درد واژن در بارداری

درد واژن در دوران بارداری: دلایل و درمان‌ها

در دوران بارداری بروز درد در ناحیه کمر، شکم و پستان‌ها طبیعی است اما درد در ناحیه واژن نیز از جمله دیگر دردهای شایعی است که در سه ماهه دوم آغاز‌ می‌شود و تا زایمان ادامه خواهد داشت. در این مقاله به علایم، دلایل و درمان‌های درد واژن در دوران بارداری اشاره‌ می‌کنیم.

دلایل درد در واژن در دوران بارداری

رشد جنین، اتساع دهانه رحم، افزایش جریان خون در ناحیه واژن و عفونت‌های قارچی‌ می‌تواند زمینه‌ساز درد در ناحیه واژن در دوران بارداری باشد.

رشد جنین

با بزرگ شدن رحم و رشد جنین رباط‌های لگنی برای تحمل وزن بیشتر کشیده‌ می‌شوند. وقتی رباط‌‌ها و ماهیچه‌‌ها بیش از حد کشیده شوند دردی شدید و تیرکشنده را حس‌ می‌کنید. اما اگر در سه ماه اول دچار این درد شدید حتما با متخصص زنان مشورت کنید.

اتساع دهانه رحم

با نزدیک شدن به پایان دوره بارداری دهانه رحم به تدریج باز‌ می‌شود و این امر‌ می‌تواند زمینه‌ساز درد واژن در دوران بارداری باشد. این موضوع کاملا طبیعی است و نشانه آماده‌سازی بدن برای زایمان است. در واقع در اکثر زنان در پایان سه ماهه سوم بارداری و با نزدیک شدن به روز زایمان، انقباضات رحمی سبب باز شدن دهانه رحم و قرار گرفتن جنین در وضعیت مناسب‌ می‌شود. باز شدن و نازک شدن دهانه رحم اجازه عبور جنین از کانال زایمان را‌ می‌دهد.

 

اپلیکیشن مینت

در برخی خانم‌‌ها این اتفاق چند هفته زودتر آغاز‌ می‌شود. معمولا در خانم‌هایی که برای نخستین بار باردار شده‌اند اتساع دهانه رحم تا موقع زایمان به تعویق‌ می‌افتد و ماما باید مرتبا آن را برای تشخیص زمان زایمان چک کند اما در دیگر خانم‌‌ها که زایمان چندمشان است این اتفاق زودتر رخ‌ می‌دهد. نکته مهم این است که اگر غیر از واژن در ناحیه زیر شکم درد دارید حتما با متخصص مشورت کنید.

افزایش جریان خون

افزایش جریان خون و ترشحات واژن در دوران بارداری کاملا طبیعی است. سطح بالای هورمون استروژن و پروژسترون باعث ایجاد این تغییرات‌ می‌شود. همین افزایش خون خود زمینه‌ساز درد واژن در دوران بارداری است.

عفونت‌های قارچی

اگر گمان‌ می‌کنید در دوران بارداری دچار عفونت شده‌اید حتما با متخصص زنان مشورت کنید. عفونت کاندیدا در این دوره به دلیل ضعف سیستم ایمنی بسیار شایع است و از آنجا که بیمار نمی‌تواند از داروهای حاوی کورتیزون استفاده کند درمان به تعویق‌ می‌افتد. برای درمان این نوع از عفونت قارچی، پزشک زنان شیاف یا کرم ضد قارچ تجویز خواهد کرد. نکته مهم این است که حتما با متخصص مشورت کنید و سرخود دارو مصرف نکنید.

دردهای تیرکشنده

درد واژن در دوران بارداری

درد واژن در دوران بارداری

منشا دردهای تیرکشنده در ناحیه واژن گاهی کشیده شدن بیش از حد رباط‌‌ ها به دلیل افزایش وزن جنین است. در برخی زنان به طور طبیعی در بدن هورمون‌های آرام بخش و پروژسترون بیشتر تولید‌ می‌شود که خود سبب اتساع بیشتر رباط‌‌ها و شل شدن ماهیچه‌‌ها خواهد شد. زمانی که رباط‌‌ها خیلی سریع دچار کشیدگی شدید‌ ‌شوند دردی تیر کشنده ایجاد‌ می‌شود که برای خانم باردار آزار دهنده است.

اما در برخی موارد، این نوع درد نشانه شروع زایمان است. کمردرد همراه با دردهای تیرکشنده در ناحیه واژن و انقباضات رحمی و ریزش مایعات از واژن همگی از علایم آغاز روند زایمان است. اگر قبل از هفته 37 بارداری دچار این علایم شدید حتما با متخصص زنان مشورت کنید.

حاملگی خارج رحمی

یکی دیگر از علل درد واژن در دوران بارداری، حاملگی خارج رحمی است. در این شرایط تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم که معمولا لوله‌های رحمی است لانه گزینی‌ می‌کند. به این نوع از بارداری باید به سرعت خاتمه داد زیرا رویانی که در خارج از رحم لانه‌گزینی کرده است، طبیعی رشد نخواهد کرد و سبب پارگی لوله‌های رحمی و درد ناحیه واژن، خونریزی، کاهش هوشیاری و تهوع‌ می‌شود. در صورت مشاهده هر یک از این علایم باید فورا به اورژانس مراجعه کرد.

برای تسکین درد واژن چه‌ می‌توان کرد؟

درد واژن در دوران بارداری در هر زمان در بارداری ممکن است رخ دهد. برای تسکین این درد، پزشک‌ می‌تواند داروهایی تجویز کند اما در کنار آن‌ می‌توانید از دیگر روش‌های کمکی نیز استفاده کنید:

  • برای بهبود گردش خون و کاهش فشار روی واژن به پهلوی چپ بخوابید.
  • هنگام نشستن یا خوابیدن پا‌ها را بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
  • در هنگام خواب از بالشتی برای زیر پا‌ها و باسن استفاده کنید
  • حمام آب گرم بگیرید تا انقباض عضلات رفع شده و درد آرام شود.
  • فعالیت‌‌ها و ورزشهایی نظیر یوگا و شنا به تقویت گردش خون و ماهیچه‌‌ها کمک‌ می‌کند.
  • اگر پزشک به شما اجازه‌ می‌دهد ماساژ لگنی‌ می‌تواند به تقویت عضلات لگن و کاهش درد واژن کمک کند.

کی باید به متخصص مراجعه کرد؟

درد واژن در اکثر زنان در دوران بارداری طبیعی است. تغییر جزئی در سبک زندگی‌ می‌تواند کمک کننده باشد با این حال قبل از هر اقدامی با متخصص مشورت کنید. فراموش نکنید این درد‌ می‌تواند ناشی از عفونت قارچی یا ناهنجاری‌های دهانه رحم باشد که زمینه‌ساز سقط جنین خواهد شد. اگر درد واژن دارید برای حصول اطمینان از بی‌خطر بودن آن با پزشک‌تان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close