رابطه جنسی دردناک

رابطه جنسی دردناک: علائم، دلایل و درمان

بسیاری از بانوان رابطه جنسی دردناک را حین رابطه و دخول تجربه می کنند. چندین دلیل برای رابطه جنسی دردناک وجود دارد. در این مقاله با این دلایل و راه های برطرف کردن آن ها آشنا می شوید.

رابطه جنسی دردناک چیست؟

به درد ناحیه تناسلی بانوان قبل، هنگام یا بعد از رابطه، رابطه جنسی دردناک می گویند. این درد بیشتر در زنان رایج است و از هر 4 زن، 3 زن حداقل یک بار این درد را تجربه می کند.

رابطه دردناک ممکن است بر اعتماد به نفس زن، سلامت رابطه زناشویی و برنامه های بارداری آسیب وارد کند همچنین ممکن است میل جنسی را کاهش دهد.

معمولا مراجعه به پزشک بهترین راه حل برای این موضوع است، اما برخی از بانوان از صحبت کردن در رابطه با این موضوع، راحت نیستند.

 

اپلیکیشن مینت

علائم رابطه دردناک

علائم رابطه دردناک شامل موارد زیر است:

 • درد شدید
 • سوزش
 • دلدرد
 • به سختی رسیدن به ارگاسم (به دلیل درد)
 • کاهش میل جنسی
 • در برخی از شرایط خارش و درد هنگام دفع ادرار

در رابطه جنسی دردناک ، چه جایی درد میگیرد؟

واژن دردناک

واژن دردناک

رابطه جنسی دردناک برای هر خانمی می تواند متفاوت باشد. برخی از زنان پس از دخول احساس درد دارند و برخی دیگر در هر نوع از تماس جنسی احساس درد دارند. برخی دیگر نیز تنها پس از یائسگی، رابطه دردناک را تجربه خواهند کرد.

این درد ممکن است در نواحی زیر ظاهر شود:

 • داخل واژن
 • دهانه واژن
 • در پرینیوم، یعنی فاصله ما بین سوراخ واژن و سوراخ مقعدی
 • کمر
 • ناحیه لگنی
 • داخل رحم

در برخی از موارد این دردها بعد از رابطه رخ می دهند، در برخی هنگام رابطه و در برخی نیز ممکن است حین فعالیت های روزانه یا دفع ادرار رخ دهد.

دلایل رابطه جنسی دردناک

برخی از دلایل کلیدی رابطه جنسی دردناک عبارتند از:

 • خشکی واژن

خشکی واژن پس از یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد و توانایی روان سازی واژن کاهش پیدا می کند. سایر دلایل خشکی واژن می تواند مصرف قرص های جلوگیری از بارداری، شیردهی و استرس باشد.

 • عفونت ها

عفونت های مختلفی می تواند موجب بروز خشکی واژن شود. این عفونت ها عبارتند از:

 1. عفونت قارچی

از دیگر علائم این عفونت خارش واژن و ترشحات پنیری شکل است. این عفونت تا زمانیکه جزئی از میکروب های نرمال فلور واژن باشد و مسری نباشد، جر عفونت های منتقل شونده جنسی محسوب نمی شود.

 1. عفونت مجاری ادراری که باعث احساس سوزش هنگام دفع ادرار می شود.
 2. سوزاک
 3. اورتریت
 4. واژن باکتریایی که باعث بروز بوی بد و ترشحات خاکستری، سبز یا سفید می شود.
 5. عفونت های لگنی
 6. کلامیدیا

چگونه بفهمم درد حین رابطه من به دلیل عفونت های واژینال است؟

یکی از دلایل رایج رابطه جنسی دردناک، وجود عفونت های واژینال در بانوان است که پس از رد کردن سایر علل ایجاد رابطه دردناک، باید به بررسی انواع عفونت ها بپردازیم که در درمان این نوع عفونت ها، گاهی علاوه بر خود شخص، درمان همسر نیز الزامی است و در صورت کوتاهی و انتخاب اشنباه روش درمانی، عفونت واژینال با مقاومت دارویی مواجه شده و طول درمان افزایش می یابد.

هنگامیکه عفونت دارید، نوع ترشحات واژن تغییر می کند و همانند ترشحات مخاطی طبیعی واژن نیست. پس یکی از علائم اصلی ابتلا عفونت های واژینال، داشتن ترشحات غیر معمولی است. اما تنها داشتن این نوع از ترشحات برای تشخیص نوع عفونت کافی نیست و باید سایر علائم را در کنار هم بررسی کنید تا بتوانید این عفونت ها را تشخیص بدهید.

به دلیل سوالات زیاد کاربران مینت در رابطه با نحوه تشخیص و درمان این عفونت ها، تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی، قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم. در این قسمت باید به تعداد زیادی از سوالات، در رابطه با علائم و شرایطتان پاسخ دهید تا نوع عفونت مشخص شود و در صورت لزوم، روش درمانی صحیح را دریافت کنید.

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن، کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود کرده و سپس به قسمت دکتر مینت و پس از آن بخش تشخیص و درمان ترشحات واژن مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

 • اندومتریوز

زمانی رخ می دهد که بافت آندومتر رحم که در داخل آن وجود دارد، در خارج از رحم نیز پخش می شود.

 • درماتیتس

پوست داخل ناحیه تناسلی ممکن است به وسیله خوشبو کننده ها، صابون ها یا محصولاتی که به آن ها آلرژی دارید؛ آسیب ببیند. این شرایط خارش، خشکی و قرمزی پوست را به وجود می آورد.

 • واژینیسموس

در این شرایط عضلات دهانه واژن به صورت دردناک و بی اختیاری تنگ می شود، که در نتیجه باعث رابطه جنسی دردناک حین دخول می شود و ممکن است به دلایل فیزیکی و احساسی به وجود بیاید.

 

 

 • مشکلات پرده بکارت

مشکلات بکارت در رابطه جنسی دردناک

مشکلات بکارت در رابطه جنسی دردناک

پرده بکارت در هر خانمی متفاوت است. در برخی از بانوان، بسیار کوچک است و مشکلی را به وجود نمی آورد. اما بکارت بزرگ یا ضخیم می تواند موجب رابطه جنسی دردناک در اولین رابطه همراه با دخول باشد. برخی از خانم ها نیز ممکن است رابطه دردناک را پس از اولین دخول به دلیل پاره نشدن کامل بکارت، تجربه کنند.

سایر دلایل رابطه دردناک عبارتست از:

 • هموروئید
 • کیست تخمدان
 • پرولاپس رحم
 • آبسه غده بارتولین
 • افسردگی
 • آسیب های جنسی یا عاطفی گذشته

چگونه می توانید درد را متوقف کنید؟

درمان رابطه جنسی دردناک، کاملا به دلایل آن بستگی دارد. خبر خوب این است که اگر دلیل آن به خوبی شناخته شود، پس از درمان، دوباره می توانید رابطه لذت بخشی را تجربه کنید.

برقراری ارتباط

صحبت کردن، جز مهمی از هر رابطه است و از صحبت کردن با همسر خود در رابطه با رابطه دردناکتان خجالت نکشید. اگر رابطه به همین منوال تکرار شود ممکن است علاوه بر آسیب ها جسمی، دچار آسیب های روانی نیز شوید. درباره هر حسی که دارید باهم بحث کنید و این بار سنگین را از دوش خود بردارید.

صحبت با همسر

صحبت با همسر

درمان دارویی

با توجه به دلایل رابطه دردناک، پزشک داروهای متفاوتی را تجویز می کند. این دارو ها عبارتند از:

آنتی بیوتیک

برای عفونت های باکتریایی مانند عفونت مجاری ادراری و بیماری های التهاب لگنی

ضد قارچ ها

برای عفونت های گوارشی مانند کاندیدیازیس به کار می رود. توجه داشته باشید که این محصولات، بهترین راه برای درمان عفونت ها هستند.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

داروهیی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن در تسکین علائم کمک می کنند.

کرم های استروژنی

این کرم ها برای کاهش خشکی واژن پس از دوران یائسگی مناسب هستند.

داروهای جلوگیری خوراکی

داروهای جلوگیری از بارداری باعث کنترل براخی از دلایل رابطه دردناک مانند اندومتریوز و کیست تخمدان می شوند.

درمان های خانگی رابطه جنسی دردناک

اگر دلیل رابطه دردناکی که دارید، کمبود روانکاری در حین رابطه است، از همسرتان بخواهید که زمان بیشتری را برای معاشقه وقت بگذارد و از روان کننده ها نیز استفاده کند. این روش در بیشتر مواقع برای کاهش درد رابطه جنسی موثر واقع می شود.

توجه داشته باشید که روان کننده هایی که پایه روغنی دارند، ممکن است باعث پارگی کاندوم شوند. پس اگر از کاندوم استفاده می کنید، این محصولات را کنار بگذارید و بهتر است که از روان کننده هایی آبی هستند، استفاده کنید.

اگر از درماتیتس رنج می برید، از محصولات بدون بو استفاده کنید و از لباس زیرهایی که از جنس پنبه هستند، استفاده کنید.

در بانوانی که فقط در بعضی از مواقع احساس درد دارند و این درد به نوع پوزیشن نیز ربط دارد، می توان با تغییر پوزیشن و داشتن رابطه نرم تر، این درد را مدیریت کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

مراجعه به پزشک

مراجعه به پزشک

در این مواقع از تشخیص سرخود و خود درمانی بپرهیزید. همچنین هرگز به سمت دوش های واژینال نروید، چرا که ممکن است باعث بروز انواع عفونت ها شود.

حتی اگر هم اکنون هیچکدام از علائم را ندارید و بیشتر 21 سال سن دارید و همچنین از لحاظ جنسی نیز فعال هستید، بهتر است همیشه چکاپ های مرتب را با مراجعه به پزشک زنان انجام دهید.

چگونه پزشک به کاهش درد رابطه دردناک کمک می کند؟

پزشک بهترین شخصی است که دلایل رابطه دردناک را تشخیص می دهد، روند درمانی را تشخیص می دهد و داروی مناسب را تجویز می کند.

در برخی از شرایط مانند اندومتریوز شدید یا کیست تخمدان، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

اگر در شرایطی هستید که دلیل رابطه دردناکتان به شرایط احساسی و سخت گذشته مربوط است، می توانید به سکس تراپ مراجعه کنید. روش های درمانی متعددی در مدیریت این درد به شما کمک می کند.

درست است که درمان رابطه جنسی دردناک زمان بر است و به مراقبت نیاز دارد، اما درمان آن کاملا محتمل است و می توانید دوباره از رابطه خود لذت ببرید.

 

یک نظر

 1. مائده گل پاسخ

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون از اطلاعاتی ک واسه ما میذارید
  میشه لطفا راجب از دست دادن پرده بکارت و همه شرایط بعد اون هم پست بذارید؟ ممنون 🙏

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، ممنون از پیشنهادتون بله حتما مطالب مرتبط در این زمینه رو داخل سایت میذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *