اسفنج ضد بارداری و تاثیر گذاری آن

اسفنج ضد بارداری یک اسفنج کوچک و دایره ای است که حاوی ماده اسپرم کش به نام نانوکسینول – 9 است. اسفنج ضد بارداری یک روش پیشگیری از بارداری واژینال است که با جلوگیری از حرکت اسپرم به سمت تخمک هایی که تخمدان ها هر ماهه آزاد می کنند، از بارداری پیشگیری می کند. اسفنج ضد بارداری از شما در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی، همیشه باید از کاندوم استفاده کنید. زنانی که به نانوکیسنول حساسیت دارند نباید از هیچ گونه روش پیشگیری از بارداری که حاوی اسپرم کش است، استفاده کنند.

 میزان تاثیرگذاری اسفنج ضد بارداری

از هر 100 زنی که از اسفنج ضد بارداری استفاده می کنند و تا به حال باردار نشده اند، در صورت استفاده معمولی 12 زن باردار می شوند و در صورت استفاده به بهترین شکل، از این تعداد 9 نفر باردار خواهند شد.

از هر 100 زنی که از اسفنج ضد بارداری استفاده می کنند و پیشتر بچه دار شده اند، در صورت استفاده معمولی 24 نفر از آنها باردار می شوند، و در صورت استفاده به بهترین شکل، 20 نفر از آن ها باردار خواهند شد.

اسفنج ضد بارداری چگونه کار می کند؟

پس از این که اسفنج در واژن قرار گرفت، با آزاد کردن اسپرم کشی به نام نانوکسینول 9، از بارداری پیشگیری می کند. این اسفنج با کشتن یا بدون حرکت کردن اسپرم هایی که وارد واژن می شوند، از بارداری پیشگیری می کند. گودی که در یک طرف اسفنج قرار دارد و در دهانه رحم قرار می گیرد به عنوان دیواری در مقابل اسپرم ها عمل می کند و نمی گذارد به تخمک برسند. همچنین این گودی احتمال این که اسفنج حین رابطه جنسی از جای خود در برود را کم می کند. طرف دیگر اسفنج یک حلقه دارد که به برداشتن آسان آن کمک می کند. تنها یک سایز اسفنج ضد بارداری وجود دارد.

اپلیکیشن مینت

آیا زن یا مرد اسفنج را احساس خواهند کرد؟

این اسفنج نرم است و هنگامی که به درستی داخل واژن قرار داده شود، نباید آن را احساس کنید. اگر با آن احساس راحتی ندارید، ممکن است در جای درست قرار نگرفته باشد. در این صورت به آرامی جای آن را عوض کنید و آن قدر آن را عقب ببرید که به دهانه رحم برسد، اما مواظب باشید انگشتتان را داخلش فرو نکنید. باید بتوانید حلقه آن را احساس کنید.

چگونه از اسفنج ضد بارداری استفاده کنم؟

نحوه ی استفاده از اسفنج ضد بارداری

نحوه ی استفاده از اسفنج ضد بارداری

ابتدا دست هایتان را بشوئید. اسفنج را از بسته بندی بیرون بیاورید و آن را با دو قاشق آب تمیز خیس کنید. یک بار اسفنج را فشار دهید. با این کار اسپرم کش فعال می شود. سپس آن را داخل واژن قرار دهید و تا زمانی که به دهانه رحم برسد آن را عقب ببرید. طرف گود اسفنج باید رو به دهانه رحم باشد و حلقه در طرف مخالف آن. مطمئن شوید که اسفنج دهانه رحم را پوشانده است. می توانید اسفنج را درست پیش از رابطه جنسی یا تا 24 ساعت پیش از آن در واژن قرار دهید.

هر اسفنج می تواند تا 24 ساعت از بارداری پیشگیری کند و اهمیتی ندارد در این زمان چند مرتبه رابطه جنسی داشته باشید.

حداقل تا 6 ساعت پس از پایان رابطه جنسی اسفنج را داخل واژن نگه دارید اما در مجموع نباید بیشتر از 30 ساعت شود. پیش از این که اسفنج را بردارید، دست هایتان را بشورید و با یک انگشت حلقه اسفنج را بگیرید. حلقه را به آرامی بکشید. پس از این که آن را برداشتید مطمئن شوید که یک تکه و سالم باشد. سپس آن را دور بیاندازید. اگر پاره شده است، باید تمام تکه های آن را از واژن خارج کنید. اگر هر گونه نگرانی درمورد اسفنج ناسالم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت وجود اسفنج در واژن چگونه دوش بگیریم؟

دوش واژن پس از رابطه جنسی توصیه نمی شود و در کل بهتر است زنان دوش واژن نگیرند. این کار هیچ مزیتی ندارد وایمن نیست چرا که می تواند خطر بیماری التهاب لگن، واژینیسوس باکتریال و بارداری خارج از رحم را افزایش دهد. بدن برای پاک کردن واژن هر کاری لازم باشد انجام می دهد. برای پاک کردن بیرون واژن از آب و صابون استفاده کنید. با این حال، اگر باز هم قصد دارید دوش واژن بگیرید، باید حداقل تا 6 ساعت پس از دخول صبر کنید تا اسپرم کش از بدن خارج نشود.

اسفنج ضد بارداری در پیشگیری از بارداری چه قدر مؤثر است؟

در استفاده عادی، این اسفنج تا 88 درصد مؤثر است. یعنی از هر 100 زنی که از آن استفاده کنند،  12 نفر از آن ها باردار می شوند. اسفنج ضد بارداری در زنانی که پیشتر بچه دار شده اند،  کمتر مؤثر است.

آیا اسفنج ضد بارداری از بیماری های مقاربتی پیشگیری می کند؟

خیر. اسفنج در مقابل بیماری های مقاربتی مؤثر نیست. در واقع اسپرم کش ها برای زنانی که در روز فعالیت جنسی زیادی دارند توصیه نمی شوند چرا که التهاب می تواند خطر ابتلا به ایدز را بیشتر کند.

آیا امکان دارد به اسفنج ضد بارداری حساسیت داشته باشم؟

آلرژی کم اتفاق می افتد اما ممکن است برخی زنان به اسپرم کشی که در اسفنج وجود دارد حساسیت داشته باشند. اگر از اسفنج استفاده کردید و احساس سوزش، خارش، قرمزی یا التهاب داشتید، از اسفنج استفاده نکنید و با پزشک خود موضوع را مطرح کنید.

آیا باید در کنار اسفنج از دیگر روش های ضد بارداری استفاده کنم؟

بهتر است در کنار اسفنج از کاندوم مردانه هم استفاده کنید. این کار میزان تأثیر آن در برابر بارداری را افزایش داده و احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را کمتر می کند.

آیا نکات دیگری وجود دارند که باید از آن ها مطلع شوم؟

زنانی که از اسفنج ضد بارداری یا دیگر روش های ضد بارداری استفاده می کنند باید از سندرم شوک سمی اطلاع داشته باشند. اگر هر زمانی سندرم شوک سمی داشته اید یا شریک جنسیتان به ایدز مبتلا است، نباید از اسفنج ضد باردرای در زمان قاعدگی استفاده کنید. اگر نمی دانید شریک جنسیتان به این بیماری مبتلا است یا خیر، روش دیگری را برای پیشگیری از بارداری انتخاب کنید.

برای خرید اسفنج ضد بارداری نسخه پزشک لازم نیست. می توانید آن را به صورت اینترنتی، از داروخانه ها یا مراکز بهداشت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *