روز باروری: بیشترین میزان باروری در چه روزهایی است؟

بیشترین میزان باروری در چه روزهایی است؟ چگونه می­توانم روز باروری خود را محاسبه کنم؟

همه ما می­دانیم که برای باردار شدن، اسپرم باید به تخمک رسیده و آن را بارور کند. زمان بندی در این مورد بسیار مهم است چرا که تخمک تنها در یک دوره­ی 24 – 12 ساعته در ماه قابل بارور شدن است و عموماً این دوره همزمان با تخمک­گذاری یا بلافاصله پس آن است. در این دوره بیشترین میزان باروری را دارید. یعنی روزهایی که در صورت برقراری رابطه جنسی بدون محافظت، احتمال باردار شدنتان بسیار زیاد است. هنگامی که بتوانید روز تخمک ­گذاری خود را محاسبه کنید، می­توانید درک بهتری نسبت به باروری و زمان اوج آن داشته باشید. اگر تمایلی به باردار شدن ندارید (و می­خواهید از روزهای باروری خود به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید)، باید در این دوره بسیار مراقب باشید.

با گذشت زمان و مقداری تمرین می­توانید روز باروری خود را محاسبه کنید. هنگامی که بتوانید روز باروری را تخمین بزنید، به سادگی می­توانید زمان اوج باروری خود را شناسایی کنید.

نکاتی که باید درمورد روز باروری خود بدانید:

این روزها که با نام دوره باروری نیز شناخته می­شوند، حدوداً هفت روز در چرخه قاعدگی هستند که احتمال باردار شدن در آنها بسیار زیاد است. این روزها به عنوان بیشترین شانس زمان باروری شناخته می­شوند. در واقع، باروری در پنج روز پیش از تخمک گذاری و خود روز تخمک گذاری (و شاید یک روز پس از آن هم) به بالاترین حد خود می­رسد که این مسئله به زمان تخمک گذاری بستگی دارد.

 

اپلیکیشن مینت

شش روز در چرخه قاعدگی وجود دارد که به عنوان روزهای اوج باروری به حساب می­ آیند؛ چرا که اسپرم تا 5 روز در واژن می­تواند زنده بماند اما هنگامی که تخمک آزاد می­ شود، تنها 24 ساعت می­تواند زنده بماند. اگر قصد بارداری دارید، با یادگیری روش محاسبه زمان تخمک گذاری، می­توانید به سادگی روز باروری خود را پیش بینی کنید.

چگونه می­توان روز باروری را شناسایی کرد؟

اهمیت پیش بینی زمان تخمک گذاری

اهمیت پیش بینی زمان تخمک گذاری

در حالت کلی اکثر زنان دو هفته پیش از شروع عادت ماهیانه تخمک گذاری خواهند داشت. راهکارهای طبیعی زیادی برای شناسایی زمان تخمک­ گذاری وجود دارند. اگر از این روش­ها استفاده نمی­ کنید، می­توانید روز اول عادت ماهیانه بعدیتان را در نظر گرفته و 14 روز از آن کم کنید (دو هفته). با این کار روز باروریتان مشخص خواهد شد. در یک چرخه سالم 28 روزه، پس از کم کردن تعداد روزها، می­توانید روز چهاردهم را به عنوان روز باروری خود در نظر بگیرید. اما این کار تنها در صورتی دقیق است که چرخه قاعدگی 28 روزه باشد.

میزان اهمیت پیش بینی درست تخمک­ گذاری

شناسایی زمان تخمک گذاری از این لحاظ اهمیت دارد که می­توانید با توجه به آن، روز باروری را پیش بینی کنید. بنابراین نخستین قدم در درک زمان باروری، شناسایی روز تخمک­ گذاری است. پیش بینی روز تخمک گذاری با آگاهی از دوره باروری و شناختن نشانه ­هایی ممکن است که، هر ماه در خود مشاهده می­کنید. در این می توان به نشانه هایی همچون خونریزی تخمک گذاری اشاره کرد.

چرا ممکن است تعیین این روز دشوار باشد؟

پیش­ بینی زمان تخمک­ گذاری به این دلیل می­تواند دشوار باشد که ممکن است هر ماه در یک زمان معین اتفاق نیافتد همچنین طول چرخه قاعدگی نیز ممکن است به صورت ماهانه تغییر کند. بنابراین برای شروع، باید تاریخ عادت ماهیانه 3 الی 6 ماه اخیر خود را به دقت ثبت کنید تا بتوانید زمان باروری را دقیق ­تر مشخص کنید. برای پیش بینی روز باروری، حتی اگر چرخه قاعدگی چند ماه اخیر خود را ثبت کرده اید، ممکن است زودتر یا دیرتر از آنچه که فکر می­کنید، تخمک ­گذاری اتفاق بیفتد. علت آن این است که زمان تخمک­ گذاری با وجود عوامل مختلف، تغییر می­کند. برای مثال:

 • بیماری ­های خاص مانند دیابت یا اختلال تیروئید
 • استرس
 • به هم خوردن تعادل هورمونی یا چرخه قاعدگی
 • مصرف داروهای خاص (مانند مسکن­ های خاص، آنتی بیوتیک، یا داروهای ضدافسردگی)
 • اختلال در روند معمول زندگی
 • مصرف الکل و سیگار
 • افزایش یا کاهش 10 الی 15 درصدی چربی بدن

پس از شناسایی روز باروری چه باید کرد؟

از آنجایی که پس از تخم­ک گذاری امکان باردار شدنتان وجود دارد، بهتر است در این دوره رابطه جنسی محافظت نشده نداشته باشید. بنابراین هنگامی که تاریخ روز باروری خود را بدانید، نباید از پنج روز پیش از این تاریخ، خود روز تخمک ­گذاری و یک روز (24 ساعت) پس از آن، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید.

چرا 5+1 روز؟ اسپرم تا 5 روز می تواند در واژن،زنده بماند. بنابراین اگر فرض کنیم خانمی در روز 12 چرخه قاعدگی خود تخمک گذاری کند، و در روز 7، 8، 9، 10 یا 11 رابطه جنسی داشته باشد، اسپرم در بدنش وجود خواهد داشت. بنابراین هنگامی که در روز 12 تخمک آزاد می­شود، تعداد زیادی اسپرم وجود دارند که می­توانند آن را بارور کنند.

همین اتفاق در روز 13 (یک روز پس از تخمک­ گذاری) نیز ممکن است رخ دهد چرا که تخمک پس از آزاد شدن تا 24 ساعت قابلیت بارور شدن دارد (و سپس از بین می­ رود). اگر تخمک گذاری این خانم در بعدازظهر یا غروب روز دوازدهم اتفاق بیافتد، تخمک در 24 ساعت آینده قابلیت بارور شدن دارد. بنابراین اگر بعدازظهر یا غروب روز بعد رابطه جنسی داشته باشد، همچنان امکان بارور شدن تخمک وجود دارد.بنابراین بهتر است یک روز کامل پس از تخمک ­گذاری، رابطه جنسی محافظت نشده برقرار نشود.

آخرین نکته درمورد محاسبه روز باروری

راهنمای محاسبه روز تخمک گذاری

راهنمای محاسبه روز تخمک گذاری

اگر برای پیشگیری از بارداری به محاسبه روزهای باروری متکی هستید، همواره یک پروسه را باید طی کنید:

 • تعداد روزهای چرخه ماهانه خود را مشخص کنید
 • روز تخمک گذاری خود را محاسبه کنید (با در نظر گرفتن علائم و کم کردن 14 روز از تاریخ شروع عادت ماهیانه بعدی).
 • هنگامی که روز باروری را مشخص کردید، 6 روز از آن کم کنید و در این 6 روز از داشتن رابطه محافظت نشده بپرهیزید. (5 روز پیش از تاریخ تخمک گذاری و خود روز تخمک گذاری).
 • سپس کل روز بعد از تخمک گذاری نیز از داشتن رابطه محافظت نشده پرهیز کنید.

گفتن این مراحل از انجام دادنشان بسیار ساده تر است. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، ممکن است طول چرخه قاعدگی به صورت ماهیانه تغییر کند. بنابراین نمیتوان این روش را روشی مطمئن برای پیشگیری از بارداری دانست مگر اینکه توانسته باشید زمان تخمک گذاری را پیش بینی کنید و چرخه قاعدگیتان منظم باشد.

محاسبه روزهای باروری تنها به یک چرخه کامل 28 روزه بستگی ندارد. با وجود کوتاه یا بلند بودن چرخه ها، باز هم میتوان روز تخمک گذاری را شناسایی کرد. با این حال کلید این کار ثابت بودن تعداد روزهای چرخه است. این بدین معنی است که اگر چرخه قاعدگیتان 35 روزه است، هر ماه چرخه 35 روزه داشته باشید و محض اطمینان این چرخه ها را ثبت کرده باشید.

عموماً اکثر خانمها چرخه های 26 الی 32 روزه دارند. به این معنی که تخمک گذاری بین روزهای 12 الی 18 چرخه رخ میدهد. هنگام شمارش روزهای چرخه، باید روز آغاز قاعدگی را روز یکم در نظر بگیرید.

چندین مثال درمورد محاسبه روزهای باروری

دوره باروری شامل شش روز است که به تخمک گذاری منتهی میشود و خود روز تخمک گذاری را نیز در بر میگیرد. در سه روز منتهی به تخمک گذاری، میزان باروری فرد به بالاترین حد خود میرسد.

در ادامه چند نمونه ذکر شده اند که به شما در محاسبه روزهای باروری کمک خواهند کرد. به یاد داشته باشید که اگر بتوانید زمان تخمک گذاری را به طور دقیق پیشبینی کنید (توجه به علائم بدن برای مطمئن شدن از پیش بینیتان مفید خواهد بود)، نتایج بسیار دقیقتر خواهند بود. ممکن است پی ببرید که:

 • چرخه قاعدگی شما کوتاهتر است – فاصله بین دو قاعدگی 21 روز است. این بدین معنی است که تخمک گذاری شما به احتمال بسیار زیاد در روز هفتم رخ میدهد. بنابراین روزهای باروری شما عبارتند از روز 2، روز3، روز 4، روز 5، روز 6، روز 7 و روز هشتم.
 • چرخه قاعدگیتان منظم است – فاصله بین دو قاعدگی 27 روز است. این بدین معنی است که تخمک گذاریتان در روز 13 خواهد بود. بنابراین روزهای باروریتان عبارتند از روز 8، روز 9، روز 10، روز 11، روز 12، روز 13 و روز 14.
 • چرخه قاعدگی شما طولانیتر است – فاصله بین دو قاعدگی 33 روز است. این بدین معنی است که تخمک گذاری شما در روز نوزدهم خواهد بود. در نتیجه روز 14، روز 15،روز 16، روز 17، روز 18، روز 19 و روز 20 روزهای باروری شما خواهند بود.

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: علائم بارداری ؛ از هفته اول تا ماه سوم | مینت، مرجع قاعدگی و سلامت بانوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close