدام به بارداری میکنم ولی نتیجه نگرفتم سنو انحام دادم مشکلی نداشتم سالمم ،ولی تخمدان سمت چپم درد خفیف میگیره ول میکنه ایا ممکنه کیست باشه وقتی که سنو انجام دادم دکتر گفت یک فلیکول ۲۵سمت چب داری

 13. Fatemeh.m پاسخ

  سلام.خسته نباشید خانوم دکتر من ۲۰سالمه و یه ساله ازدواج کردم من چند وقتی تخمدان سمت چپم درد میکرد و حتی تو دوران عادت ماهانه هم درد شدیدی می گرفت‌.تا این که این ماه عادت ماهانه ۱۵ روز عقب زد و پیش دکتر رفتم یه کیست ۶۲میلیمتری از تخمدان سمت چپ دارم که بعد نشون دادن به دکتر فقط برام قرض LD رو تجویز کرد تا دوماه و بعد دوماه یه سونوبرم .اما من استرس خیلی زیادی دارم میترسم این کیست باعث نازایی بشه.ایا با همین قرص مشکلم حل میشه؟یا بهتره یه دکتر متخصص دیگه برم.من میخواستم برای بارداری اقدام کنم

 14. مینا پاسخ

  سلام خسته نباشید، خواستم بپرسم من 22 سالمه مجردم، الان 4 ماهی میشه پریودم نامنظم اینکه دو هفته دیرتر میاد آیا طبیعیه؟

 15. شاپری پاسخ

  سلام خسته نباشید من از دوسال پیش حدودا تک وتوک موی زاید داشتم و پیگیر نشدم تا اینکه حدود 7 ماه پیش سونو دادم و متوجه شدم پلی کیستیک شدم…سیپروترون کامپاند برام تجویز شد که این ماه تموم شده پریودهام قبل قرص هم نهایت 10 روز اینور اونور میشد الان اما سر ماه پریود میشم منظم…میخام ببینم این یعنی کیست برطرف شده ؟؟باید باز قرص بخورم ؟؟؟موهای زیادم البته کم نشده…ضمنا دوماه پیش متوجه شدم کم کاری تیرویید هم دارم ایا به هم ربط داره درمانشون ؟؟؟متاهل هستم 27 ساله

 16. محمدی پاسخ

  سلام خانوم دکتر
  من28سالمه حدودا دوسال قبل من جراحی کیست تخمدان راست داشتم و تیر ماه سال قبل زایمان داشتم و الان دوره قاعدگی احساس میکنم دوباره همون قسمت قبلی از زیر شکمم درد دارم نمیدونم کیست یا نه چون دردش دقیقا عین دردای کیست قبلیم ولی خیلی خفیف وگذرا…
  امکان داره دوباره کیستم برگرده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close