عوارض قرص لاغری

عوارض قرص لاغری چیست و چه تاثیری روی بدن می‌گذارد؟

یکی از مشکلاتی که امروزه گریبان بسیاری از افراد را گرفته است، چاقی است. چاقی نه تنها به تناسب اندام لطمه می‌زند بلکه باعث می‌شود مشکلات بسیاری برای فردی که به افزایش وزن مبتلاست به وجود آید. افرادی که دچار افزایش وزن هستند به راه‌های مختلف سعی می‌کنند این بیماری را در خود درمان کنند. همان‌طور که می‌دانیم برای رسیدن به این هدف، روش‌های زیادی توصیه شده است از جمله رژیم‌های غذایی و خوراکی و ورزش و انجام فعالیت‌های فیزیکی و برخی نیز به قرص هاب لاغری اشاره می کنند. در ادامه در رابطه با عوارض قرص لاغری صحبت می کنیم.

تبلیغات برای قرص لاغری

بعضی از افراد دارای افزایش وزن، می‌خواهند خیلی زودتر به نتیجه مورد نظر یعنی کاهش وزن، دست یابند و یا حوصله لاغر شدن از طریق روش‌های معمول را ندارند. در این هنگام، تبلیغات، آن‌ها را وسوسه می‌کند. تبلیغاتی از قبیل کم کردن چند کیلو وزن در یک ماه، در یک هفته و… راه حل اساسی برای کاهش وزن در این پیام‌ها، استفاده از قرص‌های لاغری و مکمل‌های خوراکی و دارویی است.

داروها و قرص لاغری که با استفاده در یک هفته، چند روز و یک ماه، باعث لاغری و کاهش می شوند. اما مصرف این قرص‌ها و داروها دارای عوارضی است که در این مقاله قصد داریم برخی از عوارض آن را بررسی کنیم.

عوارض قرص لاغری

سرکوب کردن اشتها و سوزاندن کالری

قرص لاغری و داروهای مکمل برای کاهش وزن، از چربی سوزهایی هستند که در سریع‌ترین زمان ممکن، چربی‌های اضافی بدن را از بین می‌برند. این داروها ترکیبی از محرک‌هایی هستند که با افزایش دمای بدن، سعی در چربی سوزی دارند. لذا بدن، کالری بیشتری از دست می‌دهد. هم‌چنین قرص لاغری، اشتها را کاهش می‌دهد ودر زمان خوردن غذاهای کم کالری، کمبود انرژی را جبران می نماید.

اپلیکیشن مینت

عوارض قرص لاغری

عوارض قرص لاغری

این کاهش اشتها در بدن فرد، با ریختن مواد شیمیایی به هورمون‌ها، ایجاد می‌شود تا حس سیری به وجود آورد. یعنی با این قرص‌ها زمان و میزان ترشح هورمون‌های بدن فرد مصرف کننده از حالت طبیعی خارج می‌شود و به دنبال آن سیگنال‌های مغز، دچار اختلال می‌گردند. هم‌چنین مصرف قرص لاغری، جذب سروتونین را برهم می‌زند و و باعث حمله‌های عصبی و قلبی در فرد مصرف کننده می‌شود.

تاثیر اعتیاد آور قرص لاغری

عنصر اصلی سازنده داروهای لاغری، افدرین است. افدرین، از ترکیبات مصنوعی نوعی گیاه به نام افدرا است. این دارو عوارض بی‌شماری به همراه دارد. یکی از عوارض آن، تاثیر اعتیاد آور آن است. این قرص اگر با دوز بالا مصرف شود آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کند. اضطراب، بی‌خوابی و…از عوارض دیگر آن است. این دارو تنها در کشور انگلستان به صورت قانونی، به فروش می‌رسد و سایر کشورها مصرف آن را ممنوع کرده‌اند.

استرس؛ از مهم‌ترین عوارض قرص لاغری

داروها و قرص‌های لاغری، کورتیزول که هورمون استرس بدن است را در فرد مصرف کننده افزایش می‌دهند. لذا برای افرادی که دائما مضطرب‌اند این عامل با مصرف قرص‌های لاغری، تشدید می‌شود.

افزایش فشار خون

مصرف قرص لاغری، دمای بدن را افزایش می‌دهد و متابولیسم و سوخت و ساز بدن را برای از بین بردن هر چه سریع‌تر چربی‌ها بالا می‌برد. بنابراین، مصرف این قرص‌ها فشار خون را افزایش داده، تعداد ضربان قلب را زیاد می‌کند و به مرور زمان، موجب کاهش گردش خون در بدن فرد، می‌گردد.

تشدید مسائل روحی

چاقی، بیماری خطرناکی است و عوارض بسیار قلبی و عروقی دارد که خود باعث مسایل روحی برای فرد، می‌شود اما لاغر شدن از طریق مصرف قرص لاغری، به مراتب عوارض دردناک‌تری به همراه خواهد داشت. اختلالات روحی و عصبی، رفتارهای تهاجمی و در مواردی آسیب زدن فرد به خودش از این دست است.

ایجاد مشکلات کبدی؛ اصلی‌ترین عوارض قرص لاغری

یکی از عوارض مصرف برخی از دارو ها و قرص‌های لاغری که در تبلیغات، زیاد استفاده می‌شود نارسایی‌هایی است که در کبد فرد مصرف کننده اتفاق می‌افتد. فردی که از این قرص‌ها استفاده می‌کند اگر در خودش علایمی از قبیل خارش و زردی چشم و یا از دست دادن اشتها و… مشاهده کرد باید بلافاصله مصرف این داروها را قطع کند و گرنه دچار بیماری‌های بسیار جدی کبدی می‌شود.

سکته مغزی

یکی از ترکیبات قرص لاغری، سیبوترامین است که این ماده می‌تواند فشار خون را افزایش دهد، باعث تشنج شود و تپش قلب و سکته مغزی به همراه داشته باشد.

افسردگی

یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده قرص‌های لاغری، ریمونوبانت است. این ماده باعث گرایش به افسردگی و یا حتی دست زدن به خود کشی است.

اسهال و اختلالات روده‌ای

قرص‌های لاغری با وعده مسدود کردن جذب کربوهیدرات‌ها در بدن و سوزاندن و مسدود کردن جذب چربی‌ها در بدن مصرف کننده، موجب ایجاد اسهال، گرفتگی‌ها و سایر اختلالات گوارشی در روده می‌شوند.

افزایش ضربان قلب؛ از مهم‌ترین خطرات ناشی از عوارض قرص لاغری

مصرف قرص لاغری، سرعت متابولیسم بدن و سوخت و ساز چربی‌ها در بدن را افزایش می‌دهد. همین عامل یعنی بالا رفتن سرعت سوخت و ساز چربی در بدن، عاملی خطرناک است و باعث افزایش ضربان قلب و به دنبال آن بی‌نظمی در عملکرد قلب می‌شود.

بی‌خوابی

یکی از عوارض قرص‌ای لاغری، بی‌خوابی است. این قرص‌ها حاوی کافیین هستند. کافیین، کیفیت خواب را دچار تغییر می‌کند و به دنبال آن عوارضی از قبیل اضطراب، حالت تهوع، اسهال و.. در فرد مصرف کننده شکل می‌گیرد و بی‌خوابی گسترده، بسیار آزار دهنده است.

آسیب رساندن به کلیه در صورت مصرف قرص لاغری

قرص‌ها و مکمل‌های دارویی لاغری، از جمله داروهای التهابی‌اند. لذا با مصرف این قرص‌ها، رگ‌های خونی، باریک می‌شوند و خون‌رسانی به کلیه دچار مشکل می‌شود. در چنین شرایطی، جریان خون نیز کاهش یافته و بافت‌های کلیه نیز از بین می‌روند.

عده‌ای از افراد برای از بین بردن آثار التهابی این قرص‌ها، از داروهای ضد التهاب استفاده می‌کنند که مصرف این داروها نیز در طولانی مدت، باعث بیماری مزمن کلیه‌ها می‌شوند و نارسایی کلیه به طور ناگهانی بر آنان پدیدار می‌گردد.

کم آبی بدن

فردی که این قرص‌ها را مصرف می‌کند خصوصا در فصول گرم سال یا زمانی که یک فعالیت فیزیکی یا ورزشی انجام می‌دهد با خطر کم آبی بدن، مواجه می‌شود. ترکیب کافیین و افدرین موجود در قرص لاغری و داروهای مکمل لاغری، عوامل موثر در کم آبی بدن هستند. کم آبی، باعث سردرد و حتی در مواردی افتادن فرد بر روی زمین می‌شود.

مرگ؛ از جدی‌‌ترین عوارض قرص لاغری

می‌توان گفت جدی‌ترین عارضه‌ای که قرص لاغری ایجاد می‌کند مرگ است. هیچ کدام از این داروها توسط سازمان غذا و داروی هیچ کشوری تایید نشده‌اند و در تبلیغات این محصولات، به دروغ از این تاییدات، سخن می‌گویند. ماده افدرین موجود در این قرص‌ها و داروها، ماده‌ای خطرناک است و تا کنون در سطح جهان، چند نفر را به دامان مرگ فرستاده ‌است.

 

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *