گالاکتوره ( ترشح شیر بدون بارداری ) علائم، علل و کنترل

بیشتر زنان در اواخر بارداری و شیردهی با تراوش شیر از سینه خود مواجه می شوند. با این حال، وضعیتی به نام گالاکتوره وجود دارد که در افرادی رخ میدهد که باردار نیستند یا شیردهی ندارند، حتی مردان. در این وضعیت ماده ای مشابه شیر تولید و از نوک سینه ترشح می شود. در ادامه درمورد ترشح شیر بدون بارداری یا گلاکتوره و علل و درمان آن بخوانید.

گالاکتوره چیست؟

گالاکتوره وضعیتی است که در آن مایعی شیر مانند از سینه ترشح می شود به غیر از دوران بارداری یا شیردهی. با اینکه این وضعیت ممکن است بی درد و اغلب بی خطر باشد اما دلایل آن ممکن است بسیار جدی باشند.

گالاکتوره هنگامی رخ می دهد که تعادل هورمونی به هم میخورد و میتواند نشان دهنده مشکلات غده تیروئید باشند.لازم به ذکر است که این بیماری تنها به زنان محدود نمی شود – مردان نیز مستعد این مشکل هستند.

گالاکتوره به بیماری اشاره دارد که در آن از نوک سینه مایعی مشابه شیر ترشح می شود؛ به غیر از دوران بارداری یا شیردهی.

 

تیروئید بخشی از سیستم هورمونی بدن است و سه هورمون مختلف را ترشح میکند که هر یک مسئولیت تنظیم متابولیسم را برعهده دارند. همچنین این هورمون ها مسئول ایجاد تغییر در بدن هستند برای مثال تغییرات بدن در دوران بارداری و شیردهی.

علائم گالاکتوره

واضح ترین نشانه گالاکتوره ترشح مایع از سینه است. این ترشحات ممکن است کمی به هم ریخته و در برخی زنان مایه نگرانی باشند. چرخه قاعدگی نامنظم، نشانه ای است که ممکن است با گالاکتوره همراه باشد چرا که عامل هر دوی آنها می تواند یک چیز باشد.

درمان ترشح شیر بدون بارداری

درمان گالاکتوره

درمان گالاکتوره

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
پزشک ممکن است برای تعیین میزان استروژن در بدن، آزمایش خون تجویز کند چرا که استروژن پایین نیز با گالاکتوره همراه است.

اگر با ترشح مداوم شیر از یک یا هردو سینه مواجه شدید، احتمالا به گالاکتوره مبتلا هستید. این بیماری میتواند یک یا هردو سینه را تحت تاثیر قرار دهد و ترشح آن ممکن است مداوم باشد. دیگر مواقع تماس دست با سینه میتواند سبب ترشح شود. همچنین در کنار دیگر علائم ممکن است متوجه سردرد یا مشکل بینایی شوید. این علایم میتوانند نشان دهنده یک وضعیت جدی باشند.

چه چیزی منجر به گالاکتوره می شود؟

 • یکی از علل اصلی گالاکتوره هورمون ها هستند – به ویژه عدم تعادل دو هورمونی که از تیروئید ترشح می شوند که متابولیسم و رشد را تنظیم میکنند. عدم تعادل هورمونی نیز میتواند روی میل جنسی تاثیر بگذارد.
 • یکی دیگر از علل گالاکتوره هورمونی است اما علت آن اختلال غده هیپوفیز است. غده هیپوفیز نیز بخشی از سیستم ترشحی است و مسئول تنظیم هورمون های زنانه و مردانه در بدن است. از جمله هورمون هایی که تخمک گذاری را پیش برده و تولید شیر را تحریک میکنند.
 • عوارض جانبی برخی داروها در مردان، زنان و نوزادانی که هنوز استروژن و پروژسترون مادر در بدنشان وجود دارند.
 • تحریک بیش از حد سینه هم میتواند منجر به گالاکتوره شود.

علل دقیق آن همیشه شناخته شده نیستند و گاهی اوقات به صورت خود به خودی رفع میشوند. در موارد دیگر به دارو نیاز خواهید داشت.
بیماری های زمینه ساز و جدی تر برای ترشح شیر بدون بارداری عبارتند از:

 

 

 • سرطان سینه
 • بیماری کلیوی
 • جراحت سینه یا نخاع.

نحوه تشخیص ترشح شیر بدون بارداری

پزشک میتواند این بیماری را تشخیص دهد. اگر تنها ترشحی که زنان متوجه آن شوند مقدار کمی ماده شیری حین رابطه جنسی باشد، احتمالا نباید زیاد در این باره نگران باشید، به ویژه اگر درد سینه هم نداشته باشید. با این وجود بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

حین معاینه پزشک، سینه شما را به صورت فیزیکی بررسی خواهد کرد و از آنها مایع خارج میکند. ممکن است برای بررسی بهتر بافت یا شناسایی هرگونه برآمدگی غیرطبیعی به ماموگرافی نیاز داشته باشید.

زنان نیز باید تست بارداری انجام دهند چرا که ممکن است علت این ترشحات بارداری باشد. این بیماری یکی از عوارض تغییرات هورمونی است که حین سه ماهه دوم و سوم بارداری رخ میدهد.

مایع ترشح شده از سینه ها به آزمایشگاه فرستاده میشود. همچنین برای سنجش میزان پرولاکتین آزمایش خون انجام می شود. همچنین ممکن است برای بررسی مغز (غده هیپوفیز) و گردن و گلو (محل قرارگیری تیروئید) از ام آر آی استفاده شود.

گالاکتوره در مردان

مردانی که میزان کمی تستسترون دارند ممکن است بیماری به نام ژنیکوماستیا داشته باشند. این بیماری زمانی ایجاد می شود که هورمون های مردانه کاهش یافته و بافت سینه – جدای از افزایش چربی در سینه – بزرگ می شود. علائم دیگر در کنار گالاکتوره عبارتند از:

 • اختلال در نعوظ
 • کاهش میل جنسی.

مردان نیز مانند زنان مستعد اختلال تیروئید و تومورهای هیپوفیز هستند.

گالاکتوره در نوزادان

گالاکتوره در نوزادان

گالاکتوره در نوزادان

گاهی اوقات نوزادان نیز گالاکتوره خواهند داشت. این بیماری در صورتی رخ می دهد که مادر میزان بالای استروژن داشته باشد و استروژن از جفت گذشته و وارد جریان خون نوزاد شود.

بافت سینه نوزاد بزرگ می شود. جنسیت نوزاد اهمیتی ندارد و این وضعیت میتواند در هر کودکی ایجاد شود. استروژن بیشتر در نوزاد سبب ورم بافت سینه و ترشح مایع شیر مانند می شود. این وضعیت موقتی است و به صورت خود به خودی رفع می شود. با این حال اگر رفع نشد، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گالاکتوره

درمان ترشح شیر بدون بارداری به فرد مبتلا به آن و علت ایجادش بستگی دارد.

 • در مردان، آزمایش خون، میزان تستوسترون را تعیین میکند و به پزشک کمک می کند تشخیص دهد که آیا باید میزان بیشتری تستوسترون باید تجویز شود یا میزان آن کاهش یابد. اگر مردی تومور هیپوفیزی داشته باشد، درمان جدی تری موردنیاز است مثلا جراحی.
 • تعیین علت گالاکتوره نخستین قدم در درمان آن است. اگر باردار هستید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. ممکن است بخواهید محافظ نوک سینه تهیه کرده تا از ترشح این ماده و عبور آن از لباس زیر پیشگیری کنید.
 • اگر گالاکتوره به دلیل تیروئید کم کار باشد، احتمالاً برای بهبود عملکرد آن دارو برایتان تجویز شود. این کار ممکن است به شما کمک کند کمتر احساس خستگی کنید، میزان تمایل به خوردن غذاهای ناسالم را کاهش داده و انرژی بیشتری برای ورزش کرد داشته باشید.تیروئید کم کار با کسالت و متابولیسم آرامتری همراه است.
 • اگر بیماری به دلیل تجویز دارو یا داروهای تقویتی باشد، پزشکتان بهترین راه برای توقف مصرف آن را تجویز خواهد کرد. این کار ممکن است شامل تجویز یک داروی جدید یا توقف آن باشد.
 •  اگر تومور هیپوفیزی دارید، ممکن است از دارو یا جراحی برای درمان ان استفاده شود.
 • گالاکتوره ناشی از تحریک بیش از اندازه سینه ها را میتوان با مراقبت کردن از این عضو بدن کنترل کرد. تحریک نوک سینه را حین رابطه جنسی کاهش دهید و و محافظ نوک سینه استفاده کنید تا لمس آن را کاهش دهید. در مردان از یک زیرپوش سفت یا دیگر روشهای محافظت استفاده کنید. از پوشیدن پیراهن هایی که جنس سفت یا خارش برانگیزی دارند پیشگیری کنید.

چه زمانی باید برای ترشح شیر بدون بارداری از پزشک کمک گرفت؟

موقعیت هایی وجود دارند که باید در اولین فرصت از پزشک زنان و زایمان وقت بگیرید.

 • اگر ترشح غلیظ باشد و حاوی خون یا مایع زردرنگ باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • همچنین اگر در سینه خود احساس برآمدگی داشته باشید، باید معاینات بیشتری روی شما انجام شود.

ترشحات نوک سینه ممکن است بی ضرر باشند یا میتواند نشان دهنده مشکل جدی در سلامتی باشند. در مردان، توصیه میشود که در هر صورت به پزشک مراجعه کنند. زنان باید در مورد هرگونه ترشح غیر طبیعی یا برآمدگی در بافت سینه، با پزشک خود صحبت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *